Skocz do zawartości

krisgie

Stały forumowicz
 • Liczba zawartości

  1430
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  8

Zawartość dodana przez krisgie

 1. krisgie

  Defro Stary piec Defro

  A gdzie masz wpięte naczynie wyrównawcze?
 2. Nie dawało mi to spokoju bo przecież kiedyś testowałem wyłączenie i modulację pomp po osiągnięciu temp zadanej w domu i doszedłem do wniosku że nie mogłem się aż tak pomylić pisząc to co w poście #64. No ale w sumie dawno to było i coś mogłem zapomnieć. Właśnie sprawdziłem. Soft 14.02.2017, cz zew + cz. wew, mieszacz aktywny. Po osiągnięciu zadanej w domu zarówno wyłączenie jak i modulacja pomp działa jak należy. Być może zależy od wersji softu albo od tego co ustawimy gdzie indziej ale działa.
 3. Jak kupisz 4 czy 8 GB powinno być dobrze.
 4. krisgie

  Rocznik camino

  Ja miałem podobny. Tabliczka była obok czopucha po prawej stronie patrząc od tyłu kotła.
 5. Może się tam coś zmieniało z wersjami softów. Sprawdziłem chyba wszystkie możliwe ale raczej pod kątem palenia. Zmian w automatyce nie śledziłem.
 6. To wygląda że chyba inny tryb pracy instalacji miałem ustawiony jak to sprawdzałem. Dzięki za sprostowanie, jednak warto czytać dokumentację :-)
 7. Blokada Brak - po dogrzaniu domu pompa chodzi cały czas. Tutaj jak masz minimalną temp za zaworem 20C to zawór się zamknie na zero bo w układzie masz więcej niż 20C i ta pompa będzie mielić wodę tylko w obiegu grzejnikowym nie pobierając wody z kotła. Jak zamiast 20C ustawisz więcej (np 28C) to po dogrzaniu domu zawór się trochę przymknie i pompa delikatnie będzie pobierać wodę z kotła nie wychładzając całkiem układu. Jeśli te przykładowe 28C jest za dużo albo za mało to można przestawić żeby nie przegrzewało domu albo odwrotnie. Blokada 100% - po dogrzaniu domu pompa się wyłącza. Modulacja - pompa chodzi tak jak ustawisz w oknie "modulacja", np praca 5min i postój 15min. Minimalny ruch napędu - tu trzeba poeksperymentować bo to zależy od konkretnej instalacji. Wg mnie należałoby ustawić tyle by minimalny ruch napędu zmieniał temperaturę na grzejniki np o ok 1C a nie o 5 czy 10 gdyż wtedy siłownik może nie ustawić za zaworem temperatury wyliczonej przez sterownik i będzie kręcił to w jedną to w drugą stronę bo za zaworem będzie albo za mało albo za dużo. Jak ustawisz małą wartość to siłownik po prostu na trochę dłużej się włączy albo kilka razy będzie kręcił. Ale to wszystko już musisz sam ogarnąć by było ekonomicznie i komfortowo.
 8. Tak, to temperatura w domu. W skrócie - na początku trzeba ustawić parametry pracy mieszacza: czas otwarcia (z dokumentacji siłownika), minimalna temp za zaworem, ograniczenie temp obiegu, czas reakcji, minimalny krok napędu. Potem krzywą grzewczą - na razie zostaw to co masz (5), jak będzie nieodpowiednia to zmienisz. Potem wpływ czujnika pokojowego na temperaturę wody. Czym wyższy parametr ustawisz tym większy wpływ na temperaturę wody w instalacji ma odczyt temperatury w pomieszczeniu. Tym się trzeba trochę pobawić. Całę resztę ustawień musisz dostosować do swojego domu, instalacji oraz filozofii grzania jaką preferujesz, np czy po dogrzaniu pompa ma się wyłączyć a zawór zamknąć na "0", czy też zawór ma się przymknąć i delikatnie "popuszczać" w instalację a pompa pracować cały czas żeby obieg się całkiem nie wychłodził. Dla podłogówki mam ustawioną stałą pracę pomp i przymykanie zaworu do 26C (w zimie). Najlepiej poczytać instrukcję użytkownika gdzie jest opis do czego służy konkretna opcja. Na sterowniku po naciśnięciu przycisku "Info" jest również krótka informacja do czego dana opcja służy. Jak nie masz instrukcji to linkuję: http://www.sas.busko.pl/pl/images/stories/sas/serwis/instrukcje_obslugi/sterowniki/wspolne/instrukcja-uzytkownika-sterownika-MULTIFUN-z-wbudowanym-modulem-Ethernet_retorta.pdf http://www.sas.busko.pl/pl/images/stories/sas/serwis/instrukcje_obslugi/sterowniki/wspolne/instrukcja-serwisowa-sterownika-MULTIFUN-z-wbudowanym-modulem-Ethernet_retorta.pdf
 9. Na tej płytce co kolega załączył jest napisane NTC 2.2, zakładam że wlutowane jest to co tam pisze. To termistor którego kupisz za 2-3 zł. w sklepie elektronicznym Do tego ładne małe pudełko na ścianę z dziurkami z góry i dołu, przylutować termistor do kabla który masz i sprawdzić czy sterownik dobrze pokazuje temperaturę.
 10. Ty masz podłączony termostat więc jedyna opcja to "termostat + cz. zew" lub tylko "termostat". Jak zamiast termostatu podłączysz czujkę wew oryginalną to będziesz mógł ustawić "cz wew + cz.zew". Chodzi o to że termostat pracuje w trybie załącz/rozłącz styki a czujnik wew w zależności od temperatury wewnetrznej podaje do sterownika inną wartość rezystancji (oporność) i na podstawie tego sterownik przelicza ile masz stopni w domu, i musi być odpowiedni czujnik a nie pierwszy lepszy z najbliższego sklepu bo wtedy może pokazać bzdury.
 11. @pavesijak Ci się uda dodzwonić do Recalart to będą wiedzieć o jaki czujnik chodzi. W zwykłym sklepie możesz trafić albo nie, bo chodzi o konkretny element pomiarowy w czujniku który może być inny dla innych sterowników na rynku. Jak kupisz przypadkowo to zamiast 24C będzie pokazywał jakąś niedorzeczną wartość.
 12. krisgie

