Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ile Spala Wam Piec Na Ekogroszek i Pellet


Robot16

Rekomendowane odpowiedzi

U mnie od 19.09 do 30.11. mam spalone 465 kg. Aktualnie okolice 11 kg na dobę z hakiem. Podczas kulminacji pierwszego ataku zimy doszło jednej doby do 14 kg. Temperatura między 22-22,5 stopnia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie po poprawieniu i zaktualizowaniu danych wygląda to tak:

Całkowite 595kg

image.png.b402cfe9db71e28da0ac321b8e983971.png

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi od 15.09 700 kg karlika + zrębka...... 380 kg sam listopad

200kg miej niż zeszły sezon na stabku... @MrWolf pozazdrościć 😜

Edytowane przez janosh
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, daromega napisał(a):

Listopad zużycie 480 kg. Mam zapiski od 2017 roku. Listopad 2017 - 2021 widełki w kopciuchu między 500 a 700 kg. Biorąc pod uwagę, że kopciuch nie pracował  24/24 wniosek jest prosty. Mniej spala podajnik. O komforcie cieplnym nawet nie piszę bo nie ma czego porównywać. 

Spala mniej, bo temperatura w domu Ci nie "faluje" od 18 do 24*C. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zima przyszła i mrozi całą dobę. Jak u Was spalanie? U mnie rano wskazywało 14 kg na dobę, średnia moc z ostatnich 12 godzin to 52% z 9 KW, zawór 4D z siłownikiem podawał z tego samego okresu 42 stopnie na grzejniki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na grzejniki 4D 42,5 stopnia zapodaje. W domu 21,5, Spalanie z ostatniej doby 1,25kg/h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi około 18kg/doba. 50 st na grzejniki idzie. Macie głowice termostatyczne na grzejnikach czy pogodówki jakieś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55*C

16kg/doba

 

image.png.53057f2dffc8ad91542aaf759e1fc2fb.png

Edytowane przez o6483256
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na grzejnikach termostaty elektroniczne i dodatkowo czujnik pokojowy. W salonie gdzie jest czujnik, termostat otwarty na maks by pokojowy mógł regulować temperaturę idącą na instalację. Łazienka również otwarta na maks, reszta pomieszczeń ustawione między 21, a 22 stopnie. Przed wiosną dorzucam jeszcze pogodowy, by w okresie przejściowym wygaszał kocioł i nie przegrzewał budynku oraz nie marnował opału. 

Edytowane przez MrWolf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No no -11 na dworze i prawie 24 kg karlika poszłooo.... Karlika idzie tyle samo co stabka w zeszłym roku a niby min 26MJ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pieklorz ostatnia doba:

image.png.26d77e1044f37f5b1dfc9808a7171a6e.png

Lepiej się spala od Karlika, nie ma tyle sadzy w kotle (bliżej popiołu z papierosa), ogólnie lepiej, ale kosmicznych różnic nie ma.

 

PS Nie jestem pewny na 100% spalania, może być (ale nie musi) ok 1-1,5kg wyższe.

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.12.2022 o 08:16, o6483256 napisał(a):

Pieklorz ostatnia doba:

image.png.26d77e1044f37f5b1dfc9808a7171a6e.png

Lepiej się spala od Karlika, nie ma tyle sadzy w kotle (bliżej popiołu z papierosa), ogólnie lepiej, ale kosmicznych różnic nie ma.

 

PS Nie jestem pewny na 100% spalania, może być (ale nie musi) ok 1-1,5k

Ok

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O 12-tej było na dworze -4,4 a nad ranem -11...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie g... widać, bo w zeszłym roku przegrzewałem dom, teraz tego nie robię. Ciepłomierz pokazuje bardzo podobnie.

Oszczędziłem ok 100kg opału w stosunku do poprzedniego roku, ale wtedy grzałem zbyt mocno (różnica ok 2-3*C). 

 

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie rano też było -11, teraz w ciągu dnia jakieś -6 jest. Spalanie skoczyło do 15 kg na dobę, ale byłem zmuszony po sprawdzeniu spalania podwyższyć temperaturę zadaną kotła z 50 na 55 stopni. W celu ochrony powrotu mam ustawione maksymalne otwarcie zaworu 4D na 50%. Przy 50 stopniach zawór nie jest w stanie dać na instalację więcej, niż 45 stopni. Jest to nieco za mało i nie byłem w stanie utrzymać 22 stopni w salonie. Schodziło do 21,6. Zobaczymy jak będzie po podwyższeniu temp kotła. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego nie ustawisz go na 65 ?. Przecież dogrzeje tylko raz, a później zawór robi resztę roboty.  Ja nie widzę żadnego powodu żeby na styk to ustawiać. Przecież więcej nie spala po dogrzaniu do zadanej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Lolekx86 napisał(a):

@o6483256Jak tam test obniżenia temperatury o 1 stopień, widać te książkowe mniejsze spalanie o 6-8% ?

Nie o spalanie tutaj chodzi tylko o juz wytworzona energie cieplna i tylko na cele CO. To znaczaca roznica bo nie musi to pokrywac sie i po drugie odlicz “stala wartosc spalania” na CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@daromega zauważyłem, że jednak są pewne straty wynikające z wypromieniowania przez kocioł i instalację. Zawór w nieskończoność nie będzie mógł obniżać temperatury czynnika gdy zrobi się cieplej i odbiór energii spadnie. Aby nie stracić komfortu cieplnego nie dopuszczam do całkowitego zamknięcia zaworu 4D. Nie lubię całkowicie zimnych grzejników. Nie jest problemem w czasie kilku dni w roku przestawić temperaturę w sterowniku na czas największych mrozów. Od następnego roku będzie to robić pogodówka. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak rozumiem. Sam tak mam że jak jest + 10 to mam 52 ustawione. Ale jak teraz całodobowo jest mróz lepiej to działa gdy jest 65 na kotle. Do tego powrót też jest lepiej chroniony. To wszystko pracuje lepiej. Z początku też tego nie wiedziałem i trzymałem na 52. Zawór już prawie na ful rozkręcony i dalej niedobrze.  Teraz zawór ustawiony jak przy dodatnich, a na układ idzie prawie 50 gdzie przy 52 na kotle było to 35 zaledwie w tym samym położeniu zaworu. 

Edytowane przez daromega
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, PioBin napisał(a):

Nie o spalanie tutaj chodzi tylko o juz wytworzona energie cieplna i tylko na cele CO. To znaczaca roznica bo nie musi to pokrywac sie i po drugie odlicz “stala wartosc spalania” na CWU.

Oczywiście racja, z rozpędu przyjąłem skrót myślowy z instalacji gdzie analizator spalin pokazuje zawsze 98% sprawności i CWU osobno zaksięgowane.

1 godzinę temu, o6483256 napisał(a):

Generalnie g... widać, bo w zeszłym roku przegrzewałem dom, teraz tego nie robię. Ciepłomierz pokazuje bardzo podobnie.

Oszczędziłem ok 100kg opału w stosunku do poprzedniego roku, ale wtedy grzałem zbyt mocno (różnica ok 2-3*C). 

 

Pobieżnie też sprawdzałem kilka dni i faktycznie może być koło 5% ale w sumie ciężko z całą pewnoscią wyczuć przy dużej bezwladności budynku i zmiennej pogodzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie sterownik, to automatyka domowa i Grafana.

Sterownik to zwykły Argos (bez PID) przerobiony tak, aby zliczał czas pracy podajnika. Resztę "robi" komputer.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33kg/24h , sporo 🙃

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.