Skocz do zawartości

Deafnezz
Wiadomość dodana przez marcin,

W temacie dyskutujemy wyłącznie o polecanych aktualnie ekogroszkach (zalety, wady, jakość, cena). Wszelkie ogólne dyskusje proszę prowadzić np: Ogólnie o cenach opału itp... i podobne tematy

Rekomendowane odpowiedzi

@mkwapisz cena ze zdjęcia jest na składzie budowlanym, który sprzedaje też opał. Skład znajduje się pomiędzy Gorlicami a Nowym Sączem.

@mirjas Czy tegoroczny Karlik jest również bezkonkurencyjny (jak zeszłoroczny) w zasyfianiu kotła - odkładaniu kożucha sadzy na ściankach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś przyszedł Karlik,zamówiony w poniedziałek rano

Zeszłoroczny nie brudził  kotła jakoś znacznie 

Otworzyłem kilka worków ze świeżej dostawy i wygląda tak samo

Za kilka dni zasypie świeżego i zobaczę jak się pali,ile popiołu i czy bardzo brudzi sadzą 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.10.2023 o 13:24, Rbl napisał(a):

@MemphisJa ostatnio kupiłem 2t Ekogroszek Super Mocny 1700 za tonę i transport gratis. Suchy, pali się bezproblemowo, nie ma spieków. Ogólnie jestem zadowolony, lepszy niż Pieklorz i Karlik którymi paliłem w zeszłym sezonie.

Ja kupiłem w sierpniu br. 1 tonę tego Super Mocny (Radzymin) i palę nim od 2 tygodni. Nie jestem zadowolony. Jest o wiele gorszy niż zeszłoroczny  ECODESIGN z Sambudrolu. W moich workach jest dużo podziarna i miału, są też kamienie, kłącza i korzenie roślin, ziarna roślin lub zbóż (nie za dużo ale są w każdym worku). Palić się pali i grzeje. Spieków praktycznie nie ma ale popiołu dwa razy więcej niż z tego zeszłorocznego. Ogólnie wydaje mi się, że to ekogroszek z mieszanki 2 lub 3 rodzajów węgla. Nie polecam i na pewno już nigdy nie kupię

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Angust napisał(a):

są też kamienie, kłącza i korzenie roślin, ziarna roślin lub zbóż (nie za dużo ale są w każdym worku)

Dodatki obniżające spiekalność i kaloryczność.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Autorska mieszanka. Idą z duchem postępu. W paliwach coraz więcej biokomponentów, to i węgiel gorszy być nie może 😁

Edytowane przez MrWolf
  • Lubię to 1
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja zastanawiam się czy nie dokupić jeszcze z dwóch ton wesołej. Teraz taka dobra cena. Kto wie co będzie później.

Czy jest ktoś kto spalił ponad tonę wesołej? Bo ja puki co spaliłem jej około 400kg. I poza trudniejszym/dłuższym rozpalaniem oraz większym dymieniem (co jest w zupełności wytłumaczalne) nie zauważyłem innych niedogodności. A spiekanie... energo premium RI 0 spiekał mi się bardziej niż wesoła, która ma deklarowane RI 14-40. 😄

Edytowane przez Dozy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też myślałem czy nie kupić Wesołej ze dwie tony do testów. Niestety w woj. śląskim w mojej okolicy żadne KDW nie ma go na stanie i brak możliwości zakupu. Wczoraj i dzisiaj patrzałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Dozy napisał(a):

A ja zastanawiam się czy nie dokupić jeszcze z dwóch ton wesołej. Teraz taka dobra cena. Kto wie co będzie później.

Czy jest ktoś kto spalił ponad tonę wesołej? Bo ja puki co spaliłem jej około 400kg. I poza trudniejszym/dłuższym rozpalaniem oraz większym dymieniem (co jest w zupełności wytłumaczalne) nie zauważyłem innych niedogodności. A spiekanie... energo premium RI 0 spiekał mi się bardziej niż wesoła, która ma deklarowane RI 14-40. 😄

