Skocz do zawartości

Matejko1

Stały forumowicz
  • Postów

    259
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    1

Ostatnia wygrana Matejko1 w dniu 5 Kwietnia

Użytkownicy przyznają Matejko1 punkty reputacji!

Ostatnie wizyty

933 wyświetleń profilu

Osiągnięcia Matejko1

Doświadczony Forumowicz

Doświadczony Forumowicz (8/14)

  • Reacting Well Unikat
  • Miesiąc później
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Oddany Unikat
  • Współtwórca

Najnowsze odznaki

28

Reputacja

1

Odpowiedzi społeczności

  1. @koval7 Jak pisałem wyżej, ja osobiście jestem bardziej przekonany do rozwiązania takiego jak na przytoczonych przeze mnie schematach tj. aby rurę (poziomą) zasilająca boiler CWU wyprowadzić z rury od naczynia wzbiorczego ze spadkiem w kierunku biolera CWU. Dodam tę modyfikację też do Twojego schematu: Jedną z zalet takiego rozwiązania jest to, iż powietrze wydostające się z kotła zostanie skierowane od razu do naczynia wzbiorczego i likwiduje się problem, iż po drodze od kotła do rury wznośnej (skierowanej do naczynia wzbiorczego) jest odejście pionowe na boiler co powoduje ryzyko, iż powietrze zamiast pojść do rury wznośnej (i dalej do naczynia wzbiorczego) mogłoby pójść do boilera.
  2. @koval7 nie jestem ekspertem, ale po tych poprawkach wygląda moim zdaniem lepiej. Jednak osobiście jestem bardziej przekonany do rozwiązania takiego jak na przytoczonych przeze mnie schematach tj. aby rurę (poziomą) zasilająca boiler CWU wyprowadzić z rury od naczynia wzbiorczego ze spadkiem w kierunku biolera CWU. Jedną z zalet takiego rozwiązania jest to, iż powietrze wydostające się z kotła zostanie skierowane od razu do naczynia wzbiorczego i likwiduje się problem, iż po drodze od kotła do rury wznośnej (skierowanej do naczynia wzbiorczego) jest odejście pionowe na boiler co powoduje ryzyko, iż powietrze zamiast pojść do rury wznośnej (i dalej do naczynia wzbiorczego) mogłoby pójść do boilera.
  3. @koval7 Jeszcze taka uwaga – może rozważ aby rurę (poziomą) zasilająca boiler CWU wyprowadzić z rury od naczynia wzbiorczego ze spadkiem w kierunku biolera CWU – wtedy być może będzie się to odpowietrzać poprzez naczynie wzbiorcze, może nawet bez potrzeby zakładania odpowietrznika, który może też lepiej na wszelki wypadek założyć. Przykład takiej instalacji jest tutaj: to jest schemat z dyskusji tutaj: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2233031.html U Ciebie może warto spróbować w ten sposób?: rozważ też czy sam boiler CWU też powinien być lekko pochylony tak aby powietrze uchodziło w kierunku rury wzbiorczej?
  4. Kilka luźnych myśli: Czy przy tej poziomej rurze będącej ostatnią prostą zasilającą ciepłą wodą boiler CWU jest zachowany spadek (na każdy metrze raczej powinien być jakiś spadek a nie równy poziom) i w którą stronę? Gdzie jest najwyższy punkt? Czy w tym najwyższym punkcie jest odpowietrznik? Jaki masz przekrój boilera CWU? Gdzie są u Ciebie odpowietrzniki? - Zgodnie z poniższym filmem przy grzejnikach odpowietrznik powinien być przede wszystkim na wyjściu zimnej wody z grzejnika a nie na wejściu ciepłej wody do grzejnika, ewentualnie może być z obu stron. Może to przynajmniej częściowo ma też zastosowanie do boilerów CWU - może w przypadku twojego boilera powinien być dodatkowy odpowietrznik po drugiej stronie boilera? Tu jest przykład źle załączonego odpowietrznika (odpowietrznik jest