Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

W 2016r dla 14kW to był pierwszy model z certyfikatem. 5 klasa emisji, 4 klasa sprawności.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie jakie będzie lepsze rozwiązanie dla wyjścia gorącej wody z bufora na instalacje....

1. Zawór trójdrożny ustawiony z góry na 40 - 45 stopni i pompka za nim, która będzie ciągle chodzić na 1 biegu i powoli rozprowadzać ciepło po pomieszczeniach? Zawory termostatyczne są na wszystkich grzejnikach.

2. Sterownik, który będzie uruchamiać pompke i wyłączać w razie potrzeby, a w domu zamontować regulator temperaturowy i wyznaczyć daną temp na jednym pomieszczeniu?

Drugi pomysł wydaje mi się dziwny, ale w ramach możliwości proszę o pomoc w nakierowaniu na dobre rozwiązanie, które się sprawdzi.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@petronas Kupowałem w 2015r i mam 4 klasę.

@PawełKu Używam pierwszego rozwiązania i nadal nie widzę słabych punktów tego pomysłu.Sprawdza się znakomicie od kilku lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PawełKu ja mam trzydrogowy z siłownikiem sterowany pogodowo I bardzo fajnie to chodzi. Jeżeli nie masz w domu małych dzieci (np 90 st. na grzejniki) to myślę, że głowice termostatyczne i pompa z autoadaptacją też załatwią sprawę

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, bercus napisał:

Zaladunek 3x w dzien,dosyc mala komorka,kiedy wsypiesz w niej 10-11 kg wegla,to sa + - 2 lopatki.Zagladalem bym raczej w dtr,kilka kg jest zasyp.Sasiad przynajmniej powiedzial prawde.

Ja mam zmniejszoną komorę szamotami i blachą i jak wsypywałem opał to było jeszcze pół kotła opału,samego węgla wejdzie mi 20kg max,i dla waszej wiadomości,byście uwierzyli,był to wujek jeden z najlepszych węgli jakie miałem,badziewia poszło by pewnie z 40-50 kg

Edytowane przez maronka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, PawełKu napisał:

Panowie jakie będzie lepsze rozwiązanie dla wyjścia gorącej wody z bufora na instalacje....

1. Zawór trójdrożny ustawiony z góry na 40 - 45 stopni i pompka za nim, która będzie ciągle chodzić na 1 biegu i powoli rozprowadzać ciepło po pomieszczeniach? Zawory termostatyczne są na wszystkich grzejnikach.

 

 

Pozdrawiam

Do grzejników z termostatami to musi być pompa z autoapdatem, u mnie piąty sezon pracuje pompa grundfos, ustawiła się na 4watach i praktycznie chodzi non stop. Do tego mam zawór 3d z zakresem temperatur 45-65 (sterowany ręcznie) Takie rozwiązanie sprawuje się u mnie świetnie.. 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobnie do kol Zaciapa ale też w najwazniejszym pokoju u rodziców  termostat pokojowy który uruchamia te pompke jak u nich spadnie poniżej 22 - wtedy i tak w reszcie domu jest wystarczająco. Tam termostay na 3. U rodziców na max.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61
20 godzin temu, petronas napisał:

Koledzy  troche z historii ... jaka klase mialy mpm y  5 cz 4 lata temu ...? czy ktos pamieta  ? kiedy weszla 5 klasa ? z certyfikatem ..

w 2017 jeszcze mpm były pozaklasowe a przynajmniej 10-kw , pozaklasowe masakra nawet 3 klasy nie miały .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wtedy nie było potrzeby badania klas, bo wszystko się sprzedawało. Takiego z 2017r możesz zrobić sobie sam 5 klasę. Jak porównasz te starsze z młodszymi to tam wielkich różnic nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na moim kotle 10 kw z 2016 pisze Pn-EN 303-5-2012,czy to oznacza ,że spelnia on wymagania 3 klasy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki @Sambor,ale problem w tym ze wlasnie nie pisze ,a jako że mieszkam w malopolsce to potrzebuje to wiedziec aby miec czas na wymianę kotla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, piomis napisał:

Na moim kotle 10 kw z 2016 pisze Pn-EN 303-5-2012,czy to oznacza ,że spelnia on wymagania 3 klasy?

Nie, może być pozaklasowy potrzebne więcej informacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz podane że kocioł spełnia normę PN EN 303-5- 2012 to nie możesz mieć kotła poniżej klasy 3 .

Ta norma klasyfikuje tylko 3 klasy - 5, 4 i 3.

18 minut temu, Animus napisał:

Nie, może być pozaklasowy potrzebne więcej informacji.

Wg tej normy nie ma czegoś takiego jak "pozaklasowy kocioł"!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, piomis napisał:

Jest to mpm 10 kw kupiony w 2016r,na fakturze niestety tez nie pisze ktora to klasa

Najpewniejszym wyjściem byłoby skontaktować się z producentem podając nr. kotła,  poprosić o ksero  certyfikatu.  

Są jakieś papiery i paragon?

6 minut temu, sambor napisał:

Wg tej normy nie ma czegoś takiego jak "pozaklasowy kocioł"!

Niestety nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki,tez czytalem ,że wg normy PN EN 303-5- 2012 najniższa to klasa 3,ale chcialem się upewnic,bo taki bajzel w przepisach ,że już nie wiem kiedy i na co bębe zmuszony zmienić obecnie posiadany kocioł.

Mam fakturę zakupu,więc muszę zapytac producenta o certyfikat

Edytowane przez piomis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, piomis napisał:

Dzięki,tez czytalem ,że wg normy PN EN 303-5- 2012 najniższa to klasa 3,

Niestety nie, spora część kotłów w tej klasie  jest traktowanych  jako pozaklasowe.

Zależy od certyfikatu. 

Kto je badał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy zapytalem  Was o te klasy mpm ow bo to jest teraz wazne kiedy trzeba bedzie je wymienic .. np  w malopolsce kl 3 i 4 mozna uzytkowac do konca 2026 r a smieciuchy do konca 2022  .. znajomy kupil  17 - 19  pare lat temu i mnie zaciekawilo jaka klase moze miec ten kociol ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, piomis napisał:

Jest to mpm 10 kw kupiony w 2016r,na fakturze niestety tez nie pisze ktora to klasa

Moge podesłać Ci fotkę mojej tabliczki kotła 8-10kW z połowy 2015 na której jest wyraźnie zaznaczona rubryczka z 4 klasą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moge podesłać Ci fotkę mojej tabliczki kotła 8-10kW z połowy 2015 na której jest wyraźnie zaznaczona rubryczka z 4 klasą. a w moim z 2016 juz niema

ale to jestklasa sprawnosci czy czystosci,bo mamietam ze byl wtedy problem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.