Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

7 minut temu, carinus napisał:

Kocioł na drewnie ma pełną moc 6-8kW,na węglu nieco mniej i z nominalnej 5kW wyjdzie może połowa

Masz to poparte wskazaniami ciepłomierza, czy ''tak ci się wydaje"? Jeżeli ta druga opcja , to po co się w ogóle wypowiadać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

można to całkiem sensownie oszacować posiadając oczujnikowany bufor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, rarek napisał:

przecież nie musisz ładować całego do 90 stopni. Pod warunkiem żę pompą nie robisz przeciągu w kotle to w buforze masz łądnie uwarstwioną wodę, która sie nie miesza i dzięki temu "automatycznie" się izoluje od dołu. Gorąca woda znajduje sie u góry. Podpinasz pod to zawór mieszający i do domu puszczasz 40 - 50 stopni ile tam chcesz.

Wiem. Dziś w nocy napisałem w innym temacie o co chodzi z tą temperaturą powrotu przy ładowaniu bufora i zaworem termostatycznym 3D. 

Sam siebie zacytuję:

Cytat

No dobrze, już wiem o co chodzi z tymi temperaturami powrotu przy ładowaniu bufora. Nie powinno to być 55 stopni. Nawet nie 60 stopni, tylko minimalna to 65 stopni a najlepiej 70 stopni. O co chodzi? Kocioł przy zbyt niskiej temperaturze zamiast ładować bufor warstwowo od góry to będzie mieszać wodę, bo będą zbyt duże przepływy. Kiedyś wspomniałem w swoim temacie, że niektórzy stękali, że wkładka 55 stopni to błąd i ciężko naładować bufor do wysokich temp przy takich temp. powrotu. Wtedy nie wiedziałem o co im chodzi. Bufor ładujemy zawsze warstwowo, nigdy mieszając wodę. 
W pewnym sensie zawór termostatyczny 3D na powrocie przy ładowaniu bufora nie pełni tylko funkcji ochrony powrotu, żeby kocioł szybko nie zgnił, a bierze udział w warstwowym ładowaniu bufora. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, carinus napisał:

Umiem po prostu czytać tabliczki znamionowe na kotłach.

To może oświecisz mnie,w jaki sposób, na podstawie tabliczki znamionowej stwierdziłeś, że na drewnie osiągasz większą moc niż na węglu?

Edytowane przez Obiektyw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na podstawie zjawisk fizycznych i wyliczeń opracowanych dla kotłów opalanych drewnem i węglem.Jak poczytasz forum,nauczysz się wszystkiego i nie będziesz zadawał takich pytań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Życzę miłego pławienia się w swoich złudach, nie chce mi się tłumaczyć, jak daleki jestes od prawdy.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będę po raz n-ty pisał jak pracuje mój kocioł.Kto jest w temacie te wie, innym nie muszę niczego udowadniać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, emigrant napisał:

Wiem. Dziś w nocy napisałem w innym temacie o co chodzi z tą temperaturą powrotu przy ładowaniu bufora i zaworem termostatycznym 3D

To tez nie do konca. Ja z tym walcze/ealczylem. Tzn. z ladowaniem ok. ale samo rozladowanie (pompowe) juz ci namiesza w tym buforze. Wystarczy ze puscisz na grzejniki 60C a wroci 50C. I teraz gdzie ten powrot od grzejnikow podlaczysz do bufora tak dobrze wode wymieszasz od dolu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co z czasem spalania, przecież wartość opalową podaje się w MJ/kg, a nie w MJ/h ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, PioBin napisał:

To tez nie do konca. Ja z tym walcze/ealczylem. Tzn. z ladowaniem ok. ale samo rozladowanie (pompowe) juz ci namiesza w tym buforze. Wystarczy ze puscisz na grzejniki 60C a wroci 50C. I teraz gdzie ten powrot od grzejnikow podlaczysz do bufora tak dobrze wode wymieszasz od dolu

Wychodzi na to, że trzeba non-stop grzać kotłem i go nie wygaszać, dobijać do zadanej i kisić opał aż bufor trochę się wchłodzi. Tak cały okres grzewczy :).  Przynajmiej jak są mrozy. Wy pelleciarze macie bardzo komfortowo - wszystko działa autonomicznie. Gdyby nie swoje drewno, pewnie wiele lat temu byłbym też pelleciarzem aż do dziś. Na pewno nie węgiel, nawet z racji tego, że u nas w podlaskim węgla nie ma - w sensie jest, ale zza wschodniej granicy z kamieniami i innymi gratisami. 

