Skocz do zawartości

1mps

Stały forumowicz
 • Liczba zawartości

  186
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

6 Neutralny

1 obserwujący

O 1mps

 • Tytuł
  Stały Forumowicz

Informacje o ogrzewaniu

 • Co ogrzewam?
  dom ok 260 m ocieplony styropian 8cm
 • Instalacja
  grzejniki aluminiowe, podłogówka ok 15 m, zawór 4d
 • Kocioł
  Stalmark DUO PID 21 kW

O sobie

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  świętokrzyskie

Ostatnie wizyty

1162 wyświetleń profilu
 1. Jak na razie to żadnych rad nie było, nic nie napisałeś o instalacji, zawory , pompy , siłowniki , temperatura spalin itp. Wtedy możemy przejść do rad. A na teraz to 10 s podawania to spora dawka . Mogę zaproponować 6s podawanie przerwa 36-40 (w zależności), wentylator 26-30 też w zależności jaki płomień. Czerwony więcej zbyt jasny mniej. Niemniej bardzo ważna sprawa podtrzymanie piec w tym stanie nie może stać zbyt długo nie będę się rozpisywał dlaczego. Możesz dać 1 s. co 3 min. wentylator co 7 min po 30 sek. siła nadmuchu 30%. Teraz sterowanie poprzez sterownik pokojowy, zamiast wyłączania pompy co możesz spróbować obniżenie pokojówki lub obniżenie temperatury zaworu jeżeli oczywiście nasz zawór i siłownik- regulacja proporcjonalna, też fajna sprawa. Wszystko opisane w instrukcji. To że wczesniej przebijało temperaturę do 80 podejrzewam zbyt dużą dawką w podtrzymaniu, ciąg kominowy robił swoje. Pozdrawiam
 2. Przede wszystkim zmienić tą opcję z wyłączeniem pompy co . Nagrzewanie i studzenie instalacji nie jest to zbyt ekonomiczne. To po pierwsze, po drugie zacząć palić w PID. Też mam sterownik TECH i piec z podajnikiem ekoenergii i po odpowiednich ustawieniach parametrów w PID bardzo fajnie prowadzi mi proces spalania, nawet teraz przy tych temperaturach i przy niskim zapotrzebowaniu na ciepło. Po trzecie nie wiem jaką posiadasz instalację, jak wygląda popiół, poprostu za mało danych aby konkretnie coś zaproponować. Co do twoich nastaw podejrzewam że przy tych porcjach, długiej przerwie i nadmuchu 30% na palenisku trochę spieków wisi, ale mogę się mylić bo to też od jakości węgla zależy.
 3. Witam, pytanie zasadnicze, czy jest sterownik pokojowy ? Bo taka opcja wyłączenia pompy co występuje w sterownikach "Tech" i po jej aktywowaniu po dogrzaniu pomieszczenia w krórym znajduje się sterownwik pokojowy następuje wyłączenie pompy co. Z innej beczki to parametry pracy 5 na 80. Wychodzi stosynek 1:16 no przyznam że mistrzostwo świata. Jaka powierzchnia do grzania ? Wystarczy dobrze przeczytać instrukcję sterownika. V.9. Regulator pokojowy Parametry tego podmenu służą do określenia sposobu wykorzystania odczytu z regulatora pokojowego: Sterowanie pompą C.O. Po zgłoszeniu przez regulator stanu dogrzania pomieszczenia zostaje wyłączona pompa C.O. Po wejściu do tego podmenu zaznaczamy który z regulatorów pokojowych ma sterować pompą C.O. – regulator TECH (regulator pokojowy z komunikacją RS, podłączony do gniazda RS sterownika ST-480K) lub regulator standard (dwustanowy regulator pokojowy). Sterowanie kotłem Po zgłoszeniu dogrzania pomieszczenia nastąpi obniżenie temperatury zadanej na kotle o wartość podaną w parametrze Obniżenie pokojówki - obniżenie temperatury nie będzie jednak niższe od minimalnej temperatury zadanej C.O. Po wejściu do tego podmenu zaznaczamy który z regulatorów pokojowych ma sterować pompą C.O. – regulator TECH (regulator pokojowy z komunikacją RS, podłączony do gniazda RS sterownika ST-480K) lub regulator standard (dwustanowy regulator pokojowy). Przykład: Temperatura zadana na kotle: 55ºC Obniżenie pokojówki: 15ºC Minimalna temperatura zadana na kotle: 45ºC (ustawienie fabryczne) Po osiągnięciu temperatury dogrzanej w mieszkaniu (sygnał z regulatora pokojowego) Temperatura zadana na kotle obniży się do poziomu 45ºC, czyli tylko o 10ºC mimo, że wartość obniżenia pokojówki wynosi 15ºC. Jednocześnie na głównym wyświetlaczu obok temperatury zadanej kotła pojawi się komunikat: „!-10º”. Regulator TECH Funkcja służy do aktywowania komunikacji z regulatorem pokojowym wyposażonym w komunikację RS (podłączonym do gniazda RS w sterowniku ST-480K). Jeśli ten rodzaj regulatora został wybrany w podmenu funkcji Sterowanie pompą C.O. lub Sterowanie kotłem komunikacja zostaje automatycznie aktywowana.
