Skocz do zawartości

Deafnezz
Wiadomość dodana przez marcin,

W temacie dyskutujemy wyłącznie o polecanych aktualnie ekogroszkach (zalety, wady, jakość, cena). Wszelkie ogólne dyskusje proszę prowadzić np: Ogólnie o cenach opału itp... i podobne tematy

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 18.08.2022 o 17:47, Krystof16 napisał(a):

Mam takie pytanie co do Wesołej. Mam w koszyku pgg i mogę zakupić do końca dnia 5t Groszek II Wesoła-Mysłowice luz w  cenie 5700zł/5t. Mam kocioł na ekrogroszek, zawsze paliłem pieklorzem/karlikiem. W obecnej sytuacji sukces, że mam to w koszyku. Ale zastanawiam się czy dam radę to spalić w miarę bezproblemowo. Parametry ze strony pgg

Uziarnienie: 6 - 25 mm

Zawartość wilgoci Wtr: 3.0 - 8.0 %

Wartość opałowa Qir: 28 - 32 MJ/kg

Zawartość siarki: ≤ 0.60 %

Spiekalność RI: 14 - 35

Zawartość popiołu: 3-8 %

 

Kupować czy nie pchać się w to?

I co kupiłeś? Ja kupiłem, na całe szczęście 3 tony tylko. Strasznie się spieka, kopci, zaspawał mi ruszt w SV200, po prostu się nie nadaje ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Wojskowe" ekogroszki są rzucane partiami. Tu macie info kiedy i co rzucają. Cena może nie najniższa ale dostawa darmowa

https://www.facebook.com/search/top/?q=wegielsklep

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drodzy koledzy a co sądzicie o groszku ze Staszica? Pali ktoś nim? Mam palnik sv 200.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duużo powietrza bo inaczej będzie się sklejał i kopcił. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym dużo powietrza, to błędne koło, przy normalnym groszku, dużo powietrza znaczy, wychodzący spiek, a przy groszku koksującym, no wiadomo, trzeba więcej powietrza, bo się po prostu zagasi czytaj, zrobi się koks. U mnie przy groszku II Wesoła, 30MJ, spiekalność wg. dostawcy od 10-35 RI, po prostu nie można było nijak ustawić i skończyło się zaspawaniem płyty rusztowej, posklejaniem otworów, co doprowadziło, że ledwo osiągał 50 st. C, a to z kolei że zaczęła lać się skroplona woda itd. Wiertarka pomogła w przepchaniu otworów w tym ruszcie do sv200. Palę teraz czeskim ekogroszkiem i daje radę.

Bardzo bym prosił o porady, ewentualne propozycje, no tak wyglądał mój ruszt w palniku SV200, po spaleniu może z 200 kg Groszek II Wesoła, kupionego i tak cudem poprzez PGG. Może ktoś ma doświadczenia z tym groszkiem ???

1674650555351.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odradzam "Najlepszy Ekogroszek Premium Plus" do 29MJ/kg. W poprzednich latach kupowałem po 2-3 tony i byłem z niego bardzo zadowolony (no może oprócz ceny). Palił się bardzo dobrze, piec był prawie czysty, popiół "jak z papieroska". W tym roku też kupiłem 2 tony, ale przyjechało jakieś czarne mokre g.wno. Piec z trudem osiąga minimalną temperaturę, podajnik i wentylator pracują prawie bez przerwy, popiołu jest 2 razy tyle co z Karlika (a z Karlika jest dużo popiołu). 120 kg (6 worków) Karlika wystarczało mi na 7 dni, a 125 kg (5 worków) "Najlepszego Ekogroszku Premium Plus" na 4,5 dnia. Omijajcie z daleka. Szkoda, że spieprzyli sobie markę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.01.2023 o 13:29, nesjorx napisał(a):

Z tym dużo powietrza, to błędne koło,

Jakie błędne koło? Co ty bredzisz? 
Przy niedoborze powietrza wychodzą jeszcze większe spieki niż przy jego nadmiarze.
Poniższe zdjęcia przedstawiają "owoc" niedostatku powietrza. Pierwsze - energo popularny, drugie - PGG karolinka.

DSCPDC_0000_BURST20210921173857908.thumb.JPG.6c65d1c1cd7eea054d5c7e4baf44c34d.JPG

DSC_5324.thumb.JPG.179ddbb4ff1dcb167bb44a1013fd9f03.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eeee pomyłka

Edytowane przez daromega
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.01.2023 o 16:04, Dozy napisał(a):

Jakie błędne koło? Co ty bredzisz? 
Przy niedoborze powietrza wychodzą jeszcze większe spieki niż przy jego nadmiarze.