Palę w zasypowcu od kilku lat wesołą i w zależności od źródła różnie się ona pali. Z składu duża zawartość kamieni, z PGG z tamtego roku jak osobiście odbierałem na kopalni to jest najlepsza bez dodatków. Natomiast w tym roku kupiona z PGG, ale przez KDW w promocji lipcowej dużo gorzej się pali. Wygląda na to że ta ostatnia "wesoła" zmieszana jest z węglem wysokoenergetycznym który bardziej się żarzy niż pali. Obawiam się że przymieszali z tym węglem sprowadzonym do portów co nie ma brania, bo o jego dystrybucji jakoś cicho. Albo tylko z nazwy kopalni, a nie wiadomo co to jest, bo ma więcej popiołu i  nie pali się jak te poprzednie. Rozstrzał spiekalności 14-40 wskazuje że tam można wsadzić wszystko co czarne. Zresztą jak mi przywieźli to widać było na kupce że węgiel jest nie jednorodnej granulacji i barwy = mieszany ( ale co zrobisz jak nie oddadzą Ci płaszcza). Najlepsza jest ta osobiście odbierana z kopalni - granulacja i barwa taka sama, zero kamieni i pali się najlepiej. Nie wiadomo na jaką "wesołą" się trafi? - zawsze mogą powiedzieć że to inna ściana.

W końcu te KDW muszą na czymś zarabiać w tych promocjach.

Jakoś nie liczył bym na gwałtowną zmianę mentalności i nawyków/przyzwyczajeń sprzedawców tylko dlatego że stali się punktem KDW.

Edytowane przez Piecuch19
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja za to palę w zasypowcu mixem, orzechem Jankowice i Ziemowit. W ostatnich dniach to tak z 75% zasypu to Jankowice, a 25 Ziemowit. No i oprócz ilości popiołu to jestem zadowolony. Wsypuję gabarytowo taki sam zasyp wypełniający piec do tej samej wysokości co w poprzednim sezonie kiedy paliłem Karlikiem. Karlika wchodziło 20 kg, tego nie wiem bo nie ważyłem. No i jest niebo, a ziemia. Takim samym zasypem jak na razie byłbym w stanie uciągnąć 24 godziny grzania. Po 20 godzinach od rozpalenia, po powrocie z pracy, sterownik co prawda już nie działa, ale kaloryfery ciepłe. Resetuję sterownik i jeszcze na spokojnie 2 godziny będzie krążyła ciepła woda w instalacji, niestety piec nie jest już w stanie osiągnąć zadanej temperatury, chyba po prostu tego węgla jest tam za mało, ale wystarczająco aby utrzymać aktualną temperaturę wody w układnie. Myślę, że jakby ruszyć rusztem choć raz na te 24 godziny to by to kończyło się właśnie na tych 24 godzinach ciągłego grzania. W przypadku Karlika to jak po 18 godzinach kaloryfery były jeszcze ciepłe to było coś, aczkolwiek to rzadko się zdarzało.

Codziennie piec muszę wygasać i rozpalam na nowo. Sam czas rozpalania mi się skrócił, aczkolwiek jeszcze jestem w fazie testów. Porównując ten węgiel do Karlika to on się pali, nie miałem jeszcze sytuacji jaka czasami występowała przy Karliku, że po całkowitym zamknięciu klapy zasypowej piec mi wygasał. Nie wiem, może to ze względu na granulat. Większe bryły o nieregularnym kształcie powodują, że jest więcej przestrzeni na obieg powietrza. Spieków w sumie też nie mam, ale od zakończenia rozpalania nie zaglądam do pieca przez te 20 godzin. Myślałem, że będzie podobnie jak przy Bogdance, w końcu spiekalność dość wysoka od 20 do 65, która potrafiła mi się skleić w jedna bryłę, a tu mam wrażenie, że ten węgiel pali się jak papier, ale za to bardzo długo.

Aż miło się normalnie tym pali :).

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@lriuqs w zasypowcu ekogroszek zawsze spali się szybciej niz orzech czy kostka ze względu na granulację to samo tyczy się wygaśnięcia kotła jak szczelnie się ułoży przy zasypywaniu to lubi przygasnąć jak zamknie klapkę

Jankowice z czymś słabszym(u Ciebie z Ziemowitem) a u mnie to mix z orzechem z Kazachstanu(pierwszy raz go mam) jest petarda, idzie elegancko, czysto i długo tylko wiadomo, że popiołu dużo

zasyp same Jankowice to wrócą mroczne wspomnienia z Bogdanki 😀

lubię mocny węgiel, ale nie cały zasyp w 100% tylko taki mix jak napisałeś 75/25 z czymś słabszym

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Piecuch19 napisał(a):

Palę w zasypowcu od kilku lat wesołą (...)

