Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

A na starej instalacji w docieplonym budynku również masz przewymiarowane grzejniki i grzejesz na niskiej temp. Dlatego czasami ma sens ogrzewanie gazowe.

Ja mam budynek z końca lat 90 i spełnione z naddatkiem wszystkie wymagania warunków zabudowy. Ogrzewanie zgodnie z warunkami na paliwo stałe i z tego względu grzejniki dobierane do zasilania temp. 75/55 stopni.W 2006 wymieniałem kocioł na Viadrusa bo poprzedni się rozciekł i w tych latach na ten kocioł można było dostać dotację z ochrony środowiska, więc jakim prawem obecnie ktoś mnie zmusza do wyłożenia kolejnych pieniędzy i spełnienia czyichś warunków. Dla mnie to jest tak jakby po każdej nowelizacji kodeksu drogowego wszyscy posiadający prawko musieli zdawać nowe egzaminy.

Ale to temat o MPM-ie więc przestańcie udowadniać czyja prawda jest prawdziwsza tylko piszcie w temacie albo wogóle.

Edytowane przez anza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, anza napisał:

A na starej instalacji w docieplonym budynku również masz przewymiarowane grzejniki i grzejesz na niskiej temp.

Niestety nie. 

Nie da się grzać na starej instalacji  np. 35/25 stopni, zbyt mała powierzchnia grzejników, to instalacje idealnie nadające się do zawiezienia do huty.

1 godzinę temu, anza napisał:

w tych latach na ten kocioł można było dostać dotację z ochrony środowiska, więc jakim prawem obecnie ktoś mnie zmusza do wyłożenia kolejnych pieniędzy i spełnienia czyichś warunków. Dla mnie to jest tak jakby po każdej nowelizacji kodeksu drogowego wszyscy posiadający prawko musieli zdawać nowe egzaminy.

Tu mogę tylko dodać, że nic nie jest na stałe, wina jest po stronie Państwa.

Nadal jest tak samo, spełniając te minimum, zawsze będzie wymuszona zmiana,  MPM-y trzeba będzie wymieniać na pelletowce, gazowe kotły na pompy ciepła.

Edytowane przez Animus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Animus napisał:

Nie da się grzać na starej instalacji  np. 35/25 stopni, zbyt mała powierzchnia grzejników, to instalacje idealnie nadające się do zawiezienia do huty

A czy ja mówiłem p temp. 25.30 stopni, kocioł kondensacyjny powinien pracować poniżej 57stopni a dla mnie to już za niska temperatura przy większych mrozach. Z tego co widzę to zawsze szukasz dziury w całym, byle tylko twoje na wierzchu pozostało. Ze mną nie będzie problemu bo nie wdawam się w bezsensowne pisaniny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Animus napisał:

  MPM-y trzeba będzie wymieniać na pelletowce

I bardzo dobrze.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bezsensowne bicie piany, węgiel pójdzie pierwszy a zaraz za nim gaz. Zostanie jedynie ogrzewanie sieciowe albo elektryczne (pompy, grzałki itd). Siłą rzeczy jeśli nie będzie alternatywy to prąd podrożeje niebotycznie.

PV nie wystarczy bo wszyscy będziemy mieć miesięczne zużycie wielkości 400-600kWh (cele życiowe, rekuperatory itd.) plus 4000-5000kWh na ogrzewanie, żaden magazyn takiej energii nie pomieści w zime PV ledwo dyszy do tego opłata mocowa od poboru i jesteśmy ugotowani.

Dojdą auta elektryczne. Skąd energia na to nie mam pojęcia.

W naszym wspólnym interesie jest możliwość wyboru paliwa a co kto wybierze to nie jest ważne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ważna dla nas jest możliwość spalenia każdego dostępnego paliwa.Jak zostaną na rynku pompy ciepła i pelletowce to nawet nie chcę myśleć jakie ceny osiągnie sam pellet.Znowu w ruch pójdą opony.Sam przechodzę na PC ale nie będzie to jedyne i główne źródło ciepła.Drewno obok kupki węgla,(do czasu kiedy definitywnie zabronią spalania) daje mi pewność że nic mnie nie zaskoczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Alewalneło2 napisał:
36 minut temu, Animus napisał:

  MPM-y trzeba będzie wymieniać na pelletowce

I bardzo dobrze.?

