Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

35 minut temu, maronka napisał:

Niekoniecznie ,mogę palić drewnem ,brykietem -nie kopalnym paliwem

Chcialbym żeby tak było można zrobić, zasypowce  z buforem  mają zaniżone certyfikaty i niby też 5 klasa jak pelletowec ale niestety inna emisja do atmosfery, więc to też kotły przejściowe i nabijanie kabzy kotlarzom. Najważniejszy jest certyfikat i on będzie decydował jak długo będzie można użytkować dany kocioł.

 

Od 1 stycznia 2021 roku nie można uzyskać dofinansowania na kocioł na węgiel.

https://powietrze.malopolska.pl/ekoprojekt/

 

 

Edytowane przez Animus
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, maronka napisał:

Przecież jeden z kolegów napisał że po pomiarach wyszło mu prawie 90% sprawności ,czego jeszcze oczekujesz od tego kotła,dla mnie spełnia wszystkie pokładane w nim potrzeby ,spala węgiel i drewno ,brykiet,z dużą sprawnością i czystością,i jeśli mam ochotę palić w takim kotle to w czym problem

Pokaż mi te badania?

Czym to mierzył?

Miał chociaż akredytowany ciepłomierz?

Czystości ?? To ma być czystość ?

Mpm 14kw na drewno spełnia zaniżone normy 5 klasy dla zasypowców na styk (emisja co 654pppm norma max 700ppm) pewnie na farcie udało się przejść badania.

Edytowane przez Alewalneło2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

maronka 

A na drewno?mpm 14kw

 

Trudno powiedzieć, zagazowujące na drewno mogą się uchować, ale z jakim certyfikatem trudno teraz zgadnąć, trzeba patrzeć jakiego typu kotły są dopuszczone na rynku w Niemczech.

Cytat

Po 2030 r. w miastach nie będzie można palić węglem w celach grzewczych. Ponadto, większość województw przyjęła już uchwały antysmogowe ograniczające lub zakazujące wykorzystywanie paliw stałych. Z czasem palenie węglem może być coraz droższe. 85 procent beneficjentów Czystego Powietrza to widzi i wybiera inne, niewęglowe technologie. Z tych powodów nie ma sensu wykorzystywać środków publicznych na inwestycje w kotły, które trzeba będzie za jakiś czas wymieniać 

https://wysokienapiecie.pl/35135-dotacje-doiece-weglowe-z-doplata-z-programu-czyste-powietr-ogrzewania-pze/

Tak wlaśnie został wmanewrowany anza .

Edytowane przez Animus
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Ja ze swojej strony będę palił węglem jak tylko długo się da do samiuśkiego koniuszka a w międzyczasie badał będę trendy i idę o zakład że w ciągu 10-ciu lat będzie co najmniej jedna lub nawet dwie zmiany frontu , obecnie PC i gaz ale o gazie powoli zaczynają mówić że BE a PC chm juz teraz są takie dni że na siłę kupują energię od Niemców więc odczekam swoje jak długo się da . powoli wyleczyłem się od kombinowania .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, bercus napisał:

 

Kiedy w piwnicy mpm,to w garažu stoi koň,lub juž 125P?

Już prawie Cie polubiłem bo jeżdzisz porządną marką samochodu,a tu palnąłeś taką gafę.Prawdopodobnie nie stać Cie na zakup dobrego 125p o koniu nie wspomnę.Nie te czasy gdy nowa skoda jest w cenie roweru a klasyki są tylko dla wybranych z grubym portfelem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za chwilę koniec z dotacjami do kotłów gazowych. Kotły gazowe wylatują z "czystego powietrza"

Nowy piec węglowy lub gazowy z naklejką „dofinansowano ze środków UE” byłby strzałem w stopę unijnej polityki klimatycznej.

Metan to gaz cieplarniany o wiele silniejszy od dwutlenku węgla. Gdyby zastąpić w energetyce węgiel gazem ziemnym sytuacja pogorszyła by się o 40% w stosunku do obecnej.

Kotły gazowe to jeszcze większe kopciuchy niż te węglowe. 60% emisji metanu ma pochodzenie antropogeniczne. Metan ma bezpośredni wpływ na ocieplenie i zmianę klimatu, SMOG to niewielki problem przy tym (tym bardziej, że żyjemy z nim od długiego czasu).

Ogrzewanie gazem powinno być zakazane jeszcze wcześniej niż ogrzewanie węglem. Niestety dezinformacja w mediach wzięła sobie na cel węgiel ze względów politycznych co tym bardziej uderza w środowisko.

