Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Wykresy i reszta doslownien z przed chwili.

Na wiosne planuje zamontowac pompe kotlowa...teraz musze sie przemeczyc z cwu...

IMG_20191221_171944.jpg

IMG_20191221_171938.jpg

IMG_20191221_171957.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Listekcr

Ja w pierwszej kolejności wypiął bym sterowanie zaworu 3 drogowego, ustawił bym go w połowie, po godzinie  do kotłowni z browarem i małe korekty. Delta C" musi być bliżej zasilania.

Ps. posłuchaj bercus, zmniejsz parametry kotła, nie potrzebnie "goni a później stan czuwania. 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

całe ustawianie kotła zaczyna się od paliwa ,przesyp , moc kotła, moc palnika i kaloryczność, proponuje zacząć od tego ,

a i deflektor Azora ( jeśli jest żeliwo albo beton)

https://allegro.pl/oferta/deflektor-pieca-kotla-z-podajnikiem-azora-23cm-8795992530

Edytowane przez jolo747
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i wychodzi na to że w końcu osiągnąłem stan Nirvany w kwestii prostej kreski.

IMG_0069.thumb.jpeg.bc8759b592d5ed38e36ebe3d6448b537.jpeg

Ten pik to oc`ywiącie grzanie wody.

Podzielę się też informacją co w moim przypadku wpłynęło na korzyść. Otóż zmieniłem dynamikę modulacji na 2 oraz dawkę paliwa ustawiłem na 3 sekundy.ale najważniejsze to chyba to że zmieniłem węgiel na bardziej kaloryczny

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie pogoniłeś też pompy batem? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje.

Jeszcze w ostatniej godzinie trzeba poprawić jedno piknięcie :) -żart

A tak na poważnie to ciekaw jestem reakcji sterownika przy chłodniejszych dniach ( oczywiście przy obecnym ustawieniu ) 

Warto dodać że dobrze reaguje u Ciebie mieszacz. 

Warto też podkreślić (głownie dla młodych starzem) że w układach bez mieszacza jeżeli mamy stosunkowo małą różnicę między zasilaniem a powrotem to też można dość  ładnie prowadzić spalanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, gmaj22 napisał:

A nie pogoniłeś też pompy batem? :)

Pompy chodzą bez zmian. 

Co do mieszacza to ustawiłem czas reakcji na 35 sekund,ale tam są jeszcze inne parametry które moim zdaniem mają wpływ na poprawną pracę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej wyposażenie niz parametry... W opisie profilu masz Instalacja / min. SPRZĘGŁO - i to jest moim zdaniem klucz do sukcesu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, dormario napisał:

Na bank masz źle ustawione powietrze. Zobacz że pracując na 10% nagle Brakuje energii i następuje jej szukanie.a dlaczego tak się dzieje? Proste. Na minimalnej modulacji masz za duże powietrze, wpala ci się wsad i potem brakuje opału żeby Starczyło go przy zwiększaniu modulacji. 

 

19 godzin temu, Listekcr napisał:

Powietrze tak wysoko ze wzgledu na kopcenie i niedopalanie. Przy ustawieniach 4(start)-21(najwyzsze ustawienie bez efektu palnika) jest mnostwo sadzy. 

 

To może być kwestia fizyczności i modulacji samego palnika w połączeniu z tą dmuchawą Jeśli dopalanie i brak kopcenia następowało po zwiększeniu powietrza, ale zarazem po pewnym czasie wypalało złoże na palniku, tzn że węgla w czasie powinno być więcej czyli możliwe że moc minimalna palnika jest ustawiona za nisko. To chyba częsty błąd który również na początku popełniałem :-) .  Wielokrotnie miałem też okazję się przekonać że taka praca jest skrajnie nieefektywna bo przez odsłonięte otwory powietrze wychładza niepotrzebnie palnik oraz kocioł a potem trzeba nadrobić to wychłodzenie zwiększając zużycie a kreska modulacji to "od zera do bohatera" :-) .

Trzeba moc minimalną ustawić tak by kopiec był stabilny, płomień/płomyczek czysty, a jeśli ta moc minimalna jest za wysoka w stosunku do odbioru (w cieplejsze okresy) to już lepiej by się kocioł odstawił zamiast się męczyć.

Można też próbować z mniejszą dmuchawą.

