Skocz do zawartości

atomfx
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez marszy,

Rekomendowane odpowiedzi

Chodzi o temp.wody w zasobniku,a nie czas w Jak im dopłynie do kranu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Atv montuje się w pozycji poziomej

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem o wersji z zaworem strefowym.

20201114_210001.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, eliks napisał:

 A poza tym ten kocioł nie ma 2 wejść i 2 wyjść?

 

Tak. Ma dwa wejścia i dwa wyjścia.

5 godzin temu, roberts78 napisał:

Myślałem o wersji z zaworem strefowym.

20201114_210001.jpg

No. Chciałem coś podobnego wysłać. Ale już mnie wyorzedziłeś. Super i wzorowo.

13 godzin temu, pospisz napisał:

 A tak naprawdę to jest bezsensowna dyskusja. 

Dyskusja zawsze ma sens, dla osób mających wątpliwości

14 godzin temu, roberts78 napisał:

Tak, tylko najpierw atv dogrzewa powrót ,potem otwiera się przeplyw na zawór strefowy 

Pompa kotłowa na powrocie dalej  separator,atv, czujnik

Na zasilaniu grupa bezpieczeństwa ,trójnik na atv, separator powietrza ,zawor strefowy ,sprzęgło.

Temp. Na bojlerze 40-60° (nie mam miejsca na większy bojler na 4-5 osob)cyrkulacja + atm przed poparzeniem. 

 

Zgadzam się. Tak właśnie rób

14 godzin temu, eliks napisał:

Spoko Atom, obie wersje podłączenia są poprawne i krzywdy kotłowi nie zrobią w przypadku w/w przez kolegę @roberts78.  Nikt nie ustawia bojlera na 40* tylko wyżej, a jeśli mówisz o sytuacji gdy spadnie do tylu i odpala się kocioł, to jak już pisałem w sytuacji 150l z jedną wężownicą nic się nie stanie.

Zimnego znaczy się z ilu stopni? 

 

@roberts78 bojler możesz grzać do mniejszych temperatur, wtedy ATM niepotrzebny. Poprawne instalowanie ATMki to kolejny wydatek + reduktor ciśnienia na wodociągu.

Eliks bojler można grzać do niższej temp. Ale co pewien czas(jeżeli zależy komuś na zdrowiu) należy bojler podgrzać do około 72 stopni lub wyżej. Dla zabicia liegoneli. A wtedy o poparzenia nietrudno. Atm to świetna sprawa. Nie rozumiem po co reduktor ciśnienia. Chyba że ciepłą wodą jest z ciepłowni, wtedy faktycznie, może być różnica ciśnienia.

11 godzin temu, kryzio napisał:

Czyli coś w ten deseń. Ja tak chce zrobić u siebie. Na jednej pompie. Mam nadzieję że będzie grzać też cwu, bez żadnego priorytetu, jako wstępne podgrzanie wody bo dalej mam kolejny bojler 120 l z grzałką

IMG_20201108_211629.jpg

Fajnie. Tylko nie wiem czy tyle urządzeń wepniesz pod sterownik. Chodzi mi o zawór 2drogowy odcinający.

Edytowane przez atomfx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem, że ten zawór może być spięty tylko z termostatem, wtedy bojler działa jak kolejny grzejnik z termostatem. Wtedy do kotła jest podłączona tylko pompa. 

atomfx czy masz u siebie wpiete jakieś dodatkowe czujniki, czy coś jest już wbudowane w kocioł ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kryzioWszystko zagra zamiast 3d elektrozaworu wepniesz 2d i będzie rozłączało bojler. Jedynym mankamentem będzie jednoczesne grzanie Co i Cwu. Kocioł będzie wchodził na wyższe moce pracy. 

PS. Twój elektrozawor zadziała bez udziału sterownika RTB. 

A faktycznie jest drugi problem skąd kocioł będzie wiedział że ma grzać samo cwu trzeba to wpiac w sterownik. 

