Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Galmet genesis plus kpp z palnikiem Revo


TomekMM

Rekomendowane odpowiedzi

Zapomnialem dodać, ze na grzejnikach mam głowice takze nie przegrzewam pomieszczeń.

Opcja z wylaczeniem pompy przez termostat sie u mnie nie sprawdzala z tego wzgledu ze mam za duzo pomieszczen w domu. W jednych byl skwar a w innych zimno...

Edytowane przez TomekMM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukaj więc kotła z dużą pojemnością wodną, który będzie pracował na dużej histerezie, nie wyłączając pompy CO nawet w czasie gdy kocioł się wygasi

Chyba ten Biawar Pellux 200 byłby dla Ciebie idealnym rozwiązaniem.

Jest jeszcze opcja dostawienia bufora, jeśli wybierzesz kocioł z mniejszą pojemnością wodną

Edytowane przez Benton661
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten biawar ma sterowanie z pluma czy cos innego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pluma

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

https://pellux.pl/pl/produkty/kotly-c-o-na-pelety/pellux-200touch/

Ma sterowanie Pluma. Panel na kotle jest dotykowy. Kociol z tego co pamietam to skandynawska konstrukcja Nibe. Zaadoptowana na nasz rynek Jego potezna polemnosc wodna wynika z tej przerobki. W oryginale kociol mial wbudowany zasobnik CWU. Z tego zrezygnowano i kociol stal sie kotlem z malym buforem. Przy 190 wystarczy ustawic histereze kotla na 10- 15 stopni. Wylaczyc fuzzy logic  temperaturowy i przy malym odbiorze kociolpracuje 40 min i stoi trzy godziny. 

Na obieg grzejnikowy polecam do tego kotlamieszacz 4D z silownikiem. podlaczy pogodowke. I przy np mocno przewymiarowanych grzejnikach co zawsze ma miejsce w okresach przejsciowych kociol bedzie rzedziej pracowal. Ekonomika spalanie pelletu polega wlasnie na rzadkim odpalaniu palnika. Warto do tego kotla zamowc modul lambda z wiadomych i wczesniej wymienionych wzgledow. przed zakupem warto skontaktowac sie z producentem( zawsze odpowiada) w temacie sterownika. Czy nie ma przypadkiem" lepszych i gorszych" wariantow oprogramowania do wyboru. Choc nie podejrzewam zeby akurat Biawar stosowal takie triki. Obsluga bufora nie kazdemu jest potrzebna. Ale warto to miec. Wiadomo? moze sie zdecydujesz. Warto tez zamowic sterownik pokojowy. Przeciwnicy sterowania pogodowego i pokojowego  twierdza ze to jest wielkie be i glowice na grzajnikach wystarcza. Nieprawda. trzeba tylko umiec to poustawiac do danego domu poswcajac temu troche czasu. Na panelu pokojowym oprucz funkcji pomiaru temperatur ( histereza 0,1 stopnia!) jest podglad na prace kotla, temp wody w boilerze. pojawiaja sie alarmy gdy pellet soie konczy itd.
Co jest fajne  fjne w sterowaniu Pluma? To, ze sterownik jest dopracowany. Dostep online ma przyjemna szate graficzna, Czytelne wykresy pracy kotla i wszelkich temperatur. Przyzwyczailem sie juz do tego ze jak kociol pracuje to odpalam tableta i wlaczam sobie browar w salonie i wszystko co sie dzieje mam jak na dloni.

 

ECONET.JPG

ECONET 2.JPG

ECONET 3.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic dodać, nic ująć:-)

Jedynie do pełnej ochrony kotła i jego stabilniej pracy, zamiast 4d lepsza opcja to zawór termostatyczny i 3d z siłownikiem

Edytowane przez Benton661
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrzac na mase tego kotla wydaje mi sie ze jest zrobiony z cienkiej blachy. W specyfikacji ze strony ktora podales nie ma nic w tym temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Benton661 napisał:

Nic dodać, nic ująć:-)

Jedynie do pełnej ochrony kotła i jego stabilniej pracy, zamiast 4d lepsza opcja to zawór termostatyczny i 3d z siłownikiem

Jako ochrone powrotu mam sprzeglo rozdzielacz zamontowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Foty zrobilem przed chwila. Co mciekawego tam widac? Ano to, ze temp. na dworzu spadla pomnizej 12 stopni. Wtedy wlacza mi sie tryb auto zima. przeciwnikom pogodowki proponuje zwrocic uwage na temp na obiegu mieszacza. Pompa pracuje. mieszacz daje 26 stopni na obieg. Dotykajac grzejniki wcale nie czuc ze sa cieple. Ale te grzejniki grzeja! Temp w obieg zalezy od tego co da pogodowka z uwzglednieniem temp. w domu. Na lato obnizam z 22 na 21,3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór termostatyczny, sprzęgło i 3d z siłownikiem i jest bajka:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Wnetrze Tej dwusety jest podobnie skonstruowane jak mojego mniejszego pelluxa. komora spalania jest wylozona dookola szamotem. Nad palnikiem jest szamotowy deflektor w kszatlcie daszka (szamoity maja szczegolny sens przy poziomych palnikach) Tu zaden plomien nie oddzialowuje bezposrednio na blache. tak ze jej grubosc nie ma wiekszego znaczenia. Napisz maila do producenta i popytaj co cie interesuje. 

U mnie po sezonie we wnetrzu kotla nie ma grama rdzy. pomimo ze mam wywalone na asekuracyjne zalecenie co do tych standardowych 55 stopni. Tu akurat jest bufor, a powrot na poziomie 45 stopni trwa tylko chwile.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Benton661 napisał:

Zawór termostatyczny, sprzęgło i 3d z siłownikiem i jest bajka:-)

Po co mi ten zawor jak mam sprzeglo?

