Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozy na przyszłość...


Gość berthold61
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj dyskutujemy ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozach na przyszłość...

W tym wątku dopuszczamy wpisy "polityczne". Prosimy o merytoryczne wypowiedzi.

O cenach poszczególnych gatunków opału dyskutujemy tutaj: ekogroszekpellet, węgiel inny niż ekogroszek

Inne powiązane tematy: Dodatek węglowy; Zakup węgla od gminy

Posty nie na temat wydzielone do kosza znajdziesz tu.

Rekomendowane odpowiedzi

Ludziska ale macie problemy ;).

Pomijam wasze rozterki natury filozoficzno-administracyjnej odnośnie tego co autor ustawy-rozporządzenia miał na myśli ale szokiem jest dla mnie cena tego reglamentowanego węgla 😉 tj. 2000zl/t i do tego wątpliwej jakosci a rozterki macie prawie jak z greenpalem za 460zl/t na początku roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, MrWolf napisał(a):

Tam jest zapis tylko o zakupie

No tlumacze ze kupiles ale to nie byl wegiel na sezon wedlug ustawy ale do grzania cwu, kupiles spaliles wegla ni ma. Teraz chcesz kupic na sezon grzewczy 22/23 tak jak jest napisane w ustawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cos do was wymysla-zle,nie wymysla-zle.Tak samo jak u nas,každy czaka z reka wyciagnieta.Gdzie myslicie,že sa nasbiera na te dodatki?Tu daja,tam bedzie brakowac...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie chodzi o to że wszystko jest złe. Tu chodzi o to że wszystko co robią, to jest pod publikę.

Teraz dali dodatek do energii elektrycznej dla tych co "opalają" prądem. I co z tego mam? Nic. Założyłem PV na potrzeby bytowe, a gaz zamieniłem na prąd do ogrzewania. I już mi się nie należy, bo ma PV, to prąd mnie nic nie kosztuje. Z tym że tego prądu na sezon pójdzie 7MWh na ogrzewanie, a na cele bytowe 2,5MWh na rok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Animus napisał(a):

Towar z wypełniaczem jak z supermarketu?takaemotka.gif.34443f94561d304b2bbe326a0eb09f5d.gif

Importowany, certyfikowany węgiel jest przesiewany. Miał dystrybuowany jest do energetyki, pozostały asortyment przeznacza się do sprzedaży detalicznej. Nie sądzę, by wójt czy inny sołtys, ryzykował jakieś szwindle. Zbyt łatwe do wykrycia.

Uprzedzając kolejne pytania: tak, węgiel jest barwy czarnej, poszczególne ziarna mają kształt nieregularny.

4 godziny temu, PioBin napisał(a):

Podpisywac i brac. Zapis martwy i nie do realizacji/egzekwowaniu w praktyce. Wegiel ktory nawet kupiles juz dawno soaliles i do sezonu nie doczekal…

Chcesz wsadzić na minę kogoś, kto kupił wcześniej węgiel np. w sklepie PGG? To oświadczenie dotyczy wyłącznie zakupu. Nikt nie będzie sprawdzał ile masz opału w kotłowni. Liczą się dokumenty zakupu, a takie istnieją w archiwach sklepu PGG, poszczególnych kopalń, a nawet składów węglowych, w związku z akcyzą. Sito kontrolne zapewne będzie dziurawe, ale ryzyko jest duże.

3 godziny temu, bercus napisał(a):

Cos do was wymysla-zle,nie wymysla-zle.Tak samo jak u nas,každy czaka z reka wyciagnieta.Gdzie myslicie,že sa nasbiera na te dodatki?Tu daja,tam bedzie brakowac...

Nedivím se, že se jako Čech divíte průběhu této diskuze o uhlí. Vaše společnost má rozvinutý státní instinkt. U nás již tento jev existuje pouze ve zbytkovém stavu. Tato smutná skutečnost se skrývá pod vznešeně znějícím heslem "polského individualismu".

Żeby nie być posądzonym o ukrywanie swoich myśli przed rodakami, w bratnim języku:

Nie dziwię się, że jako Czech, jesteś zdumiony przebiegiem tej dyskusji o węglu. Wasze społeczeństwo ma rozwinięty instynkt państwowy. U nas, to zjawisko występuje już tylko w stanie szczątkowym. Ten, w sumie smutny fakt, ukrywamy pod wzniośle brzmiącym hasłem "polskiego indywidualizmu".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, sobol napisał(a):

To oświadczenie dotyczy wyłącznie zakupu.

Podany jest cel zakupu.

nie nabyli paliwa stałego na sezon grzewczy przypadający na lata 2022–2023

Mozna bylo inaczej sformulowac artykul.

