Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

@wirdar żeby potem nie było, kupując w tej chwil kocioł który ma spalać drewno musisz się liczyć z dodatkowymi wydatkami, przepisy dopuszczające kotły do sprzedaży spowodował, że kotły w tej chwili potrzebują sporo dodatkowego osprzętu by działać poprawnie, dodatkowo MPM DS jest zaprojektowany do spalania węgla, co też może powodować problemy ze spalaniem drewna.

Więc decydując się na kocioł zasypowy musisz się liczyć z koniecznością zakupu bufora, zaworów 3D i pomp potrzebnych do obsługi takiej instalacji i bardzo możliwe, że jeszcze wentylatora wyciągowego do spalin.

Teraz, wirdar napisał:

Nie wiem na czym polega to przystosowanie.

Różnica polega na ty, że do drewna potrzebna jest komora zasypowa w kształcie przypominającym michę, a do węgla komora w kształcie komina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Alewalneło2 napisał:

To kupuję kocioł do drewna HG a nie węglowego tłuka nieprzystosowanego do spalania drewna gdzie w DTR jak wół pisze WĘGIEL proste.

 

Dzięki że mi pomagasz i powiedz który to kocioł do drewna HG będzie pasował do moich 65 m kw i mocy mu nie zabraknie.

A może znasz na forum kto ma takie cóś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupujesz/robisz bufor ciepła.

Do kotła zasypowego Dolnego Spalanie żeby spełniał 5 klasę też musisz dokupić bufor ciepła.

https://setlans.pl/wp-content/uploads/2020/07/ecodesign-selvan-11.pdf

http://www.mpm-kotly.pl/kociol-mpm-ds.html?file=files/mpm/files/Certyfikaty/Certyfikat 5 klasa - MPM DS 10.pdf

 

Edytowane przez Alewalneło2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Alewalneło2 napisał:

Kupujesz/robisz bufor ciepła.

Do kotła zasypowego Dolnego Spalanie żeby spełniał 5 klasę też musisz dokupić bufor ciepła.

 

Nie powiedziałeś jakii to piec do drewna HG mi polecasz to raz a dwa co to znaczy że ja muszę dokupić bufor ciepła ?Ktoś przyjdzie z gminy mojej wioski to sprawdzić?

A jeżeli stać mnie tylko na piec to ktoś mi zabroni tym palić i będę marzł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam nową 14-kę i chciałbym dodać że w niej komora załadowcza rozszerza się ku dołowi a więc jakiś ukłon w stronę zminimalizowania zawieszania się opału jest. Nie wiem od kiedy to wprowadzili, ale jest.

Następna sprawa to to że za największego znawcę tego kotła wyrasta osoba która go nie ma, śmieszne ale prawdziwe. Kidyś spalał gumofilce, dziś alfa i omega czystego spalania. Wystarczy poczytać forum muratora i do czego tam doprowadził.

Dobrze żeby moderacja tego posta nie usuwała, niech nowi użytkownicy wiedzą z kim mają do czynienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, wirdar napisał:

Nie powiedziałeś jakii to piec do drewna HG mi polecasz

Przeważnie poleca kocioł atmos 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wirdarObecnie przepisy zmuszają do kupowania kotłów takich,albo siakich.Nikt nie zwraca uwagi na osoby które chcą spalać czysto i nie zawsze zgodnie z papierkiem wydanym na dany kocioł.Przepisy nie wiedzą czy dany użytkownik to człowiek świadomy,czy tępa dzida spalająca opony i papę.Samochody też mamy zasilane paliwem dedykowanym,ale można przystosować je do spalania paliwa zastępczego,niezaleznie czy to silnik benzynowy czy diesel.Kociołek też nie stanowi tutaj takiego problemu,zbudowany do spalania węgla,potrafi spalić też drewno.Dla drewna,oprócz wymogów prawnych,wygodniej mieć jakikolwiek bufor.Jeżeli chcesz mieć spokój na jakiś czas,to można kupić wersję 14kW z papierkiem na drewno i spokojnie w nim palić.Bufor jednak będzie bardzo przydatnym dodatkiem.

