Skocz do zawartości

jurkus7

Stały forumowicz
  • Postów

    267
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez jurkus7

  1. Troche mnie zastanawialo czy rurki prozniowe wytrzymaja nacisk sniegu pod takim malym katem, i do tego czasam grad sie pojawia zeby nieponiszczylo rurek.
  2. YYyy, nie bardzo rozumiem gdzie masz pompe umiejscowioną? Jak pompa na powrocie i czujnik zaraz przy piecu na rurze powrotnej (bo tak powinien byc umiejscowiony czujnik) to cos masz nie tak z instalacja, albo ci obieg grawitacyjny krotki nie dziala prawidlowo albo jeszcze cos innego. Najlepiej rzuć jakies fotki instalacji i schemat do tego nawet. Wtedy cos wiecej mozna bedzie zrozumiec gdzie moze byc problem.
  3. Nie radziłbym kombinować Ci w ten sposób , wrzucając wentylator w to miejsce , zmniejszysz ciąg kominowy zamiast go zwiększać, powietrze zamiast pociagnąć miałby kocioł, wyciągasz mu wentylatorkiem i ciągu brak 😛
  4. Dla sprostowania, kwasówki, czyli Aisi316 nie powinien sie magnes czepiać, ale może tak być, zalezy to od składu chemicznego pierwiastków stopowych, często stal pochodzenia Made in China, moze przyciągac magnes , gdyż ilość pierwiastków stopowych odpowiedzialnych za jej nie magnetyczność zazwyczaj jest mniejsza niż powinna.
  5. Witam Dla zainteresowanych, chcialem sie pochwalic zaobserwowanym zjawiskiem, dzisiaj tj. 15.02.2023 , przy słonecznym dniu, przy moich 2 sztukach solaró Weber Eco 2.0 , po przyjsciu z pracy ok godziny 16:00 temperatura w dolnej czesci zasobnika CWU mnie mile zaskoczyla, termometr pokazał 43oC :). Wkoncy mamy zime ale solarom to nie przeszkadza :D. Pozdrowka
  6. Jezeli chodzi o trzeci kolektor to jest on w zamysle od samego poczatku ale musi poczekac do nastepnego lata. Teraz jakos sobie bede radzil z dwoma. Tak zgadza sie np dzien jak dzis temp , w zasobniku 43 C, ale nie smienia to faktu ze jest to 43C wody o pojemnosci 400L. 🙂
  7. Ta fotka z zacieniem juz kolektorów jest robiona o godzinie 17:54 , natomiast zaczyna grzac o godzinie ok 8:30. Jezeli chodzi twoja teorie, to troche sie mylisz gdyz akurat, udalo mi sie podlaczyc solary gdy woda w zasobniku, a raczej jej resztka o gory zbiornika miala jakies 36st, natomiast 3/4 zasobnika bylo juz wychlodzone do temp, 18st. Jezeli chodzi o kolektor + plan taki jest ale w pozniejszym czasie, zobacze jak bedzie sie to wszystko zachowywac w lecie i jesienia. Nie moge niestety wiecej zrobic kata jak jest bo mi zasłoni okno, a to sie mija z celem. Panele sa ustawione centralnie od poludnia, takze te 9 godzin na nie sloneczko swieci. Na ta chwile dla mnie jest wystarczajaco, 400L wody o temp sredniej 47-50C jest git.
  8. Moze najpierw odpowiem koledze wyzej, a eksperymenty z wylewaniem wody zrobie jak bede mial czas. Zamontowalem to jak ponizej na zdjeciach widac, liste i koszty, hmm nie bede sie rozdrabnial ale zestaw kolektorów 2szt ze sterownikiem, naczynie przeponowe i grupa pompowa kosztowal ok 4050zł , do tego 1100zł przewody oraz stelarz jakies 300zł, nie licze glikolu ktory dokupilem ale został mi prawie caly, mysle go wykorzystac do czego innego w przyszłosci. Podsumowujac , koszt instalacji , w czym montaz własnoreczny ok, 5500zł. Przy terazniejszych cenach tak to wyglada, gdy liczylem 2 lata temu wyszlo by jakeis 3500zł. I jeszcze filniki
  9. Jasne , za chwile ide troche po pracowac ale wieczorem wrzuce zdjecia.
  10. Witam po dłuższej nie obecności w tym temacie. Chciałbym się podzielić spostrzeżeniami po wykonaniu instalacji solarnej jak w temacie z dwoma panelami Weber Eco 2.0 . Kat nachylenia dachu to 18 stopni ale trochę podrasowałem ten kąt na szpilkach montażowych i w tym momencie mam jakieś 22,5 stopnia. Przy takiej konfiguracji dzisiaj przy słonecznej pogodzie na panelach temp, osiągnęła 61C, natomiast zbiornik 400L osiagnał temperaturę 48C o góry oraz 46C na dole . Jak dla mnie wynik jest zadowalający i nie mam zamiaru nic więcej kombinować :). Wspomnę tylko iż czas pracy na sterowniku jaki został zarejestrowany to 9h 10min. Pozdro