3D z silownikiem mam na obiegu grzewczym

Edytowane przez TomekMM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też puszczam czasem na obieg grzejników 28 stopni. Kocioł po wygaszeniu ma postój prawie 3 godziny, cały czas zasilając grzejniki, a mam pojemność wodną kotła "tylko" 90 litrów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, TomekMM napisał:

Po co mi ten zawor jak mam sprzeglo?

3D3m z silownikiem mam na obiegu grzewczym

Przy pellecie zalecane jest, żeby powrót miał minimum 55 stopni. Po to jest ten zawór, aby tego pilnował

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle ze u mnie powrót ma max 2 stopnie mniej jak zasilanie przy tym sprzegle  :)

takze dodatkowe bzdetki sobie daruje mysle  :)

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

U mnie na wykresie na obiegu  grzejnikowym ( wykres) mam 3 d. W rzeczywistosci mam 4d. Niew moge sie zebnrac na tel do serwisanta zeby to zmienil. 3D jakos nigdy do nnie nie przemawialo. Bo albo reguluje temperatura na obieg grzejnikowy. albo zabezpiecza powrot. mi osobiscie nigdy to jakos nie lezalo. Jestem zwolennikiem 4 d i sie tego trzymam

7 minut temu, Benton661 napisał:

Też puszczam czasem na obieg grzejników 28 stopni. Kocioł po wygaszeniu ma postój prawie 3 godziny, cały czas zasilając grzejniki, a mam pojemność wodną kotła "tylko" 90 litrów

Dlatego wlasnie dobrze jest miec " za duze " ( przewymiarowane) grzejniki. Pracuja na niskiej temp i stad taki efekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mam przewymiarowanych grzejnikow, a czasem tez kolo 30stopni idzie woda i spokojnie to daje rade.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, TomekMM napisał:

Tyle ze u mnie powrót ma max 2 stopnie mniej jak zasilanie przy tym sprzegle  :)

takze dodatkowe bzdetki sobie daruje mysle  :)

W momencie rozgrzewania całej instalacji, albo na dole histerezy kotła, gdy zaczyna się odpalać przy 55 stopniach, różnie może być z tym powrotem:-)

To nie ekogroszek, tu kocioł pracuje na różnych temperaturach, najczęściej w przedziale 55-70 stopni

Edytowane przez Benton661
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie popadajmy w skrajnosci mysle  :)

przez pare minut sie poec nie spoci od razu. Na piecu ktory mam teraz na ekogroszek nigdy w zyciu jeszcze wody w srodku nie widzialem  :)

mysle ze wazniejsze jest zeby poec nie mial dlugich przerw w dzialaniu jak to np ma miejsce kiedy ktos solarami wode grzeje latem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Z temp powrotu i problemasmi jakie moga wyniknac jest jask z yeti. Wszyscy slyszeli ale nikt nie widzial. jedenascie sezonow hajcowalem weglem w klimoszu. gdzie powrot czesto spadal do 38 stopni. I co? i nic. po jedenastu sezonach w newralgicznych dolnych partiach kotla, rdzy naskrobalbym moze mala lyzeczke. 

Kociol zgnije tylko w jednym wypadku. Gdy podlaczymy duze grzejniki baz jakiegokolwiek mieszacza ma zadanej temp kotla 45 stopni " bo tyle wystarczy. Wachajaca sie temp powrotu pomiedzy 40 a 55 stopni nie wyrzadz zadnej krzywdy przez lata. Jestem tego najlepszym przykladem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Visitor1230 napisał:

Wachajaca sie temp powrotu pomiedzy 40 a 55 stopni nie wyrzadz zadnej krzywdy przez lata. Jestem tego najlepszym przykladem.

Potwierdzam :)

u mnie sprzeglo pracuje od niedawna.

wczesniej temp powrotu tez byla czasem bardzo niska. I poec dziala juz 14 lat bez żadnej czkawki.

przypuszczam ze jeszcze go opchne dalej  bo nic sie z nim nie dzieje. Sprzęgło pospawalem sobie i zamontowalem tylko dlatego, ze po zalozeniu stera skzp-02 piec duzo stabilniej mi chodzi i przelozylo sie to na zuzycie opalu.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobisz jak zechcesz:-). Po kilku sezonach być może stwierdzisz, że taka mała "bzdetka" jednak by się przydała:-)

Tu nie chodzi tylko o ochronę kotła, tylko o warunki do poprawnego procesu spalania pelletu 

Edytowane przez Benton661
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230
2 minuty temu, TomekMM napisał:

Nie popadajmy w skrajnosci mysle  :)

przez pare minut sie poec nie spoci od razu. Na piecu ktory mam teraz na ekogroszek nigdy w zyciu jeszcze wody w srodku nie widzialem  :)

mysle ze wazniejsze jest zeby poec nie mial dlugich przerw w dzialaniu jak to np ma miejsce kiedy ktos solarami wode grzeje latem.

Zgadza sie. Dodalbym jeszcze staly przeplyw wody przez kociol jak rzecz na plus. Przy buforze na krotkim obiego to oczywiscie nie obowiazuje bo tu warunki sa calkiem inne. Totalnym nieporozumieniem sa instalacje gdzie termostat pokojowy podlacza pompke. Ze z ekonomia to nie ma nic wspolnego to juz nawet nie wspominajac. A co do stalej pracy pompki. Warto tu pomyslec o adaptycyjnej. U mnie na obiegu za buforem mam wlasnie taka. I nigdy nie pracuje na adaptacji z moca wyzsza niz 7W.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.