  Wełna na stropie nieogrzewanym

  - Pestmistycznie - straty ciepła przez przenikanie będą na tych legarach pi razy oko jakieś 4 razy większe niż dla wełny obok, trudno powiedzieć jak będzie po dłuższym czasie. -Optymistycznie - drewno jest izolatorem i te legary są parametrami podobne jak pakier 3-szybowy w oknach. Bardziej bym się zastanawiał czy pomiędzy legarami a ścianką kolankową (o ile w tym miejsxu są te legary) masz dobrze objechane pianką. A kamerka termowizyjna prawdę powie o ile naprawdę chcesz to wiedzieć :-)
 13. @pavesi, a jaką masz wersję softu? W którejś tam wersji poprawiali pracę automatyki zaworu mieszającego ale nie mam przy sobie żeby to sprawdzić dokładnie. O ile pamiętam, masz sterowanie kotła termostatem on/off? Zaobserwuj czy sytuacja nie zdarza się w momencie gdy termostat daje sygnał "off". Wtedy po mocniejszym grzaniu i raptownym wyłączeniu pomp temperatura na kotle może poszybować "w kosmos" i może dlatego zawór się otwiera żeby rozgonić tą wodę po instalacji. A jak się już otworzy to temp kotła spada i kocioł zaczyna grzać od nowa :-) .
 14. krisgie

  pellet Pellet- cenowe szaleństwo

  Przejdziemy na PC i będziemy pisać w wątku "Prąd - cenowe szaleństwo" :-).
 15. Jedno plus drugie i wychodzi jak wychodzi. Pruć podłogi pewnie nie będziesz ale chociaż przemyśl to co proponuje @Pieklorz.
 16. Hehe, ale chłopaki od MPM-a też się starają :-)
 17. @darko240973, już Ci kiedyś pisałem, pewnie przeoczyłeś. Jak masz moc kotła wpisaną na 25kW to 10% i 100% mocy wychodzi odpowiednio 2.5kW i 25kW i do tego dostrajasz powietrze. Jak wpiszesz moc kotła 20kW to będzie odpowiednio 2kW oraz 20kW wiięc musisz inaczej (mniej) ustawić powietrze dla 10% i 100% mocy gdyż inne będzie naweglanie niż dla 25kW. A żeby to ustawić musisz obserwować płomień, kopiec i ogólnie "co się na palniku dzieje". Co będzie lepsze, czy ustawić 20kW i modulację np 15-100% czy też ustawić 25kW i modulację 15-80% to wg mnie "wsio rawno" i zużycie będzie podobne, ważne tylko by dobrze dostroić powietrze i by wpisana moc kotła była wystarczająca do ogrzania domu. Krótko mówiąc i tak najważniejszy jest Potencjał Podajnika :-)
 18. Jedna z tych które mam to 40-stka Yonos Pico 2.0. 2W nie widziałem (bo aż tak nie skręcałem) ale 3W już tak przy malutkim przepływie przez bojler.
 19. Obecnie palę KGM Goldem, temp na dole 23C na górze 22C i pod względem zużycia na razie jest extra - lepiej niż przypuszczałem. Ale na razie się nie podniecam bo słoneczko trochę pomaga :). PS. To mój pierwszy prawdziwy sezon grzewczy z "domowymi" temperaturami i trochę miałem obawy, zobaczymy co będzie w miesiącach zimowych.
 20. krisgie

