Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Bo w zasypowcu to ciężko o jednakowy ogien przez cały proces spalania, jest wręcz to nie możliwe 🙂 Jeszcze dużo zależy od spalanego materiału, w wczoraj jak paliłem w tym woodzie, to kilka razy zaglądałem to jak się ten brykiet zawiesił, to wogole nie było ognia, ale na czopuchu było 130st, czyli paliła się zawieszona warstwa od dołu. Tak jak kiedyś pisałem, kocioł zamienia się w górnika, rozpalanego od góry 🙂 o dziwo z komina dymu nie było widać.. 

 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z montažu dwuch malych palnikow uzyskali wiecej miejsca w kotlu,ale pozbyli rownomiernego przeplywu.Cos za cos.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol @bercusżeby coś  opisywać to trzeba to widzieć w innym razie jest to tylko gdybanie-fantazja. 

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki,jest to najlepszy,najliepiej domyslony i zrobiony kociol planety.POLECAM.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, zaciapa napisał(a):

A co się negatywnego dzieje z kotłem? Dużo się rozwaliła przegroda, czy tylko popękała? Ja u siebie wymieniłem po roku cały zestaw, praktyczne odrazu przegroda pękła, ale to w niczym nie przeszkadzało, teraz mija siódmy sezon po wymianie i dalej działa, a co ciekawsze im bardziej się kruszyła, tym bardziej kocioł sprawował się lepiej.. 🙂

Dziś miałem trochę czasu, bufor w nowym domu był całkowicie rozładowany, temp 40/20/20/20, więc mogłem sobie sprawdzic ile dokładnie pójdzie opału w woodzie 18kw , po przeróbce przegrody. Poszło 20 kg brykietu, oraz trochę drewna na rozpałkę,(szczapy sosny) na wysokość przegrody, czyli nie więcej jak 3kg. Paliło się około 7godz (niecałe 2 wsady) , efekt końcowy to usrednione 100st.. Efekt uboczny był taki, że musiałem 2 razy dziobnąć pogrzebaczem, bo puchnie niemiłosiernie ten brykiet, gdzie w starym kotle, zawsze wypala się bez ingerencji.. 

Testa zrobiłem z ciekawości, bo ostatnio oglądałem filmiki, jak użytkownicy innych kotłów, chwalą się osiągnięciami spalania w swoich kotłach między innymi blaze, taki zachwalany, ale moim zdaniem chyba nic innego nie pozostało, jak się tyle kasy zapłaciło 😁

 Gość w blaze spalił 30 kg brykietu, nabił bufor 1000l do 80st bez odbioru na dom, to ja się pytam w czym ten zachwyt? 

To jeszcze dla przypomnienia dzisiejsze moje spalanie( sam bufor) 1200l, Wood 18kw, brykiet 20kg, drewno 3kg, tem bufora 100st.. 

Edit, ten drugi od góry analogowy ma błędne wskazania, tam powinno być minimum 100, bo ten cyfrowy umieszczony jest pod nim, odpowiedzialny jest za uruchomienie podłogówki.. 

IMG_20240303_174133.jpg

No to ci powiem jest ok , wsad miał 112kw (100%) a uzyskałeś trochę ponad 100kw, więc sprawność ponad 90% wychodzi-plus minus 95%,bajeczka, a taka padaka była

17 godzin temu, Adamo123 napisał(a):

Obiecałem wkleić filmik z palenia się w nowym MPM i oto jest. Sugestie?

IMG_0957.gif

A jest moc z tego płomienia tzn czy te 26 kw wyciąga czy raczej mniej 

18 godzin temu, zaciapa napisał(a):

bo puchnie niemiłosiernie ten brykiet

To samo mam u siebie jedynie pini kay nie puchł, dlatego omijam to paliwo a i cena zaporowa ,u mnie sosnowy wałki 1300 tona a  ruf 1800 a teraz węgiel wesoła 1300 z przywozem no nie ma sensu się męczyć i za to słono płacić,one puchną bo nad żarem jest wilgotno,jedynie małe ilości na żar da radę spalić bez problemu  ,a że w stary ci ładnie szło to może większa komora była i nie był w stanie się zaprzeć o ścianki, a jak środek spalnie to reszta też

  • Zgadzam się 1
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, maronka napisał(a):

No to ci powiem jest ok , wsad miał 112kw (100%) a uzyskałeś trochę ponad 100kw, więc sprawność ponad 90% wychodzi-plus minus 95%,bajeczka,

+\- 15-20% jak liczone temperatury z bufora. Wiem bo tez tak liczyłem dopóki cieplomierza a nie mialem.

Teraz na cieplomierzu mam niepewnosc 5% na “powtarzalnym” pelecie (kilka ton z jednej dostawy).

