Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

@maronka dopóki miałem uchyloną górę było ok, ale jak się rozpędził bardziej i zaczął prychać dymem to zamknąłem i podniosłem klapkę na dole. Było wtedy koło 70 stopni. Za pół godziny był już smród.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie tego smrodu jest w nim trochę czadu. 

Wczoraj to testowałem takim urządzeniem:

https://allegro.pl/oferta/czujnik-czadu-i-gazu-detektor-tlenku-wegla-co-lcd-10536117729?snapshot=MjAyMi0wOS0yNFQwOTozNjowMC4wMTJaO2J1eWVyO2JmNDA2ZjBiNWMyMjEwMjUwOWNmMzM0Mzc4MGIyZDk5NjIwNTc3ODBkYjNmOWNiOGQwYjYzNGNlZTFkYzAxNTU%3D

Jak kładłem ten czujnik blisko drzwiczek to pokazywało tak 30-50 PPM. 2 m od pieca było już 0 PPM

U  mnie do domu nie leci. Solidne i szczelne drzwi do kotłowni. 

Co prawda wkurza mnie ten smród, tak jakby te drzwiczki załadunkowe nie były do końca szczelne. 

Tak jak piszesz @Melwinek1, dopóki zaciąga górą i wysysa, smrodu nie ma. Jak się zaczyna tam wędzić zaczynają się problemy. 

Pytanie do userów starszych wersji MPMa.

Czy w starszych wersja nie wood macie podobny problem czy to taki feature wooda? 

Zastanawia mnie czy czegoś nie zwalili na nowszej wersji. 

Edytowane przez Robokop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam normalnego mpm-a, to znaczy kiedyś był normalny, teraz jest raczej nienormalny😀 Chcę jedynie napisać że zaraz po kupnie tego kotła również i mnie przeszkadzał smrodek wędzonki pomieszanej ze smrodkiem smoły oblepiającej ścianki komory zasypowej. Zrobiłem sobie nawet taki mały okapik, który był podłączony rurą spiro do kratki wentylacyjnej

20220928_215005.thumb.jpg.b51fb85fb7bec3b546a93e8efc4ad4d2.jpg

Dużo wyłapywał, ale nie wszystko. Później zmieniłem technikę palenia, pozmieniałem to i owo i teraz jest spokój. Oczywiście tych miłych zapachów nie da się całkowicie wyeliminować, bo to przecież jest kocioł zasypowy.

Edytowane przez maracz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O czymś podobnym myślę tylko bardziej nad taki baldachimem nad piecem. Tylko CO jest cięższe od powietrza i spłynie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się w sumie cieszę, że niebawem PC będzie moim głównym źródłem ogrzewania. MPM zostanie tylko w celu przyoszczędzenia w weekendy lub w razie jakichś nieprzewidzianych okoliczności.

U mnie właśnie smrodek do domu leci. Wygląda na to, że poddasze i parter są zbyt szczelne i wentylacja grawitacyjna ciągnie powietrze przez szpary między drzwiami do piwnicy a futryną. Więc raczej uszczelnić tego nie mogę. Prędzej mogę wstawić szczelne drzwi między kotłownią a resztą piwnicy. Tylko, że ten smrodek jest taki sprytny, że wystarczy moment uchylonych drzwi i już jest wszędzie.

@maracza coś więcej o tych Twoich zmianach w technice palenia ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie smrodek nawet gdyby był, jest zaciągany do palnika. Podaję powietrze przez komorę zasypową i nawet  otwarta klapa załadunkowa nie powoduje zadymienia i smrodu.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja siódmy sezon palę w mpm (górny zasyp) i nie miałem takiego zjawiska jak wedziarnia.., w tym samym pomieszczeniu co kocioł  i bufor,tylko po drugiej stronie, żona wiesza pranie i nigdy nie narzekała, że coś śmierdzi.. 

Z drzwiczek raczej to nie powinno śmierdzieć, ponieważ (jak już koledzy tu pisali) wszystko powinno być wciągnięte przez palnik, ja sam jak palę drewnem, to uchylam zawsze klapkę w zasypowych, w celu lepszego spalania.. 