Cytat

To realny scenariusz jeszcze przed 2024 rokiem. Będzie oznaczał obciążenie użytkowników pieców węglowych i gazowych kosztami uprawnień do emisji CO2. Doprowadzi to do wzrostu cen węgla i gazu zużywanych przez gospodarstwa domowe na cele ogrzewania budynków.

 

Edytowane przez maniek83
  • Nie zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawda jest taka, że kto nie ociepli chaty to zostanie w czarnej d. Trzeba to zrobić jak najszybciej, bo z roku na rok wszystko drożeje. Nie odkładać tego. Ja 15 lat odkładałem, bo co tam drewno swoje jest to ile się spali tyle spali. Do dziś nie ponoszę żadnych kosztów za opał. To się kiedyś skończy.  Lewactwo brukselskie tak nas załatwi, że do dyspozycji zostanie tylko prąd i gaz, albo tylko prąd do ogrzewania domów, czy to pompy ciepła, czy inne wynalazki. Oni wyjdą z założenia, że kto mieszka w domu to jest osobą zamożną. Nie podoba się to won do bloku mieszkać. Kotły zasypowe to ostatni dryg. Naturalnie znikną z rynku nawet pewnie wcześniej niż zostaną zakazane. 

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, emigrant napisał:

Lewactwo brukselskie tak nas załatwi, że do dyspozycji zostanie tylko prąd i gaz, albo tylko prąd do ogrzewania domów, czy to pompy ciepła, czy inne wynalazki.

Zostanie tylko prąd albo ogrzewanie zbiorowe reszta zostanie wydziedziczona bo będą zmuszeni do sprzedania domów bo nie wyrobią na kary i modernizacje. To współgra z planem lewactwa pod tytułem wszystko jest wspólne. My już to przerabialiśmy w PRLu i wiemy, że wszyscy równo g***no mieli, syf, brud i zacofanie.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maniek a ten metan to z komina gazowego wylatuje czy znowu coś się tobie pomyliło?? Bo ja myślałem że co2 w ilości 1/4 tego co wydobywa się z polskich kopciuchów także wyśmienity kierunek rozwoju nie wspominając o pyłach i truciznach  których gaziak emituje tysiąc albo milion razy  mniej.

Koniec dotacji gdzie? w Holandii gdzie gaziki mają od 50 lat i pora na coś lepszego?

 

Polska nazwa tej konstrukcji przyjęła się w dwudziestoleciu międzywojennym od imienia premiera Felicjana Sławoja Składkowskiego, który był inicjatorem akcji poprawy zdrowotności i świadomości higienicznej polskiego chłopstwa. W 1928 roku rozporządzenie Prezydenta RP o prawie budowlanym i zabudowaniu osiedli (Dz.U.R.P. 1928, Nr 23, poz. 202)[2] nakazywało budowę zabudowanych ustępów na każdej zabudowanej działce. Do powstania nazwy przyczyniły się kontrole sanitarne ustępów, dokonywane podczas licznych podróży Składkowskiego po kraju, co było obiektem kpin i licznych anegdot

https://pl.wikipedia.org/wiki/Sławojka

 

Ciekawe czy Polacy też wtedy tak protestowali wobec słusznego kierunku postępu.?

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, emigrant napisał:

Prawda jest taka, że kto nie ociepli chaty to zostanie w czarnej d. Trzeba to zrobić jak najszybciej, bo z roku na rok wszystko drożeje. Nie odkładać tego.

Zrobiłem to 4 lata temu i wiem ile kosztowało , ale nawet tutaj na forum sieje sie propagandę ,ze 300 m2 w okolicach lotniska "Katowice" mozna ocieplic za 5000 zł, albo kupic na aledrogo  200 m2 styro i klej za 5000 zl, własna robocizna ... i po sprawie .

Najpierw trzeba wywalic duzo kasy , na zwrot od panstwa nie ma co liczyc za bardzo (wydane na ocieplenie w 2017- 30 tys, dotacja 4200 zł od srodowiska i jeszcze po roku z tego 19 % do US.

21 minut temu, maniek83 napisał:

Zostanie tylko prąd

Z elektrowni weglowych ,bo jak ostatnio dachy pod sniegiem a pompy przy minus 20 cienko przęda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, maniek83 napisał:

Ogrzewanie gazem powinno być zakazane jeszcze wcześniej niż ogrzewanie węglem

W Niderlandach od 2021 r nowe domy juz nie moga byc podłączane do sieci gazowej. Dziwnym trafem Holendrom niedawno skończył sie własny gaz na szelfie morskim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, carinus napisał:

Już prawie Cie polubiłem bo jeżdzisz porządną marką samochodu,a tu palnąłeś taką gafę.Prawdopodobnie nie stać Cie na zakup dobrego 125p o koniu nie wspomnę.Nie te czasy gdy nowa skoda jest w cenie roweru a klasyki są tylko dla wybranych z grubym portfelem.

