Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem, czy sosną uda się nagrzać 2 wsadami 1000 litrów. Może być ciężko. Sosna szybko się spala, energetyczna też nie jest za bardzo. Przynajmniej sosna będzie się spalać na pełnej pi... ;). Będę myślał jeszcze nad 18 i 25 kW i nie patrzeć na te głupoty lewackich ekoterrorystów. MPM 18 kW i 25 kW w Łodzi na pewno nie przeszły testów emisji CO poniżej dozwolonych 700 mg/m^3 na drewnie liściastym. Pewnie MPM 14 kW nie przeszedł testów na drewnie iglastym, temu certyfikat dostał tylko na drewno liściaste.
Bardziej mi chodzi, żeby mieć papier, że dany kocioł spala także drewno w razie czego. A, że MPM 14 kW ma certa tylko na drewno liściaste a będę palić drewnem iglastym to już inna bajka. 

Edytowane przez emigrant
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.12.2015 o 17:21, Sarmata napisał:

Piko, mam ten sam kociołek i 230m bez ocieplenia ogrzewa na pół gwizdka. Dobowo schodziło mi przy ok 0* 40 kg. Teraz ocieplam i bierze do 30kg. Na Marcelu najpewniej spieka się i zawiesza węgiel, temat w DSach wielokrotnie opisywany. Jest kilka możliwości, możesz dopuścić więcej powietrza nad zasyp, wyjąć ceramiczną przegrodę żeby paliła się większa obiętość albo mieszać z czymś słabszym. Na palniku układam szamotki, zagęszczają płomień i lepiej dopala. Teraz na zasyp dorzucam Sadpal i sadzy w wymienniku ani grama, tylko popiół.

post-56370-0-47558900-1450368812_thumb.jpg

Sarmata a mógłbym prosić o więcej zdjęć palnika ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbował ktoś z Was ładować bufor MPM-em do 90-95 stopni? Producent zaleca max temp. pracy kotła 85 stopni. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do emigrant

A co cie niepokoi? Granica nie jest ostra, co znaczy ze powyżej 85°C kocioł nie ulega natychmiastowemu zniszczeniu tylko elementy są odrobinę mocniej obciążone. Gorzej jest jeżeli tak rozgrzany element szybko schłodzisz to może coś się stać niedobrego, ruszt się wypaczy, szamoty, czy palnik popękają.  

U mnie bufor na górze ładuje się do około 80-90°C, zależnie jak wyjdzie. Temperatury na kotle do 100°C, co u mnie nie stanowi problemu, bo mam instalację zamkniętą, ciśnienie wzrasta powyżej 2Bar, więc woda gotuje się dopiero powyżej 120°C. Większym problemem jest wzrost ciśnienia, mam narazie za małe naczynie przeponowe 150L na 1500l wody w instalacji, jak za mocno nagrzeje to zawór się otwiera, ale już niedługo dorzucam więcej.

Edytowane przez palaczGrzegorz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na otwartym kiedyś miałem 105 i nie gotowało się,a 90 to spoko idzie ,przegroda ma już prawie 3 lata i jeszcze daje radę ,wymieniłem tylko element wirowy ale na biedę nie musiałem,ale ten nowy element wirowy jest lepszy od starego ,dałem go tylko 1 cm bliżej przegrody co wg mnie jeszcze poprawiło spalanie,do emigrant jak nie 14 kw to bież 25 kw do drewna idealny i jednym wsadem załadujesz bufor

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się trochę MPM-a 25 kW. Po pierwsze oficjalnie można w nim palić tylko węglem. Po drugie do takiej mocy trzeba już bufor zgodnie z zaleceniami normy 55 L/1 kW mocy kotła, czyli 55 x 25  = 1375 litrów, więc minimalna pojemność bufora to 1500 litrów. Przy założeniach przemysłowych uwzględnia się 80 L na 1 kW mocy kotła, więc minimalna pojemność bufora to 2000 litrów. 
Z drugiej strony kupno MPM 14 kW może okazać się totalną pomyłką z racji bardzo małej komory załadowczej, ale mam papier, że w tym kotle mogę palić na legalu drewnem, ale tylko liściastym. Ja liściastego nie mam. Mam tylko sosnę. Co tu robić? :) MPM 18 kW pomijam, bo jak już mam brać coś większego niż ten 14 kW to od razu trzeba brać 25 kW. 