Komora mojego starego MPM-a z rocznika 2015 też rozszerza sie ku dołowi.

Edytowane przez carinus
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, wirdar napisał:

Nie powiedziałeś jakii to piec do drewna HG mi polecasz to raz a 

Najtańszy jest atmos. Potem są droższe Lazar,Attack,Vigas,Blaze

9 godzin temu, wirdar napisał:

 raz a dwa co to znaczy że ja muszę dokupić bufor ciepła ?Ktoś przyjdzie z gminy mojej wioski to sprawdzić?

Tak, w 2021 ma być centralna ewidencja kopciuchów więc nie zdziwił bym się jeśli za 3-4 lata będą kontrolować czy masz bufor ciepła.

Dwa kocioł zasypowy najlepiej pracuje tzn. spala najmniej paliwa (ma największą sprawność) i najmniej dymi na mocy nominalnej czyli z buforem ciepła.

Na 100% bez bufora ciepła to 10kw na 65m2 będzie za duże i bez bufora ciepła opał będzie się tylko kisić i zdymiać.

Wypełnij 

https://cieplowlasciwie.pl/

9 godzin temu, wirdar napisał:

A jeżeli stać mnie tylko na piec to ktoś mi zabroni tym palić i będę marzł?

Za jakiś czas może tak być.

Masz różne dofinansowania np.czystepowietrze.

Bufor zrobiony samemu nie jest jakiś drogi i szybko się zwróci.

2 godziny temu, maracz napisał:

Następna sprawa to to że za największego znawcę tego kotła wyrasta osoba która go nie ma, śmieszne ale prawdziwe. 

Nie mam ale widziałem i testowałem ten ,,cud techniki,, na żywo i wiem jak on pracuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Alewalneło2 napisał:

 

.....Nie mam ale widziałem i testowałem ten ,,cud techniki,, na żywo i wiem jak on pracuje.

Pewnie dostaniesz zaproszenie na stanowisko ''Experta" do TVP.Tam lubią takich co się na wszystkim znają,bo gdzieś widzieli lub słyszeli,masz przewagę bo nawet testowałeś.Ja też testowałem różne rzeczy,ale się na ich temat nie wypowiadam,niby drobna,ale bardzo znacząca różnica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie cud tylko prosty kociołek jakich mało teraz jest,do drewna na pewno bardziej bezproblemowy będzie typowy hg ale on też wymaga suchego opału i w przeciwieństwie do mpm ,najlepiej grubego ,ale też potrzebuje bufora bo bez  to komin zawali na bank ,kumpel ma więc już go prawie rozkuwał ,więc wiem,bez wyciągu to spalanie jest albo nie możliwe albo beznadziejne ,no i jest tylko na drewno ,choć atmos akurat robi hybrydy na to i na to ale też są tam różne problemy z tym rusztem,no i mniej sprawny jest trochę,mpm z buforem i dobrym ciągiem lub wyciągiem i dobrze przygotowanym opałem nie sprawia aż takich problemów ,wręcz żadnych u mnie,a przy mieszaniu z węglem to już w ogóle  wygoda jest i dzieki taniemu drewnu ,nie wielkie koszty ogrzewania chaty która jednak potrzebuje tych kw-tów ,szczególnie jak się już zimno zrobi 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ograniczenie na moc bo mam 65m kw do ogrzania .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moc można do pewnego stopnia modulować.Ten maluch najlepiej to potrafi na węglu,drewno jest bardziej wybredne i dlatego myśląc o spalaniu drewna konieczny będzie bufor.Można kupić kociołek i próbować ograniczać moc fabryczną blachą.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, maronka napisał:

