Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Nie rób ludzi w wała.

Otwórz raport z badania. Zawoziliscie do laboratorium i dokładnie wiecie, że badania na 100%mocy oraz atest jest ważny, gdy kocioł pracuje z buforem.

Wymóg bufora jest w tym wypadku wynikiem procedury badawczej oraz zapisów normy. Norma ponadto nakazuje producentowi określenie wielkości bufora do mocy kotła.

Kocioł zasypowy = wymóg bufora. Producent sprzedający taki kocioł ma obowiązek na stronie podawać informacje o buforze.

 

Literalnie na atescie jest także zapis dotyczący bufora. Sprzedaż bez bufora czy zwodzenie że niby okres przejściowy, zrób później... ,to słabe jest i tyle.

Cytując " zaświadczenie ED/580/19 kocioł MPM DS 14kW

...przystosowany wyłącznie do pracy z mocą nominalną i zasobnikiem ciepła"

 

Edytowane przez Pieklorz
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61
16 godzin temu, rarek napisał:

@berthold61 sens ekonomiczny jest w tym że nie jesteś ograniczony do jednego paliwa: pelletu lub ekogroszku zależnie od kotła. Tu masz najlepszy stosunek ceny do wygenerowanej mocy w postaci choćby palenia drewnem lub orzechem który na tonie jest tańszy o dobre 100-200PLN. Niestety przy drewnie trzeba włożyć w to trochę pracy czyli pociąć i sezonować. Nie masz też żadnych ruchomych części typu podajnik. Gdybym rzeczywiście nie miał już czasu aby przy tym chodzić to kupiłbym sobie kompletnie bezobsługowy gazowy kocioł kondensacyjny, którego ekonomia jest niewiele gorsza od pelletu. Do peletowca czy ekogroszkowca też trzeba chodzić żeby zasypać i wyczyścić. 

Masz rację ale całościowy koszt z buforem to cena ekogroszkowca a do tego sporo roboty z tym drewnem a one też tanie nie jest bo śpiewają po 200 a widziałem i 220 zł cięcie rąbanie składowanie ale czasem to i dobre w ciężkich czasach bo spalisz wszystko ale mnie znudziło i wymieniłem pewnie z lenistwa . a i teraz też coraz częściej myślę nad jeszcze większą wygodą bo prędzej czy później i tak nas zmuszą ci oni .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pieklorz

Nikt nikogo nie robi w ........ na stronie producenta jest napisane:

Cytat

Montaż kotła i wymagania

Kocioł pracujący z mocą nominalną powinien być połączony z buforem ciepła a następnie bufor poprzez wymiennik ciepła z pozostałą częścią instalacji centralnego ogrzewania. Dobierając bufor do instalacji należy przyjąć, że 1kW mocy kotła jest w stanie ogrzać 55L wody.

Pisałem wcześniej że klient wie o wymogu bufora lecz na obecną chwilę nie stać go lub bierze na siebie ryzyko.

 

Trener40

Instalacja jakich wiele (MPM DS 14 kW + Bufor LEMET 800 L):

 

20191104_185530adobe.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, berthold61 napisał:

Coś tam wiem o paleniu3 lata paliłem górniakiem a od 2 lat palę ekogroszkiem dom 120m2 a czasami 160m2 i za sezon zeszły spaliłem 2 tony ekogroszku po 700 zł , do kotłowni schodzę raz na tydzień aby kilka szufli do zasobnika załadować i wybrać popiół do wiadra , z drewnem to mordęga i tyle ,spalałem ok 20 kubików starego drewna czyli krokwie łaty podłogi itp i powiem otwarcie że nigdy więcej bym tego nie chciał robić a mam sporo czasu .

Niezły wynik wykręciłeś na tym górniaku i ciekawą sprawność. 3,5 - 4 kubiki drewna = tona węgla, więc jak 20 kubików to wychodzi że na 120m2 poszło by ponad 5 ton węgla? Mógłbyś coś więcej napisać: jaką moc/ ile Kw miał ten górniak? Jaki to model/marka kotła? - by przestrzec innych - żeby w takim kotle nie palili lub tak nie palili.