  pellet Pellet- cenowe szaleństwo

  Niecałe 300 a dokładniej 287 litrów. Pytanie co się bardziej opłaca w sumarycznym rozrachunku biorąc pod uwagę ekonomię grzania wody prądem i letni postój i rdzewienie kotła...??? :-)
 21. @misiekx23 nie każdemu się chce szukać jaki masz sterownik, być może nie podałeś nawet dokładnego komunikatu? W dokumentacji znalazłem tylko: 15.9 Ciągła praca podajnika W regulatorze zastosowano dodatkowe zabezpieczenie, które zapobiega przed ciągłym podawaniem paliwa. Dzięki temu użytkownik jest informowany o awarii układu sterującego podajnikiem paliwa. W sytuacji wystąpienia alarmu należy zatrzymać pracę kotła i naprawić niezwłocznie regulator! Kasowanie alarmu odbywa się po wyłączeniu i wyłączeniu regulatora. Nie mam takiego sterownika i nie mogę pomóc ale zachęcałbym do przeczytania podręcznika użytkownika a jak nie znajdziesz odpowiedzi a nikt się tutaj nie odezwie to zadzwoń do producenta kotła lub sterownika celem uzyskania pomocy.
 22. krisgie

  pellet Pellet- cenowe szaleństwo

  Panowie, skoro ten wątek i tak został zbezczeszczony (również przeze mnie) to od siebie dodam jeszcze: - nie wdaje się w dyskusję czy te 3.5t są możliwe u kolegi Piecucha czy nie, bo zwykle operuje na liczbach, pomiarach i obliczeniach a nie na "widzimisię". Nie widziałem i nie liczyłem domu Piecucha, nie mieszkam w tym rejonie, nie palę w jego kotle dlatego na ten temat wypowiadał się nie będę. - w starym nieocieplonym domu 100m2 z pustaka żużlowego 24cm i nieszczelnych oknach spalałem w GS ok 3t węgla i te 3.5t wydawałoby się nierealne. Ale z kolei patrząc na zużycie w nowym domu sam nie wiem co o tym myśleć... - zwróćcie uwagę że kolega Piecuch ma w opisie dom z wymiarami "w obrysie" co przy grubych ścianach daje sporo mniej m2 "wewnętrznych". Niezależnie od tego jak się to powinno podawać, wydaje mi się że każdy z nas w domyśle pisze że posiada ileś tam m2 ale "wewnętrznych" (chyba że się mylę). - zwróćcie uwagę że jest to jedno z cieplejszych miejsc w PL i tam zużycie będzie dużo niższe niż np w Suwałkach. Zresztą przedtem kol @HarryH już pisał że zimy były tam ostatnio wyjątkowo łagodne. Czy to wystarczy żeby zużyć 3.5t - nie mam bladego pojęcia. - to samo co @Sony23 wyżej napisał Żeby było jasne napiszę dużymi literami: NIE JESTEM NICZYIM ADWOKATEM i nie staję w niczyjej obronie i NIE WIEM czy jest to możliwe by w domu z 5cm styro oraz płetwami w środku muru spalać 3.5t ale NIGDY, PRZENIGDY bym się nie odważył napisać że jest to wierutna bzdura nie znając wszystkich szczegółów i nie używając "szkiełka i oka".
 23. krisgie

  pellet Pellet- cenowe szaleństwo

  [OT] Z mojego, dość uproszczonego punktu widzenia, w starszych domach (przynajmniej w mojej okolicy) mieszkało się na parterze a pod dachem nie. I w lato w części mieszkalnej było chłodniej niż teraz bo nie było żadnej izolacji termicznej od ziemi tylko glina, kamienie plus "coś tam". A to że pod dachem było gorąco nikomu nie przeszkadzało bo tam i tak była graciarnia. Teraz daje się styro od ziemi i odcina się od tego naturalnego chłodu wiec nie dziwi mnie że w domach starszych może być latem chłodniej. Ale chłodniej jest i w zimie i przy dzisiejszych cenach opału takiego czy innego byłoby drożej. Wg mnie bilans lato/zima i tak jest na plus dla nowszych domów, nie mówiąc już o obecnych wymaganiach technicznych dotyczących przegród budowlanych.
 24. W ub sezonie paliłem jeszcze w zasypowcu węglem z Wesołej (chyba) i często przy pełnym zasypie miałem taki objaw jak wyżej i był on wynikiem koksowania i sklejania węgla tak jak @witek1234pisze. Pogrzebacz to było mało, trzeba było od góry brechą mocno "pomiąchać".
×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.