Moja interpretacja jest inna niz Twoja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przestańcie dzielić włos na czworo. Niezależnie kto ma rację i tak nikt tego sprawdzać nie będzie. Rząd ma teraz inne problemy i wybory które mogą nie pójść po myśli, więc mają w d... wasz węgiel i wasz dodatek.

 

PS ... i mój też 😁

Edytowane przez o6483256
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Witek-z-Ulicy No to kasujemy i po problemie.

Edytowane przez marcus312
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wątek o węglu, to też jest nas hanysów spora grupka.😉

Zgadzam się z wacio1967, że umlaut (ö) nadaje słowu właściwe brzmienie. Nie zmienia to faktu, że nasza gwara mocno osadzona jest w języku staropolskim.

21 godzin temu, PioBin napisał(a):

Podany jest cel zakupu.

nie nabyli paliwa stałego na sezon grzewczy przypadający na lata 2022–2023

Mozna bylo inaczej sformulowac artykul.

Moja interpretacja jest inna niz Twoja.

Jeżeli kupiłeś węgiel w maju 2022 r., raczej trudno będzie przekonać kontrolera, że paliwo przeznaczone było na sezon 2021/2022 albo 2030/2031. Życzę powodzenia w sądzie, bo tylko tam będziesz mógł ewentualnie dochodzić swoich racji.

Liczy się nie tylko litera, ale także duch prawa. Przykładowe uzasadnienie odrzucenia przez sąd, wniosku o uchylenie kary pieniężnej:

„Wnioskujący nabył opał w dniu 13.05.2022 r. W dorozumieniu, z zamiarem użycia w sezonie grzewczym 2022/2023”.

20 godzin temu, o6483256 napisał(a):

Przestańcie dzielić włos na czworo. Niezależnie kto ma rację i tak nikt tego sprawdzać nie będzie. Rząd ma teraz inne problemy i wybory które mogą nie pójść po myśli, więc mają w d... wasz węgiel i wasz dodatek.

 

PS ... i mój też 😁

To sprawdzanie odbywać się będzie według reguł podobnych do tych ze skarbówki. Wszelkie podmioty uczestniczące w dystrybucji, zobowiązane są do 5-cio letniego przechowywania dokumentów. Można się będzie przykro zdziwić, kiedy po trzech latach obecna tyrania będzie tylko wspomnieniem, a u wrót pojawi się posłaniec z nakazem przelewu.

Jeśli macie nieodpartą potrzebę kombinowania, wasza wola, ale nie namawiajcie ludzi do postępowania, które może im przygnać kosztowne konsekwencje. Nawet po kilku latach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, o6483256 napisał(a):

Rząd ma teraz inne problemy

Sprawy związane z dopłatami czy sprzedażą tańszego węgla prowadzą lokalne samorządy, które dość dokładnie potrafią sprawdzić realia swoich mieszkańców i tu nie ma przebacz - wide sprawa z nieuregulowanymi opłatami za wywóz śmieci lub "lewy" pobór wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lewy pobór wody, czy śmieci, to bezpośrednie koszty gminy. Dopłata do węgla i ewentualne próby oszustwa, nie wpłyną finansowo na gminę, więc nikt nic nie zrobi. 

Zresztą gminy, albo są przeciwko ekipie rządzącej, albo pozostają neutralne. W gminie pracują ludzie którzy mają analogiczne sytuacje jak mieszkańcy. Nikt z gminy żadnemu mieszkańcowi krzywdy nie zrobi.

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem dlaczego szukasz „kombinowania  lub oszustw”?

 

A tak ode mnie:

Daj (cie) ludziom dostep do wegla!

I daj(cie) ten wegiel!

 

I tak w ogole:

Po kiego grzyba ludziom ten wegiel??? Pewnie beda kombinowac… a nie ogrzewac…

 

 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może, ja oceniam po gminach które znam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W naszej gminie nie mam pojęcia skąd ale sprawdzają kto robił zakupy w PGG i Tauronie. Wprzypadku pozytywnego zaistnienia sytuacji wniosek o węgiel jest odrzucany. Na zasadzie szatniarza z Misia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prezes na jednym ze spotkan powiedział ze 3 tony można  kupić z gminy taniej jak ktoś spala więcej to mieszka w pałacu a jak  mieszka w pałacu to go stać kupić resztę węgla po drozszej cenie 🙂 ps. mam nadzieje ze za rok ludzie przy wyborach zmienią prezesa

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, der napisał(a):

W naszej gminie nie mam pojęcia skąd ale sprawdzają kto robił zakupy ,,,

,,,Na zasadzie szatniarza z Misia. 