Edytowane przez emigrant
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moc to ilość energii uzyskana w jednostce czasu.Drewno spali sie szybko w całej objętości i odda więcej energii w krótszym czasie,dlatego musi być bufor żeby to odebrać.Na węglu spalanie jest spokojniejsze i na znacznie mniejszej powierzchni rusztu,spala się znacznie mniejsza porcja węgla,więc moc też jest mniejsza.

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@emigrant kolego - przeczytałem instrukcje tego miarkownika Unister Duo- i powiem ci tak - toż to badziew.

Sterownie tym wentylatorem wyciągowym odbywa sie tak że zawsze jak klapkę masz otwartą to wentylator ci chodzi ....... cały czas żre to prad , jedyny plus to taki że ciąg sie wzmaga co jest bezsensowne gdy chcesz palić z RCK.  + aby ci nie zadymiło kotłowni musisz naciskać kombinację przycisków aby przy otwieraniu klapy załadunkowej sie to właczyło na maxa. 

1000% lepiej kupić sam wentylator + włacznik  scienny za 5zł  albo nawet przekaźnik + mikrostyk przy dzwiczkach aby sam sie wentylator włączał przy otwieraniu drzwiczek               
 Jak dla mnie 400zł to prawdziwa okazja jak za taki badziew,  a  czujnik temp spalin -  zapomnij w tym ustrojstwie.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja unistera używam tylko w charakterze dodatkowego zabezpieczenia. Mam moduł pokojowy który piszczy gdy temperatura przekroczy 95 stopni - ot taki dodatkowy stopień spokoju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mikkei

Muszę mieć wentylator, bo czasami w ogóle nie ma ciągu. Komin mimo, że ma fi200, ceramiczny to jest niski 7 metrów i nie wystaje poza kalenicę. Nie ma mowy o paleniu na naturalnym ciągu przez cały okres grzewczy. Bywają dni, że rwie z kotła jak testowo uchylę klapkę w Kostrzewie a bywają dni, że totalnie nic.

Wolę, żeby wentylator wyciągowy w MPM był zautomatyzowany i uczestniczył w paleniu. Innej opcji nie ma. Po co RCK? No właśnie na takie dni jak z komina strasznie rwie, potężny cug. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@rarek kolego - apropos tego sterownika co ci opisałem- IE21 co mi steruje pompą od CWU - on ma też taką fajną fukcję jak też przekroczenie temperatury przez piec - jak chce tak ustawie - i jak mi np na piecu temp przekroczy 92'c to włącza mi sie pompka od CWU która chodzi cały czas i chłodzi układ - taka  prymitywna weżownica schładzająca  - ale działa bdb :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, emigrant napisał:

Wolę, żeby wentylator wyciągowy w MPM był zautomatyzowany i uczestniczył w paleniu. Innej opcji nie ma. Po co RCK? No właśnie na takie dni jak z komina strasznie rwie, potężny cug

Zalozylem temat RCK + wentylator wyciagowy. Slaby oddzew lub wiedza forumowiczow a szkoda bo ciekawe jest czy: trzeba, czy: mozna, czy: nie wolno...

Edytowane przez marcin
Dodałem link
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko co bywa pomocne jest wskazane.U mnie jako ochrona kotła pracuje termostat z bojlera i to on załączy pompkę obiegu chłodzącego kocioł.Nie zżera energi a spisuje się znakomicie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, mikkei napisał:

i jak mi np na piecu temp przekroczy 92'c to włącza mi sie pompka od CWU która chodzi cały czas i chłodzi układ - taka  prymitywna weżownica schładzająca  - ale działa bdb :)

Tak działa u mnie identycznie sterownik Luxus4 od SDS Ceramika Kostrzewy. Włącza się pompka od CWU przy 90 stopniach, żeby schłodzić kocioł. Schłodzenie wyłącza się przy 89 stopniach. 

