Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozy na przyszłość...


Gość berthold61
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj dyskutujemy ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozach na przyszłość...

W tym wątku dopuszczamy wpisy "polityczne". Prosimy o merytoryczne wypowiedzi.

O cenach poszczególnych gatunków opału dyskutujemy tutaj: ekogroszekpellet, węgiel inny niż ekogroszek

Inne powiązane tematy: Dodatek węglowy; Zakup węgla od gminy

Posty nie na temat wydzielone do kosza znajdziesz tu.

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 9.09.2022 o 09:22, Trener40 napisał:

Jeden adres, dwa domy, dwa kotly. 

Pani z sekretariatu z Ministerstwa powiedziała mi, że w takich sytuacjach będą dwie wypłaty. Zobaczymy... 

A Pani z MOPS-u dziś mi powiedziała, że będzie jedna dopłata. Jeden adres = jedna dopłata. Kto pierwszy złoży temu wypłacą. Jak sąsiad w porządku, to się podzieli 😁😜 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Termin jest kasy nie ma. Spróbujcie w skarbówce czegoś nie zapłacić w terminie.

https://next.gazeta.pl/next/7,151003,28920853,dodatek-weglowy-koszmarem-dla-gmin-wciaz-nie-dostaly-pieniedzy.html

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie podobnie jak z dostępnością  węgla po 966zł - tylko w reżimowych mediach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, daromega napisał:

Termin jest kasy nie ma. Spróbujcie w skarbówce czegoś nie zapłacić w terminie.

https://next.gazeta.pl/next/7,151003,28920853,dodatek-weglowy-koszmarem-dla-gmin-wciaz-nie-dostaly-pieniedzy.html

Nie przesadzaj, często płaciłem z opóźnieniem za wynajem i nigdy nie miałem problemów. Do tego potrafiłem nie płacić 4 miesiące i również nie było problemu. Grunt, żeby na koniec roku się zgadzało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku pit tak. Zrób tak z VAT :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rusek za 3400zl/t. Dokąd ten świat zmierza...?! 

Najgorsze, ze bedzie trzeba go kupic bo innej opcji nie ma 😕

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Piecuch19 napisał:

Nikt Ci nie zabrania ogrzewać się prądem. 

Widzę, że nie rozumiesz co naspałem.

Cytat

A tak się teraz wywozi drewno z Polski: 

Sprzedają drewno, żeby wypłacać dopłaty do węgla.takaemotka.gif.34443f94561d304b2bbe326a0eb09f5d.gif

7 godzin temu, daromega napisał:

@Animus

Nie sposób się nie zgodzić. Ale w obecnym matrixie nie realne. Żeby to miało sens ekologiczno-ekonomiczny nie może mieć jednocześnie zaporowej ceny żeby łupić ile się da.

To niestety prawda.

7 godzin temu, daromega napisał:

 

Dla mnie ogrzewanie geotermalne jest na pierwszym miejscu, a atom na drugim i tani prąd, a nie jakieś śmieszne chimeryczne panele. 

Panele jak najbardziej się sprawdzają, gdyby jeszcze uczciwie firmy montowały je, to 5-7 lat i masz już  spłaconą inwestycję.  Ale tu też ta sama zasada, żeby łupić ile się da.

Edytowane przez Animus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Animus napisał:

Dać ludziom bez ograniczeń  fotovoltaikę i wiatraki

Niegospodarności na każdym kroku, małe dziecko lepiej by zarządzało tym wszystkim. 

.   

nigdy nie dają bo to kasa dla państwa i dla rodzin posłów zatrudnionych w różnych spółkach teraz zagarną rynek węgla składy popadają i pozostanie rządowa strona co nas już teraz dobija ceną niema konkurencji to można ceny dyktować

ps.dziś przyszło pismo z gminy że niema kasy na dodatek węglowy 🤔

Edytowane przez arekkk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.09.2022 o 19:23, arekkk napisał(a):

teraz składy popadają i pozostanie rządowa strona co nas już teraz dobija ceną niema konkurencji to można ceny dyktować 

Składy są duszone by tańcowały jak im zagrają. Ostatnio się wygięły do współpracy z rządem przy węglu za 966 zł z dopłatami "nie wiadomo kiedy?" , ale składy też wypracują swoją drogę - niezależną od rządzących - jak chcą przetrwać.

W dniu 19.09.2022 o 18:43, Animus napisał(a):

Widzę, że nie rozumiesz co naspałem.

Widzę że przespałeś co napisałem - ogrzewanie prądem nie będzie najtańszym źródłem ogrzewania, bo jest dystrybuowane przez Państwo, które wykorzystuje obywateli do zarabiania kasy - *** to bankowiec i bardzo dobrze zna temat łupienia społeczeństwa.

