Skocz do zawartości

PawełKu

Stały forumowicz
  • Postów

    164
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    1

Treść opublikowana przez PawełKu

  1. PawełKu

    Kocioł DS MPM

    @jaskula Pompka na bufor u mnie startuje też na 65 stopni i utrzymuje daną temperaturę na wyjściu, gdy kocioł jest zalewany zimną wodą z dna bufora. Pale samym drewnem ( brzoza sezonowana 2 lata, pociupana na mniejsze kawałki ). W tym sezonie nie pale węglem. Zawirowywacze wyciepnięte z kotła, ruszt bez jakiejkolwiek blachy, pw uchylone do połowy po dwóch stronach, pp uchylone na 1,5 cm. Z tego co zauważyłem, to robotę u mnie w kotle robi zmniejszony otwór do palnika. Brak jakiegokolwiek dymu w różnych etapach palenia. Wymiary mogę podać wieczorem, gdy przestanie się palić.
  2. PawełKu

    Kocioł DS MPM

    @berthold w sobotę wymieniałem sznur w drzwiczkach z górnego zasypu, producent dał tam 20x20 i po wymianie w dwóch miejscach puszczał delikatny dymek co kilka sekund. Sytuacja poprawiła się gdy zmieniłem położenie drzwiczek poprzez 3 śruby z prawej strony. Drzwiczki na śrubach dałem maksymalnie w dół i teraz jest wszystko OK. Następnym razem gdy przyjdzie do wymiany to skłonie się bardziej pod wymiar sznura 22 x 22
  3. PawełKu

    Kocioł DS MPM

    @mikkei Ostatnio wymieniałem sznur w miejscu dostępu do kanałów pionowych i tam jest sznur 16x16. Dzisiaj szarpałem sznur z drugich drzwiczek na dole ( do rozpalania ) i tam ku mojemu zdziwieniu jest 20x20, więc resztki sznura 16x16 nie dam, delikatny ruch drzwiczek jest wyczuwalny.
  4. PawełKu

    Kocioł DS MPM

    @mikkeijak pogoda dopisze do palenia to zejde do piwnicy i podam wymiar drugiego zawirowywacza. Ostatnio coś mnie ruszyło i paliłem bez zawirowywaczy, temp spalin na brzozie 300 stopnii i stwierdziłem, że za dużo idzie w komin. Kolejne palenie i włożenie pierwszego zawirowywacza, bez jakichkolwiek zmian i temp spalin od 100 do 130, zadowolony jestem mega. Ciąg idzie dobrze z wieczornymi przepaleniami na CWU i bufor, jak już się rozpali to nawet wentylator wyciągowy nie pomaga. Pozostaje tylko dobre rozpalenie i załadowanie kotła do oporu. Gdy nie ma słońca na solary to odwiedzam kocioł po 24 godzinach.
  5. PawełKu

