Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

@maronka@maronka będzie 8 grzejników gdyż 1 zostanie dołożony, dom bardzo słabo trzyma ciepło (-10c temp. zew. o godzinie 22 w domu jest 23c i koniec palenia o 7 rano czyli po 9h temperatura w domu 16-17c) piec został już dziś zamówiony i wybór padł na setlans selvan, drzewo o długości 28cm się mieści wzdłużnie do palnika, z tego co czytałem nic nie trzeba kombinować przy nim wystarczy wywalić blachę zmniejszająca ruszt i zawirowacz. 7 lat temu monterzy władowali mi heiztechnik 11kw z nadmuchem, tydzień temu zrobiła się szczelina na grubość zapałki, był spawacz z migomatem (znajomy) próbował ogarnąć temat niestety był w szoku blacha jest tak cienka ze szkoda słów, nie wiem czy jest 2mm (puściło przy drzwiczkach zasypowych i tam pewnie wpakowali cienki materiał) niestety przepala się blacha i tylko "posmarkać" można w dodatku trudne podejście. 

 

IMG_20210412_133003.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piecuch19  twój przypadek jest inny,nie masz bufora,ale odbiór duży i doprowadziłeś do perfekcji spalanie w swoim kotle,paląc na okrągło. Szanuję.

Mój Kuzniecow ma bufor w postaci 3t masy i muszę palić ostro,a energia w ten sposób wyzwolona ma gdzie się zgromadzić po ok 2.5h paleniu. Żeby nagrzać zewnętrzne ścianki pieca do 60-70 *C muszę tak czy owak spalić określoną porcję drewna (zależy od gatunku),najczęściej 15-18 kg jednorazowo. Oczywiście piec zachowuje się inaczej,gdy jest palone co 24h (b.dobre warunki) czy co 48h (wychłodzone ścianki i komin). Piec najlepiej zachowuje się,kiedy jest załadowane pod korek (18 kg) i palone co 24h. Po 36-48h przerwie wolniej wchodzi na obroty,dlatego czasami lepiej projektować piec na 12-18h przerwy.

Ta energia w komin nie ucieknie,bo ma do przejścia dłuższą drogę, a jak ucieknie (szyber letniego choda jak mówią Rosjanie) to nie jest stratą,bo ogrzeje komin,co dobrze wpływa na późniejsze palenie na pełnym obiegu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Panstan napisał:

tu nie chodzi o smołę w komorze zasypowej,co ona przeszkadza,tylko o efektywność palenia drewna bez bufora i regulacji mocy kotła. Jeśli palisz z pełną mocą,z odpowiednio podanym powietrzem,a na kotle 80-90*C to ma to jakiś sens w przypadku drewna.

Odniosłem się do wypowiedzi Animusa gdzie wytknął smołę w zasypowej jako wadę, przynajmniej ja to tak odebrałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.04.2021 o 09:22, Piecuch19 napisał:

@Animus nie przegrzewam chałupy bo mam wszędzie głowice termostatyczne - tempetatura w pomieszczeniach jest stała, a na kotle 80'C jest cały czas.

To fikcja literacka,  jeżeli zamkną się wszystkie głowice to na kotle jest?   

Cytat

80'C cały czas.

 

Edytowane przez Animus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Animus Dokładnie tak jest temperatura na kotle zadana 80'C oscyluje między 77-80'C bez względu czy na dworze jest -5'C czy +8'C, a jak jest +12'C to zmniejszam moc ( mam regulowaną powierzchnię rusztu). To nie jest przewymiarowany kocioł górnego spalania jaki mialeś i na tej podstawie wyciągasz błędne wnioski, a głowice na 25 grzejnikach nie zamykają się na raz, bo Ty tak chcesz. Mam ponad  400 litrów wody w ukladzie. Cały czas mniejszy lub większy odbiór jest. By to zrozumieć musiał byś popalić w takim kotle. Bufor mi nie jest do niczego potrzebny. W przewymiarowanym kotle górnego spalania byłoby to nie możliwe, ale w dobrze dopasowanym dolniaku jest. 

  • Zgadzam się 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli grzejniki są odcięte to jak może temperatura nie rosnąć, chyba że masz takie straty na przesyle to instalacja do luftu.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytaj ze zrozumieniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głowica działa jak miarkownik ,rzadko się wyłącza na zero,i jest cwo i na pewno z 5-7kw odbiór jest

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jestem nowy na forum. Posiadam mpm ds 12-14 kw +bufor ciepła 1000l dwie wężownice, wentylator wyciągowy, sterownik, zawor mieszający z siłownikiem. Szukam chętnych na zestaw. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli to kocioł pozaklasowy, to nie możesz go już odsprzedawać.

Stary kocioł wywozisz na skup złomu i otrzymasz kwit złomowania, bez tego dokumentu nie otrzymasz dofinansowania! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapytaj czy ktoś nie chce złomu w kształcie kotła i sprzedawaj bez przeszkód.