Tak to jest, jak z własnej woli (często nieświadomie) korzystamy z różnych preferencji zakupowych.
Wygodne karty płatnicze, karty lojalnościowe (Biedronka, Lidl, Kaufland, itp).

Prywatności już nie ma, są tylko tacy, którzy nie przyjmują tego do świadomości.
Niestety czas najwyższy, by się pogodzić z faktem, że ktoś cały czas zbiera o nas pełen genotyp.   

Przy okazji serdeczne pozdrowienia dla Wielkiego Brata.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, PioBin napisał(a):

I tak w ogole:

Po kiego grzyba ludziom ten wegiel??? Pewnie beda kombinowac… a nie ogrzewac…

Na święta 

IMG-20221113-WA0009.thumb.jpg.d5a65ac3be6691cfcb10578c66b85238.jpg

Będą go rozważnie używać by nie dostać rozwolnienia z powodu podwyżek cen prądu, rosnących rat kredytowych, cen materiałów budowlanych, wzrostu cen żywności i innych, które mają na celu wydusić obywatela jak cytrynę z środków, które są potrzebne "na inne cele".

 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale z nerwów/stresu już tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Piecuch19 napisał(a):

Na święta 

Na święta zdąży jeszcze donieść Mikołaj nie trzeba nawet specjalnie o to się starać.

 

1667305819_py8v57_600.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, marcus312 napisał(a):

święta zdąży jeszcze donieść Mikołaj nie trzeba nawet specjalnie o to się starać.

Ja bym nie liczył. Wiem co mówię. 

W dniu 10.11.2022 o 16:46, sobol napisał(a):

Obsługujący te kotły wie, że przy zmianie dostawcy trzeba nieraz trochę pogrzebać w sterowniku? Jak wie, to potrafi?

Wie. I niestety nie za bardzo to pomaga. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, mikus39 napisał(a):

 

Wie. I niestety nie za bardzo to pomaga. 

Nie mam podajnikowca, więc nie będę się wymądrzał. Jest na tym forum kilku kolegów, którzy potrafią spalać nawet tzw. trudne węgle. Skieruj tu palacza, może coś uradzą.

 

22 godziny temu, der napisał(a):

W naszej gminie nie mam pojęcia skąd ale sprawdzają kto robił zakupy w PGG i Tauronie. Wprzypadku pozytywnego zaistnienia sytuacji wniosek o węgiel jest odrzucany. Na zasadzie szatniarza z Misia. 

Szanujta swojego wójta! Swoim działaniem chroni mieszkańców gminy, przed skutkami ich niemądrych poczynań. Sprawdzając prawdziwość oświadczenia, jako podmiot kontrolny, czyni to zgodnie z przepisami. Przyjmując wniosek, staje się, w tej sprawie, administratorem danych osobowych petenta. Na tej podstawie, ma prawo zwrócić się do sprzedawcy z zapytaniem, a ten ma obowiązek udzielenia informacji, tym samym, tylko w tej samej sprawie, nabywając prawa i obowiązki administratora, będąc pod rygorami przepisów RODO.

Wójt, stwierdzając nieprawdziwość oświadczenia przed rozpatrzeniem wniosku, daje możliwość jego wycofania. Gdyby sprawdzenia dokonał po dokonaniu sprzedaży, nie miałby już wyjścia i musiałby fakt zgłosić organom ścigania. W przeciwnym razie: Art. 233. [Fałszywe zeznania] § 1. Kto, składając zeznanie mające służyć za dowód w postępowaniu sądowym lub w innym postępowaniu prowadzonym na podstawie ustawy, zeznaje nieprawdę lub zataja prawdę, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

To dotyczyło wójta, a to nas wszystkich: § 6. Przepisy § 1-3 oraz 5 stosuje się odpowiednio do osoby, która składa fałszywe oświadczenie, jeżeli przepis ustawy przewiduje możliwość odebrania oświadczenia pod rygorem odpowiedzialności karnej.

Żeby nie było wątpliwości: Informacje przedstawione we wniosku o zakup składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń wynikającej z art. 233 § 6 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r.

 

Nie kpij zatem ze swojego wójta, bo wykazał się przytomnością umysłu i troską o swoich współmieszkańców, chroniąc ich przed ew. konsekwencjami nieroztropnego postępowania.

Nie zabieram głosu, żeby straszyć, upominać czy gromić za „brak obywatelskiej postawy”. Chcę jedynie, by sytuacja była klarowna, przynajmniej od strony prawnej.

 

 

PS

Jeżeli wójt jest burmistrzem lub prezydentem, z szacunkiem zwracam honor.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.