Kolejny problem to według niektórych bufory 1000, 1500 a nawet 2000 litrów to śmiech na sali. Bufor powinien mieć przynajmniej te 3000 litrów, żeby to miało jakikolwiek sens. Zgadza się? Bez względu jakie są odbiory. Bufora 3000 litrów mieć nie mogę, bo po prostu nie stać mnie na tak drogi bufor. Mogę się szarpnąć na 1500 litrów, nie więcej.
Ceny MPM-ów są dość zbliżone, więc tutaj mogę kupić każdy. 

Jednak na bufor 1500 też nie mogę się szarpnąć. Bufor 1000 litrów kosztuje średnio 3000 złotych a 1500 litrów już mamy przeskok na średnio około 5000 złotych. Nie dam za bufor ani 4k ani 5k pln  - psycha nie pozwala. Chyba, że poszukać coś na złomach nieocieplonego, wspawać potrzebne, brakujące mufy i samemu ocieplić. 

Edytowane przez emigrant
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, maronka napisał:

wymieniłem tylko element wirowy ale na biedę nie musiałem,ale ten nowy element wirowy jest lepszy od starego ,dałem go tylko 1 cm bliżej przegrody co wg mnie jeszcze poprawiło spalanie,

Przesuwając go o 1cm zmniejszyłeś pojemność komory spalania co w efekcie poskutkowało przyśpieszeniem zawirowania płomienia i lepszym spalaniem. 

Polecam tą małą modyfikację szczególnie tym co mają 14kW bo jak zauważycie to 14 kW 18kW i 25kW mają taką samą pojemność palnika. Zawirowywacz i cegiełki boczne w palniku są takie same - co wg. mnie jest złe, bo kotły o mniejszej mocy powinny mieć mniejszą pojemność komory palnika. Wszystkie w/w modele różnią się tylko otworami w przegrodach i wielkością wymiennika, oraz wielkością komory zasypowej, która i tak jest często zmniejszana. Przy mniejszej pojemności komory spalania  lepiej by spalały np. sosnę, bo wir płomienia byłby szybszy i tym samym lepiej wymieszany z powietrzem niż w palniku o większej pojemności gdzie często płomień zbyt szybko ucieka do góry na mniejszej mocy i PW oryginalne idzie bokiem ( nie miesza się ze spalinami).

