Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozy na przyszłość...


Gość berthold61
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj dyskutujemy ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozach na przyszłość...

W tym wątku dopuszczamy wpisy "polityczne". Prosimy o merytoryczne wypowiedzi.

O cenach poszczególnych gatunków opału dyskutujemy tutaj: ekogroszekpellet, węgiel inny niż ekogroszek

Inne powiązane tematy: Dodatek węglowy; Zakup węgla od gminy

Posty nie na temat wydzielone do kosza znajdziesz tu.

Rekomendowane odpowiedzi

@Sławek007 Ja mam roczne rozliczenia, więc nie jestem w stanie Ci podać jak miałem. Wiem że w taniej taryfie mam mniej za kWh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pytałem @HarryH, bo pisze, że tania taryfa zdrożała pięciokrotnie. Moim zdaniem trzykrotnie.

Spójrzcie na stawki w Tauronie bez tarczy czyli takie jakie będą w 2024 roku jeśli energia nie zdrożeje. Znowu będzie różnica w taryfach, a G11 to 1,79zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, o6483256 napisał(a):

Ciśnienie generuje woda z sieci.

Nie zagłębiałem się w ten temat. Myślałem że musi być jakiś obieg.

Tylko tak na chłopski rozum. W zimie przy -20 woda która zasila taki panel i nie ma obiegu, według mnie powinna zamarznąć na przyłączu. Co wtedy z takim solarem trzeba zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zimę naturalnie spuszczasz wodę i jest nieużywany.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Sławek007 napisał(a):

To miałeś 20groszy stawkę w taniej taryfie z dystrybucją??

Miałem 27gr/kWh brutto wraz ze wszystkimi opłatami stałymi i zmiennymi. Rozliczam się w cyklu półrocznym - płacę 5 prognoz i rozliczenie. Dotąd miało to sens. Teraz będę miał ten ochłap 2MWh i wbijam na 1pln/ 1.30 pln wg tabelki + opłaty stałe, a wg prognozy płacę tylko 20% więcej, więc przy rozliczeniu półrocznym dopłata będzie większa od sumy prognoz. Trochę tylko lipa, że dostawca miał już ustawę i zatwierdzone taryfy, a prognozę policzył sobie po cenach zeszłorocznych. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy kto jak liczy i co bierze pod uwagę. U mnie wygląda to tak. Inaczej nie będzie.

To są ceny netto samej energii, bez dystrybucji.

image.png.62dd45f3e142a9b20db2758c05960e8c.png

 

Dla jasności dokładam jeszcze dystrybucję. Trzeba wziąć pod uwagę jeszcze podatek VAT który jest, a przed podwyżką go nie było. To zrobi jeszcze większą różnicę.

image.png.c6a9a737dc4fcca52130b12f41f368ad.png

A co tam. Zrobiłem jeszcze ze stawkami VAT porównanie. To jakiś kosmos wychodzi.

image.png.bb5cb6dc313c83a47b1d212bb0500d5a.png

Teraz przynajmniej widać, że jak ktoś będzie dobrze zarządzał energią w taryfie G12w, to po uwolnieniu cen nie dozna szoku.

Edytowane przez wacio1967
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, wacio1967 napisał(a):

Nie zagłębiałem się w ten temat.

Gdybyś choć przeczytał opis tego urządzenia to byś nie pisał chaotycznie bez sensu. Ale Ciebie to tak naprawdę nie interesuje, skoro nawet nie wiesz co to jest, jak działa to o czym napisałem. Więc nieraz zastanawiam się czy warto w ogóle cokolwiek pisać bo taka próżnica w sumie wychodzi. Najpierw zużywa prąd, później pompa potrzebna, a na koniec nie czytałem nawet co to jest i nie wiem o co chodzi. Jak dla mnie koniec dyskusji. 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... a jak tam twoje zakupu z Aliexpress dotarły ? Pokażesz zdjęcie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, daromega napisał(a):

Jak dla mnie koniec dyskusji. 

Sorki. Nie wiedziałem że pisząc na forum, muszę być ekspertem we wszystkich dziedzinach. Na następny raz się postaram i już będę wiedział że ciśnieniowy podgrzewacz wody, to nie ciśnieniowy podgrzewacz wody, tylko szklane rurki na dachu które grzeją wodę.

Teraz trzeba jeszcze uświadomić wszystkich co mylą pojęcia i nie wiedzą co to ciśnieniowy podgrzewacz wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, daromega napisał(a):

Nie, zwrócili kasę.

Czyli widzisz, to co pisałeś o super promocjach na spawarki i inne atrakcyjne sprzęty było najzwyklejsza lipą. 

