Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

15 godzin temu, bajek napisał:

Góra buforu

Cała relacja jest tuIMG_20210803_205613872.thumb.jpg.f8f84b2120bd64432711d8b7c1eaf567.jpg

Góra buforu

Cała relacja jest tuIMG_20210803_205613872.thumb.jpg.f8f84b2120bd64432711d8b7c1eaf567.jpg

Dodam  warunki pogodowe 15 m/h 

Ciśnienie 1015 hPa 

 

 

No i sie w miarę zgadza w 4,3 h zagrzałeś bufor 0 50 stopni potrzebując 46kw,więc prawie idealne 10kw na h

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki właśnie siadłem do liczenia wczorajszych wyczynów ale mnie wyreczyles 

Z tego co piszesz to piec osiągnął swoją moc nominalną jeszcze raz dziękuję

Ciekawe czy metoda Sambora to potwierdzi następne palenie w piątek zapisze wszystko według jego zaleceń

Bertold to nie jest jeden załadunek w tym czasie spaliłem jakieś 1 i3/4 pieca tak mniej więcej zobaczymy co będzie zimą  wtedy przesiadam sie na wegiel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Witam . W ostatni wtorek podłączyłem mpm wood 18 kw. Podczas pierwszego rozpalania trochę się rozczarowałem ponjewaz więcej dymu było w piewnicy niż w kominie. Potem dopiero dowiedziałem się że to efekt wstecznego ciągu ;). No i temperatura na zewnątrz 25 stopni nie ułatwia rozpalania. Dziś po kilku dniach palenia w nim( z ciekawości) bo w domu i tak jest ciepło  jest już lepiej. Na YouTube jest kilka filmików dotyczących palenia w tym kotle i naprawdę są pomocne. Drzewo do niego nie może być zbytnią grube moim zdaniem max 10  -. 12 cm. No i oczywiście dość dobrze wysuszone bo inaczej wypływa woda z pieca. Jeśli kogoś to interesuje mogę napisać coś jeszcze za miesiąc gdy zrobi się chłodniej i zacznie się palenie pozdrawiam

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.09.2021 o 20:26, homer90210 napisał:

Podczas pierwszego rozpalania trochę się rozczarowałem

Musisz pamiętać że zapalać trzeba praktycznie w palniku by od razu pojawił się cug i później ogień pomału cofa się w głąb komory zasypowej ,inaczej często może być problem z dymem ,ale jak już chwycił to dawał czadu ,huczał ,czy raczej leniwie się paliło?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po kilku następnych dniach rozpalania było już o niebo lepiej. Pali się dosyć dobrze ( trzeba pamiętać o rozpalaniu praktycznie w palniku) Na krótkim obiegu pali aż dudni w piwnicy. Natomiast na długim już nieco słabiej. Może to przez zawirowacze Komin mam może 9 m (dwa poziomy plus strych i piwnica) Podczas rozpalania  najlepiej robić to na krótkim obiegu aż pięć osiągnie 50 stopni. W moim odczuciu sama klapka miarkownika daje za mało powietrza i dobrze jest uchylić popielnik na 3-4 cm wtedy pali dosyć ładnie. No i drzewo musi być suche Ja do testów używałem zrębków tartacznych takich kupowanych w wiązka po 1m3  suszyły się od lipca. Bufora narazie niemam ale się zastanawiam tylko drzwi wąskie 80 cm i piwnica ma 180 cm tak więc max 500 l wejdzie Wstawiam fotki bo ktoś pytał

IMG_20210913_194450.jpg

IMG_20210913_194428.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, homer90210 napisał:

W moim odczuciu sama klapka miarkownika daje za mało powietrza

Może tak być ale dlatego że wspomniane zawirowacze hamują zbyt mocno przepływ,są dobre przy wentylatorze,ale na naturalnym nie bardzo ,możesz je wyciągnąć i zobaczysz czy będzie lepiej,możesz też zobaczeć na jednym jak idzie raz w jedej komorze wymiennika raz w drugiej ,w zimie trochę się cug poprawi i może będzie lepiej,a przy paleniu w miarę ciągłym docenisz powolne spalanie ,ważne by czysto spalało nie dymiło z komina,a jak podoba ci się ta nowa regulacja pw ,wnosi coś dobrego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Czy nowe regulacja coś wnosi trudno powiedzieć bo przy takim przepalaniu trudno coś wyregulować a zawirowacze  spróbuję wyciągnąć i zobaczymy czy ciąg się poprawi. Na chwilę obecną trochę za ciepło na palenie ale za tydzień lub dwa jak się ochłodzi to przetestuję jak pali się bez nich. Pozatym spróbuję z regulacją tego powietrza z boku kotła. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawirowywacze możesz śmiało wyciągnąć szczególnie teraz gdy jest ciepło i tylko przepasz. Jednak trzeba pamiętać, że ciąg w kominie to przede wszystkim wynik różnicy temperatur pomiędzy jego końcami, do tego zimny nie wygrzany komin też wpływa na ciąg. 

Napisz jeszcze jaki przekrój ma komin, to będzie dla nas dodatkowa koszówka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.09.2021 o 20:00, homer90210 napisał:

Na krótkim obiegu pali aż dudni w piwnicy. Natomiast na długim już nieco słabiej. Może to przez zawirowacze

A czerpnię powietrza w kotłowni  200cm2, do spalania tego paliwa posiadasz?  

Bufor musisz jakoś zamontować, zwłaszcza teraz by się przydał, jak tak nisko to możesz postawić kilka  buforów po 500l.    

Edytowane przez Animus
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam komin posiadam o przekroju całej cegły czyli 12x24 o ile dobrze pamiętam jak rozpalqm to zawsze otwieram drzwi albo okienko na zewnątrz a czerpanie powietrza też mam tzn klatkę w ścianie i na zewnątrz. Koszt gotowego buforu 500 l to około 2 tys koszt dwuóh to dwa razy tyle więc to się nie radzi kalkuluje. Myślałem o takim zbiorniku z allegro 500 l za 800 zł i sam go ocieplić wełną. Ale czas pokaże Zobaczę jak to będzie w zimie przy mocniejszym paleniu.Dom ma 200m styropian 10 cm okna dwuszybowe i 5 balkonów 😉 albo 10 bo są obudowane wkoło  cegla;);) myślę więc że pięć 18 kw będzie miał co robić. Wcześniejszy. To jakaś samoróbka miał 25 lat A wymieniłem dlatego że mógł już w każdej chwili się przepalić

Edytowane przez homer90210
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie ma szału z temperaturą płomienia skoro dysza taka czarna. Masz termometr na czopuchu? Ciekaw jestem jak sprawny jest wymiennik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy jak dopala sie końcówka wsadu. Jeśli warstwa żaru nie jest wysoka i zostanie zawieszony kawałek drewna to będzie wszystko okopcone. 

 

 

 

 

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, homer90210 napisał:

 Koszt gotowego buforu 500 l to około 2 tys koszt dwuóh to dwa razy tyle więc to się nie radzi kalkuluje.Wcześniejszy. To jakaś samoróbka miał 25 lat A wymieniłem dlatego że mógł już w każdej chwili się przepalić

Te nowe już tyle nie wytrzymają.

Bez bufora  MPM to nadal kocioł pozaklasowy, może trzeba było  przekalkulować i brać podajnikowca, MPM18kW-drewno, ile kosztuje,  6tyś? + bufor 2-3tyś, to ze stajni podajnikowców by już coś wytargał.

Teraz to jedynie będziesz musiał domontować jakiś zbiorniczek używany.

A jak wygląda komin w trakcie rozpalania palenia, ile jest dymu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ogarnie kocioł to nie będzie dymu i nie będzie uzależniony od jednego paliwa tak jak w podajniku ,a jak ma swój las to w ogóle jest w domu.

 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby opalać drewnem to trzeba mieć swój las? Robota ta sama czy ze swojego, czy kupione drewno, jedynie trochę  trzeba dopłacić.

