Skocz do zawartości

gmaj22

Stały forumowicz
 • Liczba zawartości

  1746
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  5

Ostatnia wygrana gmaj22 w dniu 4 Marzec

Użytkownicy przyznają gmaj22 punkty reputacji!

Reputacja

52 Doskonały

1 obserwujący

O gmaj22

 • Tytuł
  Doświadczony Forumowicz

O sobie

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Opolszczyzna
 • Zainteresowania
  problemy instalacyjne,

Informacje o ogrzewaniu

 • Co ogrzewam?
  Dom jednorodzinny, wyremontowany, 160 m2, ocieplony umiarkowanie styropianem 6 cm, kl. C-D,
 • Instalacja
  9 grzejników C22, 2 drabinki, zawór 3D rozdzielający, jedna pompa, bojler cwu 140 l.
 • Kocioł
  z podajnikiem RBR Ekouniwersal 11 kW

Ostatnie wizyty

1348 wyświetleń profilu
 1. Ponieważ brak jest naczynia kompensującego wzrost ciśnienia w bojlerze. O tym też przepisy wyrażnie mówią, jako o jednym z elementów zabezpieczeń bojlera( obok zaworu bezpieczeństawa oraz zwrotnego) .
 2. Ten zawór zwrotny na zasileniu bojlera w zimną wodę, pomiędzy zaworem odcinającym a zaworem bezpieczeństwa należało pozostawić.
 3. Kocioł gazowy na propan czy ziemny? Bo jak propan, to nie wolno w piwnicy kotła montować.
 4. Ten 3D od góry do CWU to tzw. przeciwoparzeniowy. Jest to najczęściej typowy mieszacz termostatyczny 3D lub typu Ta-Matic. Jak napisał @samborwoda kotłowa płynąca przez wężownicę/wymiennik ma wystarczającą temperaturę powrotu i nie wymaga dodatkowej ochrony kotła. Dodatkowe naczynie zabezpieczające obieg wtórny (zamknięty) można podłączyć do wolnego króćca KP. Plus oczywiście naczynie oraz ZZ i ZB na dolocie zimnej wody, zabezpieczające "zbiornik-w-zbiorniku" (CWU).
 5. Są, ale wtedy najlepszym rozwiązaniem jest zasilanie grzejnika z dołu. Czyli typu VK. Sprawa zabezpieczenia kotła: zawór bezpieczeństwa na kotle a nie za pompą i zaworem różnicowym. Gdzie zabezpieczenie kotła naczyniem wzbiorczym??
 6. Na temat używanych "wieśków" już zresztą było pisane. Ucięte i wspawane na "sztukę" króćce, niewiadome pochodzenie itp. Lepiej poczekać, dołożyć i kupić nowy. W grę wchodzi jeszcze ACV, tylko ta cena....
 7. To jest WYMIENNIK a nie zasobnik. Na przyszłość: zasobnik służy do MAGAZYNOWANIA już podgrzanej wody zaś wymiennik do jej PODGRZEWANIA. Innymi słowy: zasobnik dla CWU spełnia taką samą rolę co bufor dla CO. Co do wymiennika powyższej firmy nie wypowiem się, ponieważ nie miałem z nim styczności.
 8. To najpierw zaznacz na schemacie, czy i w jaki sposób to naczynie wyrównawcze jest zamontowane. Podanie jego wysokości nad ostatnim grzejnikiem również sie przyda.
 9. gmaj22

  Rotametry gorgiel

  To ile w końcu mają te rury do rozdzielacza PEX20 czyli DN16, czy DN20, czyli PEX 26?
 10. Stare żeliwne grzejniki dobierane były ( o ile w ogóle były liczone ) dla grawitacji oraz temperatur Tz/Tp - 90/70 C.
 11. Czy "G" to obieg grzejnikowy? W obydwu przypadkach schemat instalacji jest żle narysowany. Pompy CO i grupy mieszającej pracują w szeregu.
 12. TUTAJ już był ten "firmowy" schemat zamieszczany jak i opinia na jego temat. (posty #13, 14, 15 )
 13. Bardziej chodziło mi o maksymalne wykorzystanie sprawności kotła, która przy kondensacie i niższej temperaturze zasilania OP jest wyższa. Ale tu już miejsce zamontowania samego kotła ma też znaczenie, jak i straty na cyrkulacji CWU.
 14. Jak zrobisz wg powyższego schematu, to szybko tu wrócisz...
 15. Sądząc po obecności zasobnika CWU jest to kondensat jednofunkcyjny?
×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.