To nie cud tylko prosty kociołek jakich mało teraz jest,do drewna na pewno bardziej bezproblemowy będzie typowy hg ale on też wymaga suchego opału i w przeciwieństwie do mpm ,najlepiej grubego ,ale też potrzebuje bufora bo bez  to komin zawali na bank ,kumpel ma więc już go prawie rozkuwał ,więc wiem,bez wyciągu to spalanie jest albo nie możliwe albo beznadziejne ,no i jest tylko na drewno ,choć atmos akurat robi hybrydy na to i na to ale też są tam różne problemy z tym rusztem,no i mniej sprawny jest trochę,mpm z buforem i dobrym ciągiem lub wyciągiem i dobrze przygotowanym opałem nie sprawia aż takich problemów ,wręcz żadnych u mnie,a przy mieszaniu z węglem to już w ogóle  wygoda jest i dzieki taniemu drewnu ,nie wielkie koszty ogrzewania chaty która jednak potrzebuje tych kw-tów ,szczególnie jak się już zimno zrobi 

Kocioł HG jak każdy kocioł zasypowy jest do pracy na mocy nominalnej i z buforem ciepła (no może z wyjątkiem Blaze który ma 5 klasę na 30% mocy), więc wiadomo, że bez bufora ciepła będzie kiszonka, zadyma i powódź smoły w kominie.

Drobne też może być nawet węgiel z drewnem się będzie dobrze palić (ale w certyfikacie ma drewno więc się powinno palić drewnem tak jak MPM ma w certyfikacie węgiel wiec powinno się palić węglem).

Ten ruszt obrotowy w hybrydach pewnie nie wytrzymuje temperatury i się przepala.

Ty masz duży komin, bezklasowego mpm i drewno w kostce, nie w polanach więc nie ma co sprawiać problemów. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Alewalneło2 napisał:

 

Wypełnij 

https://cieplowlasciwie.pl/

 

Wypełniłem dla 21 i 24 stopni a różnica dla CO w mocy mała 10,4 i 9,6 kw

A razem CO+CWU to proponują mi kupić piec 15kw + bufor .

Chyba taki kupię i na forum nie  będę szukał.

https://cieplowlasciwie.pl/wynik/a8ow

https://cieplowlasciwie.pl/wynik/a8pa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wirdar istota jest tu: "W "najmroźniejszy" dzień zimy, tj. przy średniej dobowej -16°C." Ty sie zastanów czy bufor + grzałka + taryfa G12w nie byłaby lepsza

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, wirdar napisał:

Wypełniłem dla 21 i 24 stopni a różnica dla CO w mocy mała 10,4 i 9,6 kw

A razem CO+CWU to proponują mi kupić piec 15kw + bufor .

Chyba taki kupię i na forum nie  będę szukał.

https://cieplowlasciwie.pl/wynik/a8ow

https://cieplowlasciwie.pl/wynik/a8pa

Przeciętna moc grzewcza u Ciebie to ok 5 kW i tyle będzie Ci potrzebne by pokryć straty budynku przez 95% okresu grzewczego z buforem czy bez niego.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega @rarek dobrze mówi przy tak małym zapotrzebowaniu na ciepło w ogóle nie pchał bym się w kocioł na paliwo stałe.

  • Nie zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam mpm ds na 50m i jestem zadowolony. Niecałe 7 kg węgla na dobę, przepalam przy takich temperaturach.Nigdy w domu nie było tak ciepło,temperatura w domu 21 do 24. Nie posiadam bufora.Temperatura spalin 150 do 200 komin ceglany.Kwestia dopasowania kotła do zapotrzebowania budynku.Na początku  były problemy, po zalogowaniu na forum i obserwowaniu kociołka, problemy znikły. Kociołek 5-7kw śmiga jak szalony. Jedynie czyszczenie raz na 3 tygodnie,ale też sobie poradziłem, odkurzacz przemysłowy i 5 minut przed rozpałką.Pozdrawiam

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Gregoryy napisał:

Jaki macie patent na cofki dymu przy mocnych wiatrach? 