Ta, bo coś co jest tanie i wydajne trzeba zdelegalizować, a użytkowników którzy potrafią palić w MPM-ie najlepiej na stos. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też ogrzewam pompą. A peleciak jako żródło alternatywne. Gdybym miał jakiegoś dolniaka to by był. I osobiście uważam, że nikogo na stos nie trzeba prowadzić. Ale to co wyprawia Kolega Piecuch, jak naciąga rzeczywistość, przekręca fakty, liczby i zwyczajnie kłamie ... to już nawet nie jest śmieszne, tylko żałosne. 

  • Zgadzam się 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się składa, ze kolega Piecuch19 wie co robi, a ja powoli kopiuje jego rozwiązania, z tą różnica, że ja mam opomiarowany kocił i mogę sobie policzyć sprawność i co ciekawe da się w tym kotle palić ze sprawności wyższą niż deklarowana (88%), ale jak to zrobić zachowam dla siebie, bo to nie moje autorskie rozwiązania.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, anza napisał:

A czy ja mówiłem p temp. 25.30 stopni, kocioł kondensacyjny powinien pracować poniżej 57stopni a dla mnie to już za niska temperatura przy większych mrozach. Z tego co widzę to zawsze szukasz dziury w całym, byle tylko twoje na wierzchu pozostało. Ze mną nie będzie problemu bo nie wdawam się w bezsensowne pisaniny.

Nie szukam i ci współczuję, bo czujesz się oszukany, ale koszty reform zawsze są przerzucane na ludność, dadzą najpierw parę złotych a i tak ściągną je z powrotem z podatków. 

Teraz np. inflacja zżera 500+, dusi emerytów, rencistów, itd.

A na gwałt są wymyślane nowe podatki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wie co robi ? to niech przedstawi wiarygodne wyniki badań potwierdzające jego sensacje, ale oczywiście nie przedstawi bo czarno na białym by wyszło, że ciśnie skondensowany  kit, co zresztą większość osób już mu udowodniło.  

I jak ktoś mi nie przedstawi wiarygodnych wyników badań to nie wierzę w żadne 88% ani więcej procent sprawności w przerobionym mpm bez bufora ciepła. 

 

Edytowane przez Alewalneło2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Alewalneło2Potrafisz tylko ujadać jak pies na łańcuchu,czy może pochwalisz się nam wszystkim swoimi osiągnięciami w kotłowni?Popatrzymy ,porównamy i wtedy bedziemy dyskutować o Twoim,może lepszym,może większym gniocie niż MPM.Krytykować każdy potrafi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Ryni napisał:

Ta, bo coś co jest tanie i wydajne trzeba zdelegalizować, a użytkowników którzy potrafią palić w MPM-ie najlepiej na stos. ?

To napędzanie kasy kotlarzom, producentom, gdyby od razu zakazano  kotłów węglowych z dłuższą datą takiej reformy  i  możliwość wymiany  kotłów wylącznie na pellet, sporo rodzin by nie musiało ciągle wymieniać kotłów, doją z ludzkiej nieświadomości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Animus napisał:

Nie da się grzać na starej instalacji  np. 35/25 stopni, zbyt mała powierzchnia grzejników, to instalacje idealnie nadające się do zawiezienia do huty.

Dokladnie tak mam swoje želiwniaki ustawione w sezonu przejscowym.Min.25 max.35 do sterowania algorytmom dla pokojowej ? ,kiedy zima,pogodowka.Nie zmienialbym za blaszki.Neandertalczycy tu ale nie wiedza co algorytmus i pogodowka,tylko kamien i kyj.

Kiedy w piwnicy mpm,to w garažu stoi koň,lub juž 125P?

Edytowane przez bercus
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem w stanie w to uwierzyć, wtedy zapotrzebowanie  domu jest niewielkie.

