Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozy na przyszłość...


Gość berthold61
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj dyskutujemy ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozach na przyszłość...

W tym wątku dopuszczamy wpisy "polityczne". Prosimy o merytoryczne wypowiedzi.

O cenach poszczególnych gatunków opału dyskutujemy tutaj: ekogroszekpellet, węgiel inny niż ekogroszek

Inne powiązane tematy: Dodatek węglowy; Zakup węgla od gminy

Posty nie na temat wydzielone do kosza znajdziesz tu.

Rekomendowane odpowiedzi

Tak. Tyle, że do mojego domu pompa powinna być dość spora. Bufory do drewna też ze 2500 litrów. Do tego odpowiedni kocioł. Robi się drogo ;) No, ale trudno. Knuję dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez przesady, spokojnie dogrzejesz domek PC. Masz dobre ocieplenie, przewymiarujesz grzejniki i problemu nie będzie. Jedynie coś awaryjnie do wspomagania w razie kryzysu klimatycznego.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że zagrzeje. Tylko kupno i instalka, to nie mały koszt. To miałem na myśli 🙂 Na wypadek kryzysu (i nie tylko, bo palę w nim regularnie) mam piec akumulacyjny na drewno (kuzniecow).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czas będzie grał na Twoją korzyść. Pompy nie powinny tak szybko drozeć i dostępność powinna być lepsza. Takie sa tylko moje spostrzezenia, niekoniecznie tak może byc, gdyż część ludów po ostatnich przebojach pewnie zdecyduje się na montaż pompy. To będzie inwestycja już na długie lata, bez obawy że wprowadzą zakazy. Oby tylko prądu wystarczyło wszystkim użytkownikom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oby ceny prądu nie fikały przede wszystkim. Nie mam paneli żadnych, a na nowych zasadach już nie są takie fajne. A od połowy przyszłego roku będzie jeszcze mniej fajnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... i nowe zasady znowu będą dobre ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.02.2023 o 18:10, miklo napisał(a):

Tyle, że do mojego domu pompa powinna być dość spora. Bufory do drewna też ze 2500 litrów. Do tego odpowiedni kocioł. Robi się drogo 😉 No, ale trudno. Knuję dalej

jak dla mnie to gaz chyba najrozsądniej się kalkuluje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jechać dalej na tym co się ma i zbierać powoli fundusze na zakup czegoś nowego. Co to będzie? Czas i życie pokaże jak się nam dalej losy naszego regionu potoczą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Należy pamiętać, że gaz już też wchodzi na cenzurowane, dzięki ekooszołomom. Na zachodzie masowo wywalają kotły na gaz. 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Knuję, bo w tym roku po raz pierwszy mam szansę się załapać na Czyste Powietrze. Nie wiem, czy w przyszłym roku znów wpadnę w odpowiednie widełki ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, arekkk napisał(a):

jak dla mnie to gaz chyba najrozsądniej się kalkuluje

Też tak knułem, ale przyłączyć mnie mogą najwcześniej w połowie przyszłego roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sąsiad był pewny że mu gazu nie przyłączą, jakoś równo rok temu o tym rozmawialiśmy, wtedy co była największa propaganda, że z każdym nośnikiem energii będzie problem. I jakoś na jesień już miał podpięte, może po jakichś układach. W każdym razie ma teraz i PC i gaz, a jeszcze się nie wprowadził.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie to oficjalne info. Złożyłem wniosek, rozmawiałem z panią z lokalnej gazowni. Na ten rok nie ma szans. Umowy są na przyszły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W maju ub. r. składałem internetowo wniosek o przyłącze dla rodziców. Termin wykonania był ustalony do 30.11.2022, w połowie października przyłącze było już zrobione. Tylko w tamtym roku dostali więcej kasy na przyłącza i widzę po okolicy, że bardzo dużo osób się podłączyło, więc może dlatego teraz takie terminy.

Edytowane przez Dipper
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wychodzi na to, że od sierpnia nie było zainteresowania to wprowadzili limity.
Teraz jest to cofnęli
Chcą być lepsi od Orlenu.

  • Zgadzam się 1
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja wczoraj wieczorem odpaliłem kocioł na groszek (3 klasa, jedzie w dwustanie, przedpotopowy jest, nie grzeje bezpośrednio instalacji CO, tylko przez wymiennik płytowy). No i sobie obczajam, jak się zachowuje, gdy palę raz na jakiś czas w swoim Kuznieciowie, a klima grzeje poddasze. Teraz mam też ciepłe podłogi i odciąża troszkę klimę. Taki tam eksperyment. Wychodzi na to, że odbioru ciepła prawie nie ma 😉 TIMEL nie steruje kotłem. Mam go na razie po to, żeby mierzyć. Oryginalny sterownik nie pokazuje praktycznie nic. Pomiar temperatury powrotu (czujnik) umieściłem na powrocie z CO, jeszcze przed zaworem 3D. Nie pokazuje zatem, jakiej temperatury woda trafia na kocioł, tylko jaką temperaturę faktycznie ma woda na powrocie z CO. Widać zatem, że 38,5 idzie na CO, a wraca 37,8. W nocy będzie mróz. Ciekaw jestem, co pokaże 🙂

Niestety mój klamot w takich warunkach jest potwornie niewydajny. Może tego TIMELa podepnę tak na serio i zobaczę, jak idzie w PID.