Edytowane przez zaciapa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie podobnie ,z tą różnicą że nie uchylam klapki w zasypowych bo zawsze zapominałem jej zamknąć podczas rozpalania czy otwierania drzwi popielnikowych lub środkowych i zadymiałem kotłownię ,smrodu brak ale jest górny zasyp,ale jakbym chciał dołożyć np po 1 h to wtedy smród po otwarciu drzwi jest,taki naprawdę perfidny ale nie wydostaje się jak drzwi są zamnięte

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mpm wood nie ma klapki w zasypowych. U mnie te drzwiczki są szczelne, wali wędzonką tylko jak zaglądam do środka. No i trudno żeby nie waliło jak tam smola i wędzace się drewno. 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem już o tym. Ci którym capi powinni sypać na górę wsadu warstwę trocin. Musi to jednak być warstwa na tyle gruba żeby nie robiły się w niej dziury podczas opadania polan, bo przez nie dym wydostanie się nad zasyp, stworzy smołę i wraz z jej oparami przenika przez jakieś nieszczelności w kotle na kotłownię. Ja tak robię i od rozpalenia, po wypalenie się wsadu nie mam dymu i smoły w komorze zasypowej.

Druga technika spalania drewna jaką praktykuję na codzień, to puszczanie PP w całości przez zasyp, wtedy również dymu i smoły brak w komorze zasypowej. Tej metody palenia jednak nie polecam bo jest dosyć kłopotliwa , zwłaszcza dla rozpoczynających swoją niezapomnianą przygodę z kotłem mpm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako, że nie mam drobnego drewna, zapakowałem go dzisiaj pionowo, ale w miarę szczelnie. Idzie zdecydowanie lepiej. PW na max. PP przez klapkę na max. Z komina nic albo lekki biały dymek. Ogień po samo "magiczne oko". Puściłem na samej grawitacji. No i widać, że mocy mało 😉 Ale to tylko 10kW i rozładowany bufor 500l. 

Screenshot_20220929-173030_Home Assistant.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, maracz napisał:

Druga technika spalania drewna jaką praktykuję na codzień, to puszczanie PP w całości przez zasyp, wtedy również dymu i smoły brak w komorze zasypowej. Tej metody palenia jednak nie polecam bo jest dosyć kłopotliwa , zwłaszcza dla rozpoczynających swoją niezapomnianą przygodę z kotłem mpm.

 No tak wystarczy że sie drewno zwiesi i cała kotłownia a nawet cały dom masz w dymie bo wszystko zacznie wywalać przez uchylone zasypowe - Nie polecam tego robić bez nadzoru !!!!

 

Apropos MPM Wood- mam zwykly mpm i potrafię w nim spalać drewno płomieniem barwy jak gaz 

ale trzeba spełnić kilka warunków:

1. Wyłożony szamotem ruszt = tak min w 70-80% 

2.  Podawanie PP przez srodkowe -(mam to seryjnie zrobione przez fabryke :) 

3. Najważniejsze - SUCHE !!!! drewno - najlepiej pali sie mieszanka 60% sosny z 40% dębem  oto przykład

 

 

A  gdy ktoś ma trociny - to zajebisty dodatek do drewna do mpm- jeszcze bardziej polepszają spalanie. 

A zapomniałem - najważniejsze ustawić temp na miarkowniku min. 70C  - poniżej nie ma takiego efektu

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Melwinek1 czym to czytasz? Wyniki - na grafane mi to wygląda. Jak sobie poradzę z tym smrodem również planuje to czytać i gdzieś do bazy wrzucać. 

Odnośnie wędzarni. Mam w domu 26st i na razie testów nie robię. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EspHome na Wemosie D1 mini z czujnikiem DS18b20 przywiązanym zaraz na wyjściu z kotła. Wykres w HomeAssistant bez Grafany. Czujnik można wsadzić w mufę zamiast tego termometru tarczowego, ale dopóki nie mam pod tego Wemosa podłączonego jakiegoś LCD to jednak w kotłowni wolę widzieć temperaturę. Docelowo czujników będzie kilka, do tego przekaźniki do włączania pomp, sterowanie zaworem 3d. No i jak w końcu podepnę tą pompę ciepła to jeszcze odczyt jej parametrów po modbusie i odczyt z podlicznika DTS-1946 też po modbusie. Ale to już wymienie Wemosa na takiego z ESP32 bo ten z ESP8266 ma mało wyjść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem o raspberry pi i żeby wrzucać dane na SQL serwer czy inną bazę. Pompki wysterować można PWM i jakąś logikę im nadać czytając z kilku dallasów DS18b20. Na razie chce coś zrobić z tym smrodem  + CWU. Tym pobawię się zimą. 

 

Edytowane przez Robokop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przechodziłem tę ścieżkę, ale ze sterownikiem dla kotła podajnikowego, na Arduino. W moim profilu jest link jeśli chcesz rzucić okiem na źródła. Sporo godzin w to poszło ale działa niezawodnie i realizuje dokładnie to co chcialem żeby robił. Miałem w planie port na esp32 i kontrolę przez Internet, ale brakło czasu a poza tym sterownik okazał się na tyle bezobsługowy że nie ma potrzeby go zdalnie doglądać.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny dzień, kolejne palenie i walka ze smrodem :). Tak jak pisał @maffer w MPM Wood nie ma klapki w drzwiach zasypowych. Jedyne miejsce podania PP przez popielnik bo nie wyobrażam sobie zostawiać otworzonych drzwiczek zasypowych.