Jak Ci to pisałem, to też mnie nie słuchałeś... Czasami trudno przyswoić wiadomości które ktoś do nas pisze. Więcej wyrozumiałości zalecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.02.2023 o 18:23, o6483256 napisał(a):

Castorama zawsze miała wysokie ceny opału. Jak centrala zda sobie sprawę, że nikt tego nie kupuje, to ruszą z obniżkami. Tylko ta centrala to strasznie wolno reaguje.

już zareagowali, carbon R 49,98 worek 20kg to 2500 za tonę, w zasadzie jakby przymroziło a w piewnicy pustka to można wrzucić parę worów na wózeczek bo jak był kilka dni temu po 65 to nieeeeee 😉

Edytowane przez Speedo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie obniżam zużycie (odpięta mała zamrażarka i ruska lodówka w garażu - sporo ssały...), za zeszły rok było 3900kWh (2 rodziny - razem 5 osób), bez indukcji i grzania CWU prądem... gotowanie na gazie i CWU z pieca na ekogroszek.

Edytowane przez robertokot25
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam chyba piszą experci no wiadomo jacy, celowo eskalują problemy i współpracują wiadomo z kim żeby wygrać wiadomo co chyba każdy to już wie .Dla rozwiania reszty wątpliwości być może pomoże wtorkowe przemówienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już dawno zeszli na psy. Lubię rajdy i zaglądałem tam kiedyś regularnie. W pewnym momencie zamiast pisać i rajdach stali się konkurencją dla Faktu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, vlad1431 napisał(a):

Zastanawiam się co ma wspólnego WRC z węglem?https://emoji.tapatalk-cdn.com/emoji3.png Wypisują tam takie debilne bzdury, że za każdy taki artykuł taki pismak dostaje chyba nie więcej niż 5zł.
Kabaret.https://emoji.tapatalk-cdn.com/emoji38.png
https://wrc.net.pl/mh-polacy-czym-predzej-powinni-zrobic-zapasy-wegiel-tanszy-juz-nie-bedzie-gdzie-mozna-go-dostac

 

 

To samo tutaj:

https://next.gazeta.pl/next/7,151003,29480741,ceny-wegla-paliw-i-pelletu-poniedzialek-20-02-2023.html#do_w=52&do_v=478&fallback=true&do_st=RS&do_sid=604&do_a=604&s=BoxBizImg1&do_upid=478_ti&do_utid=29480741&do_uvid=1676872866217
image.png.b3ea2872999ef6a6bdf270c6df333590.png

Strach sprzedawcom zagląda w oczy. Rynek węgla się załamie?

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wolny rynek a raczej jego namiastka bo jak do gry wlacza sie spolka skarbu panstwa to juz przestaje byc „wolny”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wolny był do rządów Hanny Suchockiej, gdzie próbowano systemu "niewidzialna ręka rynku", ale to się nie sprawdziło, więc od tego czasu rząd ingeruje w mniejszym lub większym stopniu w różne dziedziny. W USA, też próbowano tego systemu z takim samym skutkiem (nieudanym) jak w Polsce.

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie można kupić dłużej węgiel od gminy:

image.png.e1a33dc97437e752a859643f6e44665c.png

https://biznes.interia.pl/gospodarka/news-samorzady-zostana-z-weglem-na-skladach-rzad-szykuje-nowe-roz,nId,6613410

 

Ustawcie się w kolejkę 😁

 

 

PS Styl artykułu, raczej tzw "słabego gimbusa".

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.02.2023 o 10:55, o6483256 napisał(a):

gdzie próbowano systemu "niewidzialna ręka rynku", ale to się nie sprawdziło, więc od tego czasu rząd ingeruje

'Niewidzialna ręka rynku' polega na tym ze rząd nie wpie**nicza się w prywatny biznes. Ale to się nie sprawdziło bo okazało się że wtedy rząd do niczego nie jest potrzebny 🙂  
Do tego dopuścić nie można, ludziom nie wolno nawet po tyłku się podrapać bez urzędowego zatwierdzenia.

 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie naciągaj teorii. To nieprawda!

 

Sprawa była i jest bardzo złożona.

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby chętnych na ten gminny węgiel nie ma, ale jak sąsiad pojechał z fakturą na składy to tylko na 1 z 4 był dostępny i mieli ostatnie 4 tony. Jakby ktoś był ciekawy to na razie spala się ok, mniej popiołu i nie żużluje tak jak Karlik.

image.png.bf57a0193e18992e9d274528786240c5.png

Edytowane przez h3nio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, zaciapa napisał(a):

U mnie w regionie powoli idzie ku normalności, przynajmniej brykiet który obserwuję na olx, kolejna obniżka.. 🙂Screenshot_2023-02-21-21-01-46-560_pl.tablica.thumb.jpg.497623d1d043d81cd7078a9c9e7a5ab2.jpg

A nie to przypadkiem pół tony ? oni juz nawet takie tanie triki stosują bo  wat dla nich to już norma po prostu zapominają podać cenę końcową tylko gdzieś tam małym druczkiem że to cena netto .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.