Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

@NeS Szczerze? Żadnego... Palenie w MPM to męczarnia i nie licz na to, że będzie tak wygodnie jak podajnikiem czy PC.... Co chwile trzeba dorzucać (MPM 18kw potrafi wciągnąć cały zasyp twardego drewna w 2,5-3h), ciągle opał się zawiesza, kopci, prycha i inne takie atrakcje. Walczę z nim od 3 lat i już mi włosów zaczyna brakować... Co chwile kombinacje jaki węgiel, jakie drewno, jak ułożyć, jak połupać... Więcej czasu w kotłowni niż w domu.

Miał być już w tym roku podajnik, ale brakło kasy na zrobienie ocieplenia i jeszcze rok się pomęczę (jeśli się nie rozcieknie - po lecie jest mnóstwo rdzy)...

Ale jeśli się upierasz to załadunek górny (łatwiej drewno poukładać - w tym kotle nie można go wrzucić byle jak). I koniecznie zasilanie awaryjne - miarkownik go nie zdusi. Poza tym na drewnie pali się z pełnym dostępem powietrza, bez miarkownika, dobierając załadunek do możliwości bufora.

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź jakie kwoty dofinansowania są przewidziane w Twoim rejonie i czy ewentualnie warto dla kilku złotych dopłacać do kotła z papierkiem i mieć świadomość że urzędnik w ciągi kilku lat przyczepi się do koloru kotła i nie takiej śrubki. Koszty modernizacji też się wlicza, nie wszyscy robią sami a zmiana instalacji bywa droga. Węglem też opalisz ten kocioł. Miarkownik termostatyczny zamknie dopływ powietrza i powinien stopniowo wygasić kociołek. Jeżeli można zwiększyć przekrój podłączenia do bufora to bedzie na plus. Kiedyś miałem calową rurę na grawitacji i musiałem wspomagać się pompką, szczególnie przy paleniu drewnem, na węglu kociołek da się opanować znacznie lepiej i wtedy bufor mógł chodzic bez udziału pompki. Teraz mam 6/4 cala i pompka jest zbędna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gazu nie mam i nie chcę. Do emerytury jeszcze daleko, chęci są, drewno z własnego lasu. 

Polityka i sytuacja w kraju wyleczyła mnie z zamykania się na 1 źródło ciepła, zwłaszcza zależne od "władzy".

Więc MPM, tylko który 🙂

I 14 KW nie 18 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, NeS napisał:

Reasumując, którego MPMa wybralibyście na moim miejscu? Mam bufor 750l z wężownicą CWU. 

1. MPM DS II 14 KW z certyfikatem na oba paliwa bez dofinansowania. 

2. MPM DS wood 14 KW i starać się o dofinansowanie?

Czy pod dofinansowanie wchodzą też koszty wymiany kotła? 

Czy w razie braku drewna można normalnie palić węglem w DS wood? 

Brać wersję z bocznym czy górnym załadunkiem? 

I jeszcze jedno pytanie, jeśli braknie prądu to miarkownik zdusi MPMa? Mam przyłącza do bufora 1" i nie wiem czy grawitacyjnie będzie wystarczający odbiór. 

Trudne wybory zwłaszcza, że ceny paliw szaleją.

Jak zasypowca to na węgiel, z drewnem to zabawa trzeba być na emeryturze i układać sobie to w komorze.

Jak na drewno to raczej większy, chyba że komora zasypowa identyczna jest, do tego duży bufor z odbiorem grawitacyjnym, żeby przynajmniej mieć spokój z pilnowaniem i uzyskać najwyższą sprawność.

Zasyp górny wygoda, ale to zadymianie i niższa sprawność kotła.

 

40 minut temu, NeS napisał:

Gazu nie mam i nie chcę. Do emerytury jeszcze daleko, chęci są, drewno z własnego lasu. 

Gdybym był w twojej sytuacji, to kupiłbym rębak i kocioł z podajnikiem na zrębki, grubiznę bym sprzedawał więcej można zyskać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inaczej. Bufor i cała instalacja już jest, do tego stary kocioł GS 12KW o tragicznej sprawności. Spalając w nim 2 wsady mam spokój na dobę. Chcę go zmienić na DS żeby była możliwość dołożenia (w GS palę od góry).

Chcę być też w porządku z prawem, a na Podkarpaciu mam czas do końca roku.  

Pracuję zawodowo więc całe dnie przy rębaku nie dla mnie. A jak mi mpm nie spasuje to po kliku sezonach będę myślał co dalej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używam kociołka 10kW do spalania drewna i wcale nie narzekam. Bufor dosyć szybko potrafi się naładować. Jedyny wymóg to palenie ciągłe, nie dopuszczać do wychłodzenia domu, wtedy nawet tak mała moc wystarcza żeby uzupełniać straty budynku. Nawet 14-ka z górnym zasypem pozwoli na w miarę sensowne grzanie drewnem, gdzie w połączeniu z niewielką ilością węgla na zimniejsze dni jest rozwiązaniem naprawdę spoko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, NeS napisał:

Chcę być też w porządku z prawem, a na Podkarpaciu mam czas do końca roku.  