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Piecuch19 dobrze, że wspomniałeś o wymiarach komory palnika, bo od dawna mam wątpliwości czy są one takie same we wszystkich modelach tych kotłów. Jaką masz u siebie w 18kW głębokość tej komory, bo u mnie w 14kW A.D. 2018r jest około12cm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Ryni widzę, że masz tę nową 14tkę z certyfikatem dla drewna. Palisz drewnem, czy tylko węgiel? Jak drewnem to jak to z praktyki wygląda? Ta komora załadowcza nadaje się do drewna, czy to jednak totalna pomyłka? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@emigrant 1000 l zgromadzi około 70 kw i zależy ile potrzebujesz na swój dom ,zaciapa ma taki i 25kw i mu starcza jak teraz na dobę a w przejściowe dwie i więcej ,więc jak ci na dobę wystarczy to bajka ,rano ładujesz 25kw do pełna i spokój do następnego rana ,wg mnie najlepsza jest zasada jeden wsad drewna na naładowanie bufora i coś na grzejniki a na 1000 litrów 25 kw jest idealny ,do bufora 2000 l już by węglem się trzeba było ratować lub dwa wsady drewna a i pewnie w dłuższym postoju takiego bufora i straty postojowe byłyby większe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bierzesz poprawkę na to, że bym palił tylko sosną? Sosna pali się fajnie na pełnej mocy aż strzela iskrami, ale to drewno, które szybko się spala. Jeden zasyp to wątpliwa sprawa. Z resztą nie wiem, to tylko takie gdybanie. Szybciej się spala, ale chyba jest bardziej energetycznym drewnem niż liściaste?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@emigrant Niestety starą, nowa weszła w 2019r, a palę głownie węglem. Co do samego kotła, już wielokrotnie pisałem, że ten kocioł projektowany był do spalania węgla, stąd wąska i wysoka komora, która do spalania drewna średnio się nadaje, do drewna lepiej sprawdza się "micha", co nie dyskwalifikuje całkowicie tych kotłów, bo wielu forumowiczów pali w nich z powodzeniem drewnem, trzeba je tylko odpowiednio przygotować, pociąć drobniej i warto dołożyć bufor o pojemności zalecanej przez producenta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to jest "micha"? Rozumiem jak MPM do drewna to tylko model 25 kW i dobrany do niego bufor? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem "micha" dla uproszczenia, to szeroka i głęboka i niekoniecznie wysoka komora jak w kotłach HG, do której bez problemu włożysz długie polana drewna.

Jeśli zdecydujesz się na 25kW to warto przeliczyć pojemność bufora, bo w ostatnim czasie zmieniły się normy i sposób obliczeń jego pojemności i ten zalecany przez producenta może być za mały, problem w tym, że do tych obliczeń potrzebna są dane ze świadectwa energetycznego budynku, ja już sobie odpuściłem, tym bardziej, że mój kocioł pracuje poprawnie i bufor będę robił z tego co mam i tak jak potrafię, tylko po to by spełnić warunki certyfikatu 5 klasy.

Zadzwoń może jeszcze do producenta, przedstaw swoje wątpliwości, bo jest duża szansa, że Ci pomogą (tel. 785 483 181).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@emigrant 25 kw zmieści z górnym zasypem 90 l drewna ato daje około 90 kw na sośnie a to w zupełności wystarczy dla 1000l bufora,ale do większego już braknie,bufor przedewszystkim jest też po to by nie doprowadzać kotła do kiszenia,ustawiasz szczelinę by spaliny mieściły się do 200 stopni i cześć pieśni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, emigrant napisał:

Bierzesz poprawkę na to, że bym palił tylko sosną? Sosna pali się fajnie na pełnej mocy aż strzela iskrami, ale to drewno, które szybko się spala. Jeden zasyp to wątpliwa sprawa. Z resztą nie wiem, to tylko takie gdybanie. Szybciej się spala, ale chyba jest bardziej energetycznym drewnem niż liściaste?

Jeżeli dysponujesz zasobami ludzkimi,które mogą w ciągu dnia dokładać do kociołka,to na drewnie da się jechać,szczególnie w takie ciepłe zimy jak obecna.Opanowałem dopalanie sosny i w tak małym kociołku jak mój 10kW sosna spala się 3-4h zanim wygaśnie całkowicie żar uniemożliwiający odpalenie kolejnej porcji opału.Mam teraz faktyczne odgazowywanie drewna w komorze zasypowej.Płomień widać dopiero w palniku,sama komora to dym,gazy i smoła.Jednak daleko temu do węgla pod każdym względem,chyba że drewno masz darmowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@maronka

Tylko jest jeden problem. MPM według producenta jest kotłem zgazowującym i według normy dla kotła zgazowującego jest 55 L na 1 kW mocy kotła, więc bufor 1000 litrów jest za mały. Jak już trzymać się przepisów. Pytanie, czy ktoś to będzie sprawdzał? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, carinus napisał:

chyba że drewno masz darmowe.

No właśnie mam drewno darmowe na minimum 10 lat. Jakbym nie miał drewna własnego to bym nie bawił się w jakieś kotły zasypowe. Póki można jeszcze palić drewnem to chcę z tego korzystać. 