od strony wejścia ciepłej wody a powietrze zbiera się od strony wyjścia zimnej): tu jest prawidłowo zamieszony odpowietrznik (od strony wyjścia zimnej wody): tu jest link do filmu: Może u Ciebie to powietrze zbiera się wewnątrz boilera i tam blokuje przepływ. Nie wiem czy odpowietrznik może być w poziomie a nie w pionie i czy taki w poziomie usunie całe powietrze Po co jest dodatkowy zawór zwrotny przy powrocie zimnej wody z boilera CWU? Czy powrót zimnej wody nie może być podłączony po prostu przed zaworem różnicowym który jest przy wodzie wracającej z grzejników Czy zawór zwrotny przy powrocie boilera jest założony w dobrą stronę? Nie wiem czy przypadkiem zawór klapowy nie stawia większych oporów niż zawór różnicowy (kulowy) i nie lepiej dać różnicowy (kulowy) nawet w poziomie. Jeśli już ma być zawór to sprawdź jakie stawiają najmniejszy opór - być może najmniejsze opory będzie stawiać różnicowy (kulowy) w pionie dany na zasilaniu ciepłą wodą boilera CWU (chyba że są kulowe działające w pionie które można by założyć do zimnej wody). Może pakuły przyblokowały zawór i dlatego nie działa.
  5. Moim zdaniem Pan Adam Popowicz włożył dużo pracy w swoje analizy Atmosa i warto zobaczyć jego filmy. Jeżeli stwierdziłeś, o tym youtuberze, że "Poki jest ktos swinia i pelni kociol mokrym opalom,lub nie zna odpowiednych nastaw,nie ma co wystawiac na youtuby swoje porady" to może warto abyś spytał go o swoje wątpliwości w komentarzach pod jego filmem. W tym ten film o którym wspomniałem wyżej, w którym mówi o potrzebie czyszczenia popielnika w Atmosie:
  6. @mankog Każdy kocioł ma swoje niespodzianki które nie raz wychodzą dopiero po czasie albo jak któryś użytkownik się zorientuje. Przykładowo w Atmosie youtuber Adam Popowicz wychwycił wiele rzeczy dopiero z czasem i np. jego zdaniem Atmosa należy codziennie czyścić bo tam pod popielnikiem jest płaszcz wodny - więc wyszła dodatkowa obsługowość tego kotła. Z kolei w Stalmarku ludziom padają nie tylko wentylatory ale także sprężyny – czego pewnie nikt by się tego spodziewał. Co gorsza Stalmark chyba może nie zadziałać na ciągu naturalnym. O Stalmarku to wręcz zrobili film w telewizji – pewnie już oglądałeś, ale na wszelki wypadek wkleję linka: https://interwencja.polsatnews.pl/reportaz/2023-11-21/nowy-piec-nie-dziala-gwarancja-im-nie-pomogla/ A i jeszcze chyba dobrze abyś sprawdził sobie ile kosztuje nowa ceramika do kotła i czy aby mieć gwarancje to musi kocioł montować autoryzowany instalator.
  7. @maracz – nie mam laboratorium diagnostycznego ani fabryki kotłów. A czy Ty w Twoim MPM-ie wyliczyłeś o ile poprawia sprawność zastosowanie sterowanie sondą lambda w porównaniu z sytuacją gdybyś wyłączył sterownie sondą lambda a resztę ustawień pozostawił bez zmian?
  8. @maracz – nie mam laboratorium diagnostycznego ani fabryki kotłów. A czy Ty w swoim kotle wyliczyłeś o ile poprawia sprawność zastosowanie sterownia sondą lambda na Twoim MPM-ie w porównaniu z sytuacją gdybyś wyłączył sterowanie sondą lambda w Twoim MPM-ie (a resztę przeróbek pozostawił bez zmian)?
  9. @bercus Ja nie czynię uwag o produkowaniu przez Ciebie bzdur i proszę sobie takie wywody darować. Uważam, iż autor tego filmu wykonał dużo pracy, która przyniosła bardzo ciekawe spostrzeżenia.