Kurde, w tej instrukcji Unister Duo nic nie ma, kiedy następuje wyłączenie pompki obiegowej. Ona będzie ganiać wodę aż do wyłączenia sterownika? @rarek powiedz jak to wygląda od strony użytkowej? Pompka będzie ganiać wodę do którego momentu? Załóżmy, że w kotle wszystko już sie wypaliło i kocioł stygnie. Da się ustawić, żeby pompka wyłączyła się przy 70 stopniach? A nie jest ok, zawór 3D termostatyczny będzie ganiać wodę na krótkim obiegu. Dobrze jest. 
Pompka może sobie ganiać wodę przy rozpalaniu i przy 30 stopniach. Nie ma to większego znaczenia. Zawór 3D z wkładką 65 stopni czy 70 stopni dopiero od tej temperatury zacznie przepuszczać wodę do bufora a pełne otwarcie będzie przy 65+10 lub 70+10 i całkowite zamknięcie krótkiego obiegu.

To jest fajnie http://pwkey.eu/index.php?s=oferta&st=ums-4a tylko kurde ten moduł nie umie zarządzać wentylatorem niestety. Jak chcesz zerknij sobie do instrukcji co on potrafi http://pwkey.eu/oferta/instrukcje/UMS-4A-PL_6C01.pdf  Całkiem ciekawe urządzonko. 

 

Edytowane przez emigrant
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, PioBin napisał:

Zalozylem temat RCK + wentylator wyciagowy. Slaby oddzew lub wiedza forumowiczow a szkoda bo ciekawe jest czy: trzeba, czy: mozna, czy: nie wolno...

Widzę, że DzonyZerg atakuje wszędzie ;). 

Już widzę jakie masz obiekcje co do RCK i wentyla wyciągowego. Przy braku ciągu jak będzie dmuchać wentylator wyciągowy to dym i czad może wydobywać się przez RCK. O to chodzi?

Edytowane przez emigrant
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, emigrant napisał:

Muszę mieć wentylator, bo czasami w ogóle nie ma ciągu. Komin mimo, że ma fi200, ceramiczny to jest niski 7 metrów i nie wystaje poza kalenicę. Nie ma mowy o paleniu na naturalnym ciągu przez cały okres grzewczy. Bywają dni, że rwie z kotła jak testowo uchylę klapkę w Kostrzewie a bywają dni, że totalnie nic.

Identyczny komin (prawie bo mam z kwasowki) i identyczne problemy.

Ps. Nic nie ma do niego (w zasadzie to do nikogo ;) )

 

2 godziny temu, emigrant napisał:

Przy braku ciągu jak będzie dmuchać wentylator wyciągowy to dym i czad może wydobywać się przez RCK. O to chodzi?

Chcialem wlasnie o to spytac. W zasadzie to ktos moze odpowiedziec, ze przeciez wszystkie kotly wyposazone w wentylator nadmuchowy moga zrobic to samo... Nie wiem czy to yraktowac tak samo. Nie mam wentylatora wyciagowego i nie potrafie ocenic jak on pracuje (sila ciagu, sterowanie itd.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, emigrant napisał:

Kurde, w tej instrukcji Unister Duo nic nie ma, kiedy następuje wyłączenie pompki obiegowej. Ona będzie ganiać wodę aż do wyłączenia sterownika? @rarek powiedz jak to wygląda od strony użytkowej? Pompka będzie ganiać wodę do którego momentu? Załóżmy, że w kotle wszystko już sie wypaliło i kocioł stygnie. Da się ustawić, żeby pompka wyłączyła się przy 70 stopniach?

 zapomnij.  Niestety Kepas też ma to średnio rozwiązane.

