Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wymiana pieca zasypowego na ekogroszek


MatCh

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, posiadam 17 sezon kocioł zasypowy montowany przez teściów, dokładniej hydraulika. Kocioł był montowany przed ocieplaniem budynku. Stary kocioł ma 38kW na sterowniku z dmuchawą. Wymiana ponieważ zaczyna już cieknąć, dziennie muszę dolewać wody.

Zdecydowałem się na kocioł z podajnikiem dla własnej wygody jak również wygody teściów mieszkających na parterze.
Potrzebuje pomocy w dobraniu pieca do budynku i producenta trwałych kotłów. Aktualny piec jest z Pleszewa.

Dodaje link z wyliczeń: Ciepło właściwe - link do wyliczeń - jedyne co to nie wiem jaka jest izolacja dachu, dodałem żużel ale normalnie jest wata szklana.

Budynek: Budowa w roku 78, grubosć ścian 30 cm (pustak żużlowy, 5 cm kanał powietrzny później cegła od środka), dach płaski wypełniony wata szklaną. Budynek ocieplony wokół bez jednej ściany od strony balkonu i korytarzy, 10cm grafit (około 80% całośći ocieplone), powierzchnia do ogrzania to około 210m2 - nie ogrzewamy na max korytarzy, sa lekko przykręcone. drzwi pcv podwójne nowe, jedno okno balkonowe, jedno do ziemi i 9 okien z podwójną szybą). Komin murowany.
Bojler na ciepłą wodę grzany elektrycznie, zimą często grzany  z pieca.

Przy aktualnym piecu spalamy około 5 do 6 T rocznie, w tym sezonie spaliłem około 1,2 tony + około 4 lub 5 metrów drewna do dziś. 

Tak więc potrzebuje pomocy w doborze pieca i wyborze producenta. 
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejrzyj sobie aktualny ranking kotłów na ekogroszek. Tylko rzetelny, a nie taki gdzie producenci zachwalają swoje kotły. Są też tematy dyskusyjne na temat samych palników.

Po drugie, kocioł musi gdzieś stać. Jesli w piwnicy, to ważna jest jej wysokość, umiejscowienie komina, bo często okazuje się, że użytkownicy kupują do niskich piwnic wysokie kotły z czyszczeniem od góry.

Ważny jest palnik oraz budowa wymiennika, żeby były dobrze "zgrane". Pojemność wodna instalacji w domu tez ma znaczenie.

Decyzję co do zakupu nalezy dokładnie przemysleć. Przede wszystkim, czy na pewno ma to byż kocioł na ekogroszek?

Co do mocy kotła, celowałbym w moc 17-20 kW wg aktualnych norm Ecodesign.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

"pojemność wodna: 85 litrów (110 l dla 19 kW), waga 369 kg, pow.wymiany 1,5 m2 (2 m2) , 15 kW (19 kW)" Z opisu wygląda na solidny. Jeśli teraz jest bez rusztu wodnego, to wart rozważenia. Nieco razi uchwyt z szafki kuchennej na zasobniku oraz oplatające zasobnik plastikowe węże ogrodowe. To akurat drobiazgi, łatwe do poprawienia.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@gmaj22 te kotły na żywo wyglądają jeszcze lepiej niż na zdjęciach. Wykonanie,estetyka na bardzo dobrym poziomie. Brak ruszt o którym wspomniałeś. Co do tego uchwytu ,, od szafki" i węża ,, ogrodowego" to uważam, że na takie pierdoły nie ma co zwracać uwagi. Uchwyt ma umożliwić otworzenie pokrywy zasobnika,a wąż doprowadzić powietrze do niego. Taka ich rola,nic więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MatCh napisał:

Witam, Zdecydowałem się na kocioł z podajnikiem dla własnej wygody 

Przy aktualnym piecu spalamy około 5 do 6 T rocznie, 

Ekogroszek teraz jest po 1300zl tona x 6 ton  to wychodzi - 7800zł

Chyba trzeba jeszcze docieplać dom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Animus, cena przeraża ale co zrobić, w tamtym roku za miałogroszek płaciłem cos koło 760 zł. Nie widzę tańszego paliwa do ogrzania domu jak ekogroszek...

Taki 19 kW wystarczy gdzie aktualnie miałem 38? 
Co prawda na tej stronie wylicza też 19kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na twoim miejscu odkupiłbym za parę groszy gdzieś  kocioł zasypowy/wymiennik 20kW,  palił jakimś drewnem-odpadami, a kasę co roku inwestował w ocieplenie, aż zejdziesz do 2-3 ton na sezon, inaczej paliwo wyrwie kasę i termomodernizacji nie będziesz miał za co zrobić, bez kredytu, a stopy procentowe idą w górę, więc nie ma ruchu większego.

Miska ryżu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MatCh  Nie chce sie narzucać pomysl moze o piecu na pelet .Piec taki chodzi zał/wył czyli jak gazowy .Kolega zmienil z podajnika na groszek i wsadzil palnik na pelet i sobie chwali.Weglem palic sie bedzie ponoc do 2035 ,pomysl poczytaj czysciej w kotlowni popiolo bardzo malo mozeszw ogrodku rozsypac.