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tež pokažem jak to jest u mnia teraz.Jestem zadowolny.Na poczatku(tak polowe sezonu) byly kreski jak EKG monstra Frankensteina.Podstawa jest w dobraniu powietrza i przeplywu wode.Pompki po wszytkich testach mam ustawione na 2.bieg-krotkego i domowego obiegu.Czas reakcji wentylu na 2min.Dynamike na 1,kiedy dajem wieksza,kreski sa podobne,no jest wieksze falowanie po nawyžaniu pogodowki.Nagrzac wiecej,niž tone želiwa i dužo wode w obiegu wydaje na jakies falowanie-na wykresu widač.Przy brazowym opale dobry wynik...wymienik przy wiekszych mocach nie juž szary,lekko szaro-czarny,ale sadze nie rosna,co 7 dni czysczylem 1-1,5 mm nalotu+popiol nawaty.

IMG_20191222_095647.jpg

IMG_20191222_100451.jpg

IMG_20191222_100500.jpg

IMG_20191222_113430.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Częsty błąd to moim zdaniem ustawianie mocy palnika innej niż nominalna. Jeżeli mam palnik 15-25kw to wpisuję 25kw. Sterownik wie wtedy jaki ma zapas mocy. 

Podstawa dobrej pracy sterownika to rzetelne wpisywanie danych.

A jak piec odstawi się w czuwanie przy tak ciepłych dniach jak ostatnio to świat się nie zawali a i dmuchawa odsapnie :) 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, gmaj22 napisał:

min. SPRZĘGŁO - i to jest moim zdaniem klucz do sukcesu :)

I buforek.... :-))

YARO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8010.W moim przypadku sprawdza się teoria jak piszesz.Żeglowałem od września z ustawieniami z różnymi wpisami mocy w sterowniku i miałem dość.Kombinowałem na różne sposoby i skończyłem z dobrym efektem bo w końcu ustawiłem kocioł,ale zaznaczę na nominalnej mocy czyli u mnie 25 kw.Pomyśleć ile ustawień na skzp-02 wykonałem zmieniając moc od 15kw do 25 kw.Przy pomocy w ustawieniu tu na forum wiem jedno że najlepiej i szybko dostroiłem kocioł ze sterownikiem na mocy 25kw i spostrzeżenie kolegi 8010 warto zapamiętać .Ciepłe dni jak się odstawi to dosłownie nic się nie dzieje,wentylator odpocznie.Na razie kocioł mi się nie odstawił.Mieszacz domknął mi zawór na min.w dzień bo w domu zadana osiągnięta i dopiero wieczorem otworzył.Mam jeszcze szczegóły do dogrania w ustawieniach, a póżniej szybkie przejście na rezerwowy wentylator 40w,może uda mi się lepiej rozciągnąć modulacje.Trochę mnie denerwuje że 80w dmuchawa podwyższając powietrze jak się zmieni na 2% bo na 1% nic się nie dzieje np w korektach i po całości w powietrzu.

Edytowane przez darko240973
  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, bercus napisał:

Tež pokažem jak to jest u mnia teraz.

a czemu taka zadana wysoka, ? jak byś obniżył do 60 to by spaliny spadły i spalanie pewnie ze 3 kg w dół.

jedyny powód tak wysokiej zadanej to mokry opał i obawa o kondensacje w kominie, u nas węgla brunatnego nie da się kupić suchego, w marketach z worków się woda leje 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obnižanie spalin obnižaniem temperatury kotla jest obnižanie wirtualne.Liepiej niech požije kociol i komin.1Kg osczedniany za dzien sa nieoplaca.Komin nawet w srodku domu-strat nie ma.Wegl brunatny niech klamnie w marketu tam,gdzie jest.....jesli moglbym dobro kupič czarnego,brunatny niekupowalbym.

Edytowane przez bercus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, darko240973 napisał:

(...) Żeglowałem od września (...) Mam jeszcze szczegóły do dogrania w ustawieniach, a póżniej szybkie przejście na rezerwowy wentylator 40w,może uda mi się lepiej rozciągnąć modulacje(...)

A potem zapragniesz mieć znowu 80-tkę a potem przyjdzie wiosna. Na końcu kupisz inne paliwo i zabawa od nowa w poszukiwaniu Św. Graala...

