Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

kucior   ja mam wyjście z bufora w najwyższym punkcie dennicy 1cal , trójnik  na instalację i nad nim następny trójnik  na odpowietrznik i zawór bezpieczeństwa . W dolnej dennicy centralnie zawór spustowy , nieco powyżej 2/3 cm powrót do kotła  , bufor stoi zaraz po drugiej stronie komina [ zasilanie bufora  i powrót do kotła około 3 m rury 1,5 cala] grawitacja działa gdy jest z 15-20 stopni różnicy zasilania i powrotu a do 5stopni to pompka i najlepiej na drugim lub trzecim  biegu  30/45/60 w .                                                                                                                                                        

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witajcie. Dawno tu nie pisałem, ale teraz trzeba. Ze względu na absurdalne ceny węgla kamiennego w tym roku, rozważam palenie brykietem z brunatnego rekord lub Union, więc pytanie, palił ktoś tym w mpm ds? Jak się sprawdza? Gazuje to?

 

 

Edytowane przez KardinalE
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kolega @Piecuch19 pisał przecież, że ceny węgla będą spadać. Dość szeroko to argumentując.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jaki sposób absurdalne? ruski podrożał i owszem,ale u mnie na składzie od 5 lat kupuję polski orzech II z byłego KHW (Wesoła,Staszic?) za 700-800 pln/t. W lipcu zakupiłem za 760/t, teraz kosztuje 800. Jest powtarzalny,mało popiołu,trochę się spieka,ale parametry zachowane, raczej żadna podróbka. Orzech I i kostka jest droższy,ale ceny 860-950,tylko 2-3 lata temu był droższy,kiedy brakowało polskiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie na składzie Wesoła orzech II 760zł/tona, a Bobrek orzech I 860 zł/tona. 

@Outsider tak wynika z popytu i podaży, bo coraz więcej kopciuchów się ewakuuje więc będzie mniejszy popyt na węgiel asortymentu orzech. Martwił bym się na Twoim miejscu o ceny pelletu, bo drewno i produkty z niego wytwarzane ostatnio bardzo podrożały ( np. płyta OSB - też z trocin), więc pellet od tego nie potanieje. Tym bardziej że ilość kupujących kotły na pellet rośnie więc zapotrzebowanie na paliwo się znacznie zwiększy. Tylko wyższa cena pelletu z droższego surowca pojawi się niebawem, bo na razie Chiny u USA lepiej płacą za drewno - co jest przyczyną wysokiego wzrostu cen drewna - oprócz galopującej inflacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż tak się cenami pelletu nie martwie. Mam PV i PC powietrze-powietrze. Poprzedni sezon PV uruchomione w czerwcu i prądu starczyło na tyle że niecałe trzy miesiące grzałem pelletem. 1300 kg poszło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam. Posiadam mpm 8-10kw.

Komorę zasypową wyłożyłem szalotek z trzech stron. Blacha 7cm przed palnikiem. Palę aktualnie drewnem. Czy dobrym zjawiskiem jest to, że po niecałej godzinie od rozpalenia, piec osiąga temp 60st, spala czysto a zawirowywacz i sama przegroda palnika jest rozgrzana prawie do czerwoności. Z góry dziękuję za odp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale wg ciebie to szybko ,czy za wolno,10kw to maleństwo więc wg mnie 1h na 60 st jest ok, ja mam 17kw i w pół h to osiągam przy pełnym odbiorze przy minimalnym w 15 minut ,przy też wyłożonej komorze zasypowej z 4 stron,bez wyłożenia jeszcze szybciej ale już nie tak czyste spalanie było

Edytowane przez maronka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To się nie martw, tylko ciesz że masz wysoką temperaturę w palniku i chyba dopalone gazy. Z komina widać jakieś dymki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za pomyłkę. Są dwa zawirowywacze,ale te blaszki wspawane pod skosem są przycięte po 2 cm. 

Jeśli chodzi o spotkanie to jest różnie ze względu na to, że spałam różnej grubości kawałki drewna. 

z początku podczas rozpalania cały wsad, niecała godzina. Następny ponad godzinę.

