Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

@Grzegorz112Gdybym miał pieniądze, to dwa lata temu kupiłbym Atmosa, ale że musiałem ciąć koszty, to wyszło jak wyszło, mam tani kocioł z papierami i w razie czego nie muszę wzywać serwisanta 🙂 .

Czy ten, czy tamten, to na paletach długo nie pojedziesz, przyjdzie ostrzejsza zima i się zniechęcisz, dużo roboty z tym rozbieraniem, noszeniem, podkładaniem.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paletami możesz przepalać w okresach przejściowych, na zimowe miesiące trzeba szykować coś grubszego lub mieszanka z węglem.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taaaak, do wszystkiego mnie ciągnie, do paneli, pompy ciepła, zeroemisyjnego domku, tylko jak się nie ma miedzi, to się na 4literach siedzi  😛

Edytowane przez szpenio
  • Lubię to 1
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, szpenio napisał(a):

@Grzegorz112Gdybym miał pieniądze, to dwa lata temu kupiłbym Atmosa, ale że musiałem ciąć koszty, to wyszło jak wyszło, mam tani kocioł z papierami i w razie czego nie muszę wzywać serwisanta 🙂 .

No rozumiem że nie musisz wzywać bo i tak gwarancja poszła w pi..u po przeróbkach:)

Ale nie oto, lecz czemu myślisz że do Atmosa byś potrzebował serwisu? Tam też jest prosta obsługa:) byle kupić coś innego jak wersja S

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.02.2024 o 19:39, Matejko1 napisał(a):

@piotrek1111 Jak się sprawuje twój kocioł MPM 18 Wood Plus? Czy palisz na ciągu naturalnym i na grawitacji? Czy masz wentylator? Jakie masz wysokość i przekrój komina? Czy już dołożyłeś bufor?

Ja palę u siebie na naturalnym ciągu. Grawitacyjnie ogrzewam tylko latem cwu. Kocioł pracuje w układzie otwartym a grzejniki w zamkniętym i spięte to jest płytowym wymiennikiem ciepła. Nie mam wentylatora, komin systemowy fi 200 o wysokości 9 metrów. Ogólnie to jestem zadowolony ale wydaje mi się, że w rzeczywistości ma większą moc. Palę ciągle bez wygaszania (jeszcze bez bufora) i przy takich ciepłych dniach wymiennik zarasta dość szybko. Mam trochę małą kotłownie i drzwi 70 więc muszę zrobić bufor pod wymiar. Za jakiś czas zrobię szkic mojej instalacji i założe nowy temat z prośbą o pomoc do kolegów jak to najlepiej podłączyć. Bufor myślę podłączać dopiero w wakacje.

Pozdrawiam wszystkich palaczy 😀

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.02.2024 o 23:14, piotrek1111 napisał(a):

Ja palę u siebie na naturalnym ciągu. Grawitacyjnie ogrzewam tylko latem cwu. Kocioł pracuje w układzie otwartym a grzejniki w zamkniętym i spięte to jest płytowym wymiennikiem ciepła. Nie mam wentylatora, komin systemowy fi 200 o wysokości 9 metrów. Ogólnie to jestem zadowolony ale wydaje mi się, że w rzeczywistości ma większą moc. Palę ciągle bez wygaszania (jeszcze bez bufora) i przy takich ciepłych dniach wymiennik zarasta dość szybko. Mam trochę małą kotłownie i drzwi 70 więc muszę zrobić bufor pod wymiar. Za jakiś czas zrobię szkic mojej instalacji i założe nowy temat z prośbą o pomoc do kolegów jak to najlepiej podłączyć. Bufor myślę podłączać dopiero w wakacje.

Pozdrawiam wszystkich palaczy 😀

Jak z dymieniem z wood plus przy podkładaniu dymi? czy sprawdza się ten wyciąg spalin? Kupił byś 2raz ten piec czy jednak w coś innego poszedł?

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.02.2024 o 08:09, durczyk napisał(a):

U mnie jak już się dobrze rozpali to aż zaczyna dudnic w kotle aż jest to słyszalne w całym domu, czym to może być spowodowane?

Za dużo powietrza pierwotnego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś tam zawsze zadymi przy podkładaniu. Jeśli zamkniesz klapkę miarkownikiem i delikatnie otworzysz drzwiczki załadunkowe i poczekasz jak złapie ciąg to prawie nie dymi. Ja tam jednak tęsknie za stary kotłem. Miałem dolne spalanie, załadunek górny i stalopalność na poziomie 8-10 godz. Komora była ogromna, co prawda sam w nim dorabiałem palnik szamotowy i zmniejszałem powierzchnię rusztu i pomimo tego, że nie miał powietrza wtórnego za przegrodą to paliło się super. Uważam, że tak drobne łupanie drewna to cofnięcie się w czasie. W starym kotle paliłem kawałkami 3, 4 krotnie większymi i nigdy mi się nic nie zawiesiło. Teraz jedynym wyjściem dla mnie jest bufor.