"Každy dobry Kowak z polskiej wsi wozi sie w passatu tdi",ta piosenka weszla mi do glowy i bylo.Medzinarodowe-jest tak samo,jak u nas Pepikow.

Jesli nie znacie,na ytb passerati-muzyka zla,slowa zlote.Nie bedziem tu podawac link,juž teraz w ostrzezeniu,nie jestem korektnym forumowiczom i nie chwale m-m,nie chce by nadal take kotly byly užywane.Sorki.

 

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bercusChłopie ja też nie chcę do końca życia palić w kociołku,dlatego idę w pompę ciepła,ale kocioł zostaje jako źródło zapasowe.Myślisz że ja grzebię w swoim kociołku żeby było śmiesznie i żeby ktoś robił sobie z tego jaja.Staram sie poprawić coś co nie było dopracowane do końca.Ja też używam samochodów toyoty,bo ona nigdy mnie nie zawiodła i używam MPM-a bo wiem że też mnie nie zawiedzie.Kto raz doświadczył komfortu bycia spokojnym o sprzęt do jazdy i ogrzewania,ten wie o czym piszę.Gdyby było inaczej ten kocioł poszedłby na złom.

Przed erą passerati były czasy naśmiewania się z posiadaczy instalacji LPG.Bywało że ten ktoś wydał na tę instalację więcej niż był wart złom osoby naśmiewającej się.Takie rzeczy to tylko w Polsce.W innych krajach widzę auta warte pół bańki z instalacjami LPG,bo tutaj jest inny tok myślenia.On oszczędza tylko przy okazji,gdyż głównym motywem często jest ekologia.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Lolekx86 napisał:

Maniek a ten metan to z komina gazowego wylatuje czy znowu coś się tobie pomyliło?

Znowu świecisz ?  Zero pojęcia o instalacjach i kotłach a trolowanie to jedyne zajęcie na forum? A skąd się ten twój gazik bierze jak nie z m.in. pokładów węgla? A ile ucieka w transporcie, wydobyciu, dystrybucji i z innych źródeł. Do tego dochodzi CO2 ze spalania i inne PPMy jak kociołek nie serwisowany.  Tego już nie wiesz?

3 godziny temu, Lolekx86 napisał:

Bo ja myślałem że co2 w ilości 1/4 tego co wydobywa się z polskich kopciuchów także wyśmienity kierunek rozwoju nie wspominając o pyłach i truciznach  których gaziak emituje tysiąc albo milion razy  mniej.

Koniec dotacji gdzie? w Holandii gdzie gaziki mają od 50 lat i pora na coś lepszego?

Za dużo myślisz i za dużo ci się wydaje na ten chłopski rozum. Gaz jest gorszy od węgla bo metan przy znacznie mniejszych emisjach niż CO2 z kopciuchów przyczynia się do ocieplenia klimatu. Kilka wycieków metanu równa się cały sezon w Polsce na węglu. Ale ameby myślą, że jak gazik nie kopci to jest eko ?

Kotły na gaz to jeszcze większe kopciuchy niż najgorszy GS na węgiel obsługiwany przez Lolka, na zachodzie od tego odchodzą bo to kanał jest ?

Proszę tutaj kolejne źródło: Metan groźniejszy od CO2. Radykalne ograniczenie jego emisji zatrzyma ocieplenie klimatu. Czyli polskie GSy nie takie złe jak te brudne gazowe kopciuchy.

 

3 godziny temu, JorgusEmh napisał:

Z elektrowni weglowych ,bo jak ostatnio dachy pod sniegiem a pompy przy minus 20 cienko przęda.

Ludzie na własne życzenie pozbędą się alternatyw to będą bulić jak za zboże a duża część będzie siedzieć przy świeczce, no cóż za głupotę się płaci.

 

 

Edytowane przez maniek83
  • Nie zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.02.2021 o 18:25, carinus napisał:

@Alewalneło2Potrafisz tylko ujadać jak pies na łańcuchu,czy może pochwalisz się nam wszystkim swoimi osiągnięciami w kotłowni?Popatrzymy ,porównamy i wtedy bedziemy dyskutować o Twoim,może lepszym,może większym gniocie niż MPM.Krytykować każdy potrafi.

No przecież w temacie Setlans Selvan 11 kW - zalety, wady, spostrzeżenia na 3 stronie

opisał cały proces obsługi swojego kotła a dwa posty dalej otrzymał wyczerpującą ocenę swoich umiejętności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@maniek83 Pomimo tego, że po części się z tobą zgadzam to, sposób w jaki to napisałeś jest nie do przyjęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ryni nie wiem dlaczego tolerujesz obecność znanych powszechnie trolli, którzy prowokują kłótnie, manipulują i piszą oczywistą nieprawdę. W ten sposób pozbywacie się wartościowych użytkowników a w ich  miejsce zostają właśnie trolle takie jak MTadeusz i jego multikonta Alewanęło, Lolekx86 i kto wie który jeszcze.

