Skocz do zawartości

Deafnezz
Wiadomość dodana przez marcin,

W temacie dyskutujemy wyłącznie o polecanych aktualnie ekogroszkach (zalety, wady, jakość, cena). Wszelkie ogólne dyskusje proszę prowadzić np: Ogólnie o cenach opału itp... i podobne tematy

Rekomendowane odpowiedzi

Przy cenie ok. 2000zł/t przechodzę na drewno. Mój piec ma duży zasobnik na drewno, więc dopóki będzie sprawny mam opcję, bo drewno za darmo albo z małym wydatkiem ale głównie sosna. A faktycznie foto plus pompa za drogo na wydatek jednorazowy a w naszym kraju jak coś się nie zwróci w max 10 lat to nieopłacalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Energo ekogroszek extra power+. Chłam totalny!!!
O kaloryczności powiem tyle, że odniosłem wrażenie jakby poprzedni węgiel (Pułkownik 26-28) był mocniejszy.
O zawartości siarki nic nie powiem bo nie mam laboratorium żeby to sprawdzić.
Masa popiołu ze spalonych 100kg groszku wynosi 4.30kg, a więc jest to NIE <3% jak deklarują na worku, tylko zdecydowanie >4%.
A teraz najlepsze, czyli parametr Rogi   <5.

Screenshot_20220308-215306.thumb.png.748e32c3f97823c3b7bfc3469757b50f.pngScreenshot_20220308-215324.thumb.png.d5fba4a1d145738ec0c7f6cf0fa750a2.pngScreenshot_20220308-215435.thumb.png.ba021ec591a1df75730e45f1c3823a5f.png


Kocioł sobie pyrka na pół gwizdka, a tu taki zlep.
Jeśli chodzi o nadmuch, to wczoraj zmniejszyłem skalę max z 35 na 25.
Nie wiem czy ten wafel sam by wylazł. Akurat jak kontrolnie zajrzałem to zobaczyłem, że coś jest na rzeczy.
Myślałem, że tylko go dotknę i się skruszy. Tja... Był twardy, więc z ciekawości zacząłem go wyciągać żeby zobaczyć ile go jest.

Generał 28-30 to przy tym złote paliwo. Pułkownik 26-28 nieco gorszy, ale też dobrze się spalał i nie powodował zlepów.
Jak do tej pory, ten power+ to najgorszy ekogroszek jaki przyszło mi testować. A przepaliłem już 3T energo popularnego, 1T energo premium+, 100kg ekogroszku lokalnego brandu, 1T KGM29, 2T Generał, 1T Pułkownik.
Dobrze, że kupiłem tego power+chłam jedynie 9 worków.

Edytowane przez Dozy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Indeks Rogi odnosi się do spiekalności koksowej. Tutaj masz spiekalność żużlową. Próbowałeś obniżać powietrze? Nawet przy Stabku czy czarnej perle nie miałem chlebka wychodzącego z palnika. Coś podobnego tylko trochę bardziej kruchego miałem jak palnik wymagał czyszczenia. Po tym popiół stał się luźny i bardzo spoko jak na taniego ruska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj zmniejszyłem skalę max z 35 na 25 i jest to absolutne minimum dla dobrego spalania.
Przy skali 24 (powietrze 100%, modulacja cały czas 100%) płomień zaczyna kopcić.

Ogólnie to dalsza zabawa z ustawieniami nie ma sensu. Zostało mi tego brudu niecałe 40kg. Jutro kupię kilka worków innego groszku z lokalnego brandu. Myślę o "agroexpert", który powstaje z mieszanki jakiegoś importowanego z polskim murckim-staszicem (wg. informacji z tego składu). Już wcześniej miałem 100kg na test (jeszcze za czasów argospid+) i wcale nie był taki najgorszy.