Wczoraj kolejne palenie i kolejne eksperymenty z kotłem. Przewaliłem wątki o MPM-ach i na ruszt położyłem cegłę szamotową. Kocioł wyładowany po brzegi drewnem na wierzch wiadro trotów. Otwarte na max górne klapki PW dolne zamknięte całkowicie. W efekcie paliło się jakby intensywniej i chyba dłużej. Płomień bardziej przypominał ten z palnika. Temperatura stabilna w okolicy 80 stopni. Smród był zdecydowanie mniejszy, choć nie udało się go całkowicie wyeliminować. Na parterze nie było czuć wcale w kotłowni trochę. Można było spokojnie otwierać drzwiczki zasypowe i nie było cofki i mocnego dymienia z pieca. Minusy tego szamotu na rusztach to drewno tam zalega i się lubi zawiesić. Kilka razy musiałem użyć haczyka żeby zrzuć zawieszone drewno. Wydaje mi się, że trzeba by było jeszcze zwiększyć ciąg komina. Przed następnym paleniem wyciągnę zawirowywacz. Komin mam z cegły więc i tak to ciepło zostanie w domu. Myślę, że zmniejszenie rusztu i zwiększenie ciągu to dobry kierunek, żeby wyeliminować smród.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez mam oryginalnie szamot przed palnikiem. Tylko zastanawia mnie to PW. Wczoraj jechałem na otwartych wszystkich klapkach. Zastanawiam się co daje otwarcie tylko górnych klapek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawirowacze w pionach to dla mnia do laboratorii i nie domowego palenia.Ten kociol ma jeden z najwydajniejszych wymiennikow.

Edytowane przez bercus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie się przydaje zawirowywacz. Jak jest ładna, mroźna pogoda i dobry ciąg to z nim tez się dobrze pali i mniej ciepła ucieka w komin 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do mnie tydzień temu dotarł Wood 18kw, do nowego domu, konstrukcyjnie się praktycznie nie różni od starej wersji, Ubolewam tylko nad tym, że nie ma górnego zasypu, dla mnie to duży minus. Z tego co zauważyłem, to wlot do palnika jest mikroskopijny, według tego co mam obecnie 21/25kw, i tu bym szukał problemu smrodu wędzenia . Moim zdaniem przy tak małym przekróju przegrody, podczas palenia, palnik nie nadąży zasysać dymu, w wyniku czego kondensat w nadmiarze osadadza się tam gdzie ma najzimniej, czyli w górnych partiach komory zasypowej, o taka moja refleksja 🙂

Edytowane przez zaciapa
  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie na darmo sa seriowo instalowane wentylatory wyciagowe na kotlach do drewna.Tylko mpm jakos pociagal za noge z cene,nawet Kowalski nie chce by kociol žarl elektryke(wentylator i sterowanie tež nie darmowe),jest doplatkowym szpretom luxusyjnym :-) i naturaliscy maja wedziaren.

Edytowane przez bercus
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem sobie jeszcze raz instrukcje no i:

"Powietrze pierwotne dozowane jest przez drzwiczki popielnikowe i drzwiczki załadowcze. W drzwiczkach załadowczych przez otwór o średnicy 7mm. (pojawienie się dymu w tym otworze sygnalizuje zbyt mały ciąg kominowy lub zbyt duże otwarcie klapki powietrza pierwotnego)."

Ja tą śrubkę pod napisem MPM wkręciłem do końca, bo nie wiedziałem, że to dopływ powietrza, dzisiaj spróbuję z odkręconą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, zaciapa napisał:

 Z tego co zauważyłem, to wlot do palnika jest mikroskopijny, według tego co mam obecnie 21/25kw, i tu bym szukał problemu smrodu wędzenia . Moim zdaniem przy tak małym przekróju przegrody, podczas palenia, palnik nie nadąży zasysać dymu, w wyniku czego kondensat w nadmiarze osadadza się tam gdzie ma najzimniej, czyli w górnych partiach komory zasypowej, o taka moja refleksja 🙂

Dlatego myślę, że dodatkowe przysłonięcie rusztu nie jest złym pomysłem. Mniej powietrza i palnik nadąża z przepaleniem tego. Dodatkowo zwiększa się ciąg.

Edytowane przez arsakes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.