Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

50 minut temu, zusman napisał(a):

teraz pytanie dmuchawa czy wentylator wyciągowy

Ani jedno, ani drugie - nic tym nie uzyskasz. Będziesz jeszcze większe ilości PW tłoczył do komina zamiast grzać. To ma na naturalnym ciągu chodzić.

Trzeba zwiększyć otwór przegrody i zmienić priorytet dla ciągu na ssanie z pod rusztu z jedynie dodatkiem PW i najlepiej żeby PW było z popielnika, a nie z niezależnego źródła - wtedy będzie dobrze i oszczędnie palił z modulacją mocy. Można jeszcze zmniejszyć powierzchnię rusztu stosownie do średniego zapotrzebowania na moc budynku. Wtedy temperatury paleniska i płomienia wzrosną ( będzie mała kuźnia) co znacznie poprawi ciąg ( wentylatory wyciągowe czy nadmuchowe będą zbędne).

Wejdź do klubu MPM na forum - tam jest wiele ciekawych rozwiązań, zdjęć przeróbek tego kotła.

Forumowicz @AO49 ostatnio sensownie przerabiał WOODA i nie narzeka na jego działanie.

Tu możesz poczytać o moich zmaganiach z tym kotłem 

W sumie pierwsza 3 strony są istotne żeby zrozumieć o co chodzi.

Edytowane przez Piecuch19
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Niestety kocioł sprawia duże problemy. Kocioł kopci jak zły, gaśnie. Żeby spalał bezdymnie muszę siedzieć cały czas w kotłowni i pilnować go.

Poważnie rozważam demontaż bo jak sezon nadejdzie to mnie sąsiedzi zjedzą, nawet GS nigdy mi tak nie kopcił a po przeróbce wogóle myśleli, że pale gazem. Boje się też o komin bo zaraz szlag go trafi.

Jakie mam opcje

- wyciąć ten metalowy element w palniku i wstawić normalną kształtkę jaką miałem w GSie, wiem, że powiększenie otworu przegrody pomoże ale chciałbym uniknąć ingerencji bo nie wiem czy nie sprzedam tego kotła

- wentylator wyciągowy/dmuchawa ale to wydatek około 1200 wiec w tej cenie robi sie to mało ekonomiczne, jeśli zespawam sam to może zmieszczę sie w 6, 7  stówach

- wentylator wyciągowy i półka z palnikiem ala Atmos stracę trochę pojemności zasypu ale może będzie to w miarę bezproblemowo pracować, widziałem takie rozwiązanie w SASach, wada to koszt, zaleta brak ingerencji w palnik możliwość sprzedaży potem

Nie wspominam o innych atrakcjach typu zawieszanie sie opału, wypalanie dziur wokół palnika itd.

Dzisiaj ostatnia próba palenia i coś muszę zrobić połowa września zaraz 🙂 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@zusman Czy mógłbyś powiedzieć więcej? - mam takie luźne pytania:

 

  1. jaka jest wysokość i przekrój komina?

  2. czy jest nawiewnik powietrza do kotłowni?

  3. jaka jest temperatura wody wychodzącej z kotła?

  4. czy masz może pompkę obiegu kocioł-bufor, ale bez ochrony powrotu?

  5. jaki masz schemat instalacji?

  6. czy wyjąłeś zawirowywacze?

  7. czy wyczyszczony komin?

  8. jaka jest temperatura spalin?

  9. czy szyber w kominie otwarty na całość?

  10. czy drewno układane jest poziomo w poprzek palnika? Czy próbowałeś innych opcji np. układania prostopadle do palnika albo pionowo?

  11. czy próbowałeś palić zrębką?

  12. czy drewno jest wysuszone? jaka jest wilgotność drewna?