Jeśli wolicie czytać ich głupoty, posty naganiaczy takie jak kilku innych tutaj, zamiast trochę obiektywnej prawdy to OK. Wątek opuszczam bo dyskusja z trolami jest bezsensowna.

Kilka słów jeszcze na temat metanu i tych "czystych" kotłach na gaz ziemny. Metan wchodzi w reakcje chemiczne w atmosferze powodując powstawanie m.in. ozonu troposferycznego, to substancja silnie zanieczyszczająca powietrze, szkodliwa dla ludzi i roślin. Ten ozon powoduje liczne choroby układu oddechowego astma, rozedma płuc więc jak słyszę, że SMOG z kopciuchów jest szkodliwy a gazik jest eko to śmiać mi się chce. EOT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, maniek83 napisał:

Jeśli wolicie czytać ich głupoty, posty naganiaczy takie jak kilku innych tutaj, zamiast trochę obiektywnej prawdy to OK. Wątek opuszczam bo dyskusja z trolami jest bezsensowna.

Nie my, ale większość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maniek. Terrain ahead, pull up

Wystarczy spojrzeć na twój pierwszy post na tej stronie, ryzykownie się zachowujesz a jakby moderator postanowił przejrzeć Twoją historie postów to znajdzie pewną prawidłowość. Maniek wpada do tematu wrzuca jakieś poboczne ogólniki które mają się do sedna jak piernik do wiatraka  a mają za zadanie prowokować i wywołać kłótnie, po czym na rzeczowe odpowiedzi i poprawienia zarzuca innym prowokacje. Nie mierz swoją miarą wszystkich.

Jak już wpadłeś z rewelacjami o metanie to proszę przedstaw dane gdzie w transporcie ginie firmom setki milionów ton gazu wtedy można by zacząć jakąś dyskusje że jest to porównywalne ale tego  nie wymyśliłaby nawet telewizja republica.

Jeszcze raz kotły na gaz nie produkują metanu którym rzekomo zanieczyszczają atmosfere, czy Ty uważasz ze ktoś na tym forum w to uwierzy?


O smogu nawet nie wspomnę wystarczy otworzyć okno oraz spojrzeć na mapie airly na kraje w których nie nie ma instytucji kopciucha opalanego węglem. Dywersyfikacja tak ale niech to działa sprawnie z korzyścią dla portfela, zdrowia i klimatu. Z mojej strony również kropka.

Edytowane przez Lolekx86
  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powoli sprawdza się scenariusz który przewidziałem. To znaczy zaczyna się powolny rozkład najpierw tego tematu a z czasem .....??. Wystarczy poczytać kilkadziesiąt wcześniejszych wpisów. Uczestniczenie w tej "dyskusji" to jak kopanie się nie z jednym koniem ,a kilkoma sklonowanymi naraz.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61
14 godzin temu, maniek83 napisał:

Zostanie tylko prąd albo ogrzewanie zbiorowe reszta zostanie wydziedziczona bo będą zmuszeni do sprzedania domów bo nie wyrobią na kary i modernizacje. To współgra z planem lewactwa pod tytułem wszystko jest wspólne. My już to przerabialiśmy w PRLu i wiemy, że wszyscy równo g***no mieli, syf, brud i zacofanie.

Ale są wybory , jak ludzie wyłączą szczekaczki TVwizyjne to wybiora prawidłowo tzn wszystkie partie aut . ma nastać nowe nasze bez domieszek .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby się ktoś pytał - ja mam "czystego" MPM-a czyli to co fabryka dała. Do tego bufor. Piec działa, nie dymi. Bufor robi robotę.

PS.

Prośba aby nie robić wycieczek pobocznych - tu mamy tylko tematyką związaną z "naszym" piecem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, maniek83 napisał:

MTadeusz i jego multikonta Alewanęło, Lolekx86

Jesteś przewrażliwiony na punkcie osób które mają odmienne zdanie. Tego pierwszego konta już nie ma a Lolek to nie ta sama osoba co Alewalnęło.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MaaGdA napisał:

Jakby się ktoś pytał - ja mam "czystego" MPM-a czyli to co fabryka dała. Do tego bufor. Piec działa, nie dymi. Bufor robi robotę.

Opalasz węglem?  Jeżeli tak to jakim. Kocioł DS14kW a wymiennik stary 1.6 czy nowy 2m.

Edytowane przez anza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.