@HarryH jak teraz kosztowo /porównawczo ma się wygoda ciepła sieciowego? 

@Włodzimierz z tym wsadem z drewna na 16 godzin to Cię chyba trochę poniosło? :-)) chyba przy +16'C na dworze i z 2 razy przygaśnie ( bez bufora).

Edytowane przez Piecuch19
  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piecuch19

Nic mnie nie poniosło. Jak się pali "papierowym" drewnem na dodatek w poprzerabianym bezsensownie MPM -ie to kopara może opaść przy takim wpisie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Piecuch19 napisał:

@HarryH jak teraz kosztowo /porównawczo ma się wygoda ciepła sieciowego? 

Kilka lat temu przejście z zasypowca na ciepłownię było tańsze o ok. 1/5 przy cenie węgla 800pln/tonę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz jak to wygląda? bo cena węgla jest podobna.

@Włodzimierz wsad na węglu 20 godzin, a drewnie 16 godzin ? Albo masz drewno w kaloryczności węgla, albo papier wszystko przyjmie.

"Bezsensowność" moich przeróbek zrozumie ten kto coś na temat palenia wie. U mnie się sprawdza i daje duże oszczędności w opale.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z innej beczki, MPM 14 ma certyfikat na węgiel i drzewo, 10tka ma na węgiel, ale jako paliwo zastępcze można stosować drewno o wilgotności poniżej 20%. Za to chyba nikt nie będzie karał ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61
52 minuty temu, Piecuch19 napisał:

Niezły wynik wykręciłeś na tym górniaku i ciekawą sprawność. 3,5 - 4 kubiki drewna = tona węgla, więc jak 20 kubików to wychodzi że na 120m2 poszło by ponad 5 ton węgla? Mógłbyś coś więcej napisać: jaką moc/ ile Kw miał ten górniak? Jaki to model/marka kotła? - by przestrzec innych - żeby w takim kotle nie palili lub tak nie palili.

@HarryH jak teraz kosztowo /porównawczo ma się wygoda ciepła sieciowego? 

@Włodzimierz z tym wsadem z drewna na 16 godzin to Cię chyba trochę poniosło? :-)) chyba przy +16'C na dworze i z 2 razy przygaśnie ( bez bufora).

Chola chola ja nie napisałem że to drewno w 1 sezon paliłem , ja to paliłem 3 lata tzn to drewno , ono służyło jako rozpałka oraz w lato na grzanie CWU , głównie węglem paliłem , to był defro optima komfort 20 kw nowy kupiony w 2015 roku tuż po kupnie domu gdzie wtedy wynikało że powinien mieć 23kw ale że dociepliłem po 1 zimie to był za duży i za bardzo zajmował czas bo przez 3 lata raz na dzień go odpalałem od góry ale wymiękłem i wymieniłem na podajnikowy i dopiero nastał spokój , co nie znaczy że znów czegoś nie wymyślę gruntówka,kanałówka itp kto to wie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Dziczek Nawet z certyfikatem na węgiel drewnem musisz rozpalać - tak jest w instrukcji, dlatego drewno w kotłowni może być. "Rozpalanie drewnem do uzyskania warstwy żaru" a potem węgiel ( warstwa żaru musi się zbudować).

@berthold61 tak wynikało z Twego wpisu. 20 kW to i tak za dużo na ten metraż. Dlatego tak się męczyłeś.

 

Edytowane przez Piecuch19
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drewnem palę na CWU w okresie wiosennym, letnim. W zimie tak samo troche drewna trzeba spalić zanim zasypie węgiel, tak to praktykuje od zawsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, berthold61 napisał:

Masz rację ale całościowy koszt z buforem to cena ekogroszkowca a do tego sporo roboty z tym drewnem a one też tanie nie jest bo śpiewają po 200 a widziałem i 220 zł cięcie rąbanie składowanie ale czasem to i dobre w ciężkich czasach bo spalisz wszystko ale mnie znudziło i wymieniłem pewnie z lenistwa . a i teraz też coraz częściej myślę nad jeszcze większą wygodą bo prędzej czy później i tak nas zmuszą ci oni .