 4. Witam to jest właśnie urok sterowników Techa. Trzeba się do tego przyzwyczaić. Rozbójałeś piec osiągnął temperaturę ale jaka pojawiła się temperatura spalin, na pewno wysoka i dlatego dmuchawa zwalnia. Inną sprawą że to nazywasz dmuchawą w PID nie jest aktualną wartością dmuchawy a aktualną mocą pieca. Przy wskazaniu 100% podajnik podaje max dawkę w najkrótszym określonym w parametrach czasie. Wszystko zależy od ustawień parametrów pracy w PID. A jak nie chce osiągnąć temperatury najlepiej wyjść z kotłowni, sam się ustabilizuje i na pewno osiągnie. Nie piszę tego z przekazem ale z własnego doświadczenia. Odnośnie ustawień i takiego zachowania pieca można by gadać bez końca, powiem tylko że dawki i przerwy też mają znaczenie jak pracuje dmuchawa., Zawór oczywiście też zmniejszyło się zapotrzebowanie na ciepło i sterownik nie widzi potrzeby zwiększania mocy. Temat rzeka pozdrawiam. Tylko skąd te 85 stopni, podejrzewam że te w nadzorze też są duże dawki i przy dobrym ciągu kominowym temperatura w czasie postoju pieca cały czas idzie w górę.
 5. Ustawienia sterownika to jedno a instalacja to drugie. Jak instalacja wykonana prawidłowo to poznanie sterownika dużo łatwiejsze bo wprowadzane zmiany dają widoczny efekt. Całe szczęście że ja już mam to za sobą, życzę powodzenia.
 6. Witam, ST 755 z PID mam ten sam parametr ale nic z niego wyczytać nie mogę. Przy załączonym przepływie występują obroty liczone w setkach przy wyłączonym w tysiącach. Załączony pracuje z dmuchawą wyposażoną w przepływomierz. Wyłączony pracuje z dmuchawą wyposażoną w hallotron. Pozdrawiam
 7. Wiatru nie polecam wydłużenie przerwy tak.
 8. To normalne, wiecznie w podtrzymaniu stal nie będzie. Jak sama nazwa wskazuje podtrzymanie służy do podtrzymania żaru na palenisku , niektórzy twierdzą że do podtrzymania temperatury kotła. Sam decydujesz czym jedziesz tramwajem czy samochodem ważne żeby dojechać. Czy przerwa czy dawka obie dozwolone z tym że przerwa jest bardziej precyzyjna. Zasada jest jedna im dłużej w podtrzymaniu tym dłuższa praca. Więc wybrać musisz sam. A w podtrzymaniu ile obecnie stoi.?
 9. W tym temacie nie będę mógł wiele pomóc. Ale nie wiem czy wydajność a potencjał podajnika to samo. 18kg/h to sporo. Moja ekoenergia 25kw ma potencjał 13.092 kg/g . Potencjał podajnika ma zastosowanie tylko w paleniu PID. W dwustanowym nie jest do niczego potrzebny.
 10. Witam, z tym obniżaniem temperatury tj. ciekawa sprawa. Producent swoje a właściciel swoje. Powiem tak to nie jest sposób na oszczędności groszku. Bo co to za różnica dla pieca podgrzać 2 stopnie, z 53 do 55 czy z 58 do 60 zakładając histerezę 2 stopnie, żadna. A do regulacji temperatury i tak służy 4 drogowy zawór z siłownikiem i nastawy w sterowniku. Czy zmniejszając temperaturę kotła o 1/4 będę miał oszczędności 1/4 groszku, no nie, śmiem twierdzić że odwrotnie, ale to jest moje zdanie- wszystkich i tak nie przekonam. Pozdrawiam
 11. Witam tu nie ma co gdybać. Przy takich ustawieniach komin gorący do samej góry. Przecież tj dawka 1:2,3 .Kupa żaru na palniku i stoi w podtrzymaniu pewnie też sporo. Na te temperatury dawka powinna być 1:6 w najgorszym wypadku 1:5. Nie chcę się rozpisywać ale ustaw ; Podawanie 6 Przerwa 36 Nadmuch 26- 29 wybrać właściwy Temperatura kotła 60 Zawór 46 Podtrzymanie 1 s co 3 minuty Wentylator w podtrzymaniu 30 s co 7 min, siła nadmuchu max 30% Moc można regulować dawką a bardziej precyzyjnie przerwą podawania. Powodzenia i pozdrawiam.
 12. Witam bardzo fajnie napisana instrukcja. Proponuję zacząć od ustawień wartości wstępnych określonych przez producenta i dopiero korygować poszczególne parametry do swoich potrzeb. Nie sądzę aby ktoś bez znajomości sterownika, pieca i samej instalacji mógł w ciemno udzielać złotych rad. Str 11 pkt.4 ustawienia producenta w trybie serwisowym. Pozdrawiam
 13. Jak to 1600 skąd one się wzięły. Zerknij na priv
 14. Dmucha ponieważ parametrem nadrzędnym są obroty wentylatora, natomiast wentylator roboczy służy do wstępnego ustawienia . Dlatego w twoim przypadku niewiele to dało dalej dmucha. Problem w tym że przy źle dobranym wentylatorze roboczym ustawienia właściwych obrotów jest problematyczne... Spróbuj współczynnikiem wentylatora całkowicie max na minus i dopiero później możesz dokładać aby ustabilizowć obroty.
 15. Mała pomyłka tu gdzie na tabliczce jest zero "0" powinna być szóstka "6". Dźwignia w tym położeniu obrócić tylko tabliczkę z podziałką. Teraz dźwignia jest ustawiona w pozycji zawór całkowicie otwarty a wskazuje 0 wiec trzeba zamienić jw.
×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.