Są dwa rodzaje spieków.

 

Jesteś naprawdę męczący w swojej "wszechwiedzy"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro jesteś mądrzejszy to rozpoznaj i opisz rodzaj spieków na zamieszczonych przez mnie zdjęciach. I napisz dla potomnych jak je zniwelować. 

U mnie dmuchawa przy pełnej modulacji pracuje na max obrotach, a spieki, czy to koksowe czy żużlowe, nie blokują paleniska i wypchnięte z rusztu rozpadają się po uderzeniu o dno popielnika. Innymi słowy jest lepiej niż przy niedoborze powietrza. 

Ja wychodzę z założenia, że najważniejsze to spalić paliwo całkowicie (bez niedopałków) i odebrać energię ze spalin. A czy popiół będzie wyglądał jak z papierosa czy wielki popcorn jak z karolinki, to już pał to licho, aby tylko nie blokował wydalania popiołu z palnika. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pierwszym to stopiony popiol,na drugim to koksiki posklejaja i podzwigaja opalu.Zawsze dužy žar na palniku-powietrze wysoko.Bialo w kotle tež znaczy dužo powietrza.Cynamonowo,ciemniej szaro czy troche czarno,ale z brakiem barankow wychodzi ekonomiczniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bercus, pytanie nie było do Ciebie, ale skoro już odpowiedziałeś, to ja też odpowiem. Ten stopiony popiół powstał przy zbyt małym nadmuchu i jako dowód nawet widać jak płomień rwie się do góry. Czyli spieki żużlowe mogą powstawać również od zbyt niskiego powietrza.

Na drugim zdjęciu jest popiół z karolinki.

Kolor wymiennika to nie tylko oznaka mocnego powietrza. Zarówno 800kg taurona jak i 3T miału z Piasta spaliłem z korektą bragera. Obecnie palę niby sośnicą (niby bo spaliny są za czyste a zapach zbyt delikatny jak na polski wegiel, w dodatku typu 33) i widzę ciemnoszary osąd, a nie jasnoszary jak z Taurona, Piasta czy karolinki, a nawet KGM, którego tonę spaliłem w ciągu poprzedniego sezonu. 

A żeby było zgodne z wątkiem, nadmienię, że nadal moim faworytem jest Generał, potem Pułkownik i ten obecny, którego "tożsamości" jeszcze nie ustaliłem. A o miałach, popularnych czy karolinkach chyba nie ma sensu się rozpisywać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I czy tym zwiekszonym nadmuchom nie zadarzylo sia podchladzic to palenisko,že wynikom jest zmniejszanie,czy znikniecie spiekow.Czasami jest zachowanie palnika niemožliwe do przewidzenia i wowczas tež ukonczymi kopczenie,czy niedopalanie wegla obniženiem powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam bca, więc wykluczam nadmierny przedmuch. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem w ,,Leroyu'' ekogroszek  39,-zł /20kg. Kiepski bo kiepski, z kamykami i sporo przerostów, ale w kozie garaż coś tam ogrzewa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@groszkowiec Dobrze że przypomniałeś o tym, nawet nie pomyślałem że na stronie można dodać komentarze do produktu. 

Nie będę do końca wiarygodny jeżeli chodzi o kaloryczność czy inne niespodzianki, gdyż nie spalałem tego w kotle na ekogroszek, ale kwestia kamyczków też się tam liczy.

Edytowane przez carinus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Ja kupowałem w styczniu i lutym ub.r. Dobry opał i ekspresowa dostawa. ...przynajmniej tak było rok temu.
Skoro mają pułkownika po 2049zł z wysyłką, to nie ma najmniejszego sensu tracić czasu na wypełnianie jakichś wniosków czy szarpanie sobie nerwów na pgg.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo tylko Pułkownika mają i sorzedają. Jego cena systematycznie spada. Miesiąc temu była to cena mniej więcej w połowie między generałem a majorem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sąsiad palił tym kolumbijskim grochem i brał z gminy, a że jego żona pracuje w UG, i według jej informacji faktycznie wg papierów to był groch z Kolumbii. A wracając do meritum, to sąsiad był raczej zadowolony, dom około 200 m2, nieocieplony i wychodziło mu około 150kg na tydzień, prawie bez spieków , popiół też w normie. Sam się nad nim zastanawiam i jeżeli cena spadnie to go wezmę na cały sezon, a tym z PGG podziękuję bo już sami nie wiedzą czego od nas wymagać. Niedługo to pewno zechcą, by im podesłać kartę do bankomatu z pinem w bonusie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.