Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Co do moich dylematów co do ocieplenia dołu bufora. Dołożyłem 2cm styropianu i dużą puszkę pianki 😉

Edytowane przez Melwinek1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, maffer napisał:

Tak, w drugim kanale jest więcej 

Też tak mam, u mnie ta wilgoć powstaje przy rozpalaniu. Znalazłem jednak sposób żeby to wyeliminować. Rozgrzewam  sam kocioł do około 50* na krótkim obiegu, dbając o równomierne wymieszanie wody w kotle, czyli temp wody w kotle musi być taka sama na jego górze i dole. Po osiągnięciu 50* przez kocioł, przełanczam dopiero na długi obieg. Taka procedura ogranicza do minimum wykraplanie się wilgoci na wymienniku i to jest jedyny sposób który u mnie działa. Dodam jeszcze że wyczyszczony wymiennik również sprzyja wykraplaniu wilgoci na nim.

Inna sprawa to czy wogóle przejmować się tą wilgocią, która i tak przecież wyschnie podczas palenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to nie będę się nią przejmowac.  Dzisiaj troszkę dołożyłem po wypaleniu się wsadu i teraz już będę tak robić. Wszystko już jest wtedy rozgrzane i zadaną utrzymuje na minimalnie otwartej klapce. Ja u siebie najpierw ładuje bufor i dopiero po 1,5 h od rozpalenia sterownik puszcza ciepło na instalację. Z tym że u mnie na grzejniki idzie 60 stopni. Prawie nie dymi przy podkładaniu jak jest dobra wentylacja. W zeszłym sezonie miałem zapchany komin i nie dość że dymiło to jeszcze ten dym zostawał w piwnicy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojego śmierdzi. Wędzarnia. Czy da się coś z tym zrobić. Nie ma dymu tylko jest smród jak z wędzarni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie to się pod koniec palenia wypala. Słychać jak skwierczy i jak otwieram to już tak nie czuc. Albo tak jak koledzy pisali, na wierzch trocina, zrębki czy tam szyszki. Ja już się chyba przyzwyczaiłem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie to śmierdzi podczas pielenia, nawet bez otwierania drzwiczek. Coś jest nieszczelne, tak się zastanawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@maracz @maffer U nie po rozpalaniu po jakichś 20-30 minutach woda się wylewa z otworu bocznego PW. Nie dużo co prawda ale mała kałuża jest. Spróbuję tak robić jak mówi kolega. Drewno suche wilgotnościomierz o ile mu wierzyć pokazuje około 8%. 

@Robokop Taki urok pieca wali jak z wędzarni. U mnie zasypywanie na wierzch trotów zmniejsza trochę smrodek gazów ale całkowicie nie udało mi się go wyeliminować. Chyba pozostaje z tym żyć i uszczelnić dobrze drzwi do kotłowni bo inaczej wszyscy będą pachnieć jak wędzonka 😉

Edytowane przez arsakes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może za dużo wilgoci w paliwie - za dużo kondensatu - to śmierdzi.

Jak będzie na kotle 80' to kondensatu nie będzie, a jak będzie 60' to będzie go dużo - szczególnie przy wilgotnym drewnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komin 180, ceramiczny 8m. Cug jest dobry, łapie bez problemu. Od razu wchodzi na cug. 

Będę się musiał tym drzwiczkom przyjrzeć. Może coś tam. 

Sprawność kotła robi wrażenie. Teraz mam w domu ze 25stC. Spaliłem 1 piec chrustu z trocinami. 

Spróbuje z tym podniesieniem temp. na piecu. 

Edytowane przez Robokop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paliwo było suche. Ze starym kopciuchem nie było takiego problemu. Trzeba kombinować. jak się chłodniej zrobi to się będzie kombinować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im czyściejsze ścianki wymiennika, tym większa szansa na wykroplenia na jej zimnej powierzchni. Gdy mam wypucowany wymiennik, to woda leje się czasami jak po pierwszym rozpalaniu nowego kotła. Taka fizyka , nic nie poradzimy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tym zaworze trzeba robić właśnie taki bypass. Inaczej tego nie ugryziesz. Kiedy pierwsze palenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przynajmniej ze 2 wieczory jeszcze zejdą. Pozatym jeszcze chcę przepłukać instalację. Chyba samą wodą, bo chemii się trochę boję. Nie chce sobie narobić roboty jak się coś rozszczelni. Narazie musi wystarczyć "farelka" 😉 Tak sobie dzisiaj uzmysłowiłem, że do tego Herza to chyba jakieś półśrubunki powinny być, a ja to mufami poskręcałem. Kurde gwint krótki, mam nadzieję, że będzie trzymać 🤔

