Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie przewagą tego systemu jest to, że działa sam. Do obsługi kotła nie potrzeba certyfikowanego palacza, tylko certyfikowanego nasypywacza pelletu. Jeśli coś działa doskonale, to po co pchać tam łapy? 

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można można bardzo prosto. Masz +9 i -9 podawanie i powietrze a jak coś schrzanisz to Cię kocioł poprawi bo zaingeruje Leonardo. Ja spaliłem ponad 11 ton różnego pelletu w tym 2 tony "ósemki" i powiem Ci że nigdy nie miałem problemu z poprawnym spalaniem w kotle. Po sezonie tylko pędzelek w ruch i odkurzacz. Instalację też mam prostą bo grube 2 calowe piony i jedna pompa. 

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś miałem zapędy żeby wstawić palnik KIPI do swojego kociołka,do pracy w okresach przejściowych.Ostudziła mnie wtedy rosnąca cena pelletu,a producenta Stelmet z Z.Góry mam dosłownie "pod nosem".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To kiedy to było? Na forum budowlane.pl jest taki fajny wątek z 2008r i tam jest dylemat jak dzisiaj, pellet czy ekogroszek. Wtedy pellet tłukł Stelmet i Barlinek i tona kosztowała ok. 800zl gdzie najniższa krajowa wynosiła 1126zl brutto!! Biorąc pod uwagę dzisiejsze czasy, czyli ceny pelletu, inflację to ten typ paliwa moooocno potaniał. 

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@eliks

Pellet czy węgiel relatywnie "potaniały", tylko innych opłat dowalili.

W obecnym okresie przejściowym najgorsza jest świadomość ze jak sporo osób przejdzie na pellet to na bank wystrzeli cena.

Ot ból przywiązania do jednego typu opału ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena pelletu już nie wystrzeli. Co miało podrożeć to podrożało, kupiłem najtańszy pellet od 3 lat jak palę. Niestety bardziej niż ceny pelletu wystrzeliły ceny kotłów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam  Koledzy ..  mam pytanie czy ktos z Was wie od kiedy u nas w Polsce kotly zaczeto klasyfikowac na kl 3 czy 4 ? czy byly ds.. y  w kl 3 ..4 .. ?   u nas w Malopolsce tej kl kotly mozna eksploatowac do 2026 r ..kopciuchy do konca 2022 r 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to nic Ci nie da, musisz mieć naklejkę, tabliczkę na kotle, albo w dokumentach  certyfikat, choć paragon zakupu. żeby ustalić model i jego klasyfikację u producenta.  

Dla kotłów pozaklasowych:

  • Eksploatacja powyżej 10 lat: należy wymienić do 31.12.2021
  • Eksploatacja od 5 do 10 lat: należy wymienić do 31.12.2023
  • Eksploatacja poniżej 5 lat: należy wymienić do 31.12.2025

Nawet dla bezklasowca potrzebny paragon zakupu u producenta, żeby udowodnić jego  rocznik,  okres eksploatacji.

 Jeśli posiadasz kocioł starszy niż 5 lat, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie ma przypisanej żadnej klasy.

https://www.farmer.pl/energia/dowiedz-sie-kiedy-musisz-wymienic-swoj-stary-piec-na-kociol-5-klasy,100437.html

Edytowane przez Animus
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.02.2021 o 21:13, anza napisał:

Dużym powodzenie cieszyły się też flotokoncentraty, dużo tańsze od węgla i wolniej się spalały utrzymując bryłę czystego żaru przez kilka godzin. Ale to historia.

Nie zupełnie ! Dalej można kupić tylko w formie sprasowanej . Taki pellet węglowy .

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

U mnie też to sprzedają i też ten brykiet węglowy kiedyś kupiłem 4 lata temu i spalałem w górniaku ale interes nieopłacalny bo kocioł ledwo co do temperatury dochodził a był przewymiarowany a cena to wtedy jak pamiętam ok 550 chyba , za 300 zeta szło by to palić inaczej nie warto .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@buli912 nie da się porównać sprasowanego miału niewiadomego pochodzenia do flotokoncentratu z Marcela, Rydułtów, Krupińskiego czy chociażby z Jankowic kupowanego bezpośrednio na kopalni. Koszt zakupu był o ile pamiętam ok. 270zł tona plus transport w 2017r. W poprzednich latach było taniej.

