Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kotły Rtb i Blackstar, sterownik v13


hydro521

Rekomendowane odpowiedzi

Każdy dom jest inny i położony w innej strefie klimatycznej Europy. Nawet po drugiej stronie oceanu. 607 kotłów zamontowanych. 

Screenshot_20200805_223438.jpg

Edytowane przez pospisz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, pospisz napisał:

Każdy dom jest inny i położony w innej strefie klimatycznej

Ale to nie ma nic wspólnego z regulacją pogodową.

To ma sterować ogrzewaniem danego domu a nie ogrzewaniem kampera, abyś musiał sposób grzania dobierać do strefy klimatycznej!

Kolejność jest taka:

najpierw dobierasz/ budujesz budynek, następnie robisz w nim instalację a dopiero na końcu wstawiasz odpowiedni kocioł

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten Biawar z tą krzywą grzewcza w full wyposażeniu z internetem i sondą bez odpopielania i czyszczenia sprężarka coś koło 16 tys. Różnica prawie żadna. 

PS. Ciężko mieć prawo wyboru krzywej grzewczej lepiej pstryk i... ale jednakowo. 

Edytowane przez pospisz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biawar jest ok tylko to sterowanie o to się spieramy. Ty twierdzisz prosto i skutecznie żeby klient nie miał pretensji ale tutaj wszystko się dzieje automatycznie i jak mamy trochę czasu i wiedzy to możemy dopieścić w szczegółach. Nie bronię pogodowki na czujniku zewnętrznym czy www. tylko twierdzę że na czujnikach wewnętrznych działa to 5 razy lepiej i ekonomiczniej i nie musimy robić on off tylko pozwolić się zladowi wychlodzić minimalnie żeby nie grzać od zera no prawie zera bo zaraz złapiesz mnie za słowo. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biawar, a właściwie Plum sterowanie instalacją ma świetne. Do sterowania palnikiem to jednak mu jeszcze daleko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja od kilku lat bawię się sterowaniem pogodowym Pluma i u mnie nie zdaje to egzaminu... Inaczej jest (przy tej samej temperaturze zewnętrznej), gdy jest słonecznie i bezwietrznie, a gdy jest pochmurno i  mocno wieje, wszystkie ustawienia psu w d... się nadają...

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wystarczy spiąć to ze sterem pokojowym i wprowadzić obnizenie albo korektę proporcjonalną

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego może firmy odchodzą od sterowania pogodowego. Jeszcze raz powtórzę tabela krzywej grzewczej w rtb czy Blackstarze jest uniwersalna można wpisywać krzywa grzewcza zewnętrzna jak i wewnętrzna. 

Screenshot_20200805_231209.jpg

Edytowane przez pospisz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, Outsider napisał:

To wystarczy spiąć to ze sterem pokojowym i wprowadzić obnizenie albo korektę proporcjonalną

Nie mam Ecostera i raczej mieć nie będę. Akurat dla mnie to zbędny bajer, potrzebowałbym co najmniej dwóch, a teraz u mnie wszystko załatwiają termostaty na grzejnikach

1 godzinę temu, sambor napisał:

kocioł prawie za 20 baniek!!!

Zgroza!!!

Najpierw się dobrze zorientuj, a potem wypisuj takie głupoty

http://sanitsystem.pl/id,2091/prod,kociol-na-pellet-blackstar-+-10_280-+-montaz_

Edytowane przez Benton661
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Outsider idealnie to ujął zresztą sam to powtarzałeś przy swoim kotle sterowanie palnikiem producent palnika cała otoczka zewnętrzna czyli sterowanie domem może być obce. W NBE myślę że połączono i przetestowano obie te opcje żeby działało idealnie. Zresztą widać to po nr sterowania v7,v13,v16 wszystko jest przetestowane w wielu kierunkach i dopiero wprowadzane i wtedy jest pod wiele instalacji i klientów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybór krzywej nie jest żadnym ideałem bardzo czesto trzeba tą krzywą wypłaszczać lub podnosić i stąd jest korekcja i stąd też zastosowania termostatów pokojowych dużo lepszym jest rozwiązaniem jest wyznaczanie punktowe. Bo mogę dla określonych temperatur mogę wyznaczyć konkretne temperatury zasilania. Co do "temperatury zewnętrznej' to wbrew pozorom to odczyt z samego czujnika temperatury umieszczonego gdzieś na ścianie idealny nie jest i wcale nie jest takim rewelacyjnym rozwiązaniem. Niestety taki pomiar nie uwzględnia wielu innych czynników które mają wpływ na odczuwanie tej temperatury. "Bo Panie jak jest wiatr a jest ciepło to jest zimno a jak nie ma wiatru a jest zimno to tej ciepło itd" A ze stacji pogodowej to już możemy odczytać więcej parametrów czyli siłę i kierunek wiatru, wilgotność powietrza, temperaturę, i na tej podstawie wyliczyć temperaturę odczuwalną. Jeśli czegoś nie znam to wcale nie oznacza że to jest złe 

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Puławiak napisał:

Wybór krzywej nie jest żadnym ideałem bardzo czesto trzeba tą krzywą wypłaszczać lub podnosić i stąd jest korekcja i stąd też zastosowania termostatów pokojowych dużo lepszym jest rozwiązaniem jest wyznaczanie punktowe.