Chodziło mi o palacza z podajnikiem. 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, luceo napisał(a):

zasyp same Jankowice to wrócą mroczne wspomnienia z Bogdanki

Wolę jednak nie ryzykować, trochę mi się nie chce lecieć w nocy do pieca rozbijać wielką sklejoną bryłę węgla.

Ale jestem i tak zaskoczony. Węgiel mam w 3 warstwach. Dół 50% Jankowic, potem 25% Ziemowita, potem znowu 25% Jankowice i na górze drewno na rozpałkę. Palenie jak na razie idzie ładnie i bez tych spieków.

 

Pamiętam parę lat temu jak kupiłem na lokalnym składzie węgiel z Wesołej to tam otwierając klapę potrafił na mnie czekać mostek po szerokości pieca ze sklejonych brył węgla. Teraz póki co to popiół i żar na mnie czeka :).

 

22 godziny temu, luceo napisał(a):

w zasypowcu ekogroszek zawsze spali się szybciej niz orzech czy kostka ze względu na granulację to samo tyczy się wygaśnięcia kotła jak szczelnie się ułoży przy zasypywaniu to lubi przygasnąć jak zamknie klapkę

Przed paleniem ekogroszkiem paliłem orzechem II z Wesołej od Barteksu, to tam było podobnie. Maksymalnie z 16 godzin grzania i czasem jak się dobrze nie rozpalił węgiel to potrafił przygasać po zamknięciu klapy. Nawet na tej Bogdance orzech II z domieszką jakiegoś ruskiego orzecha nie miałem takiego bezproblemowego palenia jak teraz.

 

No nic tylko się cieszyć. Zobaczy się pod koniec zimy ile tego pójdzie z dymem, jak na razie mam wrażenie że węgla idzie mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobrze te węgle mieszasz warstwami u mnie też zawsze tak kombinuje by nie dzielić zasypu na góra-dół tylko trójwarstwowo np. Jankowice-Piast-Jankowice, teraz Kazach zamiast Piasta

mniej spalisz niż ekogroszku a komfort cieplny i roboczy(obsługa kotła) o niebo lepszy

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry. Ktoś z Forumowiczów ma doświadczenie z węglem z strony wegielmega.pl ? Interesuje mnie ekogroszek Jagiełło. Ceny są niższe niż na okolicznych składach, zapewniają transport. Boję się przedpłaty. Wymagają opłacenia całości przed dostawą. Wcześniej gdy brałem u innego dostawcy pieniądze płaciłem kurierowi. Pozdrawiam
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z daleka pachnie przekrętem. Widziałem stronę, żadnego adresu ,opinie rzekomych klientów ze zdjęciami, wszyscy zadowoleni i uśmiechnięci.   Parametry miodzio tylko brać...🤦🤦🤦

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hallo kolego Dozy. Ja spaliłem już ponad tonę wesołej i jest nawet ok. Zwiększyłem skale i powietrze tak jak kiedyś pisałeś i jest ok. Ciężej i dłużej rozpala go zapalarka, czasami przydymi, no i trochę brudzi. Ja czyszczę co tydzień, ale to około 10 minut i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz podrzucić na czym polega ta modyfikacja i jak wygląda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem Bimerex ekogroszek Plus i Złoty na spróbowanie. Plus tani, 1430zł z przesyłką. Złoty drogi, 1790zł, ale podobno wart dopłacenia. Sprzedawcę znam, firma handluje zbożem, nawozami i węglem. Dotychczas paliłem ekogroszkiem Kazach zakupionym na olx. Spala się dobrze, niestety irytuje mnie ilość popiołu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Nikt Ci nie powie, bo to była reklama. Nowy forumowicz chwali się, że ma super węgiel i po dwóch postach znika z forum...

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Sławek007 napisał(a):

Nikt Ci nie powie, bo to była reklama. Nowy forumowicz chwali się, że ma super węgiel i po dwóch postach znika z forum...

Jest ok. Węgiel suchy i pozostaje mało popiołu. Jedynie granulacja/kaliber jest duży i czasami ślimak ma ciężko z podaniem. Brałem też na próbę bimerex złoty. Pali się bardzo dobrze, nie wiem tylko czy jest wart dopłaty. 

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.