Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

około 30kg mocnego i ze 20-25 lżejszego typu moja kostka sosnowa ,tak że pełnym kotłem powinieneś naładować bufor bez problemów,z innej beczki w sklepie mam gaz i cena od października z 21gr brutto za kwat na 36 gr = 70 % podwyżka ,niezłe jaja,będę się chyba dogrzewał podczerwienią bo chyba taniej wyjdzie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.07.2021 o 22:33, oster1906 napisał:

szukalem kotla kombinowanego  drewno + palnik pelletowy.... cenowo najlepiej mi wychodzi mpm ds wood 18kw + palnik Kipi z fabrycznymi drzwiczkami do mpm (wszystko okolo 13000 zl) + bufor 800l, atmos od 16000 zl i w gore o reszcie nie wspominam bo ceny powyzej 20000zl

Pytanie czy to ma szanse dobrze dzialac??? znaczy pale drewnem nie ma mnie w domu zapala sie palnik z pelletem ma ktos jakies doswiadczenia z kotlami kombinowanymi???

Jak będziesz palił drewnem liściastym np.grabem, czy dębowym lub bukiem nie będziesz miał problemów jak pisze @maronka. drewno liściaste to nie sosna, która brudzi kocioł. Mam kociołek kombinowany, ale nie taki jak MPM-ka. Mam palnik pelletowy Revo Mini, który ma dwie opcje trybu spalania... na pellet i na pracę ruszt. Sterownik PLUM. Kociołek w przekroju podobny do Lazara Holz Master. W drzwiczku wsypowym wspomnianego Lazara można zamontować palnik pelletowy i gitara gra! Acha, na dnie komory spalania /zagazowanie/ płyta szamotowa z otworem 70 mm.

Wg mnie, palniki Kipi dobre do kotłów dużej mocy.

Na zasadzie kombinowanego kotła, działają kotły czeskie firmy Blaze

1933402937_20210521_2046582.thumb.jpg.7628ac94710a7db0afc08ee609adaf8c.jpg

Edytowane przez dino49
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w mpm ds 14 wood da się palić węglem? A jeśli tak to czy palenie węglem jest legalne? Podobno producent wycofał certyfikat na węgiel ze względu na dofinansowania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wygląda komin i dym z niego podczas rozpalania ale już na długim obiegu. Też mi się wydaje że chodziło o dofinansowania. Różnica polega na dodatkowym powietrzu wtórnym i zamiast trzech są dwa ruchome ruszty. Zamiast trzecego w mpm wood i jest cegła z ceramiki. Natomiast przy węglu może być problem z większą ilością popiołu a co za tym idzie możliwym zatykaniem palnika. Ale to moje przemyślenia.

.IMG_20210921_184849.jpg

Edytowane przez homer90210
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno spalisz sam węgiel i nie będzie z tym problemu. Drewno jest bardziej wymagające co do warunków umożliwiających czyste spalanie. Problemem będzie znalezienie odpowiednio dobrego węgla, który potrafi uprzykrzyć życie w każdym kotle, nie tylko tym do drewna.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, NeS napisał:

Czy w mpm ds 14 wood da się palić węglem? A jeśli tak to czy palenie węglem jest legalne? Podobno producent wycofał certyfikat na węgiel ze względu na dofinansowania. 

Nie ma 14kw wood jest 14kw normalny na węgiel i drewno z górnym i bocznym zasypem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź i podaj źródło, ja pisałem maila do producenta i taką uzyskałem odpowiedź. 

 

Dzień dobry,

do kwietnia tego roku kocioł DS 14kW posiadał certyfikaty na drewno i węgiel. Z certyfikatu kotła został usunięty węgiel z uwagi na zmiany w programie czyste powietrze, które uniemożliwiają wzięcie dotacji na kocioł z ręcznym załadunkiem, którego paliwem jest węgiel kamienny. Kocioł na obydwu paliwach ma moc 14kW.

pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście coś się zmieniło, zerknąłem na stronę producenta i zmienił się certyfikat dla kotła DS 14kW. W tej chwili DS 14kW ma tylko certyfikat dla drewna liściastego, zniknął zapis o węglu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To sorki z tym węglem ,nie byłem świadom ,ale nie nazywa się wood i ma górny zasyp też

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy z punktu widzenia osoby palącem i drewnem i węglem warto dopłacić do MPM DS Wood 18KW czy może wybrać tańszy MPM DS 18 KW ?

Czy brak dodatkowego rusztu i zastąpienie go cegłą w DS WOOD będzie rzutowało na spalanie węgla lub drewna w stosunku do zwykłego MPM DS 18? (Kolega wyżej pisał że może być problem przy paleniu węglem i ilością popiołu)

Czy to dodatkowe powietrze w MPM DS WOOD robi aż tak dużą różnicę przy spalaniu drewna w stosunku do MPM DS?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym wybrał tańszy z certyfikatem na węgiel, bo wg DTR drewno potrzebne jest do rozpalania, więc węgiel i drewno w kotłowni może być. Natomiast ciężko się będzie wytłumaczyć w razie jakiejś ewentualnej kontroli przy tym Wood z węgla w kotłowni. Cegiełkę szamotową na ruszcie też sobie możesz położyć i nie kosztuje to drogo. 

Z tym powietrzem to jeszcze nikt konkretnie się nie wypowiedział, ani nie pokazał różnic ( świeży temat - brak zdjęć tego dodatkowego powietrza na forum).