 

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem zadowolony, ale jeśli mam być szczery to ma 2 wady jeśli nie ma się bufora:

1 stalopalność

2 bardzo drobne łupanie

Dymienie przy podkładaniu nie było u mnie jakimś problemem bo kotłownia ma wentylację i żeby się do niej dostać muszę przejść przez spiżarnie i tam też mam bardzo dobrą wentylację. Nie ma szans żeby dym dostał się do części mieszkalnej.

Latem planuje założyć bufor i mam nadzieję, że będzie ok.

Edytowane przez piotrek1111
  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrek 1111 bufor nie zmieni gradacji opału 

Może mógłbyś nagrać film przy rozpalaniu mpm plusa i potem przy podkładaniu (taki z realnych warunków a nie producenta) wiele osób szuka informacji o tym kotle)

Mogę podać maila jak nie chcesz tutaj publikować:)

Edytowane przez Grzegorz112
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol @piotrek1111 może jak zrobisz film lub foto to będzie można coś  więcej powiedzieć. Ja palę drewnem i to na dokładkę w pionie bo moja 14 ma górny załadunek a polana mam na 33cm (wkładam też 50 i mam wcześniej pocięte na 23) . Jeżeli to jest dąb lub brzozą to niema problemu natomiast z sosną różnie bywa. Muszę mieszać grubsze z cieńszymi ale nie zapalki . Foto mojego opału. 

Pozdrawiam 

 

20240220_161253 (1).jpg

20240220_161036 (1).jpg

20240220_161439 (2).jpg

20240220_161410 (1).jpg

20240220_161217.jpg

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.02.2024 o 15:05, Grzegorz112 napisał(a):

Jak z dymieniem z wood plus przy podkładaniu dymi? czy sprawdza się ten wyciąg spalin? Kupił byś 2raz ten piec czy jednak w coś innego poszedł?

Jeśli mogę się wtrącić do tematu, również mam plusa, od kilku miesięcy w nim przepalam, pale z zawirowywaczem na naturalnym ciągu i dobrze, że nie montowałem wyciągu bo taki był pierwotny plan ale świetnie sobie radzi bez niego. Tak jak było to już poruszane na tym forum, przy podkładaniu najważniejsze to poczekać aż zostanie sama warstwa żaru, wtedy nie ma problemu, ale nawet przy odrobinie drewna jak uchylimy na chwilę drzwiczki załadunkowe to system oddymiania coś tam zaciąga tego dymu i nie wiele idzie na kotłownie. Przynajmniej u mnie 

  • Zgadzam się 1
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komin systemowy 200mm średnicy wysokosc około 10m, kotłownia umieszona w piwnicy być może stąd też wynika dobry ciąg. Na chwilę obecną jestem zadowolony ,nie mam problemu z rozpalaniem nawet jak piec jest wyziębiony a często jest. z podkładaniem również, na wierzch drewna dokładam trochę węgla i przy podkładaniu dłużej utrzymuje się warstwa żaru. 

  • Zgadzam się 1
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10m wysokości i fi 20cm toż to smok 😀 I wszystko jasne, wystarczy zadbać o żar, sypnąć szufelkę węgla, albo przesypywać grube polana wiórami, zrębką, dawać cienkie drewno, patyki na przekładkę, cokolwiek, aby wypełnić te puste przestrzenie w stosie drewna. A jeszcze lepiej drobniej porąbać proste klocki i starannie ułożyć, nie ma bata, żeby suche drewno nie chciało się spalać w MPM -ie. Ten kocioł nie lubi leniwych palaczy 😜 

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.02.2024 o 17:09, AO49 napisał(a):

Kol @piotrek1111 może jak zrobisz film lub foto to będzie można coś  więcej powiedzieć. Ja palę drewnem i to na dokładkę w pionie bo moja 14 ma górny załadunek a polana mam na 33cm (wkładam też 50 i mam wcześniej pocięte na 23) . Jeżeli to jest dąb lub brzozą to niema problemu natomiast z sosną różnie bywa. Muszę mieszać grubsze z cieńszymi ale nie zapalki . Foto mojego opału. 

