Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozy na przyszłość...


Gość berthold61
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj dyskutujemy ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozach na przyszłość...

W tym wątku dopuszczamy wpisy "polityczne". Prosimy o merytoryczne wypowiedzi.

O cenach poszczególnych gatunków opału dyskutujemy tutaj: ekogroszekpellet, węgiel inny niż ekogroszek

Inne powiązane tematy: Dodatek węglowy; Zakup węgla od gminy

Posty nie na temat wydzielone do kosza znajdziesz tu.

Rekomendowane odpowiedzi

@bercus

Jest moc pobierana to i grzejnik się robi. Coś się z czegoś bierze i fizyki nie oszukamy. 

Przeliczyłem mniej więcej, że będzie to 1000 kwh do 84 kwh zużycia na rok przy jednym blaszaku. No jest o co walczyć , bo same blaszaki zrobią u mnie mega robotę.

Jutro jeden Dell dojedzie. Jeśli wszystko pójdzie po mojej myśli po niedzieli drugi. A jak mi się zachce GTA to odpalę blaszaka 🙂 .

 

Edit

Podłączyłem miernik żeby nie zgadywać więcej. Jest tak

Bez monitora sam blaszak.
 
Sam pulpit ~ 115 wat
Program na którym najwięcej pracuję 120 wat 
Przeglądarka chrome - onet 180 wat
Przeglądarka chrome forum 115 wat
Netfix film 125 wat
Youtube 720 60 klatek 145 wat
Youtube 1080 60 kaltek 165 wat

Tyle wystarczy. Można przyjąć średnią normalnego użytkowania realnie na jakieś 140 wat. Teraz to samo zobaczymy na Dellu. Wielu się oczy otworzą pewnie.

Edytowane przez daromega
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żałuję, że nie zostawiłem rx580, bo to był fajny grzejnik, a w nowych to undervolting, radeon chill i ciepła mniej.

Edytowane przez Patrol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@daromega mając miernik sprawdz telewizor . Tu można u grać do okolo 10 Watt . Śmieszne niby jednak w skali roku jest już sporo tego .

Ja się będę mieścił w tej puli jaką narzucili "rządzący" . Jednak jak bardzo mnie  rozp..  to że tak się nagle wszystko ruszylo z tym oszczędzaniem . Zamiast od początku uczyć i nagradzać ludzi za oszczędności wali im się cene zaporową . Kto się zapomni zadzwoni do bociana po trochę siana na oplaty 😆 

Edytowane przez FAFAŁ
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#daromega mieszasz dwa systemy walutowe. 

Niskie zużycie z wysoką wydajnością. 

Z tych 130W 50W potrafi wziąć sam monitor. A tego nie mierzyłem celowo. Bo jaki kto zapragnie taki będzie. 

Mojemu poleseangowemu sprzętowi kupionemu za kilkaset złotych z 5 lat temu zarzucasz zintegrowaną grafikę a sam kupujesz jakąś energooszczędną popierdółkę. 

Trochę logiki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak patrząc na temat, to się zastanawiam jaką kaloryczność opałową mają te wszystkie karty graficzne ?

Ile ciepła można uzyskać z koparki bitcoinów ? 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, FAFAŁ napisał:

Jednak jak bardzo mnie  rozp..  to że tak się nagle wszystko ruszylo z tym oszczędzaniem . Zamiast od początku uczyć i nagradzać ludzi za oszczędności wali im się cene zaporową .

Nauka nie wiele daje tak jak i ustawy najszybsze efekty to bezpośrednie uderzenie po kieszeni.

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda. U mnie w robocie nie mogli sobie dać rady z kierowcami. Cały czas robili dokumenty po swojemu i z błędami. Jak zarządzono 50 zł karniaka za każdy błąd to szybko się nauczyli. 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie fakt nie zarobia na tych co ich nauczą 🤣 karać prościej i więcej można zarobić .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można by te oszczędności zrozumieć i przyjąć gdyby miało to być natychmiastowym ratunkiem  dla tej planety przed globalnym ociepleniem , ale wobec obecnej wojny , grożby użycia broni nuklearnej jakie to ma małe znaczenie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, der napisał:

#daromega mieszasz dwa systemy walutowe. 

Niskie zużycie z wysoką wydajnością. 

Niczego nie mieszam. Czytaj ze zrozumieniem. Mam cel i go osiągnę jak zawsze gdy coś postanowię. Nic więcej i nic mniej. Od kiedy coraz rzadziej włączam jakiekolwiek gry, zacząłem myśleć nad redukcją blaszaka. Tyle, że jak nie ma jakiegoś impulsu człowiek odkłada wszystko na później i tak 2-3 lata zleciały. Laptopy odpadają. Nie trawię tego. Więc spychałem temat. Teraz ten impuls nadchodzi i uznałem, że to dobry czas na "coś zrobienie". Więc robię. Wolę być przygotowany tak jak np. z węglem tej zimy, niż czekać nic nie robiąc i się obudzić nieprzygotowany. A skoro mogę zapłacić mniej, a w to miejsce kupić choćby kolejny węgiel, to właśnie tak mi podpowiada rozum, żeby tak właśnie zrobić. Nie widzę w tym nic złego. To tylko środek do osiągnięcia celu i niczego kompletnie nie tracę. Płacę mniej wykonując to samo. 