Otóż to i to jest sedno tematu.

Kocioł + bufor to cena podajnika albo nawet drożej, pamiętajmy, że są jeszcze pozostałe koszty instalacji. Mniej miejsca zajmie podajnik jak zasypowiec z buforem 800 czy 1000L.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.09.2020 o 08:43, maronka napisał:

Ja rozumiem ustawy i zasadność bufora ale właśnie w takim 200 m domu na starej instalacji i kotle 14 kw bufor jest zbędny,mam taką samą instalację i taki sam dom i teraz po zmniejszeniu mocy mojego kotła 18kw przez zmniejszenie paleniska widzę że bufor jest zbędny totalnie,kocioł cały czas pracuje jakby grzał bufor bo ma mniejszą moc

Ale to musisz za niedługo rozebrać jak ma 5 klasę bezradny.gif  albo kupić nowy kocioł,  kocioł zasypowiec musi pracować z pełną mocą i buforem, innej opcji nie ma, żeby  legalnie ogrzewać dom, spalać paliwo dedykowane do tego kotła i tylko i wyłącznie takie . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Włodzimierz napisał:

Pieklorz

Pisałem wcześniej że klient wie o wymogu bufora lecz na obecną chwilę nie stać go lub bierze na siebie ryzyko.

Instalacja jakich wiele (MPM DS 14 kW + Bufor LEMET 800 L):

 

20191104_185530adobe.jpg

Więc to należy powtarzać, że polecane jest dobranie bufora w tym wypadku 55l/1kW mocy kotła.

Ryzyko bierze klient... No nie wiem czy mądry urzędnik pouczy klienta czy klient powie, że mu tak producent sprzedał i zwali na producenta. Pytanie czy następnie producent nie będzie ciągany.

 

Bez sensu, skoro ma być bufor to nie ma wymówek czy tłumaczeń dziwnych. Musi tak być i należy to brać pod uwagę z pełną odpowiedzialnością.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.09.2020 o 09:40, HarryH napisał:

Ale Ty montowałeś to dawno i wymagań takich nie było, dziś nie ma wyboru. Jak ktoś ma Fiata125 może jeździć na gaźniku i bez katalizatora, ale nowego takiego samochodu nie można ani kupić, ani złożyć, ani używać. A za rok wpiszą Cię do ewidencji i dostaniesz termin na wymianę kotła, taki przepis właśnie wszedł w tym tygodniu.

Dokładnie, za chwilę plomba na piecu  i w chałupie zimno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, janjan napisał:

Jeszcze trochę i w każdym kotle będą przymusowe elektryczne zapalarki, takie jak montują w kotłach na pellet i ekogroszek.

Tak będzie, mnie się juz pytał urzędnik czym rozpalam w piecu powiedziałem, że palnikiem gazowym bo gazetami też nie wolno

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Ryni napisał:

To dla mnie oznacza jedno, do 1 stycznia 2024r, mogę używać kotła bez bufora jako kocił bezklasowy.

To zależy kiedy kupiłeś kocioł. 

Cytat

Od 1 października 2017 roku obowiązuje w całej Polsce zakaz sprzedaży kotłów, które nie spełniają norm emisji klasy 5 według normy PN EN 303-5:2012. Kotły, które zostały wyprodukowane przed tą datą mogły być jeszcze sprzedawane do 30 czerwca 2018 roku.

 

Edytowane przez Animus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I dziwić się, potem, że są rozbiory Polski.

Banda lewackich ekooszłomów was jawnie okrada a wy jeszcze się cieszycie jak małe dzieci i  nadstawiacie portfel i nic z tym nie robicie.