Tak,kotły bezklasowe zainstalowane/pracujące powyżej 10 lat. Do 2024 te poniżej 10 lat. III kl w górę do 2028 r.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, NeS napisał:

...1. MPM DS II 14 KW z certyfikatem na oba paliwa bez dofinansowania. 

2. MPM DS wood 14 KW i starać się o dofinansowanie?...

Na to muszę zwrócić uwagę, bo MPM DS 14kW, to kocioł zbudowany do spalania węgla w którym da się spalać drewno, ale tylko liściaste. Jednak ze względu na obowiązujące przepisy producent zmienił jego przeznaczenie na kocioł wyłącznie do spalania drewna liściastego, A to dla wielu może okazać się pułapką.

MPM WOOD to trochę inna konstrukcja zbudowana własnie do spalania drewna, przez to rożni się budową od wersji DS i obecnie jest oferowana w wersjach o mocy 10 i 18kW. Jednak trudno oceniać jego działanie, bo to nowa konstrukcja i chyba jeszcze nikt nie miał okazji wżywać go przez cały sezon.

Trzeba też pamiętać, że decydując się na tani kocioł, decydujemy się na zakup kotła z ubogim wyposażeniem dodatkowym, a w zasadzie na kocioł bez wyposażenia i nie wykluczone, że do poprawnego jego działania trzeba będzie dokupić wentylator wyciągowy czy jakiś dodatkowy sterownik. Oczywiście trzeba też pamiętać o buforze, który w światłe obecnych przepisów jest obowiązkowa częścią instalacja do kotłów zasypowych.

Dlatego warto o tym wiedzieć by nie wpakować na przysłowiową minę, bo ten kocioł przy zbyt mały przekroju i wysokości komina oraz bez bufora potrafi użytkownikowi uprzykrzyć życie.

 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, NeS napisał:

Mam bufor 750l z wężownicą CWU. 

Cytat

DTR MPM

Kocioł MPM DS. przeznaczony jest do pracy z mocą nominalną. Powinien być połączony z buforem ciepła a następnie bufor poprzez wymiennik ciepła z pozostałą częścią instalacji centralnego ogrzewania. Dobierając bufor do instalacji należy przyjąć, że 1kW mocy kotła jest w stanie ogrzać 55L wody.

Cytat

Chcę być też w porządku z prawem, a na Podkarpaciu mam czas do końca roku. 

To do tego bufora producent proponuje  max 13,6kW  kocioł.

Wchodząc na stronie tego producenta "kotły z ręcznym załadunkiem wegla"   jest tylko 10kW i dopiero 18kW

A na stronkę " kotły zagaz. drewno" trafił  DS 14 kW bez podwójnego układu powietrza wtórnego.

 DS WOOD jest tylko 10kW i dopiero 18kW, ma większą komorę załadunkową i podwójny układ powietrza wtórnego.

 

Edytowane przez Animus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.09.2021 o 11:15, NeS napisał:

Czy w razie braku drewna można normalnie palić węglem w DS wood? 

Brać wersję z bocznym czy górnym załadunkiem? 

I jeszcze jedno pytanie, jeśli braknie prądu to miarkownik zdusi MPMa? Mam przyłącza do bufora 1" i nie wiem czy grawitacyjnie będzie wystarczający odbiór. 

Można palić ,lecz nie zgodnie  przepisami,bardziej przepalać bo popiół będzie się gromadził na ceramice i trzeba to czyścić,z górnym jest wg praktyczniejszy do drewna ale ten ma tylko 14kw,miarkownik zdławi kocioł ale nie można zostawiać żadnych szczelin ja tak mam i dławi do zera ,oczywiście po chwili bo przez krótką chwilę jeszcze się gazy spalają z pw w palniku  

22 godziny temu, Animus napisał:

Zasyp górny wygoda, ale to zadymianie i niższa sprawność kotła.

Pierdoły ,jak będzie dymić to i z bocznego ,a co ma zasyp do sprawności to już w ogóle nie kumam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam zamiar kupić  w najbliższym czasie 18 kW WOOD-a, problem polega na tym że montowałbym go dopiero w przyszłym roku bo mam jeszcze trochę miału do spalenia w tym sezonie i definitywnie skończyć z węglem. Kocioł mam własnej roboty z wkładem szamotowym do spalania drewna, demontowany na czas palenia węglem. Czy taki kocioł może bezpiecznie przezimować pod wiatą? nie ma w nim pozostałości wody w zładzie jesli robiono próbę wodną? no chyba ze sprawdzają powietrzem pod ciśnieniem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że nowy kocioł może przezimować Ale tylko w pomieszczeniu!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Peperoni napisał:

Panowie mam zamiar kupić  w najbliższym czasie 18 kW WOOD-a, problem polega na tym że montowałbym go dopiero w przyszłym roku

Ja bym nie brał, kocioł będzie korodował.