  • Zgadzam się 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, bajek napisał:

Jak ogarnie kocioł to nie będzie dymu i nie będzie uzależniony od jednego paliwa tak jak w podajniku ,a jak ma swój las to w ogóle jest w domu.

 

Albo w lesie .

 

53 minuty temu, carinus napisał:

Żeby opalać drewnem to trzeba mieć swój las? Robota ta sama czy ze swojego, czy kupione drewno, jedynie trochę  trzeba dopłacić.

To trochę dopłacić to dziś drogo wychodzi , jak się już męczyć 😩 to lepiej już ze swojego ,nie kupował bym osobiście drewna .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, homer90210 napisał:

Witam komin posiadam o przekroju całej cegły czyli 12x24 o ile dobrze pamiętam jak rozpalqm to zawsze otwieram drzwi albo okienko na zewnątrz a czerpanie powietrza też mam tzn klatkę w ścianie i na zewnątrz. Koszt gotowego buforu 500 l to około 2 tys koszt dwuóh to dwa razy tyle więc to się nie radzi kalkuluje. Myślałem o takim zbiorniku z allegro 500 l za 800 zł i sam go ocieplić wełną. 

Komin będzie OK, nie powinien sprawiać problemów. Okienko też powinno spełnić swoja rolę, o ile zawsze będzie uchylone, ale tu muszę zaznaczyć, że nie spełnia ono obecnych przepisów.

Bufor 500l to za mało, ale lepszy taki niż żaden. Pojemność bufora powinno się obliczyć wg. normy, ale przy modernizacji kotłowni to bardzo trudne, bo brakuje danych, wiec można się oprzeć na zaleceniach producenta, a w przypadku tego kotła producent zaleca 800l. A czy będzie to bufor ze sklepu czy sam go zbudujesz musisz sam zdecydować, my możemy tyko sugerować jakieś rozwiązania.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, mcjszt napisał:

Chyba nie ma szału z temperaturą płomienia skoro dysza taka czarna. Masz termometr na czopuchu? Ciekaw jestem jak sprawny jest wymiennik.

Nie od razu Kraków zbudowano. Przecież dopiero zaczął palić w tym kotle. Byle tylko np. polana były suche i przycięte na odpowiedni wymiar a będzie dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Homero z twoim piecem jest trochę inaczej bo masz więcej regulacji pobaw się tym w myśl instrukcji producenta tylko pamiętaj że na spalanie drewna i nie tylko ma wpływ wiele czynników 

Jeżeli chodzi o bufor to najlepiej 1000 l ale w twoje drzwi wejdzie 800 od gamleta tylko weź poprawkę na przyłącza zwlasza zasilanie z góry

IMG_20210702_141745363.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kordjano napisał:

To trochę dopłacić to dziś drogo wychodzi , jak się już męczyć 😩 to lepiej już ze swojego ,nie kupował bym osobiście drewna

Tego lasu musiałoby być dość dużo,roczne przyrosty,w zależności od gatunku drewna ,są jasno określone np 5 m3 na 1 ha,poza tym trzeba brać pod uwagę tzw 10 letni plan wyrębu. Zawsze jednak lepiej mieć ten 1-2 ha, wtedy przy większym zapotrzebowaniu można dokupić. Kocioł to nie kominek,połknie gorszy sort,np zrzyny (sosnowe,bukowe,dębowe -- jak na razie połowę  tańsze niż odpowiednik w drewnie kominkowym).

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz rację mam trochę lasu i powiem że co roku trzeba coś usunąć resztę trzeba dokupić ale i tak to zapina się finansowo 

I jesze jedna bardzo ważna sprawa przygotowanie drew na a to pewien wysiłek na świeżym powietrzu wartość dodana ale bez ceny dla zdrowia

Przywiozłem trochę osiki do kotłowni pachnie obłędnie 

A tak z innej beczki czytam teraz o podwyżkach  energii i  gazu i  zastanawiam się kto to wszystko nakręca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.