    Kocioł DS MPM

    @maffer na początku, gdy paliłem sosne, to dawałem blache i zakrywała ona 2/3 rusztu. Muszę przyznać, że fajnie się paliło i było nawet dużo żaru jak na sosne. W tamta zimę paliłem bez blachy, a na ruszt dawałem pełną doniczke węgla (taka 2 litrowa) na ruszt, i do oporu brzozy z trocinami. Wszystko pięknie wypalone, ale robote robił też węgiel, bo mocno się koksował i nie dawał za wygraną nawet z klockami brzozy postawionymi w pionie. W kotle włożony tylko jeden zawirowywacz, od strony czopucha i blaszki na nim zmniejszone o połowę, jeśli dobrze pamiętam. Temp spalin w granicach 180 - 200 stopni i jest to złoty środek na mój ceglasty komin i fajną prace kotła. Ja przymierzałem się do sośnicy i transport miałbym w dobrej cenie, ale gdy zrównali ceny w sklepiku, to na prowadzenie idzie marcel. Paliłem też piastem, ale plus taki, że jest popiołu jak z fajki, coś tam mocy posiada, ale gdzie te koksowanie. Pale bez miarkownika, dolna klapka uchylowa chyba na 1 cm, ale muszę sprawdzić.
  6. Dużo wołają za orzech z Bobrka, na kopalni nie przekraczał 900 zł, ale jaka była dokładna cena to nie wiem. Limit 5 ton na auto. Problem jest z przewoźnikami, bo każdy chce zarobić i podbija mocno cene. W moim przypadku 2x 40 km, 1300 kg na pace to 200 zł za transport.
  7. Cześć Trochę już poobcowałem z buforem w tym roku i już coś wiem na temat zapotrzebowania budynku na kW i CWU. Jeśli pozostanę na istniejącej instalacji tj. Kocioł 14 kW + bufor 600 litrów i zbiornik CWU 400 litrów z czego przez wężownice ogrzewam tylko 200 litrów do mycia, to ładować bufor ładuje dwa razy z czego popołudniu, ciepło idzie tylko na dom, a przy wieczornym rozpalaniu, jest uzupełniany zbiornik CWU po umyciu się 6 osób, a reszta energii wędruje do bufora i tyle. Mógłbym dołożyć drugi bufor i wszystko ładować tylko wieczorem lub zamiast buforu kupić 3 tony węgla. Chociaż mina sąsiadów byłaby bezcenna, gdybym przez całą zime nie rozpalił ani razu.
  8. @Emtecc jeśli komin z cegły to super, daj mu pożyć i nie wykończ niską temperaturą. Na poddaszu u córki gdy komin dostaje 180 - 200 na czopuchu to można powiedzieć, że jest mu dobrze i nie alarmuje przykrym zapachem w pokoju, że jest mu zbyt zimno. Straty w opale niewielkie, a głowa spokojna, że z kominem wszystko OK 👍
  9. @NeS też posiadam ten kocioł i teraz dopiero mogę powiedzieć, że dobrze pracuje z jednym zawirowywaczem w 3 kanale i tylko z dwoma łopatkami. U mnie komin nie umiał poradzić sobie, ani z jednym zawirowywaczem, który posiadał 4 łopatki, a co dopiero dwa włożone. W tym roku zamontowałem wentylator wyciągowy i opcja z dwoma zawirowywaczami tylko przy ciągłej pracy wentylatora. Płytka szamotowa przed palnik, druga przed drzwiczki i można jechać śmiało na samym drewnie. Przy tej opcji, ani razu nie doszło do zawieszenia się opału, powietrze wtórne z lewej strony lekko uchylone z prawej na maxa otwarte. Okna w piwnicy dwa uchylone na 6 - 8 cm. Z wymiennika dzisiaj tylko pył szczotą ściągłem. Temp powyżej 100 to już u mnie standard i rodzina poinformowana, że gdy coś bulgocze w instalacji to mnie nie budzić 👍
  10. @dino49 ciekawie to wszystko wygląda, ciekawe jak tak płytka zachowa się w mpm i jak będzie przebiegało palenie.
  11. Łoo Panie, taka moc i ekogroszek. Wywal ten kocioł i kup najsłabszego skampa, albo ds z buforem, a koszty ogrzewania będą niższe i się zwrócą szybko. Do końca roku dostaniesz jeszcze dotacje na podajnikowca, więc warto się nad tym zastanowić. Znam te historie sąsiadów, że im kotły miały zjadać po 2 tony grochu, a w rzeczywistości lecą ponad 4 tony na sezon.... 😉
  12. Wiesz z kotłami ds jest tak, że albo się z nim dogadasz i polubisz, albo znienawidzisz. W moim domostwie składających się z 6 osób tylko ja się dogadałem. Pozostaje mi tylko żałować, że przez 5 lat kiszony był opał w starym gs i mnóstwo kubików drewna zostało zutylizowane, zamiast efektywnie spalone.
  13. Wymagany jest bufor. Szkoda drewna na tak niskie temperatury, drewno musi być spalane na maksa i bez jakiejkolwiek próby przyduszenia miarkownikiem. Pozdrawiam
  14. PawełKu

    Kocioł DS MPM

    25 kg według Pana ze składu, ale sam tego nie ważyłem i co najważniejsze jedna kupka orzecha była Marcelem, Bobrek i Staszicem.... Po czasie wyszło w gadce, że cokolwiek będzie z kopalniami, to rusek stoi otworem i pewnie drukarka swoje certyfikaty drukowała, a cały plac ruskiem zawalony.
  15. PawełKu

    Kocioł DS MPM

    Bufor w Twoim przypadku da trochę wygody, ale gdy ja byłem bez ocieplenia domu i starymi oknami, wygodę dała blacha zmniejszająca ruszt. Dostaniesz do kotła za dodatkową opłatą. 14 kW zmniejszone do 9 - 10 kW i ciągła jazda na węglu, 200 m2 do ogrzania więc kocioł delikatnie sobie chodził. Spalanie dobowe wychodziło wtedy miech orzecha, ale w domu wszyscy ciepłolubni.
  16. PawełKu

    Kocioł DS MPM

    Co do wielkości kotła, może pomogą moje obserwacje. mpm ds 14 kW, ładuje u mnie bufor 600 litrów plus kocioł do 90 - 100 stopni, drewno brzoza 3/4 pojemności komory i uciskanie trocin do oporu. W zależności jak się poukłada drewno wcisnę do 40 litrów trocin. Dobrze, że mam zabezpieczenie w postaci uruchomienia pompki CO, gdy bufor przekroczy 102 stopnie i można spokojnie iść spać. Temp w nocy ustawiona na 18 stopni od godz 21.00 do 6.00, a gdy wstaje o 4 do roboty to w domu ciepło.... Czyli znów przesadziłem z zasypem i przekroczyłem temperaturę na buforze. 600 litrów starcza na 24h i codziennie między 19 - 20 idę rozpalić.
  17. Jak patrze jaką spaliny muszą przebyć w ogniwie, to lepiej dołożyć kilka złotych i kupić na lata mpm ds 2 14 kW. Mam i mogę polecam. Z węglem nie będzie problemów o ile dostaniesz coś sprawdzonego na składach, ja ze względu na wielkie wałki na składach węgla, wole iść w drewno i wiem za ile i ile kubików danego gatunku kupiłem. 14 kW dosyć szybko umie dobić bufor na drewnie do 100 i potem zdziwienie co tak klupie w instalacji.
  18. PawełKu