A jak za rok coś innego wymyślą, albo go udoskonalą? 

 

W dniu 28.09.2021 o 12:46, maronka napisał:

a co ma zasyp do sprawności to już w ogóle nie kumam

Obejrzyj przekrój. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Animus napisał:

Ja bym nie brał, kocioł będzie korodował.

A jak za rok coś innego wymyślą, albo go udoskonalą? 

Tego się właśnie obawiam, z drugiej strony mam już wiekowy kocioł i gdyby nie daj Bóg mi tak strzelił to w dzisiejszych zwariowanych czasach mogę mieć problem z natychmiastową dostawą, a nie mam alternatywnego źródła ciepła (no mam jeszcze kominek) Słyszałem coś takiego że można kupić kocioł i zagwarantować sobie cenę i odbiór (chyba na Fuego. pl.) ale czy jest to bezpieczna forma to nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie bedzie stać pod chmurką to nic mu nie będzie. Nawet ewentualny drobny nalot rdzy niewiele tu zmieni, blacha jest gruba. Zabezpieczyć otwory przed owadami i wilgocią i może stać. Kiedyś swój kociołek rzemieślniczy przechowywałem pod wiatką, w podobnym celu, gdyż stary dawał znaki że długo nie pociągnie, śladu korozji na nim nie widziałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki carinus trochę mnie uspokoiłeś, a odpowiadając koledze krzych13 to bufor i bieżący zapas opału nie pozwala mi na wygospodarowanie miejsca na kocioł w pomieszczeniu kotłowni a innych możliwości lokalowych nie mam.

Gdyby był trochę lżejszy to może przezimował bym go w salonie (mam taki 45 m2)

Edytowane przez Peperoni
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisał @carinus drobny nalot rdzy w środku nie ma znaczenia. Ważne, żeby na niego na padał zacinający deszcz, czy śnieg i nie zalało wełny ociepleniowej. Jak jesteś zdecydowany to kupuj. Stal pewnie po nowym roku znowu podrożeje i kotły będą jeszcze droższe. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej bym się bał nagłej awarii starego kotła i nerwówki, żeby na szybko coś kupić niż, jakąkolwiek korozją. Tanio już było i na pewno tak szybko sytuacja z cenami materiałów nie unormuje się, jeżeli cokolwiek się zmieni to raczej ceny już nie spadną. Koszty pracy, materiałów i energii odcisną się na kolejnych produkowanych kociołkach.

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy jeszcze jedna kwestia, wyboru marki kotła już dokonałem będzie to mpm, dylemat mam jednak jeszcze taki czy brać Wood-a z bocznym zasypem(niestety tylko taki puki co jest dostępny czy brać zwykłą 18kW z górnym zasypem? dodam że mam kilkanaście m3 drewna liściastego twardego sezonowanego na bieżąco i nabyte doświadczenie zaczerpnięte z tego szacownego forum odnośnie spalania drewna w kotle ds + bufor ok.1700l. Pytanie czy w Wood będą musiał wstawić szamot do komory załadunkowej dla utrzymania odpowiedniej temperatury do prawidłowego zgazowania czy ten model poradzi sobie bez przeróbek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bierz zwykłej 18 stki bo ona się do drewna nie nadaje ,wood jest dużo lepszy ale szkoda że nie robią go z górnym zasypem,jest szerszy ale niższy ale jak jest szerszy można szamotki włożyć po bokach ,choć myślę że te podwójne pw daje radę i nie będzie takiej potrzeby a szerokość 37 daje trochę swobody ,przy kłodach nie widzę problemu z ułożeniem po samą górę ,z drobnicą już pewnie trochę gorzej

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.10.2021 o 15:21, Peperoni napisał:

Panowie, dziękuję wszystkim za wszelkie uwagi i sugestie, kocioł zamówiony! (Wood 18kW) Czas oczekiwania 3-4 tygodnie, cena 6599 pln. 

Pozdrawiam wszystkich serdecznie.

To luknij jest jakaś obniżka.

https://alekotly.pl/product-pol-458-MPM-DS-WOOD-18-kW.html

Jest jeszcze taki.

https://www.olx.pl/d/oferta/kociol-mpm-ds-18-kw-CID628-IDKxo9T.html?isPreviewActive=0&sliderIndex=2

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.