Tak może napisać ktoś kto nie bawi się w porządne OZC i prawidłowe policzenie podłogówki , sterowanie wg czujnika temp pomieszczenia jest kiepską namiastką prawidłowej regulacji - podłogówka ma dużą bezwładność - rzędu 2-3h lub więcej, więc regulacja będzie opóźniona w te kilka godzin.

Ponadto jak regulujemy temp jednego pomieszczenia w którym jest ten czujnik to w innych pomieszczeniach może być inne temp na którą mamy wpływ pośredni

Więcej nie piszę, gdyż każdy kto się na tym zna wie o co mi chodzi, a klakierzy i widzowie niech robią swoje,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam zapoznać się z układami regulacji ze sprzezeniem zwrotnym i bez. To teoria ale pozwala zrozumieć problemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie osobiscie taki sposob automatyki/regulacji jaki ma BS odpowiada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, sambor napisał:

Tak może napisać ktoś kto nie bawi się w porządne OZC i prawidłowe policzenie podłogówki , sterowanie wg czujnika temp pomieszczenia jest kiepską namiastką prawidłowej regulacji - podłogówka ma dużą bezwładność - rzędu 2-3h lub więcej, więc regulacja będzie opóźniona w te kilka godzin.

Ponadto jak regulujemy temp jednego pomieszczenia w którym jest ten czujnik to w innych pomieszczeniach może być inne temp na którą mamy wpływ pośredni

Więcej nie piszę, gdyż każdy kto się na tym zna wie o co mi chodzi, a klakierzy i widzowie niech robią swoje,

No tak nie bawię się bo czas to mi się trafia kotłownia w domu budowanym systemem gospodarczym i instalator który nie zrobił dokładnego projektu podłogówki a budowlańcy też nie do końca trzymali się projektu i tu mostek tam mostek który nie dostał uwzględniony w ozc i niestety takie kwiatki w praktyce są na porządku dziennym. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na system gospodarczy pomaga tylko duża flacha i szpula jak najdalej od takiej roboty.

A tak naprawdę to na takie domy i instalacje w nich nawet rtb nie pomoże.

Miałem taki budynek w którym dopiero po 12 poprawce zaczeło wszystko grzać i jak gospodyni powiedziała - grzeje pierwszy raz od nowowści!

A budynek był z połowy lat 70-tych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Haha Puławiak skądś to zna bo uruchamiał BSa u mnie w mieście gdzie sami właściciele powiedzieli że od 28 lat tu nic nie działało prawidłowo a każdy kolejny magik dokładał złą cegiełkę zamiast naprawić problem.

2 tygodnie chłopcy instalację odpowietrzali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, sambor napisał:

Na system gospodarczy pomaga tylko duża flacha i szpula jak najdalej od takiej roboty

Przy takiej robocie fachowiec może wykazać się swoim kunsztem i wiedzą. I jak poradzi sobie ze wszystkimi wyzwaniami i usłyszy od gospodyni, że w końcu ,po iluś tam latach, grzeje, to jest naprawdę fachowcem. I uwierz mi, że taka gospodyni poleci tego fachowca kolejnej gospodyni, a kolejna - kolejnej. A poczta pantoflowa jest najlepszą reklamą, albo antyreklamą. I przy takich wyzwaniach odsiewa się fachowców. 

W nowym budynku jest łatwiej. Trudniej poprawić nieznane błędy poprzednich "fachowców". 

Ale to moje subiektywne zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, problem jest też taki (przynajmniej u nas) że ludzie nie wiedzą że coś jest niepoprawnie zrobione póki coś się nie stanie. U nas jest tyle firm + kilku Jasiów i Heniow robiących po godzinach a z czystym sumieniem nie polecił bym żadnego. Ewentualnie masz tu schemat i masz tak zrobić, wtedy tak. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, eliks napisał:

Haha Puławiak skądś to zna bo uruchamiał BSa u mnie w mieście gdzie sami właściciele powiedzieli że od 28 lat tu nic nie działało prawidłowo a każdy kolejny magik dokładał złą cegiełkę zamiast naprawić problem.

2 tygodnie chłopcy instalację odpowietrzali.

Często się takie kwiatki trafiają jedne da się rozwiązać szybko nad innymi trzeba popracować nie zawsze jest na to czas a do tego nie zawsze inwestor ma na to kasę ale grzać musi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.