    Kocioł DS MPM

    Mpm ds 14 Kw pełny wsad brzozy i jeden klecek bukowy postawiony w pionie, klapka pp 2 cm uchyłu, na kotłe 90 stopni, co do temp spalin się nie wypowiem. Leci już tak 90 min. Dodatkowo na to wszystko wsypane wiadro trocin brzozowych. Góra bufora 75, dół 24. Wentylator wyciągowy zamontowany, używany w sytuacjach awaryjnych. Zawirowywacze wyciągnięte, komin sam tego nie uciągnie. Ładowanie buforu tylko przez prośbe żony, mimo temp w domu 22 stopnie... 13 dzień czekania na sterownik od Kepas.
  19. Może kiedyś znajdę czas na zabawę w kotłowni i wyciągniecie jak największej ilości kW\h z solarów. Dni kiedy zbiornik CWU był nagrzany na maksa, tj 85 stopni góra i dół, było mnóstwo, a alarmy buczały, że ponad 120 na panelach jest i część tej energii przepadało, a dzień był jeszcze młody. Gdy się człowiek pochyli nad tematem, to jest wiele do zdobycia. Aktualnie muszę zacząć skręcać całą instalacje, bo nie wiadomo jaki wrzesień będzie, a żona jeszcze wymyśla, żeby grzejniki przesuwać. Trochę przejrzałem forum i postanowiłem od buforu zamontować zawór esbe 35 -60 stopni, a za tym pompke grundfosa z autoadaptem i niech sobie pracuje. Grzejniki z zaworami termo, oprócz jednego w ganku, więc chyba będzie dobrze.
  20. Gdyby bufor posiadał wężownice, instalacja byłaby łatwa do opanowania. Zawsze można szukać mniejszego buforu z wężownica.
  21. Było wspomniane, że można wykorzystać panele słoneczne do grzania buforu. Byłem w piwnicy porobiłem zdjęcia i jak można to podłączyć, aby wykorzystać panele? Dolna wężownica połączona z solarami i wypełniona glikolem. Górna wężownica podłączona z kotłem i napędzana pompką.
  22. Panowie zmieniać zawór 3d z 55 stopni na wyższa np. 70 lub 75 czy zostawić tak jak producent zalecił i grzać bufor do oporu, a zawór niech chroni na początkowych 55 stopniach?
  23. Które rozwiązanie będzie według Was lepsze? 1. Na zasilaniu z kotła dać trójnik 5/4 i ładować wszystko taką samą temperatura tj. w lewo odbicie na wężownice do zbiornika CWU 400 litrów, na prawo do bufora i wszystko ładować taką samą temperatura? 2. Zasilać zbiornik CWU z bufora? Zbiornik CWU w pierwszej kolejności jest grzany przez panele słoneczne na drugiej wężownicy, potem jest grzałka, a na końcu pozostaje możliwość dogrzania zbiornika CWU przez kocioł. Tylko w aktualnej sytuacji nie ma kto odpalić kotła i jest ciągle podpięta grzałka, gdyby nie było pogody i solary nie zagrzeją wody.
  24. Kocioł stoi luzem, bufor został wciśnięty do piwnicy ledwo co i teraz zastanawiam się czy jest potrzebny Laddomat 21-60 z wkładką 72 plus do tego termostat spalinowy, aby zapobiec cofaniu się wody z buforu? Zastanawiałem się nad ESBE VTC 511 70/32 mm tylko czy zawór ten załatwi problem? Pompe na powrocie ustawić, że przy spadku temp poniżej 70 stopni się zatrzymuje.
  25. Witam wszystkich Nastał czas, aby zrobić porządek w kotłowni i zamontować bufor pod mpm-a, do grudnia trochę czasu zostało, ale ustawa dla Śląska to ustawa... W kotłowni wszystko rozkręcone i zaczynam tworzyć wszystko powoli pod "palenie rodzinne", aby każdy dał rade to cacko opanować. Aktualnie instalacja chodziła na układzie otwartym, ale z racji tego, że możliwość montażu większego zbiornika przelewowego przeszła koło nosa, pozostaje mi tylko zamknąć układ i montować naczynie przeponowe. Bufor zmieszczę 600 lub 800 litrów, do tego naczynie przeponowe 100 litrów i na wyjściu z buforu zawór termostatyczny mieszający esbe 35 - 60 stopni. Na najbliższe lata chce opalać dom drewnem, jak wszystko potoczy się w przyszłości tego nikt nie wie. Przymierzam się do buforu 800 litrów, a w razie problemów zawór bezpieczeństwa zostanie połączony z studzienką w piwnicy. Dobrze kombinuje?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.