Jak kolega @Piecuch19 wskazal kiedys kalorycznosc peletu na 4kWh/kg (bo twierdzi ze pelet jest z drewna wiec nie moze miec wiecej niz drewno) to sprawnosc mojego kotla wychodzila >100%. Z jednej tony raz mialem 3800kWh i innym razem 4000kWh.

Wiec wnioski bledne ale satysfakcja jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja  zaciapie liczyłem 5kw z kg brykietu i 4 kw z drewna a różnica sprawności wynika z tego że 4kw z drewna liczy się prz 20% wilgotności a pelet i brykiet mają 7%

Edytowane przez maronka
  • Zgadzam się 1
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol @bercustu nie chodzi o to czy MPM jest ,,najlepszy" tylko że wypowiadanie się o nim tylko na podstawie przeczytanych postów nie oddaje obrazu bycia z nim na codzień. Forum które powstało przez użytkowników MPM mówi o plusach i minusach tego kotła. Mój wybór mpa był całkowicie przemyślany. Za była prostota  obsługi (a mam już swoje lata), cena i dostępność opału, różnorodność opałowa, cena kotła a przede wszystkim to że jako emeryt lubiący ruch on mi to zapewnia. Powiesz że przegroda i palnik marnej jakości to prawda ale czytając posty o MPM-ie to pewnie zauważyłeś ile użytkownicy mają  pomysłów o poprawieniu jego konstrukcji i to się nie kończy. Najlepszą wizytówką jest Kol @zaciapa który nie zważając na te wszystkie dolegliwosci do nowego domu wybrał MPM-a, a przecież w starym domu też pali w mp-ie. Ci którzy wybrali mp-a byli świadomi co ich czeka. 

Pozdrawiam 

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 2
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@AO49  Ten stary Mpm, to praktycznie, problemów z nim nie miałem, jakieś tam kosmetyczne sprawy, a dzięki prostocie wykonania, jak i prostej instalacji ładowania bufora, to i nie było problemów do narzekań, w myśl zasady, naładować, podpalić i przyjść na drugi dzień, to powtórzyć.. 

A z tym Wood'em, jak zacząłem palić, to żebym nie miał porównania z tym kotłem co mam, to chyba bym go wyniósł z kotłowni, tak szybko, jak go wniosłem 😁

Ale wszystko da się ogarnąć.. 🙂, jedynie co mi brakuje i tego nie mogę zrozumieć, dlaczego  zrezygnowali z drzwiczek ładowanych od góry? Te boczne dla mnie to porażka... 

@maronka

Ten brykiet wyniósł mi z dowozem 800 za tonę, musiałem coś dobrać jak zacząłem palić w drugim domu.. Puchnie jak cholera, ale za to jest bardzo kaloryczny.. Nie wiem, z jakiego gatunku drewna jest , ale koleś co mi przywoził, mówił, że jest ze stolarni, która produkuje drzwi.. I to, że puchnie to duży minus, ale z energia z niego pozyskania, mi to rekompensuje..🙂

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol @Grzegorz112,,Co ich czeka" to już każdy sam musi wyważyć. W moim przypadku to były 2 lata lektury forum w miedzy czasie eksperymenty na     5 letnim kopciuchu (gorno dolnym z dmuchawą) szamotki poszły w ruch. Z racji przepisów o 5 klasie musiałem coś postanowić. Kolega zmienił kopciuch na peletowca i też się przygladalem . Może też! ale jak przyszedł  sezon grzewczy zachodzę do niego raz a u niego kaloryfery zimne. Pytam co piec walnął a on odpowiada nie ale że Żona wraca z pracy o 17 to wtedy rozpalam - pelet drogi, piec drogi, serwisant też swoje bierze bo gwarancja.   Suma summarum wyszło że będzie MPM II 14kW. Za radą Kol @maronka wybrałem górny załadunek. Pierwszy sezon na oryginale (pęknięta przegroda, spalony szpic w palniku) no i się zaczęły przygotowania do wymiany tych elementów na nierdzewne (radzę sobie z tym materialem).        O tym jak to wykonałem to już pisałem i są foty na wcześniejszych stronach. To nie jest nic strasznego a ile satysfakcji że jeszcze coś mogę zrobić  i działa (75). Trochę długi ten wywód. Jeden wniosek każdy musi sam wybrać a sugestie Kol forumowiczów w tym są bardzo pomocne choć czytania jest sporo.

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol @Grzegorz112 te 140 stron to jest od 2021r ale chyba ten główny wątek to jest ten z 12 grudnia 2014 r pt Kocioł DS MPM i tam już jest 685 str. Zaczynałem od niego nie wszystko jest tam na temat. Dużo zbędnej ostrej wymiany zdań i to omijałem. Można wyłuskać cenne informacje  pozytywne i negatywne wymaga to jednak czasu żeby to ogarnąć. Mi pomogło. 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie którzy chcą kupić kocioł i czytają cały wątek mogą się zdziwić, bo kocioł przeszedł wiele zmian np.  od 2018r wymiennik w 18 kW robili większy jak w starym 25 kW. Od 2018r zaczęli robić małe otwory przegród. A palnik wirowy wszedł chyba w 2016r ( ale nie pamiętam - trzeba to sprawdzić). 