W dniu 19.09.2022 o 18:43, Animus napisał(a):

Panele jak najbardziej się sprawdzają, gdyby jeszcze uczciwie firmy montowały je, to 5-7 lat i masz już  spłaconą inwestycję.  Ale tu też ta sama zasada, żeby łupić ile się da.

Zawsze założyć możesz sam lub wynająć jakiegoś dekarza i elektryka do podbicia papierów - będzie szybszy zwrot z inwestycji niż z tych firm co łupią - montaż nie jest jakąś technologią kosmiczną. Tylko słońca i uzysku zimą kiedy będzie największe zapotrzebowanie na energię to nie będzie - gwarantuje. Państwo  i tak na pewno coś wymyśli żeby na tym zarobić (wysokie opłaty przesyłowe, krótki okres wirtualnego magazynu np 3 miesiące lub coś innego?)

W dniu 19.09.2022 o 19:23, arekkk napisał(a):

teraz zagarną rynek węgla składy popadają i pozostanie rządowa strona co nas już teraz dobija ceną niema konkurencji to można ceny dyktować

Rynek nie zna próżni, a Polacy to zaradny naród i doświadczony czasami komuny - na pewno coś wymyśli ( prywatny import np. z Kazachstanu, z Syberii na około ze zmianą w papierach kraju pochodzenia towaru) podobnie jak składaki wozili z Niemic by ominąć cło), czy z Kolumbii jakiegoś "lepszego" węgla - bo węgiel może być pretekstem do masowego importu :-)) - z tego kierunku. Mamy wielu zdolnych ludzi z dużą kasą - na pewno zauważą duży popyt i brak towaru oraz nieudolność rządzących.

Edytowane przez marcin
Prosiłem wielokrotnie aby we wpisach związanych z polityką nie używać prowokujących zwrotów/przezwisk/itp.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Animus napisał:

Panele jak najbardziej się sprawdzają, gdyby jeszcze uczciwie firmy montowały je, to 5-7 lat i masz już  spłaconą inwestycję.  Ale tu też ta sama zasada, żeby łupić ile się da.

Miałem założyć pompę, ale przy tych cenach prądu idę póki co w PV. Inwerter hybrydowy on/off grid i zobaczymy  co z tego będzie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paneli stawiasz tyle ile mniej więcej masz zużycia prądu czy od razu przygotowujesz się na ewentualne grzanie prądem w przyszłości? Pytam, bo gdzieś kiedyś słyszałem, że potem przy dokładaniu paneli są cyrki związane z brakiem kompatybilności, ale być może dotyczy to taniej chińszczyzny. 

Może już się orientowałeś, bo w sumie ciekawi mnie czy jest różnica w uzysku prądu między instalacją założoną na dachu a na ziemi? Jednak poza obrębem budynku bezpieczniej w razie pożaru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, MrWolf napisał:

Może już się orientowałeś, bo w sumie ciekawi mnie czy jest różnica w uzysku prądu między instalacją założoną na dachu a na ziemi?

Kolega ma 5KW na dachu. Latem dołożył 5KW na trakery obrotowe. Te na trakerach robią prawie jeszcze raz tyle te co te na dachu. Następnym ruchem chce wywalić te z dachu na trakrey obrotowe. Trzeba mieć do tego miejsce, ale jeśli jest to miejsce tylko na ziemię. Poza tym czyszczenie na ziemi na 10 metrów w górze na skośnym dachu to jest różnica. Czyste panele choćby bez kurzu, dużo lepiej pracują. Dochodzi jeszcze kwestia chłodzenia. Te na trakerach z racji lepszego chłodzenia są wydajniejsze.

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, MrWolf napisał:

Paneli stawiasz tyle ile mniej więcej masz zużycia prądu czy od razu przygotowujesz się na ewentualne grzanie prądem w przyszłości?

Paneli stawiam, tyle na ile pieniędzy wystarczy (6-8kW), w najbliższym roku chciałbym pokryć zapotrzebowanie na energię elektryczną bez CO. 

Docelowo chciałbym zamontować paneli nawet 20kW.

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, MrWolf napisał:

Paneli stawiasz tyle ile mniej więcej masz zużycia prądu czy od razu przygotowujesz się na ewentualne grzanie prądem w przyszłości? Pytam, bo gdzieś kiedyś słyszałem, że potem przy dokładaniu paneli są cyrki związane z brakiem kompatybilności, ale być może dotyczy to taniej chińszczyzny...

 

Zawsze możesz zastosować w późniejszym etapie rozbudowy mikroinwertery, nawet na pojedyncze panele ustawione w różnych pozycjach i o różnych parametrach.

  • Lubię to 1
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, o6483256 napisał:

Miałem założyć pompę, ale przy tych cenach prądu idę póki co w PV. Inwerter hybrydowy on/off grid i zobaczymy  co z tego będzie. 

Magazyny energii n tą chwilę są nieopłacalne, można jedynie pomyśleć o podtrzymaniu na kilka godzin.   