:-) :-) :-) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd ja to znam.... Mam trzy dmuchawy: WPA06-80 W, WPAx6- 67 W i DM85- 40W i żadnej nie potrafię dobrze ustawić :)

 

  • Lubię to 3
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja uparcie będę powtarzał że to nie apteka i wykres to tylko dodatkowa pomoc. 

Gdyby nie było opcji wykresów to pewnie i tego forum by też nie było.

Grunt to niskie spalanie a nie latanie co chwila do piwnicy.

Piec ma grzać chałupę a właściciel wyrzucać popiół i raz na tydzień dosypać węgla.

Mam przerobiony kocioł z miałowca, grzejników więcej niż mądre książki piszą, termostaty żeby się nie ugotować. Bojler na wspólnej pompie z co. podłączony praktycznie zaraz przy piecu. Delta 1,5 st.C. Na piecu 40 st.C.

Tylko nie piszcie że pieca szkoda. Ja mam piec kupiony w  2004 r. Latem wyczyszczony i otwarte drzwiczki żeby cug był i się nie pocił.

Podobnie zrobiona instalacja u rodziców i kolegi. Te same efekty. 

Oczywiście to nie jest recepta dla wszystkich. Ja robiłem sam instalację i dobierałem grzejniki bo według mądrych głosów powinno być ich mniej a na piecu 60 st.C . I poeiem tak: nawet gdyby kocioł wytrzymał mniej to różnica na opale przy 40 a 60 stopniach i tak wyjdzie na plus.

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

krisgie.Pewnie tak będzie że potem znowu będę żeglował na wiosnę bo zmienie na 80w dmuchawę,ale krócej bo spisałem ustawienia :) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, gmaj22 napisał:

Skąd ja to znam.... Mam trzy dmuchawy: WPA06-80 W, WPAx6- 67 W i DM85- 40W i żadnej nie potrafię dobrze ustawić :)

 

WPa06 dół 4-8% zależy od węgla i palnika, góra od 22 do 27%zalezy od węgla i palnika

WPax6 dół od 16-17% góra tak 37-42% zależy od węgla, palnika

DM85 dół od 18% góra 50-57%  zależy od węgla palnika

 

Nic innego nie wymyślisz, reszta to kombinacje z konstrukcją kotła, ciągu kominowego. Masz dolniaka, więc kwestia utrafienia z której strony i jak dużo cegłą szamotową nawrót przysłonić.

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, 8010 napisał:

A ja uparcie będę powtarzał że to nie apteka i wykres to tylko dodatkowa pomoc. 

Gdyby nie było opcji wykresów to pewnie i tego forum by też nie było.

Grunt to niskie spalanie a nie latanie co chwila do piwnicy.

Piec ma grzać chałupę a właściciel wyrzucać popiół i raz na tydzień dosypać węgla.

Mam przerobiony kocioł z miałowca, grzejników więcej niż mądre książki piszą, termostaty żeby się nie ugotować. Bojler na wspólnej pompie z co. podłączony praktycznie zaraz przy piecu. Delta 1,5 st.C. Na piecu 40 st.C.

Tylko nie piszcie że pieca szkoda. Ja mam piec kupiony w  2004 r. Latem wyczyszczony i otwarte drzwiczki żeby cug był i się nie pocił.

Podobnie zrobiona instalacja u rodziców i kolegi. Te same efekty. 

Oczywiście to nie jest recepta dla wszystkich. Ja robiłem sam instalację i dobierałem grzejniki bo według mądrych głosów powinno być ich mniej a na piecu 60 st.C . I poeiem tak: nawet gdyby kocioł wytrzymał mniej to różnica na opale przy 40 a 60 stopniach i tak wyjdzie na plus.

dokładnie tak jest stara technologia była najlepsza ,tez tak mam zrobione i nie narzekam na spalanie a i wykres jest nie taki zły chociaz  na wykres nie patrze tak jak inni sie podniecaja tyl  Wesołych Swiąt

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.12.2019 o 21:29, 8010 napisał:

Mam przerobiony kocioł z miałowca, grzejników więcej niż mądre książki piszą, termostaty żeby się nie ugotować. Bojler na wspólnej pompie z co. podłączony praktycznie zaraz przy piecu. Delta 1,5 st.C. Na piecu 40 st.C.

To ty za ciepłej wody w kranie nie masz. 40C to trochę mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie w sam raz. Oczywiście gdybym chciał cieplejszą wodę z bojlera to podkręcił bym zadana :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.