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mpm ds 14 Kw pełny wsad brzozy i jeden klecek bukowy postawiony w pionie, klapka pp 2 cm uchyłu, na kotłe 90 stopni, co do temp spalin się nie wypowiem. Leci już tak 90 min. Dodatkowo na to wszystko wsypane wiadro trocin brzozowych. Góra bufora 75, dół 24.

Wentylator wyciągowy zamontowany, używany w sytuacjach awaryjnych. Zawirowywacze wyciągnięte, komin sam tego nie uciągnie.

Ładowanie buforu tylko przez prośbe żony, mimo temp w domu 22 stopnie...

13 dzień czekania na sterownik od Kepas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, zabrski93 napisał:

Przepraszam za pomyłkę. Są dwa zawirowywacze,ale te blaszki wspawane pod skosem są przycięte po 2 cm. 

Jeśli chodzi o spotkanie to jest różnie ze względu na to, że spałam różnej grubości kawałki drewna. 

z początku podczas rozpalania cały wsad, niecała godzina. Następny ponad godzinę.

Update. Temp spalin z zawirowaczami 150st. 

Po załadowaniu pełnego wsadu kopci po kilkunastu minutach poprawa i praktycznie zero dymu. 

Czy pojawiający się znaczny dym może być przyczyną nierównomiernie poukładanych warstw drewna w komorze? Tzn puste przestrzenie między nimi?

 

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jak masz miejsce pod bufor to zasypowiec, jak nie ma, to można podajnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysl czy bedzie ci sie chcialo łazic i dokladac czy wolisz wygodnie polezec przed tv.Tu potrzebne drewno a tu groszek,zastanawiałes sie co bedzie bardziej ekonomiczne ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też myślałem o buforze ale czy to będzie działać jeśli teraz mam wszędzie stare żeliwne grzejniki. Naliczyłem 194 żeberka w całej instalacji do tego dojdzie pojemność pieca i woda w rurach. Jedno żeberko 1,18 litra wody=230+rury ok 80+piec mpm 25kW -104=414 litrów.

Cytat z https://czysteogrzewanie.pl/jak-to-sie-robi/bufor-ciepla/

"Kiedy stosować bufor ciepła?

Łatwiej powiedzieć, kiedy nie warto stosować bufora ciepła:

  • w dużym, starym, nieocieplonym domu z pojemną instalacją grzewczą i grzejnikami pracującymi na wysokich temperaturach - tam kocioł ma stały odbiór ciepła, a bufor wodny, aby mógł być użyteczny, musiałby mieścić kilka ton wody"

Pozostaje tylko podajnik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie, to jest ciekawe zagadnienie,gdy ktoś ma starą,sprawną instalację z dużym zładem wody,której się nie opłaca (i nie warto) zmieniać.

Druga sprawa nie mniej ważna: budynek ocieplony,lub nie. Nieocieplony w zasadzie trzeba grzać non stop.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom jest nieocieplony. Piec i tak muszę wymienić do końca 2022. Drzewo na opał mam za darmo z własnego lasu a i tak chyba przyjdzie palić ekogroszkiem w podajniku. Chciałbym zostawić tą instalację żeliwną, która jest.  Dom nie będzie w przyszłości ocieplany. Jeśli tak, to:

- jaki podajnikowy kupić - ile kW,

- czy muszę założyć wkład do komina (bo komin wysoki 12m i chyba by się spaliny wychłodziły i skraplały),

- jak zachowuje się taki piec z taką ilością wody w układzie i w systemie grawitacyjnym, bo mi się wydaje że będzie pracował na okrągło?

Jeszcze zastanawiam się nad jakimś piecem na węgiel z dużą komorą zasypową i możliwością spalania drewna do tego jakiś mały bufor np 250 litrów by nikt się nie czepiał że nie spełnia 5 klasy.

Czy w tym systemie MPM DSII 25kW się sprawdzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na poddaszu można rozłożyć 15-20 cm wełny mineralnej,to polepszy sprawę. Kocioł będzie uzupełniał duże straty ciepła przez budynek a ilość wody to sprawa drugorzędna. Kocioł z małym buforem i tak będzie chodził na okrągło,żeby uzupełnić straty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.