Gwoli ścisłości, kupuję po kilka worków bo z niecierpliwością wyczekuję 2T karolinki. 😐

 

Jako, że temat o polecanych/odradzanych ekogroszkach, to z czystym sumieniem mogę polecić ekogroszek Generał z wegielsklep.pl.
Dostawa bardzo szybka - zamawiasz w czwartkowe przedpołudnie, wysyłka w piątek, kurier doręcza we wtorek.
Oczywiście dzisiejsza cena jest zaporowa, ale nie jest to najdroższy węgiel zważywszy na kaloryczność.
Paleta 40 worków po 25kg. Jest dość mokry. Co prawda woda nie leje się z niego, ale osobiście dosuszałem bo szkoda mi zasobnika, podajnika i ogólnie całego kotła.
Groszek bardzo czysto się spala, spaliny prawie bezwonne, popiół do 5% masy węgla.
Spieki... na poniższym zdjęciu wiadro 12dm³ z popiołem z 250kg generała i pyłem po czyszczeniu wymiennika. 🙂 
 

DSC_4971.JPG

Edytowane przez Dozy
dopiska
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Dozy napisał:

to z czystym sumieniem mogę polecić ekogroszek Generał z wegielsklep.pl.

Kosztuje 1949zł. Taniej jest prądem w 2 taryfie uwzględniając sprawność. W szczególności w nowych domach. Ile płaciłeś?

Edytowane przez digi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie łap mnie za słówka. Wątek jest o polecanym węglu, a nie o opłacalności. 

Taniej prądem? To rób te modernizacje. Zobaczymy za 5 lat czy będziesz miał superatę czy manko w budżecie.

Pierwszą tonę Generała kupiłem za 1449zł (+30 pobranie), a drugą za 1370zł (wysyłka gratis przedpłata). Pułkownika kupiłem za 1240zł.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, owszem. W porównaniu do obecnych cen, to prawie za półdarmo.
Jednak dzisiaj już tylko pył unosi się w powietrzu.

Edytowane przez Dozy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Michalx napisał:

 

Niespecjalnie jest czego żałować. Zostawiłem sobie kilka worków LWA z sezonu 2020/21. Paliłem nim w sumie kilka lat. Obecny sezon paliłem karlikiem.

Dla przypomnienia bo jak wiadomo im coś było dawniej tym milej to wspominamy, wrzuciłem je kilka dni temu, bo temperatury od 2 tygodni porównywalne. 

Po zużyciu absolutnie nie widzę lepszej kaloryczności. 

Popiołu ponad połowa mniej ALE ten pył lata po całym piecu. Mniej wynoszenia, ale więcej zabawy z czyszczeniem. 

Gdy go kupowałem, był w porównywalnej cenie do Karlika. 

I tam jakościowo bym uplasował. Za kilka dni porównam go z Pułkownikiem, którego jeszcze miesiąc temu szło bez problemu, przed tym wojennym wariactwem kupić za 1240 z dostawą pod dom. 

Wątek niedługo zmieni się nie na polecany, ale dostępny ekogroszek. 

Ja już przymierzam się do dywersyfikacji źródła ciepła. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Michalx napisał:

U mnie na składzie sobianek lew którym palę jeszcze jest po 1850zł tona. W bricomanie za 1880zł tona. Miesiąc temu 1500zł kosztował jeszcze u sobianka w ich sklepie firmowym teraz kosmos 1999zł i brak czyli kiszka.

Kosmos i kiszka to dość ciekawe połączenie. 😆 
Nie wiem czemu to tak przeżywasz, tym bardziej, że produkt jest niedostępny.

W dniu 10.03.2022 o 18:57, der napisał:

#Dozy takie wiadro, to będziesz miał po 100kg Karolinki

...że co? Ma być gorszy niż ten power+? Wątpię.

Poniżej wrzucam fotki z przepalenia kilkudziesięciu kg paliwa lokalnego brandu o nazwie Rolteks ekogroszek wysokokaloryczny. Wartości podane na worku, to ciepło spalania 30Mj/kg, wartość opałowa 28Mj/kg, zawartość siarki <0.3%, popiół <10%.
Na pewno jest mocniejszy od poprzedniego, bardzo znikoma ilość miału, a popiół... sami zobaczcie.


DSC_5183.thumb.JPG.b187a0a9977075ae6f4117d6fbbbc069.JPG

1313717467_DSC_5187(1).JPG.32a773ebeb7ebb0c664923baff086cf7.JPG



PS.
Dziwnym trafem wszystko co ma plus w nazwie (niezależnie czy słowo czy symbol) jest delikatnie mówiąc do kitu.
plus± (polkomtel), argospid+, premium+ i power+.