A ja wtedy jeszcze nie odpalam centralnego, grzeje telewizorem czajnikiem  lodówką, słońcem, człowiekiem, ciepło jawne, ciepło utajone.   izolacja cieplna budynku robi robotę, również skraca okres grzewczy. 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, bercus napisał:

Kiedy w piwnicy mpm,to w garažu stoi koň,lub juž 125P?

U mnie 1.9tdi w quattro ?

NIE OBRAŻAJMY SIĘ NAWZAJEM.

Edytowane przez anza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Animus napisał:

grzeje telewizorem czajnikiem  lodówką, słońcem, człowiekiem, ciepło jawne, ciepło utajone

Zapomniałeś dodać odpadowego. 

26 minut temu, bercus napisał:

to w garažu stoi koň,lub juž 125P?

Ha ha. Nie , Skoda 120 Lux ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Alewalneło2 napisał:

żadne 88%

Ja wierzę, przez jakieś 15 minut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da się nawet trochę dłużej i chyba w tym cały problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, bercus napisał:

Kiedy w piwnicy mpm,to w garažu stoi koň,lub juž 125P?

Teraz to są drogie gadżety. 

https://www.otomoto.pl/oferta/fiat-125p-fiat-125p-1500-1974-oryginal-ID6DCglp.html#9498680760

Robiłem na takim prawa jazdy.

Edytowane przez Animus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Cytat

  Widzę że już wartość opałowa węgla spadła do 7 na potrzeby demagogii ? 

Tu muszę się wtrącić

Popularny węgiel 26 Mj  to 7,2 kwh  co dla 80 proc daje  5,76 kwh. 11kwh z gazu tez bym miedzy bajki włożył bo za tyle każą płacić a ile jest to nikt nie wie a i sprawność kotła gazowego oceniłbym raczej na 90 proc.

Dlatego staram się palić weglem jak najmocniejszym bo cenowo niewiele droższy a mocy więcej.  8,3  kwh  zawiera węgiel 30 Mj i odda 6,6 przy 80proc. Przewagą węgla i w ogóle kotła zasypowego jest różnorodność paliw i  możliwość zużycia  np okazyjnie trafionej przyczepy drewna. Ja spalam powoli zdemontowany stary dach drewniany z megasuchych krokwi i desek. Ta energia obniża mi koszt 1kwh z węgla z 0,15 zł o jakieś tam  trzy grosze. Jak się dach skończy to może gdzieś inny kolega  akurat będzie drewno budowlane musiał wywieźć i znów ciut obnizy się koszt ogrzewania. A na lenia czy chorobę i tak mam kocioł elektryczny i taryfę G13.

Dla tych co nie potrzebują tych zalet gaz może być dobrym wyjściem.Albo klimatyzatory z funkcją grzania.  

 

 

Edytowane przez zielenina
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.02.2021 o 00:10, Alewalneło2 napisał:

Skończyły mu się argumenty to wali minusami.

Minus po prostu oznacza że się ktoś nie zgadza z tym co napisał forumowicz,nic więcej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tak tylko jak ktoś, wstawi piecuchowi minusa to zaraz leci do moderacji jaki to poszkodowany jest. 

  • Nie zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Animus napisał:

  MPM-y trzeba będzie wymieniać na pelletowce, gazowe kotły na pompy ciepła.

Niekoniecznie ,mogę palić drewnem ,brykietem -nie kopalnym paliwem

18 godzin temu, Alewalneło2 napisał:

Jak wie co robi ? to niech przedstawi wiarygodne wyniki badań potwierdzające jego sensacje, ale oczywiście nie przedstawi bo czarno na białym by wyszło, że ciśnie skondensowany  kit

Przecież jeden z kolegów napisał że po pomiarach wyszło mu prawie 90% sprawności ,czego jeszcze oczekujesz od tego kotła,dla mnie spełnia wszystkie pokładane w nim potrzeby ,spala węgiel i drewno ,brykiet,z dużą sprawnością i czystością,i jeśli mam ochotę palić w takim kotle to w czym problem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.