@Gregoryy nie wiem dokładnie o jakie palenia na środkowych ci chodzi, ale ja mam klapkę na popielniku na miarkowniku i na środkowych otwarta ta klapeczkę na full, ktora zasłania ten mały otworek i nie dymi nic przy tych wiatrach co teraz akurat u nas wieja na podkarpaciu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, Wilu napisał:

Mam mpm ds na 50m i jestem zadowolony. Niecałe 7 kg węgla na dobę, przepalam przy takich temperaturach.Nigdy w domu nie było tak ciepło,temperatura w domu 21 do 24. Nie posiadam bufora.Temperatura spalin 150 do 200 komin ceglany.Kwestia dopasowania kotła do zapotrzebowania budynku.Na początku  były problemy, po zalogowaniu na forum i obserwowaniu kociołka, problemy znikły. Kociołek 5-7kw śmiga jak szalony. Jedynie czyszczenie raz na 3 tygodnie,ale też sobie poradziłem, odkurzacz przemysłowy i 5 minut przed rozpałką.Pozdrawiam

Wielkie dzięki za tak rzeczową informację ale takich MPM 5-7 kw nie sprzedają i musiałbym jak to kolega pisał w 10 kw obniżyć moc. Mój kopciuch regulowany miarkownikiem też pracuje w takim zakresie mocy i mogę dokładać drewno przez cały dzień i wieczór.Z ogrzewaniem miałem taki plan że na wiosnę kupię piec z podajnikiem ekogroszku na grzanie zimą a na kopciuchu latem grzałbym CWU paląc drewno. Przez jego awarię nici z planu.Piec na ekogroszek nie musi pracować tylko z mocą nominalną i buforem żeby mieć 5 klasę i inne certyfikaty a regulacja mocy ze sterownikiem PID jest zdecydowanie prostsza niż MPM tymi klapkami .Latem wodę w bojlerze chyba grzejesz grzałką bo ile by MPM zużył węgla czy może latem jednak drewnem?

W żaden prąd nie wejdę mam drewna na dwa sezony/lata.Może to wypalę w MPM drewno a potem będę palił węglem jak pan Bóg karze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, wirdar napisał:

W żaden prąd nie wejdę mam drewna na dwa sezony/lata.

Możesz je sprzedać. Pisałeś, że już jesteś na emeryturze więc może warto pomyśleć o bezobsługowym ogrzewaniu na przyszłość?

12 minut temu, wirdar napisał:

Mój kopciuch regulowany miarkownikiem też pracuje w takim zakresie mocy i mogę dokładać drewno przez cały dzień i wieczór.

Nie pracuje tylko kisi drewno.

Edytowane przez Alewalneło2
  • Nie zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, wirdar napisał:

Wielkie dzięki za tak rzeczową informację ale takich MPM 5-7 kw nie sprzedają i musiałbym jak to kolega pisał w 10 kw obniżyć moc. Mój kopciuch regulowany miarkownikiem też pracuje w takim zakresie mocy i mogę dokładać drewno przez cały dzień i wieczór.Z ogrzewaniem miałem taki plan że na wiosnę kupię piec z podajnikiem ekogroszku na grzanie zimą a na kopciuchu latem grzałbym CWU paląc drewno. Przez jego awarię nici z planu.Piec na ekogroszek nie musi pracować tylko z mocą nominalną i buforem żeby mieć 5 klasę i inne certyfikaty a regulacja mocy ze sterownikiem PID jest zdecydowanie prostsza niż MPM tymi klapkami .Latem wodę w bojlerze chyba grzejesz grzałką bo ile by MPM zużył węgla czy może latem jednak drewnem?

W żaden prąd nie wejdę mam drewna na dwa sezony/lata.Może to wypalę w MPM drewno a potem będę palił węglem jak pan Bóg karze

Kociołek chodzi cały rok.Jak jestem wdomu. W lato grzejniki zakręcone, tylko zmniejszam zasyp, mam regulowany i przepalam groszkiem na wodę, a jak jest bardzo gorąco to mam gałęziarkę frezową.dosłownie jedna gałązka w 2minuty i prosto do kotła .

 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Wilu napisał:

Mam mpm ds na 50m i jestem zadowolony. Niecałe 7 kg węgla na dobę,,temperatura w domu 21 do 24. Nie posiadam bufora.Temperatura spalin 150 do 200 

7 kg/24h   na 50m2,  na pewno dobrze napisałeś?

Edytowane przez Animus
  • Nie zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.