Edytowane przez Dozy
zmiana treści
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki masz palnik? Bo z tego co się orientuję to dość istotne.

Dostawę miałem w piątek. Puki co wypalam ostatnie kg grochu, które dorywczo kupiłem w oczekiwaniu na ślunski wyngel. 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam starego nieobrotowego pancerpola. Natomiast na tyle efektywnie ustawionego, że tak jak u innych z sv200 lew wypala się na proszek, a karlik na mnóstwo drobnych lekkich wapiennych spieków.  Bez żużlu, smoły, nadmiaru sadzy. 

Ty tam nie masz szuflady? 

Jeśli masz, to potem pokaż jej zawartość po spaleniu 100kg karolinki.  Jestem przekonany, że będzie jak u każdego. ~15 do 20l lekkiego (z 5 do 7kg)  popiołu murowane.  Zbierany z popielnika się nie liczy. Bo ten popiół od kontaktu z szufelką już się kruszy. 

Wyglądem będzie przypominać pozostałości po tym rolteksie na palenisku

Edytowane przez der
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro od dotknięcia szufelki się kruszy, to możesz mi wierzyć, że przy spadku z palnika retortowego szybciej się rozpada niż wypchnięty z SV200, z którego ma krótszą drogę "lotu".

W moim kotle była szuflada, ale odstawiłem ją chyba w miesiąc po zakupie kotła. Jest zrobiona z grubej blachy, więc ciężka. Jest dość płytka, więc niewiele popiołu pomieści, a ja spalam po 50kg/dobę, więc...
Poza tym jest za mała w stosunku do szerokości i głębokości popielnika, więc wyszedłem z założenia, że skoro i tak mam zbierać porozrzucany popiół/pył dookoła szuflady, to sama szuflada w niczym mi nie ułatwia.
Ale ok, specjalnie dla Ciebie wsadzę tą szufladę i pstryknę fotkę po spaleniu 100kg karolki. 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja jest głęboka, z cienkiej blachy, na szerokość i długość całego paleniska ma się dobrze, pomimo, że ma 16 lat, a dostałem ją do pieca w zestawie. Czyli nie wszystko co stare jest be. Ale faktem jest, widziałem takie porażki szufladowe jak twoje. Czasem mam wrażenie, że niektóre piece projektują ludzie, którzy w piecu nigdy nie palili. 

Gdybym miał z takiego sobianka przewalać  kilka kg popiołu szuflą z popielnika do wiadra to by mnie cholera wzięła. Z jednej strony podnieta, że jak z papierosa i taki jest. Ale z drugiej fruwa to od byle wzruszenia i osadza się wszędzie. Im mniej to się rusza, tym mniej sprzątania oraz syfu w gardle i nosie. 

Dlatego na kaloryczność, sam popiół i jego strukturę z opału pgg nie narzekam.  Bo w kotłowni czyściej i łatwiej się sprząta. Tylko ta  ilość... 

Edytowane przez der
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.03.2022 o 17:20, raffi23 napisał:

Witam ma pytanko odnośnie zakupu z PGG zastanawiam sie (jak sie uda oczywiście) nad kupnem 3-4t Karolinki lub Pieklorz czy polecacie cos innego  cały czas kupowałem z Bartexa silvera ale to co odwalają z cenami to przegięcie

Ja kupuję karlika i jestem bardzo zadowolona. Kupiłam 5 ton od stycznia, Karolinka jest rzadko więc może dlatego problem z kupnem? Chociaż jak jest dostępna to można kupić spokojnie, ponieważ szybciej rozchodzą się tańsze ekogroszki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze tak tamto napisałeś, że czort wie o co chodzi. Ja zrozumiałem to w taki sposób, że skoro u producenta nie ma, to niedługo zapasy na składzie też się wyczerpią.
Po drugie, to nie były uwagi, a po prostu zwykły psikus. Nie znasz się na żartach. Dopiero 4 posty napisałeś, a już się dąsasz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.