  11. Mi sie nie nasunęła, gdyz panel foto wazy 20Kg a kolektor solar 30Kg + woda czyli ok 35KG. Wsporniki ktore sa pod foto wyglądają identycznie jak pod solary. Rożnica wag jest 1,5 raza, ale nie wiem jakie przekroje sa kształtowniki pod jedne i pod drugie kolektory. Gdybym to wiedział nie byłoby pytania.
  12. No to jest na dwoch tyle zeby chcial ktos cos doradzic na ten temat 😕
  13. Witam Zakupiłem właśnie dwa kolektory Weber 2,0 ECO z oprzyrządowaniem. Do tego czeka mnie zakup uchwytów oraz przewodów. Mam pytanie co do uchwytów , gdyż jak w temacie dach mam o nachyleniu kąta 18 stopni, jakie proponujecie uchwyty do takiego dachu. Czy np można by zamontować te kolektory na np. uchwytach do kolektorów fotowoltaicznych?
  14. Jak dla mnie to przydałoby się 3 grzalki po 2,5KW, czyli 3x2,5KW =7,5KW
  15. Hmm no właśnie mi stary nie koniecznie dobry instalator zrobił spadki w druga stronę i się zastanawiam czy nie powinny być jak na rysunku z tego tez powstał temat. Powiem szczerze że mam na trójniku cieńszy obieg (ale dłuższy niż główny obieg grawitacyjny) do bojlera który idzie w gore zaraz za kotłem ok 20cm nad kocioł i w tym obiegu woda ciepła już ok 20cm nad dolnym przyłączem a w krótkim obiegu ledwo w zaworze 4D jest ciepła. Linia czerwona cienka na zdjęciu to obieg z bojlera o którym wspomniałem ze nagrzewa się dużo szybciej , czy jest to powodem ze jest pion z kotła oraz spadek odpowiedni, czy po prostu to że tedy woda ma łatwiej?
  16. Witam Potrzebuje informacji na temat jakie powinny być spadku na rurach w instalacji CO na krótkim obiegu grawitacyjnym, aby ten obieg dobrze działał, wg poniższego schematu. Proszę o wskazówki.
  17. No właśnie jeden kolega się wycofał, a drugi czy pociągnie temat? @sambor o co chodzi z tym ciśnieniem dyspozycyjnym możesz troszkę pojaśnić? jakie warunki muszą być spełnione aby miało prawo zadziałać ?
  18. @PioBin Jak bym tak chciał się dowiedzieć samemu czy działa czy nie działa to bym nie pytał sie na forum nawet.
  19. Nie no wiadomo schemat jest ideowy, ale w zasadzie pompki na CWU nie potrzeba bo przeciez ciegnie go pompa na powrocie, tyl ze pasowaloby termostata wrzucic na zasilanie cwu, zeby odcinal po nagrzaniu. No wlasnie apropos obiegu CO , pociagnie to na pomce kotlowej?
  20. Witam Przeszukując różne strony natrafiłem na ciekawy schemat instalacji CO typu kominkowego. Chciałbym się dowiedzieć jakie są wasze opinie na temat tej instalacji, gdyż sam myślę ze ma to prawo działać ale nie w każdej pozycji zaworu 4D. Co Wy o tym ten schemacie sądzicie.
  21. ku mi chodzi od pazdziernika a w zimie byl uzywany dopiero od 2 miesiecy takze watpie zeby sie w takim czasie zasyfil az tak bardzo.
  22. Jesli chodzi o wiekszy wyciag to gdy bym ustawil takie same wartosic wentylatorow to w zimie by mi troszke 4 litery zmarzly gdyz roznica byla na poziomie 3-5C a gdy ustawilem wiekszy wyciag roznica zmniejszyla sie do 2-3C, ot taka zaleznosc :). Ja załozylem iz wieksza ilosc cieplejszego powietrza przeplywajaca bedzie bardziej w stanie ogrzac zimniejsze powietrze przeplywajace wolniej , w moim przypadku sie sprawdza.
  23. Tal jak sie nie pali to jest zimno szczegolnie w zimie, gdyz mam kociol zasypowy 5kl powiedzmy. Hmm moze i u Ciebie sie nie rozni temp nawiew/wywiew ale u mnie owszem jak sie nie pali w kotle temperatura tak jak teraz jest odpowiednio : wyciagu 20.1C , nawiew 18,8 C a w pomieszczeniach 21,7C. Natomiast gdy sie pali tj odpowiednio: wyciagu 23.3C , nawiew 21,2 C a w pomieszczeniach 23,3C. Nie mierzylem ile to wychodzi w Pa ale roznica predkosci rzedu 6% myslisz ze robi duze podcisnienie? U mnie jakos nie widac za bardzo zeby na zdrowie to sie przekladalo, wrecz przeciwnie gdy zamieszkalismy w tamtym roku w grudniu w nowym domu, dzieci rzadziej choruja, a najstarszemu w koncu przestalo sie lać z nosa caly czas. Róznice moze czuc gdy jest włączone wietrzenie wtedy zasysa nawet klapke z okapu ?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.