Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie, również się zastanawiam nad wymianą pieca. Trochę późno zimno się już robi. Że nie kupiłem tego wiosną ceny były ze 30% niższe. Teraz palę w takim wiekowym śmieciuchu GS "zębiec 14 kw z takimi 5 rurami jako wymiennik" drewnem. Dom nowy, ten śmieciuch kupiony był na czas budowy i tak został. W zeszłym sezonie poszło mi ok 8m3 sosny i pół tony węgla. W kotłowni mam bufor 1000l.  W tym śmieciuchu po prostu jaram ile fabryka dała. 

Jak przeliczałem - tzn. kg drewna i ile podgrzał wodę w buforze to wychodzi mi ok 40% sprawności i nie chce więcej.

Czy po wymywanie tego pieca na MPM DS WOOD 18kW da się zejść o połowę w ilości spalanego drewna?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba każdy inny kocioł DS bedzie znacznie lepszy do spalania drewna niż ten obecny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Połowę może tak, ja spalam 40 % mniej ,wg moich wyliczeń zakręcam się około 80% sprawności ,ale te obecne kotły są trochę sprawniejsze w odbiorze ciepła więc może 50 % osiągniesz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja liczę to tak. Spalam 20kg suchej sosny. Obieg piec - bufor. Te 20kg daje mi ok 30stC 1000l bufor (dokładnie to on ma 960l). Drewno czysto teoretycznie to 4kWh/kg. Ten mój śmieciuch  ma sprawność ok 40%. 

W zeszłym sezonie poszło mi ok 8m3 drewna takiej nie za suchej sosny, i niecałe pól tony węgla. Kilka worków kupiłem na te większe mrozy.

Teoretycznie jakbym miał piec ze sprawnością 80% dałoby się zejść do 5m3 drewna. 

Muszę ten piec wymienić, bo tego co mam kupiłem używkę za 400zł na czas budowy. Wygląda na to że będę na nim siedział już 2 sezony budowa i teraz idzie drugi sezon jak mieszkam.

Myślałem jeszcze nad Atmosem zgazowującym. 

Czy ktoś mógłbymi powiedzieć co lepsze. Atmos, MPM DS Wood a może jeszcze coś innego?

Bufor mam 1000l

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybyśmy nie byli państwem kolonialnym(nomen omen już od 250-lat) to polecałby ci Czeski kocioł Blaze harmony lub coś w tym stylu, a tak bież coś taniego co nie żal będzie ci oddać na złom gdy jakiś lobbysta zawita z walizką dolców w urzędzie....Polska to dziki kraj , a jego mieszkańcy co rusz są wpychani( i ruchani) w objęcia nowych kopalin, kiedyś olej opałowy potem ekogroszek ,teraz gaz.......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Robokop napisał:

Ja liczę to tak. Spalam 20kg suchej sosny. Obieg piec - bufor. Te 20kg daje mi ok 30stC 1000l bufor (dokładnie to on ma 960l). Drewno czysto teoretycznie to 4kWh/kg. Ten mój śmieciuch  ma sprawność ok 40%. 

W zeszłym sezonie poszło mi ok 8m3 drewna takiej nie za suchej sosny, i niecałe pól tony węgla. Kilka worków kupiłem na te większe mrozy.

Teoretycznie jakbym miał piec ze sprawnością 80% dałoby się zejść do 5m3 drewna. 

Muszę ten piec wymienić, bo tego co mam kupiłem używkę za 400zł na czas budowy. Wygląda na to że będę na nim siedział już 2 sezony budowa i teraz idzie drugi sezon jak mieszkam.

Myślałem jeszcze nad Atmosem zgazowującym. 

Czy ktoś mógłbymi powiedzieć co lepsze. Atmos, MPM DS Wood a może jeszcze coś innego?

Bufor mam 1000l

A moze Lazar Holz Master osobiscie go uzytkuje i jestem bardzo zadowolony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten otwarty popielnik pomaga w produkcji smoły na ściankach. Tej smoły nie unikniesz, ale możesz zmniejszyć do minimum jej ilość, to tylko kwestia punktu podawania powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Peperoni, średnio się tym przejmuje. Na planach domu miałem piec olejowy. Odbiór ze śmieciuchem najgorszej kategorii przeszedł. Nawet kominiarz jak przyszedł i sprawdzał te piece, kotłownie, wentylacje to powiedział żeby się tego pieca nie pozbywać bo nigdy nie wiadomo. Dostał 300zł i był zadowolony. Jak przyszli z taką ankietą z urzędu w sprawie ogrzewania i pytają się czym się pan ogrzewa?

- No jak to czy olejem,

- A ile pan tego spala

Cholera ile tu powiedzieć. Ale mnie zaskoczył. W głowie od razu pojawia się tabliczka mnożenia. olej jakieś 40 MJ na litr.

- No ogrzewam się 3 miesiące ze 400l chyba poszło.

Do tej pory nie wiem czy bzdury nie walnąłem.

Jak przyjdą z jakąś kontrolą to powiem ze tamten się tydzień temu popsuł a miałem taki i żeby nie zamarznąć tymczasowo podłączyłem.  A nowy olejowy już zamówiony i właśnie płynie z Chin.