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko się rozbija o fakt czy kocioł będzie kupowany z dofinansowaniem i jakie są plany w danym rejonie z wycofaniem spalania węgla.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Piecuch19 Dzięki za cenne informacje

@carinusKocioł będzie kupowany bez dofinansowania(Województwo lubelskie czyli uchwała antysmogowa jest już uchwalona)

Moja niezbędna moc grzewcza (C.O. bez CWU) to  14,3 KW według https://cieplo.app/wynik/j6p1 

Pytania dodatkowe jakie mam to czy;

1. W takiej sytuacji jeżeli posiadam stary typ grzejników i instalacji grawitacyjnej i zbiornik 100lpodłączony jako boiler(który może pełnić rolę dodatkowego bufora po ociepleniu) to czy taki zestaw(pojemna stara instalacja plus bufor 100l)będzie wystarczający dla MPM 18 lub 25KW?-> Pytam bo bufor to obecnie duży koszt dla mnie i może mógłbym wykorzystac to co już jest? 

2. Czy gwarancja producenta będzie obowiązywać w takim układzie czy konieczny jest bufor na przykład 500 lub 1000l? (Czytałem dokumentacje producenta ale nie jestem pewien i może ktoś jest w temacie i mógłby się podzielić informacją)

3. Czy dla tego przypadku opisanego powyżej  lepszy będzie kocioł 18 czy 25KW?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie masz bufora to tym bardziej nie możesz brać kotła o mocy większej niż potrzebujesz, a bufor 100l to żaden bufor dla takiego kociołka nawet 14kW, nie wspominając o większych mocach. Sprawdź warunki gwarancji producenta jakiej pojemności musi być zbiornik, skoro nie wyczytałeś tego z dokumentacji to zadzwoń i dopytaj. Kocioł sie rozszczelni z ich winy a gwarancji nie uznają. Jak nie musisz mieć dofinansowania, to faktycznie kup zwykły kociołek i też spalisz każde paliwo, tyle że bez certyfikatu na drewno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mickey123 zwróć uwagę że te 14kW będzie Ci potrzebne tylko przy -20'C na dworze ( nie ma takich temperatur), a normalnie 6,3 kW - przeciętna moc grzewcza przy temperaturze 0'C i  w okolicach takiej mocy będzie kocioł pracował przez większość swojego czasu. 

Jak masz dużo wody w instalacji to głowice termostatyczne na grzejniki i bez bufora da radę na zmniejszonej powierzchni rusztu.  

Myślę że 10kW by w zupełności wystarczyło przy przeciętnej mocy grzewczej 6,3kW, ale jak ma być palone drewnem to 10kW ma za małą komorę zasypową do drewna. 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, mickey123 napisał:

2. Czy gwarancja producenta będzie obowiązywać w takim układzie czy konieczny jest bufor na przykład 500 lub 1000l? 

To może być niezła  pułapka, bez bufora producent kotła zasypowego  może nie uznawać gwarancji i nic w tej gestii nie wskórasz..  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@AnimusNie strasz bo nie masz pojęcia o paleniu w MPM-mie.

Nie mam bufora, a wszystkie moje reklamacje dotyczące wymiany przegrody i ceramiki w palniku uznali. Dostałem 2 przegrody i 2 zawirowywacze z kształtkami bocznymi na gwarancji i nic nie płaciłem za to. Nawet wysłali mi przegrodę bez otworu żebym zrobił sobie jaki chcę otwór, ale i tak w końcu zrobiłem z innego materiału grubszą przegrodę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mickey123 Ale tak na prawdę to ceramika nie podlega gwarancji,więc piecuch miał szczęście i umiał dobrze gadać,dla nich to żaden koszt a klienta uszanowali ,a sam kocioł to w życiu ci nie padnie przez 10 lat ,ja przynajmniej o tym jeszcze nie słyszałem,więc gwarancją najmniej bym sie przejmował,jak do drewna brałbym 18kw i przepalał wg potrzeb,jak drewno z węglem 14kw ,jak sam węgiel 10kw,wszystko zależy od tego czy chcesz przepalać czy palić w miarę ciągle,i przy przepalaniu większa moc jest lepsza tym bardziej na twojej starej pojemnej w wodę instalacji,bo szybciej zagrzejesz całość ,a przy paleniu ciągłym duża moc jest zła bo będziesz kisił opał   

Edytowane przez maronka
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez przymierzam sie do zmiany kotla,chociaz w tym roku zostanie pewnie jeszcze camino. Palac nawet drewnem od gory w tym kotle to jest lipa. Ciagle po glowie chodzi mpm wood z buforem,palac samym drewnem bufor daje wygode i chwile oddechu. Zastanawiam sie czy wziasc 18kw i jeden bufor 800,czy moze dwie 800...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reasumując, którego MPMa wybralibyście na moim miejscu? Mam bufor 750l z wężownicą CWU. 

1. MPM DS II 14 KW z certyfikatem na oba paliwa bez dofinansowania. 

2. MPM DS wood 14 KW i starać się o dofinansowanie?

Czy pod dofinansowanie wchodzą też koszty wymiany kotła? 

Czy w razie braku drewna można normalnie palić węglem w DS wood? 

Brać wersję z bocznym czy górnym załadunkiem? 

I jeszcze jedno pytanie, jeśli braknie prądu to miarkownik zdusi MPMa? Mam przyłącza do bufora 1" i nie wiem czy grawitacyjnie będzie wystarczający odbiór. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.