Dlatego czytanie o kotle, którego nie ma jest bez sensu. Sam kiedyś czytałem ten wątek od 2014r i wszystkim się tam dobrze paliło, a kocioł kupiłem inny z małą dziurką i nikt nie rozumiał wtedy o co mi chodzi, bo oni palili z otworami w  przegrodzie 2 x większymi ( a wszystko nazywa się MPM).

Obecnie są WOOD -y i następne zmiany palnika, ale od nie dawna.

 

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Film z telefonu, podświetlam latarką otwór wizjera, wtedy aparat w telefonie lepiej ostrzy i kolory zbliżają się do naturalnych.

Płomień po dwóch godzinach palenia bez bufora, kocioł rozgrzany 65st. góra - , powrót 55stopni, temp. spalin w czopuchu 180 stopni. Pozostało jeszcze do spalenia prawie pół komory załadowczej dębowego drewna. Jeśli drewno jest suche, to nie ma problemu z paleniem nawet przy tej małej, oryginalnej przegrodzie. Przy takiej pogodzie, jak dzisiaj(kilka stopni powyżej zera) muszę już po dwóch godzinach "jechać na minimalnych obrotach"

 

Edytowane przez szpenio
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@szpenio ten film jest prywatny...musisz zmienić ustawienia na publiczny żeby móc go obejrzeć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

@krzych13 Dzięki, poprawiłem

@Grzegorz112 Myślę, że niektórzy za bardzo się przejmują tymi klapkami od powietrza wtórnego, przy rozpalaniu można tam trochę uchylić, ale później to najlepiej przymknąć i dać sobie spokój, chyba że się spala jakieś nietypowe paliwo. Przy suchym drewnie wystarczy mała szparka na tej dłuższej zasuwce i tyle.

Edytowane przez szpenio
  • Lubię to 2
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, szpenio napisał(a):

 Jeśli drewno jest suche, to nie ma problemu z paleniem nawet przy tej małej, oryginalnej przegrodzie.

 

No właśnie w tym sęk, że do tej oryginalnej przegrody musi być wszystko idealne, idealne suche i najwyższej jakości drewno (najlepiej jak najdrobniejsze) , idealny niezmienny ciąg kominowy, ale nie wszyscy mogą spełnić takie idealne warunki, stąd są później problemy.. 

Ps, z tego filmiku ogień bardzo ładny.. 🙂

  • Zgadzam się 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego czytając tego tasiemca ludzie powinni sobie uzmysłowić, w co się wpakowali 😀, jeśli chcą, aby ich kocioł pracował jak na filmie reklamowym, to trzeba dać drewno jak na filmie. Jeśli nie ma się  takich ładnych suchych szczapek, to trzeba kombinować i częściej zaglądać do kotłowni, przerabiając jednocześnie kociołek pod swoje potrzeby.

 

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie drewna, to do spalania powinno być suche i każdy kupujący kocioł typu holzgas, powinien tak działać z wyprzedzeniem, żeby niedosuszonego nie wkładać do kotła. Nie ma takiego kotła, nawet na innych planetach który spaliłby mokre/ niedosuszone drewno bez strat.

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra to kilka pytań mam bo ten kocioł jest potencjalnym następcą mojego 17-19 ,rozważam jeszcze ogniwo bio 25kw, czy to na filmie jest na naturalnym ciągu czy z dmuchawą, czy z zawirowaczami w wymienniku 1 czy dwóch ,czy może bez zawirowaczy, jaka jest temp spalin przy takim paleniu ,jak szybko kocioł łapie temp 70-80 i czy w ogóle czuć tą moc 26kw, czy wiesza się drewno ,a może równo bez problemów spala, czy palisz na miarkowniku czy szczelinie,  jak mocno masz uchyloną zasuwkę pp, i czy jesteś zadowolony z kociołka 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Dmuchawą bo komin ma 7m,

2. Dwa zawirowywacze,

3. Temp spalin nieznana ponieważ nie zainwestowałem jeszcze w termometr😉

4. Od 30st do 80 st około 30minut

5. Mi gorzej pali się drewno twarde wtedy potrafi się przywiesić a sosna drobna typu zrzyna tartaczna pali się lepiej. Płomień na twardym jest bardziej niebieski a na iglastym taki jak na filmie. Nie mierzyłem dokładnie ale trochę w komin  ciepła przyjmuje. Na dzień dzisiejszy jestem zadowolony…

  • Zgadzam się 1
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.