  • Lubię to 2
  • Nie zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powrót podłogówki , ten po lewej stronie, daj na sam dół po prawej,

zaw bezpieczeństwa wyżej - masz pełno możliwości jego podłączenia a wybierasz najgorszą.

Lewa strona tylko z kotła i powrót do kotła.

Na samej górze trzeba oprócz tych wyjść na CW i CO dać na trójniku odpowietrznik.

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór bezpieczeństwa tak był narysowany gdzie go zamontować, mogę podłączyć wszystkie powroty razem tak jak zaznaczyłem po prawej stronie?

Dzięki bardzo mi pomogłeś

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super dzięki jeszcze raz 

Sam nie będę tego montował ale wolę wiedzieć mimo że majster bardzo ogarnięty zna moja instancje 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odbiór na podłogówkę maksymalnie wysoko szkoda ciepło ominąć które jest powyżej natomiast zasilanie z kotła może wchodzić niżej nawet w połowie bufora bo gorąca woda i tak zajmie miejsce najwyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rację masz ale podłogówka i tak ma 3D ustawiony na 32*C więc znaczenia większego to nie ma tym bardziej że sytuacja zmusiła mnie do położenia rur w bruzdach a cała powierzchnia to zaledwie 13 M2 kuchni 

Ale uwaga cenna 

A przy okazji zawory mieszające jakiej firmy polecacie sterownik będzie kepas już zamówiony gadałem z gościem ma dwie nowe nastawy 

1- można ustawić godziny grzania dzień/ noc 

2- tryb alarmowy tzn. temp.pieca 90*C uruchamia wszystkie pompy

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok wiem ale tu spotyka się praktyków a ich uwagi są najcenniejsze 

Wszystko co pytam idzie w stronę zainstalowania mpm ds 

Miłego dnia

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.04.2021 o 17:09, bajek napisał:

podłogówka i tak ma 3D ustawiony na 32*C więc znaczenia większego to nie ma

Otóż  zawsze ma znaczenie a przy niskim jakim jest  32  tym bardziej bo  jak na wylocie niższym masz 32  to  nie ma już zapasu a nad nim jest może jeszcze parę ładnych godzin grzania. Niby to tylko kuchnia ale ogólnie  cały dom z tego ciepła korzysta bo jeśli w kuchni zimniej to zabierze ona ciepło z innych pomieszczeń a jesli cieplej to odda. Czyli jak dom juz ma tylko 35 na CO to  kuchnia nadal ładnie grzeje. No może niekoniecznie bo zawór mieszający musi mieć odpowiednią deltę aby  podawał to co powinien.

Edytowane przez zielenina
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta moja kuchnia to taki dodatek do całego ciepła domu pompa CO i pompa podłogówka to jeden ster tzn ,że dwie pompy będą uruchamiane jednym sygnałem  tak jest teraz i jest ok  nadal twierdzę że rację masz  tylko u mnie jest trochę nie typowo 

Jak wszystko poskładam do kupy to zdam relacje myślę że będzie dobrze

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 24.04.2021 o 14:11, sambor napisał:

Powrót podłogówki , ten po lewej stronie, daj na sam dół po prawej,

zaw bezpieczeństwa wyżej - masz pełno możliwości jego podłączenia a wybierasz najgorszą.

Lewa strona tylko z kotła i powrót do kotła.

Na samej górze trzeba oprócz tych wyjść na CW i CO dać na trójniku odpowietrznik.

Witam. Wykorzystam rysunek kolegi wyzej, bo nurtuje mnie sprawa gory buforu. Poza zamawianymi nie widze tam rury podciagnietej do szczytu, ktora umozliwia zasys cieplej wody powyzej najwyzszego przylacza. Tu u kolegi i na innych wyglada to tak jakby to co siedzi powyzej gornego wyjscia na instalacje bylo po prostu marnowane. Cala dennica gorna + to co nad. To niemalo imo.

Te fabryczne bufory maja te yyyy 'zaciagi' tj zagiiecia rur zeby to wyciagnac czy nie?

I druga kwestia. Po diabla rura odpowietrznika tutaj jest tak wielka? A skoro jest tak wielka i jest miejsce to moze zamiast tego odpowietrznika wprowadzic tam wyjscie na kaloryfery? Stanie sie cos? Bo kusi mnie tak to rozwiazac jesli bufor akurat bedzie miec tę martwą strefę...

Dzieki wiellkie za uwagi.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na samej górze bufora musi być odpowietrznik, więc gwint też tam jest, niektórzy producenci robią tam gwint tylko 3/4" na odpowietrznik, ale ci myślący dają na szczycie gwint 6/4" lub 5/4" , który można wykorzystać do odprowadzenia wody na odbiory i na odpowietrzenie bufora.

Odpowietrznik bufora powinien być 3/4"

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.