Edytowane przez Piecowy19
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jesli chodzi o przepisy to nie ma innego wyjścia i lepiej kupić kocioł od razu z buforem. Zakładam że z moim ''papierowym'' drewnem kocioł 14 kw bufora 800 l nie naładuje. No to niech będzie ze trzeba będzie raz czy dwa do niego dołożyć a potem przy mojej starej instalacji faktycznie dwa dni spokój ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piecuch19

Widocznie mało wiesz albo udajesz. Drewno rekompensuje nam większą ilością palnych gazów (drewno 70%, węgiel 30%) które po zapaleniu dają nam w komorze spalania ok. 1400'C. Wynika z tego że przy węglu dającym nam ok. 600'C sprawność na drewnie jest znacząco wieksza. Co do przeróbek nie pisałem o Twoich o których  nic nie wiem tylko innych użytkowników. Spotkałem sie kiedyś z użytkownikiem DS który po krótkiej rozmowie telefonicznej oznajmił mi iż wyrwał całą przednią ścianę palnika bo nie chciało się palić. Okazało się że powodem było niewłaściwe włożenie zawirowywaczy spalin oraz mokre drewno. Najlepszy jest tekst takich użytkowników którzy nie mogą zrozumieć dlaczego w starym piecu się paliło a tu niet.

 

Piecowy19

W sedno - już widzę jak przyjdą i zmusza ludzi do wymiany jak nawet na chleb nie mają. Do maseczek mądrych ludzi ciężko zmusić a o kotłach to niech zapomną.

 

maffer

Nigdzie w przepisie nie jest zabronione kupna kotła oraz jego instalacja. Najważniejsze by do czasu okresu końcowego uzupełnić instalację o brakujący element. Na zdjęciu wyżej klient ładuje bufor 1,5 wkładu komory załadowczej w ciągu 5-6 godzin.

Edytowane przez Włodzimierz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Animus napisał:

To zależy kiedy kupiłeś kocioł. 

Tu sytuacja jest dość niejasna, bo ostatnia budowa, przebudowa, rozbudowa budynku w którym mieszkam miała miejsce w latach 90--tych i wtedy było potrzebne pozwolenie na budowę i odbiór techniczny budynku, czy coś od tego czasu w domu się zmieniło nie pamiętam. Nie muszę chyba dodawać , że instalacja CO też dostała wtedy pozwolenie na użytkowanie i jest wykonana i działa zgodnie z przepisami z dnia wydania pozwolenia na budowę.

@maffer Tak jeśli chodzi o przepisy to kocioł z buforem, chociaż tutaj też można doszukać się furtki, bo nigdzie nie jest określone jak długo może trwać wymiana kotła tydzień dwa, a może dwa lata i czy w tym czasie można wykonywać próby instalacji, ale to ryzykowne podejście i może zakończyć się karą.

Co do palenia to założyć możesz tylko jedno,  że jednym zasypem bufora nie naładujesz, a na jak długo wystarczy zgromadzonego w nim ciepła do ogrzewania domu to już w ogóle trudno określić, bo zależy to od zapotrzebowania budynku na ciepło, a tego nie wiemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Włodzimierz napisał:

Piecuch19

Widocznie mało wiesz albo udajesz. Drewno rekompensuje nam większą ilością palnych gazów (drewno 70%, węgiel 30%) które po zapaleniu dają nam w komorze spalania ok. 1400'C. Wynika z tego że przy węglu dającym nam ok. 600'C sprawność na drewnie jest znacząco wieksza.

Palę węglem i u mnie żar ma ok 1000'C a w palniku jest znacznie więcej. Może te 600'C jest ale trochę wyżej w zasypie.

Jeśli piszesz że "twój klient" ładuje bufor przez 5-6 godzin - 1,5 wkładu komory zasypowej to musisz go nauczyć 16 godzinnej stalopalności na drewnie, bo coś za szybko mu się spała według tego co pisałeś wcześniej.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.