Edytowane przez anza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, petronas napisał:

 Ten nowy kociol mpm na drewno ma miec 37 cm szer kom zaladowczej  ...  

Tak , ma mieć 18kw ,niższy jak 14kw ,trochę głębszy, i ma mieć dodatkowe pw coś jak szczelina piecucha i tylko boczny zasyp

Edytowane przez maronka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, anza napisał:

@buli912 nie da się porównać sprasowanego miału niewiadomego pochodzenia do flotokoncentratu z Marcela, Rydułtów, Krupińskiego czy chociażby z Jankowic kupowanego bezpośrednio na kopalni. Koszt zakupu był o ile pamiętam ok. 270zł tona plus transport w 2017r. W poprzednich latach było taniej.

Pisałem o VARMO . To jest sprasowany flotokoncentrat z zakładów  JSW . Nie jest najtańszy ale moc ma , popiołu mało i suchy jak pieprz .

No nie chciałem robić reklamy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, maronka napisał:

Tak , ma mieć 18kw ,niższy jak 14kw ,trochę głębszy, i ma mieć dodatkowe pw coś jak szczelina piecucha i tylko boczny zasyp

skąd te przecieki? strone zmienili moze asortyment też

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Panstan napisał:

skąd te przecieki? strone zmienili moze asortyment też

Gadałem z guru, i od razu napiszę o takim małym spostrzeżeniu ,więc w te największe mrozy ,około tygodnia -półtora,mój kociołek śmigał bez wygaszania,ciągłe dosypywanie 3x na dobę i spalał 30-35 kg na dobę węgla oczywiście i tylko węgla,dom mam 200-220m nie ocieplony,do tego otwarte drzwi na altanę która jest dobudówką i na jednej warstwie 23cm jak cegła,a mój krewniak się przyznał że w ekogrochu 15kw w nowym ocieplonym domu 180m spalał w tym czasie 50 kg grochu na dobę

Edytowane przez maronka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaladunek 3x w dzien,dosyc mala komorka,kiedy wsypiesz w niej 10-11 kg wegla,to sa + - 2 lopatki.Zagladalem bym raczej w dtr,kilka kg jest zasyp.Sasiad przynajmniej powiedzial prawde.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Producent opisuje w DTR-ce dlaczego komora może być tak mała, trzeba tylko wiedzieć w którym roku kocioł został wyprodukowany i wyszukać odpowiednią dla tego rocznika DTR-kę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61
4 godziny temu, maronka napisał:

Gadałem z guru, i od razu napiszę o takim małym spostrzeżeniu ,więc w te największe mrozy ,około tygodnia -półtora,mój kociołek śmigał bez wygaszania,ciągłe dosypywanie 3x na dobę i spalał 30-35 kg na dobę węgla oczywiście i tylko węgla,dom mam 200-220m nie ocieplony,do tego otwarte drzwi na altanę która jest dobudówką i na jednej warstwie 23cm jak cegła,a mój krewniak się przyznał że w ekogrochu 15kw w nowym ocieplonym domu 180m spalał w tym czasie 50 kg grochu na dobę

No to ciekawy ma ten kocioł , ja grzeję ten dom co w nim mieszkam kotłem 10 kw i spalam od 7-12kg /doba w domu 23-24 stopnie , zeszły sezon 2 tony w ten pewnie do końca kwietnia pyknie 3 tony ale też moi synowie postanowili pomieszkać zemną ? więc muszę grzać 160m2 zanim standardowo 120m2 , największym pożeraczem jest cwu nie ogrzewanie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnia padl absolutny rekord z automatom w tym sezonu. 63Kg 17MJ wegla/24 godzin.Twoj sasiad troche wypuscza kominom,30 Kg 3 zaladunki,tomu nie uwierze nikt,može liepiej 2x25 i jeden dosyp 15 Kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.