Edytowane przez pospisz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na moim schemacie jest właśnie 2d, dokładnie to kupiłem już Afriso azv 452 NO, do tego  termostat z tuleją Afriso TC2. Właśnie zależało mi na jednoczesnym grzaniu co i cwu, bo u mnie bywają okresy bardzo zimne i mogłoby mocno wychłodzić co w czasie grzania cwu( przy jednej pompie,  CO stałoby w miejscu do czasu nagrzania cwu i przełączenia zaworu strefowego). W zeszłym roku zima była spoko, ale dwa lata temu miałem nawet -27(Norwegia). A normalnie od grudnia do marca jest co najmniej jak w Suwałkach. Na zdjęciu najbliższa stacja pogodowa, u mnie jest zazwyczaj ok 2-3 st zimniej w zimie, a cieplej latem.

Screenshot_20201115-093203.jpg

Edytowane przez kryzio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takim bojlerku 120l podczas gdy już kocioł jest rozpalony to jaką uważasz będziesz miał przerwę w grzaniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym wypadku musisz podpiąć też drugi czujnik cwu wpięty w sterownik i go oszukać ustawiając jakieś wolne L mimo że nic tam nie jest wpięte, które nie masz wykorzystane żeby w okresach przejściowych i latem kocioł się odpalał na grzanie bojlera. Temperatury załączenia grzania trzeba ustawić identyczne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ps. Wszystko będzie dobrze to Azv musi być wpięte w sterownik. Sądziłem że to jest inny elektrozawor mogący pracować osobno bez udziału sterownika 

Edytowane przez pospisz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Atomfx.

Tak właśnie chciałem podpiąć rtb.

Tylko w tej sytuacji brakuje wyjść.

Pompa kotła L5

W primoboxie:

3d. podlogowki L 12, L 13

3d. grzejników L 13, L14

Zawór strefowy L 15

Pompa podlogowki L 16 

Pompa grzejniki ???

Można podpiąć wszystkie pompy przez przekaźnik do L5 Tak aby włączyły się z pompą kotłową. Lub moduł rozszeżeń .

Jak masz zrobione u siebie?

I czujniki temp: T3 czujnik powrotu kotła(między separatorem a atv)

T4 czujnik zasilania za pompą podłogówki

T5 czujnik zasilania za pompą grzejników 

T6 czujnik w bojlerze 

 

Edytowane przez roberts78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, pospisz napisał:

Ps. Wszystko będzie dobrze to Azv musi być wpięte w sterownik. Sądziłem że to jest inny elektrozawor mogący pracować osobno bez udziału sterownika 

Ok. Czyli termostat TC2 wpiąć w kocioł i z kotła do azv?

roberts78

Czujniki od T3 do T6 np.takie? Czy powinny być dedykowane?

https://allegro.pl/oferta/czujnik-temperatury-do-sterownikow-od-producenta-9278226909

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.kelvintech.pl/prodView,19240,1166,przylgowy-przetwornik-temperatury-z-obudowa-nenutec-model-sc-ntc22-czujniki,PL

Kociewiak ma problem z czujnikami ntc10k:

 

Edytowane przez roberts78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kryzio tak. 

27 minut temu, roberts78 napisał:

Kociewiak ma problem z czujnikami ntc10k:

Moim zdaniem to nie jest problem czujnika. Ale nie będę wyjaśniał i  prostował tej sytuacji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to bajka. To muszę jeszcze to dokupić i może za 2 tyg zacznę wszystko składać, jak już będę miał wszystko na miejscu.

Ale przyznam, że bez wiedzy, doświadczenia i chęci pomocy innym wszystkich wypowiadających się powyżej, samodzielne dobranie odpowiedniej konfiguracji kotłowni jest w zasadzie niemożliwe.

Jak ludzie sobie z tym radzą to nie wiem. Chyba że to tylko ja jestem z tych co jak nie wiedzą jak coś działa i dlaczego to tego nie kupię.

Jeśli ktoś nie chce sam się we wszystko zagłębiać to zostaje się zdać na specjalistów, tylko pytanie na kogo się trafi. Jakbym wiedział ile mi to zajmie czasu i że firma gdzie kupiłem kocioł może wszystko zrobić od a do z to pewnie bym się nie zastanawiał, ale tak to jest jak się wszystkiego nie sprawdza i odkłada wszystko na ostatnią chwilę. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kryzio konieczne termostaty na grzejnikach bo w sezonie przejściowym i latem w związku z elektrozaworem 2d będzie grzało też instalację CO. W tym wypadku trzeba zakręcać te które są zbędne a latem raczej wszystkie oprócz łazienek. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.