PXL_20220918_212029933.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem trochę wkurzony na to że z tego pieca śmierdzi. Kotłownia jak wędzarnia. Nie ma dymu ale nie usiedzisz tam długo. Paliłem 2 razy i okno na maksa otwarte. W zimę jak będzie minus to to odpada.  Komin mam dobry, Przyłącze do komina złożone poprawnie (zamierzam jeszcze kupić sylikon do 350stC i to uszczelnić). Nie wiem skąd dokładnie się to unosi ale wydaje mi się że nie z przyłącza komin - piec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem wam o koledze który podłączył wooda 18 grawitacyjnie i z pompką na zaworze różnicowym z kulką,ale jeszcze dodatkowo chciał mieć grzanie grawitacyjne z bufora na dom i dał też taki sam zawór,na bajpasach zz,i nawet hydraulik mówił że nie będzie działać grawitacja z bufora ale on się uparł że ma być i już ,i co grzeje bez problemu,i bardzo wolno się bufor rozładowuje,pewnie w mrozy będzie musiał pompkę włączyć,ale większość sezonu może grzać bez prądu dom z buforem,taka ciekawostka,osobiście mu doradzałem choć hydraulik ze mnie żaden,ale wiem że ten prosty zawór różnicowy u mnie już 25 lat działa bez problemów ,pompkę włączam sporadycznie jak chcę szybciej zagrzać dom,u tego kolegi podczas wygaszenia kotła zawór ów blokuje grzanie kotła przez  bufor,proste i skuteczne wg mnie,a i doradziłem mu jeszcze by zrobił sobie bajpas z zaworem dławikowym(pewnie źle nazwałem) i na powrocie ma minimum 50,oczywiście tym zaworem dławikowym można odkręcić więcej i było by jeszcze więcej ale na grawitacji aż tak nie ma to znaczenia a szybciej pcha wtedy na bufor 

Edytowane przez maronka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zapuszczam pompkę CO dopiero jak piec osiągnie 70 stopni. A i tak woda cieknie. Wydaje mi się, że to może być problem z ochroną powrotu. Zbyt zimny powrót powoduje wykraplanie. Może warto by było założyć zawór 60 albo 65 stopni a nie tak jak montuje producent 55. Już sam nie wiem.

Obejrzałem mój piec i raczej od strony komina te smród nie leci. Obstawiam nieszczelne drzwi. U mnie na górnych drzwiczkach jest otwór na środku, z zewnątrz jest maskowany napisem MPM. Mam wrażenie, że tamtędy ten smród się wydobywa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie masz za słaby cug i ciśnienie wypycha gazy drzwiami,jak nie masz wyciągu a palisz z zawirowaczami ,wyjmij je i zobacz wtedy ,ów kolega teraz przy słabym ciśnieniu atmosferycznym narzekał na cug i kazałem mu wyjąć zawirowacze i kocioł ożył ,przypomnę jeszcze rzecz oczywistą że pod wymiennikiem środkowym w wyczystce prześwit nie jest za duży i po jakimś czasie popioły zmniejszają ten prześwit stopniowo i zmniejszają też przez to cug,trzeba tego pilnować,zbyt dużo pw też osłabia trochę cug i wychładza palnik ,przy drobnicy pewnie nie ale przy grubym już ma to znaczenie,temu koledze kazałem nastawić po 1 cm na każdym po obu stronach i pali bez dymu i po wyjęciu zawirowaczy mruczy jak powinien ,dodam jeszcze że zawirowacze zmniejszają temp spalin o około 30-50 stopni to oznacza 1-1,7% sprawności kotła ,a przy kiepskim paleniu z zawirowaczami możemy stracić i ze 20% sprawności,tak że czasami nie warto przesadzać, ma się spalać porządnie i jak tak sie dzieje z zawirowaczmi nie ma problemu ale jak się bździ to lepiej je wyciągnąć i włożyć np w mrozy lub wiatry by nie za ostro wyciągało ciepło z kotła

Edytowane przez maronka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak ogólnie to jakie ustawienia do palenia resztek z palet więc iglaste. Jak wstępnie ustawić powietrze wtórne i pierwotne? Żebym wiedział od czego zacząć 😉

Edytowane przez Melwinek1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstępnie zrób jak wyżej napisałem a jak będzie dymić zwiększaj najpierw to w przegrodzie bo jest ważniejsze, pp tą zasuwą wg uznania to jest jak przepustnica trochę otwarta na max kocioł idzie na maxa ,zmniejszając zmniejszamy moc kotła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.