Aby mieć takie funkcje musisz mieć 2 czujniki temperatury - dzieki tego sterownik bedzie widział temp wody na wyjsciu i na powrocie.  Jeśli twoj stary sterownik ma takie coś to go zostaw bo się przyda przy nowym piecu . jesli nie ma to polecam taki głupi  sterownik za 120zł z 2 czujnikami  który podałem wcześniej bo ma naprawde 

zaawansowane funkcje-  - naprawde świetnie idzie tym wysterować prace pompy - aby była wydajna i mało co zużywała prądu.  np ustawisz próg załaczania 55;c - gdy temp na piec przekroczy te 55 pompa dopiero sie włacza - i pompuje aż na 2 czujniku który jest np na powrocie pojawi sie np temp + 35.  wtedy całość sie wyłącza - i tak juz działa . gdy temp spadnie z tych +35 na mniej pompa sie załaczy tylko jeśli temp na piecu zadana jest wiecej niż 55 - jak jest 54 to sie juz nie włączy.

 

a w ogóle  najlepiej to byś miał pogodówkę + sterownanie 3d przez siłownik aby nie przegrzewać pokoi. np z bufora puszczać na dom temp wody np +40. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ja się podzielę swoim doświadczeniem z kotlem MPM z buforem. Bufor ok 2,5m3. Uklad otwarty. Palę tylko drewnem liściastym z miarkownikiem ciągu ustawionym na 90 st. Bufor ładuje na dwa wsady. Tyle mi wystarcza by uwarstwienie w buforze do temperatury 85 st bylo w 80 - 85 %. Zależy to od temperatury na zewnątrz. W momencie palenia oczywiście odbierane jest ciepło na dom. A dodatkowo mam spięty powrót z ogrzewania w jedną rurę, która ciągnie zimną wodę z bufora do kotla i miesza powrót z instalacji. Czyli nie miesza mi dna bufora (oczywiscie gdy się pali w piecu) tylko większość wody z powrotu z instalacji nie wraca do bufora a z powrotem do pieca a po podgrzaniu w kotle do bufora... Nie ma żadnych problemów. 

Piec - bufor na zaworze 3d. Powrót do pieca na 61 st a temperatura na wyjsciu z pieca to min 85 st. Zdarza się i 92. Srednio to 85, więc roznica miedzy wysciem a powrotem to 24 st. Palę tak 4 sezon.. Juz tak mam palenie opanowane, ze po rozpaleniu wiem, że za 3-3,5 h idę dorzucić koleją porcje drewna na zar( nic mi w tedy nie kopci) i do zobaczenia kotlownio za 24 h. Gdyby nie to, że jest wezownica cwu w buforze to na 48h przy podlogowce starczy spokojnie przy tem na zewnątrz do - 3 st. 

 

 

Edytowane przez xkubus89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, xkubus89 napisał:

A dodatkowo mam spięty powrót z ogrzewania w jedną rurę, która ciągnie zimną wodę z bufora do kotla i miesza powrót z instalacji. Czyli nie miesza mi dna bufora (oczywiscie gdy się pali w piecu) tylko większość wody z powrotu z instalacji nie wraca do bufora a z powrotem do pieca a po podgrzaniu w kotle do bufora...

Brzmi ciekawie. Masz możliwość to jakoś rozrysować, bo nie mogę tego sobie wyobrazić?

48 minut temu, xkubus89 napisał:

Piec - bufor na zaworze 3d. Powrót do pieca na 61 st a temperatura na wyjsciu z pieca to min 85 st.

Mówisz o 3D termostatycznym z wkładką, czy po prostu z pokrętłem? Masz go na powrocie, czy zasilaniu między kotłem a buforem?

 

Godzinę temu, mikkei napisał:

Aby mieć takie funkcje musisz mieć 2 czujniki temperatury - dzieki tego sterownik bedzie widział temp wody na wyjsciu i na powrocie.

Przecież zawór 3D termostatyczny  przy stygnięciu wody w kotle "włączy" obieg krótki jak woda na powrocie będzie już zbyt zimna? Pompka będzie ganiać wodę na krótkim obiegu aż całkowicie wystygnie kocioł. Czy nie ma prawa działać, albo źle?   

Edytowane przez emigrant
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.