 

PXL_20230308_114807056.jpg

PXL_20230308_123146122.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Rok wyborczy, więc trzeba brać poprawkę na wszelkiego rodzaju rewelacje:

https://finanse.wp.pl/ceny-pradu-prezes-ure-taryfy-na-2024-r-beda-nizsze-jest-jedno-ale-6876718721026848a

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rok wyborczy rokiem wyborczym ale jednak spowolnienie gospodarki światowej robi presję na obniżkę ceny  węglowodorów. 
Główny ekonomista orlenu co dopiero wypowiedział się odnośnie cen, które mają się wahać pomiędzy 70-90 $ 
https://www.portalspozywczy.pl/technologie/wiadomosci/ceny-ropy-beda-sie-wahac-miedzy-70-a-90-dol-za-barylke,221025.html
ale rynek i tak wie lepiej bo cena zanurkowała w tym samym dniu co ekspert dawał upust swoim prognozom do 65$
https://stooq.pl/q/?s=cl.f&d=20230316&c=1d&t=l&a=lg&b=0

Powinien postać jakiś ruch obywatelki kontrolujący koncerny państwowe bo ceny w hurcie lecą na łeb na szyję a w detalu delikatnie, bez pośpiechu, panie po co tu się spieszyć z obniżkami 😞

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak z cenami węgla. Sprzedawcy chętnie podnosili ceny i potrafili mieć przebitkę 400%, ale jak przyszło w drugą stronę, to płacz i lament 😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale przecież główny ekonomista Orlenu ustosunkował się do tego zarzutu 😄. Orlen jako koncern nie jest podmiotem pomagającym Polakom. Jeśli są warunki do sprzedaży po wyższych marżach to tak będą robić, bo w przeciwnym przypadku byłoby to działanie na niekorzyść koncernu i zarządu 😄. Dodatkowo takie działanie by spowodowało braki paliwa, bo szło by ono za granicę. Z jednej strony argumenty logiczne, natomiast niezbyt przyjemne z perspektywy konsumenta końcowego.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słyszeliście już o nowości w PC? Akustyczna pompa ciepła, czasem zwana też membranową. Chyba warto poczekać jeszcze rok bo to może być game changer. Choć wiele zależy też od tego jaka będzie cena dla konsumenta u nas w Europie. Bo już obecnie bardziej opłaca się sprowadzić PC z Chin niż płacić bandyckie ceny idące w kilkadziesiąt tysięcy za samo urządzenie w kraju.

Francuska firma Equium pracuje już nad prototypami. Najciekawsze zalety z punktu widzenia tych, którzy szukają modernizacji a nie źródła ciepła dla nowego budynku - temperatura zasilania nawet 80 stopni przy COP podobnym do obecnie najlepszych spotykanych. Czyli brak konieczności przewymiarowywania grzejników, bądź modernizacji instalacji na niskotemperaturowe typu podłogówka. Z powodzeniem te pieniądze można przeznaczyć na izolację albo na stolarkę okienno czy drzwiową.

https://www.gramwzielone.pl/trendy/109745/francuzi-testuja-termoakustyczna-pompe-ciepla-do-zastosowan-domowych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompę z Chin (NewEnergy), można kupić w PL za 9-10tyś zł z gwarancją i fakturą.

 

Identyczna na Alibabie + dostawa, VAT, cło to koszt ok 8000zł. Nie prawdą jest, że mamy jak to piszesz "bandyckie ceny". Osobiście to sprawdzałem z zapytaniem u kilku sprzedawców jaki koszt dostawy 

Monobloki 7kW Panasonica są do kupienia za 15-16tyś zł, Kaisai podobnie. Haier 3-4tyś taniej.

 

 

PS Nie oglądaj tego "eksperta":

image.png.339b9e73a05d5c5054aa31e7a891b1ee.png

Bo on bajki opowiada. Ogólnie szkoda słów na jego niekompetencję.

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak znam tego Pana, mieszka sobie jednak na ciepłym półwyspie Iberyjskim więc ma zupełnie inną perspektywę na takie sprawy. Jemu wystarczy klimatyzator do pokoju kupiony za 600 dolarów. Jestem sceptyczny co do jego entuzjazmu jak i tego o czym opowiada ale jakieś informacje przekazuje. Sam mieszkałem rok w Portugalii i to niebo a ziemia jeśli chodzi o warunki klimatyczne oraz skalę problemu oraz wyzwania dotyczące ogrzania własnego budynku tu i tam. Nie jest więc wcale tak hop siup jak twierdzi ale obecne ceny za kotłownie i różne ich warianty tak czy tak uważam za bandyckie. Tym bardziej, że co rusz UE wymyśla kolejne sposoby na uszczęśliwienie nas na siłę i zrobienie utopii za pieniądze, których jeszcze nawet nie mamy i nawet nie wiadomo czy zarobimy. Branie zaś kredytów na to by wydać 10 razy więcej, uzależnić się od elektrowni i zadowolić chore przepisy ekologiczne uważam za nielogiczne. Choć sam już nie wiem co oni chcą tak naprawdę osiągnąć. Słyszałem już o tym, że wraz z certyfikatami emisyjności budynków będą wzrastać wymagani. Póki co gnębią nowo budujących, zaczną też modernizujących, mają też objąć certyfikatami emisji wszystkich obywateli a nie jak dotąd emitentów hurtowych. Plany są co najmniej niepokojące i będą nam mocno ciążyć w przyszłości, szczególnie finansowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak nie masz racji w tej kwestii:

image.png.296b6f0d5ce966bea852be2ce72bb74b.png

 

Przytoczyłem tego gościa, bo on pier... głupoty, że jest dużo taniej etc. NIE JEST!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.