Pozdrawiam 

 

20240220_161253 (1).jpg

20240220_161036 (1).jpg

20240220_161439 (2).jpg

20240220_161410 (1).jpg

20240220_161217.jpg

Może kolego pokażesz jak rozpalasz? Drewno masz raczej grubego sortu jak na nasze Kotly. Ja w swoim DS wood plus walczę raczej drobnym bo nie daję rady utrzymasz żaru na grubym…

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grube polana, jak i polana w pionie, w tym kotle można spalić, ale takie spalanie generuje straty, poprzez wychładzanie palnika powietrzem które lukami pomiędzy polanami biegnie prosto do palnika wychładzając go, płomień jest schładzany i nie grzeje tak jakby mógł.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, maracz napisał(a):

Grube polana, jak i polana w pionie, w tym kotle można spalić, ale takie spalanie generuje straty, poprzez wychładzanie palnika powietrzem które lukami pomiędzy polanami biegnie prosto do palnika wychładzając go, płomień jest schładzany i nie grzeje tak jakby mógł.

Narazie opanowałem drobne kawałki ale stopniowo większe niż te 20cm obwodu. Pewnie jakby je poprzekładać drobnymi albo zasypywać trotami to by takowych wielkich strat nie było…

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol @Adamo123 już gdzieś przedstawiłem foty po koleji jak dokładam do kotła na żar. Niewiem czy będzie to czytelne ale spróbuję. Podstawa to temperatura na czopuchu max to 70* nastepnie otwieram klapę sposobem @maronka sprawdzam ilość  żaru (W tym wypadku było trochę za dużo, układam pierwszą warstwę polan, mały dymek tłumie korami,trocinami, następnie układam następną warstwę,  w między czasie temperatura na czopuchu rośnie.  Rozpalanie bez żaru wygląda inaczej : warstwarstwa kartonów/papierów, następnie parę szczapek drzazgi smolnej na to krótkie szczapaki sosny lub brzozy to się rozpala (ciąg mam dobry) i następnie układam polana jak wyżej. 20240211_055036.thumb.jpg.06298dd921f299baeb613114d7b57dec.jpg20240211_055321.thumb.jpg.8b866e0e2e32a3e5c526a2bf3534059a.jpg20240211_055435.thumb.jpg.efbe86d59d1e59c9f2834df806ec0b2a.jpg20240211_055744.thumb.jpg.084c5eb8863aea8c584e17b4047995a9.jpg20240211_060025.thumb.jpg.c4d48d4b13d7eaf378cc4ff7b4e6076b.jpg20240211_060141.thumb.jpg.22e5e1cd6b93825ac380b1d1dcf4a59f.jpg  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, AO49 napisał(a):

Kol @Adamo123 już gdzieś przedstawiłem foty po koleji jak dokładam do kotła na żar. Niewiem czy będzie to czytelne ale spróbuję. Podstawa to temperatura na czopuchu max to 70* nastepnie otwieram klapę sposobem @maronka sprawdzam ilość  żaru (W tym wypadku było trochę za dużo, układam pierwszą warstwę polan, mały dymek tłumie korami,trocinami, następnie układam następną warstwę,  w między czasie temperatura na czopuchu rośnie.  Rozpalanie bez żaru wygląda inaczej : warstwarstwa kartonów/papierów, następnie parę szczapek drzazgi smolnej na to krótkie szczapaki sosny lub brzozy to się rozpala (ciąg mam dobry) i następnie układam polana jak wyżej. 20240211_055036.thumb.jpg.06298dd921f299baeb613114d7b57dec.jpg20240211_055321.thumb.jpg.8b866e0e2e32a3e5c526a2bf3534059a.jpg20240211_055435.thumb.jpg.efbe86d59d1e59c9f2834df806ec0b2a.jpg20240211_055744.thumb.jpg.084c5eb8863aea8c584e17b4047995a9.jpg20240211_060025.thumb.jpg.c4d48d4b13d7eaf378cc4ff7b4e6076b.jpg20240211_060141.thumb.jpg.22e5e1cd6b93825ac380b1d1dcf4a59f.jpg  

Super opis! Ja mam kocioł z załadunkiem od przodu bo to już ten nowy wood plus 26kW. Jeśli takie Polana można kłaść to już fajnie. A ze sprawnością jak?

dzięki za relację foto 

 

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol @Adamo123 zapomniałem dodać że na ruszcie mam położoną dwu częściową płytę 8 z otworami (są foty na wczesniejszych stronach) a palę zazwyczaj na stałej szczelinie szczególnie na noc (miarkownik po wypaleniu zbyt mocno otwiera klapę i chłodzi piec). Pytasz o sprawność i tu nie zabardzo wiem o co chodzi. Bufora nie mam,  oparłem nie zabardzo odmierzam, chyba mam z tym problem bo lubię palić a żona otwiera drzwi i okna. Z wyboru kotła jestem zadowolony ale ja jestem emerytem i to jest między innymi mój wypełniacz czasu.  

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.