Skocz do zawartości

gmaj22

Stały forumowicz
 • Liczba zawartości

  1658
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  5

Ostatnia wygrana gmaj22 w dniu 4 Marzec

Użytkownicy przyznają gmaj22 punkty reputacji!

Reputacja

49 Bardzo wysoki

1 obserwujący

O gmaj22

 • Tytuł
  Doświadczony Forumowicz

O sobie

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Opolszczyzna
 • Zainteresowania
  problemy instalacyjne,

Informacje o ogrzewaniu

 • Co ogrzewam?
  Dom jednorodzinny, wyremontowany, 160 m2, ocieplony umiarkowanie styropianem 6 cm, kl. C-D,
 • Instalacja
  9 grzejników C22, 2 drabinki, zawór 3D rozdzielający, jedna pompa, bojler cwu 140 l.
 • Kocioł
  z podajnikiem RBR Ekouniwersal 11 kW

Ostatnie wizyty

1299 wyświetleń profilu
 1. Na tym poprawionym przez kół @zaworek? Bez znaczenia, chociaż ja wolałbym na powrocie .
 2. Na pierwszy rzut oka: 1/ zawory zwrotne "odwrotnie" narysowane - przepływ ma być od niezacienionej strony do zacienionej. 2/ zawór zwrotny na obiegu CWU dałbym na powrocie, podobnie jak zawór zwrotny na obiegu podłogowym 3/ grupa bezpieczeństwa na kotle a nie na rurze przed pompą CWU 4/ naczynie przeponowe 5/ żle wrysowany zawór termostatyczny podłogówki oraz czujnik podłogowy za pompą na zasilaniu a nie powrocie pętli 6/ nieprawidłowo pokazany obieg cyrkulacji CWU Pomijając brak zaworów, filtrów i paru innych drobiazgów, tak jak napisał @sambor - schemat "ujowy"
 3. Czyli tzw. "40-stka" powinna w zupełności wystarczyć.
 4. W teorii Matiz też ma silnik i może mieć hak holowniczy. Ale czy to wystarczy, aby pociągnąć np. lawetę ?
 5. 1,2 m3/h to jest 20 l/min - masz na parterze ponad 10 pętli? Wcześniej było napisane: dół - ok. 610 mb góra - ok. 510 mb
 6. Korekta do postu #6. Dopiero na pozostałych zdjęciach, z innego ujęcia zauważyłem, że jest tam nie zawór bezpieczeństwa ze zwrotnym, lecz zaworek kulowy/spustowy. Sprawdziłbym (jak zwykle :)) poprawność montażu 3D. Hel Wita ma przesunięty znacznik o 45 stopni, dlatego takie położenie pokrętła oznacza "zamkniecie" mieszacza, czyli zaciąganie przez pompę wody z powrotu. Po przekręceniu w lewo do oporu, pompa powinna zaciągać tylko z zasilania. Jeśli tak jest, to sam 3D jest dobrze. Przeróbka jednak nieunikniona, jak zresztą wspomniał @zaworek.
 7. Tu wartości przepływów podaje się (albo przelicza) na l/min, żeby odpowiadało wskazaniom rotametrów.
 8. Prawo Pascala się kłania :) Przepływy się sumuje, zaś straty ciśnienia przyjmujemy tylko dla najdłuższego i o największych stratach obiegu.
 9. Tego "hydraulika", który to wykonał, należałoby zgłosić do nagrody Darwina ;)
 10. Czy zielona strzałka zaznaczyłem rury wychodzące z kotłowni? Czyli zawór 3D jest przed sprzęgłem? Najważniejsze: czerwoną strzałka zaznaczyłem zawór zwrotny wraz z zaworem bezpieczeństwa (kombi). Przenieś jak najszybciej zbiornik membranowy za ten zawór, najlepiej zastępując kolano trójnikiem. On tam teraz jest tylko atrapą.
 11. Raczej na powrocie z rozdzielacza....
 12. Tu trzeba wziąć pod uwagę jeszcze takie czynniki, jak przyzwyczajenia użytkowników, ich tryb życia a nawet wiek. Także to, czy na przykład niektóre mieszkania nie są przez dłuższy czas niezamieszkane, czyli nieogrzewane (albo ustawiona temperatura antyzamrożeniowa). Tego nie policzy żaden program. Stąd kocioł z "zapasem" ok. 60 kW podany przez @sambor jest jak najbardziej realny. Modulować będzie (lub kaskada) od kilkunastu kW.
 13. Uwaga do schematu z postu #143: tu chodzi o bezpieczeństwo. Zbiornik membranowy na schemacie jest PRZED ZZ a powinien być za nim, jako pierwszy od strony bojlera. Tak jak jest podłączony na schemacie, NIE spełni swojej funkcji.
 14. gmaj22

  instalacja c.o

  Tak tez myślałem, że chodziło o DN 20 :) Jak PEX/Al/PEX to raczej 26.
×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.