Optiplexów 960 poza domem chodzi 5. Wiem co to jest, na co je stać i co sobą reprezentują. Bardzo dobre stabilne komputery, które chodzą jak woły robocze po xx godzin na dobę całymi latami. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież można używać laptopa z zewnętrzną klawiaturą i monitorem, Co tutaj jest do "trawienia" ?! Micro PC są fajne, ale wydajnością nie grzeszą, a te mocniejsze, są bardzo drogie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do podstaw typu net, filmy nic innego nie potrzeba. Ważne żeby był w miarę świeży. Wtedy ma w procesorze sprzętowe wsparcie dla nowych kodeków i nawet wideo 4K i więcej dekoduje w locie bez zadyszki. Dużo mocniejszy wydajnościowo choć starszy procesor bez tych instrukcji polegnie i będzie kaszana. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wkleiłem tego bezpośrednio w którymś poście. Może tak będzie bardziej przejrzyście. Koszt dokładnie takiego samego 5 stówek.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam będąc w temacie oszczędzania i cen opału w tym prądu, chcę napisać, że sama idea kupna poleasingowych sprzętów jest bardzo spoko. Kiedyś rąbałem na PC, potem przestałem grać i w sumie mocny komputer nie był mi do niczego potrzebny. Zarobkowo też nie potrzebuję mocnej maszyny. Tamten klamot w końcu padł. Zdecydowałem się na 2-3 letniego notebooka. Kupiłem go za 900 zł. Dali rok swojej gwarancji, w cenie oryginalny windows 10. Śmiga i nic się nie dzieje. Za sprzęt takiej klasy w sklepie bym musiał wydać 3-4 razy tyle. Prądu też ciągnie tyle co nic. Rachunki za prąd za 2 miesiące spadły średnio 100-150 zł. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że tak. Tym bardziej jak się w coś markowego uderza. Ja od lat na poleasingowych DELL-ach jadę i to jest naprawdę spoko sprzęt za ułamek ceny nowego. Komputer gamingowy to nie jest i nigdy nie będzie, ale do pracy, netu, video, muzyki spokojnie sobie radzą. Tego małego do domu powieszę pod biurkiem podłączę i bez zawalania miejsca będzie spełniał zadanie. Tu nie ma co więcej dodawać. Każdy robi jak mu pasuje i nie można nikomu niczego narzucać. Ktoś woli laptopa, inny bez gier żyć nie może, a jeszcze innemu wystarczy cienki klient 🙂 Dla każdego coś miłego......

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rząd ma farta że większość czując chudy czas, zakupiła w lecie węgla na dwa sezony przynajmniej. To samo z drewnem. Gdyby nie to, już by była rewolta. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg CBOS, sprawa wygląda inaczej:

40% nie ma żadnego opału, a 35% ma na cześć sezonu grzewczego. Tylko 7% ma opał na cały sezon grzewczy.

 

PS Wśród moich znajomych to się potwierdza.

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mam węgla i olałem temat. Przemorduję się z klimą na poddaszu i kuzniecowem na drewno na parterze. Niech się cmokną 😉 Klima z grzałkami w tacy i karterze - więc do -30 może chodzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Ptaszniko napisał:

Myślę że gaz i jedna wypłata w domu - najniższa krajowa = sznurek

Obecnie gaz wychodzi najtaniej. Porównując opał z PGG za 1770zł za tonę + przesyłka 250zł

Chyba, że liczysz tonę po 1500zł (luz w PGG) i 100 za dowóz, to wtedy wyjdzie podobnie.

W sumie drewno jest tańsze, ale mało kto ma taki kocioł i instalację, aby palić nie chodząc codziennie do kotłowni.

Edytowane przez Sławek007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Ptaszniko napisał:

Myślę że gaz i jedna wypłata w domu - najniższa krajowa = sznurek

Gaz to nie tylko ziemny. 

Bo do tego potrzeba przyłącza. 

Gaz to również propan butan. Do zeszłego roku najdroższe źródło ciepła po prądzie. Świat stanął na głowie. Obecnie LPG jest 30%tańsze od węgla. I nic się nie zapowiada, by to się zmieniło, gdyż jego cena jest sztywno spięta z benzyną. I tak ciągle drogą ale jednak co raz tańszą. 

LPG da się spalać bardzo efektywnie, a cena niezłej jakości pieca kondensacyjnego jest niższa od tony peletu, 1m3 gazu lub taniego klimatyzatora. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.