4 minuty temu, marekd napisał:

MatCh  Nie chce sie narzucać pomysl moze o piecu na pelet .Piec taki chodzi zał/wył czyli jak gazowy .Kolega zmienil z podajnika na groszek i wsadzil palnik na pelet i sobie chwali.Weglem palic sie bedzie ponoc do 2035 ,pomysl poczytaj czysciej w kotlowni popiolo bardzo malo mozeszw ogrodku rozsypac. Zapomnialem doda ma kociol u siebie do montazu firmy PIRo na pelet - nie reklamuje tego producenta.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym oprócz ekogroszku,możesz też palić pelletem. Paru kolegów z forum robi tak na swoich SV-kach. W okresach przejściowych pellet przemysłowy,gdy robi się zimniej ekogroszek. Ale wybór należy do Ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam mam taki na SVce

Od stycznia zeszłego roku pale pelletem i za chiny ludowe nie wrócę do ekogroszku. W skali roku przy rozpoznaniu rynku pelletu nie wydasz więcej jak na ekogroszek a obsługa,  czystość czy popiół to jest inna bajka.

 

Zobacz na TechnixPel 19kW polecam z nowym ArgosMaxv2   zakładać zawór 4d I pompa kotłowa,  zamontować na komin RCK i śmiga.  A jak Ci się umyśli palenie groszkiem, zdemontujesz górny podajnik, przełączysz soft na węgiel i będziesz mógł czarnymi kamieniami palić 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Pieklorz napisał:

Od stycznia zeszłego roku pale pelletem i za chiny ludowe nie wrócę do ekogroszku. W skali roku przy rozpoznaniu rynku pelletu nie wydasz więcej jak na ekogroszek a obsługa,  czystość czy popiół to jest inna bajka.

👍🏻 😊

Ale „glutem” tam nie palisz? Cos tam skrobac w srodku trzeba?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To na dzień dzisiejszy jaki kocioł polecasz @Pieklorz? A sterownik, Agros czy skzp? Miał Sekom kiedyś z wymiennikiem pionowym ale chyba już nie a wolałbym taki(tak się nie kurzy jak u dołu wybierasz popiół jak z półek-obecnie mam heitztechnik Q Eko duo 25 kw, już 12 lat i szukam w razie czego)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@PioBinróżne sprawdzam. Zaczynałem od przemysłowego z bigbaga po lokalny tani, który się skiepscił. Palnik sobie radzi, wysuwa z takiego lipnego kanapkę. 

Później fajne dostawy lokalnego podobno dębowego,  bardzo fajnie się to paliło 6mm i przy kasie do 900zl ostatnia dostawa.

Teraz A-1 Sylva i tu też jest dobrze. W domu pracuje na Mster kolor 4,3,  do tego z sonda tj BCA-02. 

@tomson36w pelecie pionowy jest skamp-pv 15kW (wcześniej jako groszek był to 20kW ) do ocieplonych 240m można wybrać. 

Dla wersji pelletowej ArgosMaxv2 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Pieklorz napisał:

Teraz A-1 Sylva i tu też jest dobrze. W domu pracuje na Mster kolor 4,3,  do tego z sonda tj BCA-02. 

Teraz A-1 Sylva i tu też jest dobrze. W domu pracuje na Mster kolor 4,3,  do tego z sonda tj BCA-02.  Co to znaczy Mster kolor 4,3, ???   bo Sylva to pellet z Wiela(miejscowość na Kaszubach)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na SV-ce też spalisz pellet i jak pisałeś wyrazie czego możesz wrócić do ekogroszku. Tu masz możliwość palenia większą ilością paliw. Co do sterowników to SKZP jest OK z tym drugim nie miałem do czynienia więc nie będę się wypowiadał. Ciężko w dzisiejszej sytuacji doradzać komuś w jakie źródło ogrzewania ma iść. Ja dwa lata temu postawiłem na ekogroszek,palnik SV200 i sterownik SKZP 02. Na dzień dzisiejszy wiem,że to był dobry wybór ponieważ w razie czego mogę spalać inne paliwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na obrotówce Pancerpola też spali inne paliwa, pelet również. Nie ma zabezpieczenia cofnięcia żaru do podajnika, ale spalić bez problemu spali. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi o to że jak kupi typowo pelletowy palnik to zostaje tylko jedno paliwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Pieklorz napisał:

Sam mam taki na SVce

Od stycznia zeszłego roku pale pelletem i za chiny ludowe nie wrócę do ekogroszku. W skali roku przy rozpoznaniu rynku pelletu nie wydasz więcej jak na ekogroszek a obsługa,  czystość czy popiół to jest inna bajka.

 

Zobacz na TechnixPel 19kW polecam z nowym ArgosMaxv2   zakładać zawór 4d I pompa kotłowa,  zamontować na komin RCK i śmiga.  A jak Ci się umyśli palenie groszkiem, zdemontujesz górny podajnik, przełączysz soft na węgiel i będziesz mógł czarnymi kamieniami palić 

Czy chodzi o taki kocioł? Myślę że najlepiej jak będę miał możliwość palić ekogroszkiem i pelletem, porównałbym jak to wygląda kosztowo ewentualnie groszek na mrozy a tak pellet. 

 

https://multi-eko.pl/kotly-piece-na-ekogroszek/2359-kociol-co-sekom-technix-pel-24-49-24-kw-piec-pellet-ekogroszek-5-klasa-ecodesign.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W domu mam kocioł na SVce

Od stycznia 2021 czyli już rok czasu spalam pellet w uzbrojeniu pelletowym. Węgla nie chcę,  ale sterownik który testuje obsługuje oba paliwa w automacie z zapalarką. Jak potrzebny do dwóch zaworów to większy jego brat ArgosMaxv2 ma 7calowym z takimi samymi nowymi możliwościami. 

 

Ja na kotle ze względu na prostą i średnio poprawną instalację  korzystam z tego:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.