Cwu jest potrzebny jeśli kocioł ma grzać również cwu. C.o. jest potrzebny ale tylko wtedy kiedy robisz instalacje z zaworem 3 drogowymi i siłownikiem bo sterownik musi wiedzieć jak ma kontrolować temperaturę w układzie c.o. -kiedy zamknąć a kiedy otworzyć zawór. Co do czujnika powrotu to raczej informacyjnie gdyż zalecana jest ochrona powrotu w oparciu o zawór termostatyczny stało temperaturowy 55 st.
Robię izolacje i zakładam od czasu do czasu ale masz rację że by to zrobić estetycznie żeby to jako tako wyglądało to już wymaga zabawy i poświęcenia czasu a izolacja to była robota która zawsze była słabo wyceniana. Czasochłonne pracochłonne a zysk niewielki. Dużo więcej zarobisz rozprowadzając instalacje niż robiąc izolacje. Zwykle jeśli teraz robię izolacje to stosuje kauczuk lub wełnę mineralną.
Eeee trochę wysiłku trzeba włożyć i dużo zabawy i z izolacja też może ładnie wyglądać parę razy się tak bawiłem w kolorki dwa czerwony i niebieski i wygląda bardzo estetycznie.
To budowa jeszcze więc tak trochę budynek suszymy Taki 3 kondygnacyjny budynek w górach teraz ogrzewa 2 piętra w podłogowe 3 z grzejnikami właśnie dłubie. Teraz to ogrzewa tak pewnie około 120 M2 podłogowymi. Czujniki temperatury pokojowej podłącze w tym tygodniu. Ale dzięki temu widać jak kocioł pracuje i jak potrafi modulować a to wyszystko na moim ulubionym algorytmie czyli PI. Reszta dla mnie zbyt skomplikowana jest. Tak jak w kotłach gazowych lubię jak tam są tylko dwa pokrętła bo to sterowanie dopasowane do mojego poziomu inteligencji 😁😁. Na zdjęciu trochę syf ale jakoś tak to wygląda teraz.
Co jest łatwiejszego wszystkie pionowe czyszczone raz w roku bo generalnie to wystarcza ruszenie zawiorowywaczami jak kocioł bogatszy to robi to mechanizm napędowy jak tańsze wersję to trzeba 2 trzy razy ruszyć dźwignia i tyle.
A czy na wypasie ? Czy zastosowanie wszystkich potrzebnych elementów i robienie instalacji estetycznie to wypas ? Myślę że to powinno być standardem. Pewnie można i tak ale czy to jest taniej wątpię. Zawór 4d który robi za 3d a w zasadzie nie realizuje żadnej funkcji ochrony powrotu brak spalanie słabe wymiennik czarny.