Tak jak napisałeś "Polska to dziki kraj " Trzeba sobie jakoś radzić

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładna mi zabawa. Trafi na upierdliwego i dociekliwego urzędasa to wesoło nie będzie. Sam zaczynam się pilnować i sprawdzam wszystko 2x zanim coś zrobię, żeby kasy niepotrzebnie nie tracić. Dlatego też zrezygnowałem z dopłat do PC żeby mi nikt nie łaził po kotłowni. Więcej zyskam na wieloletnim użytkowaniu kociołka niż na jednorazowej dopłacie.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Robokop napisał:

Czy ktoś mógłbymi powiedzieć co lepsze. Atmos, MPM DS Wood a może jeszcze coś innego?

Atmos zależy jaki może być 2x droższy ,sprawność podobna u obu,w atmosie jak już opał włożysz to się nie zawiesi ,to na plus,dłużej wytrzyma wg mnie wood,atmos nie potrzebuje aż takiego ciągu bo ma bardzo mocny wyciąg,wood na pewno jest prostszy w działaniu bo tylko miarkownik mu wystarczy a przy buforze to nawet bez niego można się obyć,w wood można sporadycznie węglem przepalić ,a atmosie typowym na drewno podobno nie ale pewnie niewielkie ilości by też strawił ,chociaż przy tym mocnym wyciągu pewnie niezła kuźnia by się zrobiła i szamoty mogłyby popękać,ale tego na pewno nie wiem, w atmosie nie popatrzysz jak się pali ,taka trochę niewiadoma,w mpm masz ładny podgląd

Edytowane przez maronka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem jakimś fanem MPM-a pomimo że użytkuje ten model, ale patrząc chłodno na oba kotły to MPM bardziej przypomina dobrego śmieciucha w którym spalisz drewno, węgiel, zrębkę, trociny albo wszystko zmieszane naraz, będzie na tym chodzić bezproblemowo. Wyciąg za 750,-zł też można dołożyć.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba się zdecyduje na MPM. 

Prostszy, bez tej całej elektroniki. Nie ma się co zepsuć, a to sobie cenie.  Komin ma u mnie dobry ciąg. 8m. Systemowy. 

Jak sprawność podobna to MPM same zalety, można palić drewnem i węglem. 

Ceny poszły do góry ostatnio 18kW jak kosztował wiosną 4700 to teraz 6400 albo i lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja za 14tkę płaciłem 5400 jakieś 3 tygodnie temu, ostatnia sztuka w sklepie. Nowa dostawa już podobno 6000. Na wiosnę kosztował 4100 bodajże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Robokop napisał:

Chyba się zdecyduje na MPM. 

Prostszy, bez tej całej elektroniki. Nie ma się co zepsuć, a to sobie cenie.  Komin ma u mnie dobry ciąg. 8m. Systemowy. 

Jak sprawność podobna to MPM same zalety, można palić drewnem i węglem. 

Ceny poszły do góry ostatnio 18kW jak kosztował wiosną 4700 to teraz 6400 albo i lepiej.

Jeśli jesteś zdecydowany na kupno tego modelu i planujesz montaż jeszcze w tym sezonie to składaj zamówienie jak najszybciej no chyba że dostaniesz gdzieś od ręki, ja zamówiłem już 2 tygodnie temu i na razie ani słychu ani dychu nawet potwierdzenia zamówienia nie dostałem, kazali czekać 3-4 tygodnie na dostawę. Ale ja planuję instalację wiosna-lato 2022 więc nie mam ciśnienia, no chyba żeby obecny śmieciuch mi zaniemógł to miałbym zagwozdkę.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Peperoni,

Zamówiłem przez formularz:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScSpciivw6SdbnpLR6QYD2dmAoRlgGfYmfYSfoIF-lXpq8NaQ/viewform?fbzx=-5913629623060205154

 

Nie dostałem żadnego potwierdzenia przez email, ani nic. 

 

Też tak miałeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałem potwierdzenie, na razie czekam na proformę. 

Sam będziesz go podłączał? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączy mi go kumpel z pracy, robił mi już bufor więc wie co i jak, nie wiem jeszcze jak rozwiązać grzanie cyrkulacją prosto z kotła w razie "W" (teraz tak mogę) bez bufora......no chyba że kupię jakiegoś UPS-a do pompki na grzejniki z zasobnika. Wszystko wyjdzie jak opatrzymy kocioł i zdecyduję czy zachować gwarancję czy ryzyk fizyk....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, NeS napisał:

Ja za 14tkę płaciłem 5400 jakieś 3 tygodnie temu, ostatnia sztuka w sklepie. Nowa dostawa już podobno 6000. Na wiosnę kosztował 4100 bodajże.

To teraz widzimy efekty nałożenia się wszystkich podwyżek energii, płac, materiału, więc to pewnie nie koniec wzrostu cen.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego zamówiony. Nie wiem czy będę podłączał w tym sezonie, bo jak będą mrozy to tak trochę niefajnie. Z drugiej strony jak się człowiek do tego dobrze nastawi przemyśli wszystko. To z rana rozwalasz instalacje a wieczorem już zasuwa na nowym piecu. Ojciec spawacz hydraulik, ale starej daty więc trochę nie pomoże. Ja zrobiłem tą kotłownie co mam ją teraz w jakieś 3 dni  w grudniu jak jeszcze nie mieszkałem. Będę musiał spuścić 1000l wody bo odcięcia bufora nie ma. 

Latem to można to rozebrać i po miesiącu złożyć zimą trochę ciężko, a trzeba przerobić z połowę instalacji w kotłowni bo są błędy. 

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.