Zasadniczo takiej energii nie powinno się magazynować tylko oddać, cały prąd z fotovoltaiki może być konsumowany na bieżąco, ale ziemianie jeszcze się nie nauczyli jak do tego podejść, przecież tylko polowa kuli ziemskiej jest oświetlona światłem słonecznym, druga polowa zawsze jest w cieniu, więc z konsumpcją nie ma problemu, jest tylko problem szerszego spojrzenia na to i dogadania się na całym świecie.      

Ciekowi mnie jeden fakt, niektórzy mają podpisane  stałe ceny prądu, gwarantowane na 2 lata, co w takiej sytuacji zrobi dystrybutor.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Animus napisał:

Magazyny energii n tą chwilę są nieopłacalne, można jedynie pomyśleć o podtrzymaniu na kilka godzin. 

... a myślisz, że po co kupuje falownik on/off grid?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z moich postrzezen,do niezaleznosci noc/dzien wlasnej potrzebne baterii kupic w cenie 2-3x wiekszej,niž jest cena instalacji inwerter,panele i smieci okolo.Jescze dobre zainwestowac w:

https://eshop.solareco.cz/prislusenstvi/696-vytezovac-fotovoltaicke-elektrarny-greenbono-aku-3-faze.html

Na wiekszych instalacjach oplacalnosc szybka,wysysa slonce na max,kiedy inwerter chcialby oddychnac przy baterii naladowanej.Na mojej jescze poprzemyszle,przelicze,czy na jeden bojler ma senzu.

Edytowane przez bercus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie za to urządzenie które wkleiłeś, będzie "robiła" automatyka domowa 👍

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja (i nie tylko) uważam że montaż paneli na nowych zasadach to wielka qpa. Poczekam, aż to odkręcą jak i wiatraki w przyszłym rozdaniu. Teraz to trzeba jak najbardziej skastrować konsumpcję i przeczekać. Jeśli się nic nie zmieni, to albo dalej oszczędzać albo coś dopiero wtedy myśleć. U mnie wylecą dwa PC-ty na dzień dobry. Wpadną jakieś mini pc z mini zasilaczami do neta i to wszystko. Czajnik 2kw wyleci i wleci na gaz. Więcej nic nie zrobię. Ale już to obetnie po wstępnym wyliczeniu w skali roku z 1000 a może i więcej KWh. Może się zbliżę nawet do około 2500 KWh zużycia rocznego i poczekam cierpliwie na rozwój wydarzeń. W taką umowę jak oferują teraz na PV na pewno nie wejdę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PV nutne zrobic samemu,samemu poszukac komponentow,može wpiac za pomocy elektrykarza.Wychodzi u nas o polowe taniej nawet z brakiem dotacji,te akurat wykrzywjaja rynek.Daja 200 tys Kč i 200 tys plus w cenie firmowej.Samemu ciežko uzyskac dotacju,labyrynt Wogonski.Perpetum mobile peniadzkowe dla podrecznych.

 

images.jpg

Edytowane przez bercus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bercus

Żeby zrobić inwestycję to musi być najpierw jej sens. W tej chwili do mnie nie przemawia żaden argument aby to zrobić. jeśli taki znasz to mi go przedstaw. A skoro nie ma, to po co mi inwestycja w coś, co kiedy jest najbardziej potrzebne czyli zimą jest martwe, a latem kiedy jest mało potrzebne trzepie kasę ale innym. Więc brak argumentów za, skutecznie mnie zniechęca.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, daromega napisał:

Kolega ma 5KW na dachu. Latem dołożył 5KW na trakery obrotowe. Te na trakerach robią prawie jeszcze raz tyle te co te na dachu. Następnym ruchem chce wywalić te z dachu na trakrey obrotowe. Trzeba mieć do tego miejsce, ale jeśli jest to miejsce tylko na ziemię. Poza tym czyszczenie na ziemi na 10 metrów w górze na skośnym dachu to jest różnica. Czyste panele choćby bez kurzu, dużo lepiej pracują. Dochodzi jeszcze kwestia chłodzenia. Te na trakerach z racji lepszego chłodzenia są wydajniejsze.

A ile te trakery go wyniosły ? - moim zdaniem zamiast inwestować w trakera i solidną konstrukcję do niego (ciągłe naprężenia paneli podczas obracania w te i z powrotem) lepiej dołożyć paneli na stałej konstrukcji (jeśli jest miejsce na działce)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@daromega Jest proste.Energia do pralki,zmywarki kiedy troche swieci jest 100% darmowa.Do oczka,pergoli,lodarki w 80% darmowa,bateria jescze nie wytrzyma calej nocy,ale dobro wykrywa odbior pralki,zmywarki.I to z 2,2 Kw paneli na pergoli.Nie dziala to calorocznie,ale jestem zaskoczony efektywnoscia.

Edytowane przez bercus
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.