  13. czy problemy są większe w upalne dni? bo w to lato jest dużo upałów, a być może w chłodniejsze dni a szczególnie zimą będzie lepszy ciąg i spalanie

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kół.  @zusman czegoś tu nie rozumiem kupiłeś Mpa niby za namową Forumowiczów i teraz masz żal że wprowadzono Cię w błąd. Myślę że albo to forum o empie przelecialeś po łebkach albo starasz się zniechęcić do kupna MPM. ( uzupełnij stopkę ). Już kiedyś opisalem moją przygodę z MPM i muszę powiedzieć że wiedziałem na co się decyduję. Przeróbki które wykonałem opieralem na wiedzy z forum dodałem tylko moje 40 letnie doświadczenie z CO. Piec rozpala się w 99% bezdymnie nawet w okresie letnim tylko do cieplej wody ( cały proces opisał kol @maronka) i to się  sprawdza, dokładnie tylko gdy jest sam żar w innym wypadku dymi. Mój wybór jest w 100% trafny,  mam zajęcie. (75l)

Mam pytanie do ko @Piecuch19 Powiekszałem otwory dolotowe PW w bramce i palniku i musialem zdemontować szamotki w komorze spalania (32mm) i okazalo się że wszystkie 4szt są pęknięte . Moje pytanie co robisz żeby nie pękały.  Narazie nie zakładałem nowych chociaż prowadnice są. Zauważyłem że  pękanie powoduje smoła spływające po ściankach. Z góry  dziękuję za poradę. 

Pozdrawiam  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@AO49 też jak to pierwszy raz rozbierałem to były popękane. Teraz mam wsadzony papier ceramiczny 2 x 2 mm pomiędzy ścianką kotła, a tymi płytkami ( jedna warstwa wystarczy). Komora palnika bardziej się rozgrzewa, ale płytki nie są narażone na duże wahania temperatur - co powoduje ich destrukcję ( częste chłodzenie i rozgrzewanie zniszczy każdy kamień). 

Tylko po wsadzeniu papieru ceramicznego płytki trzeba odpowiednio podszlifować, bo nie wejdą ( wskazane większe luzy, bo szamot się rozszerza po rozgrzaniu i pęka - dylatacja). Błędem producenta jest wklejanie tych płytek na silikon kominkowy bez luzu - jak by nie wiedział że szamot się rozszerza. Przegrody szamotowe też od tego pękają. Jak nie masz papieru ceramicznego to nawet drobny przesiany popiół zasypany w szczelinę ok 0,5 cm pomiędzy płytkami, a ścianką kotła też się dobrze sprawdzi. Płytki mają mieć luz na rozszerzanie, więc ciasne pasowanie to błąd ( w linii rozszerzania szamotu papier ceramiczny lub popiół).

Zmniejszy się trochę powierzchnia komory palnika, ale się nie obawiaj, bo to wyjdzie na + dla spalania ( lepszy płomień). 

Ten betonowy zawirowywacz płomienia też okleilem papierem ceramicznym od zimnej strony z wyciętymi dziurami do PW  ( klej- drobny przesiany popiół zmieszany z szkłem wodnym do konsystencji gęstej śmietany - jest wysokotemperaturowy - schnie 2-3 godziny - do klejenia szamotu też się nadaje). 

Po zrobieniu zobaczysz różnicę w barwie płomienia na + w stosunku do oryginału.

Powodzenia

  • Zgadzam się 1
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie kupilem ten kociol mpm wood 10 plus jeszcze go nie wtargalem do kotlowni, ale tak czytam czytam i kurcze widze ze bede mial przeboje z nim 😆a nigdy nie palilem w kotlach tego typu... Az strach pomyslec

Jakies rady? Cos przerabiac?

Bufor okolo 400l

Edytowane przez mateuszm31
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.09.2024 o 16:22, maracz napisał(a):

Najpierw odpal kocioł, popal trochę, a nie martw się na zapas. 

Faktycznie nie ma co sie zamartwiać na zapas, zobaczymy jak to bedzie i dam znac 😁

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kół @Piecuch19 dzięki za radę z papierem.  Muszę go zamówić i zobaczymy. Luz był może nie 5mm ale inaczej bym nie wprowadził szamotek, może przy 5mm smoła swobodnie by spływają do popielnika. 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.