Ja już nie chcę wpinać kotła bezpośrednio do instalacji. Będzie bufor. 

Edytowane przez emigrant
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt z menzurką nie bedzie chodził i mierzył jaki masz bufor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, emigrant napisał:

@maronka

Tylko jest jeden problem. MPM według producenta jest kotłem zgazowującym i według normy dla kotła zgazowującego jest 55 L na 1 kW mocy kotła, więc bufor 1000 litrów jest za mały. Jak już trzymać się przepisów. Pytanie, czy ktoś to będzie sprawdzał? 

Wg jakich kryteriów określiłeś te 55l/kW mocy kotła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie. Niby taki jest zapis w jakieś normie - tak gdzieś wyczytałem. To samo mi napisał gość z Irleha jak pytałem o dostępność ich kotłów, bo też pytałem o bufory jego. Zgazowujące - 55L/1kW,  kotły niezgazowujące 50L/1 kW. Oczywiście mowa o kotłach zasypowych. 

Edytowane przez emigrant
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A bufora to nie dobiera się wg zapotrzebowania na ciepło ?
Szukałem jakiś norm budowlanych i nie mogłem nigdzie znaleźć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat od gościa z Irleha i mowa o kotle HG:

Cytat

Co do zbiorników buforowych...... aby spełniały swoje zadanie, to objętość nie może być niższa niż 55 litrów/1kW mocy kotła (tak przynajmniej określała norma) wymagania mogły pójść w górę ale nie ma jeszcze oficjalnie zatwierdzonej nowej normy kotłowej. Ważniejsza jest wojna o stołki i sądy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie zasadnicze chcesz korzystac z programu czyste powietrze ??? Jeśli tak to musisz spełniać kryteria , jak nie chcesz żadnych pseudo dotacji bierz 25kw - bo to kawał klocka i do drewna jest lepszy - załadujesz wieksze klocke - po 42cm długości i naprawde lepiej i wygodniej to bedzie sie palić i szybciej załadujesz taki bufor.

Na stronie mpm jest nawet propozycja żeby do DS 25kw dać albo 1000 albo 1500l - wiec luz. 

Pierwsze jak  zobacz oba kotły na żywo to napewno zdecydujesz    który wziaść bo wiesz na fotkach nie widać tej róznicy pomiedzy 14 czy 18 a wlanie 25'tką która jest o wiele potężniejsza.

ale Ja osobiscie na twoim miejscu  mając bufor do dyspozycji  i mase sosny brałbym tylko 25kw. wlasnie przez tą  ogromną  na szerokość 42 cm komore załadunkową 26cm długą i 83 cm wysoką. - to jest naprawde duże róznice pomiedzy 14 czt 18 ale w intrernecie tego nie widać.  + tak jak powiedziałem jak bedziesz przygotowywał nowe drewno -  tnij sosne na grube kawałkii bo z moich skromnych doświadczen wynika że  sosna najlepiej i najwydajniej sie pali - jak drewno jest grube - pali sie bardzo spokojnie i płomien ma bardzo ładny  niebieski kolor i jest krótki .  Naprawde nie ma sie co obawiać . taki zasyp na pełnej mocy bedzie sie palić 3h .   - po 2 paleniach ograrniesz ile potrzebujesz drewna aby załadować bufor.

aha uważaj kupując sam piec aby sprzedawcy nie wcisneli ci starej wersji  bo w 2020 mpm ds jest -  jjest  już 3 wydanie w 2019 wskoczyły drobne zmiany + wieksza pojemność wymiennika  w każdej z mocy kociołków. Jak nie jesteś pewny zawsze możesz zadzwonić prosto do fabryki - pod Jarosławiem na Podkarpaciu albo wybrać sie do nich na miejsce po odbiór - jc wysyłaja też kurierem chyba jak dobrze pamietam 300zł za wysyłkę na palecie pod dom.

Pozdrawiam

Edytowane przez mikkei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.