  10. W tym filmie jest bardzo ciekawa informacja, iż w przypadku Atmosa (kotle gdzie dysza jest w podłodze kotła, zaś powietrze podaje się przez zasyp wskutek czego cały zasyp pali się jak w ognisku) jest dodatkowy powód do regulowania powietrza wtórnego którego to powodu nie ma w MPM-ie (gdzie pali się tylko część paliwa w danym momencie), bo w Atmosach pali się wszystko na raz (jak w ognisku) przez co palenie odbywa się w dwóch fazach: pierwszej odgazowania, gdzie wydziela się dużo gazów palnych i drugiej fazie spalania pozostałego węgla drzewnego. Ta druga faza wymaga mniejszej ilości powietrza wtórnego, więc w chwili rozpoczęcia tej drugiej fazy byłoby użyteczne zejść do kotłowni i zmniejszyć ilość powietrza wtórnego.
  11. Może się to komuś przyda – znalazłem informacje dotyczące jednego kotła na drewno, iż zastosowanie sterowania sondą Lambda podnosi sprawność spalania opału jedynie rzędu od 1 % do 1.6% - link: https://kotly.com/pl/blog/jakie-sa-najlepsze-kotly-na-drewno-w-roku-2023-n25
  12. @Uzytkownik2 Ja widziałem w instrukcji Blaze'a co najmniej dwa schematy bez pompki: nr 1 bez bufora gdzie kocioł łączy się z grzejnikami oraz nr 6 gdzie jest bufor. Pozostałe schematy mają w tytule że to „wymuszone” podłączenie tudzież „kombinowane” podłączenie co sugeruje wymuszony przez pompkę obieg wody. Wskazuje to, iż w dwóch schematach kocioł raczej może działać grawitacyjnie. Czy mógłbyś zapytać producenta czy faktycznie ten zawór Blaze'a działa bez pompki tak jak na schematach? Czy może w kocił jest wbudowana jakaś pompka tak jak w kocioł gazowy (chodź byłbym zaskoczony taką wbudowaną pompką)? Gdyby miała być gdzieś konicznie dołożona pompka to lepiej mięć do niej obejście grawitacyjne na zworze różnicowym/klapowym bo w razie awarii pompki lub sterownika do pompki to ups nie pomoże i nie da rady poruszyć wody. Poza tym ups też się może zepsuć a działa przez kilka godzin, więc jak będzie tak w niektórych częściach Warszawy, że nie będzie prądu przez dwa dni to lepiej mieć obejście grawitacyjne.
  13. @Uzytkownik2 A czy ten zawór ochrony powrotu z Blaze'a działa bez prądu, pompek i sterowników? Bo jeśli tak, to jest jego zaletą w porównaniu z innymi zaworami ochrony powrotu, bo zadziałabym nawet w przypadku awarii pompki, sterownika i prądu.
  14. @mateuszm31 Ponieważ toczy się tu dyskusja związana m.in. ze schematem połączenia kotła z buforem, więc wkleję poniższe schematy - może się komuś do czegoś przydadzą. Nie jestem ekspertem, ale na wypadek gdyś ktoś szukał pomysłu na schemat z połączeniem bufora, kotła, grzejników i boilera CWU w systemie grawitacyjnym to najprostsze będzie dołożenie bufora w systemie grawitacyjnym takie jakie zostało pokazane poniższym na filmie: według tego schematu kocioł, bufor, grzejniki i boiler CWU działają grawitacyjnie bez pompek. Wydaje mi się, że ideę podłączenie bufora do instalacji grawitacyjnej z powyższego filmu można zobrazować schematami: lub Jeśli mają być pompki to przykład schematu podobnego do tego na filmie (umożliwiającego jednoczesne zasilanie ciepłą wodą grzejników i bufora), ale z pompkami jest taki (ja bym w tym schemacie dał boiler CWU na grawitacji ewentualnie z obejściem grawitacyjnym pompki): ten jest z dyskusji: https://www.facebook.com/groups/399752071016723/posts/429854731339790/ W tym schemacie trzeba chyba uważać aby dobrze dobrać przepływy pompek. Tu jest kolejny schemat: W tym schemacie trzeba chyba uważać aby dobrze dobrać przepływy pompek. Schemat pochodzi z dyskusji: Inne schematy z pompkami, gdzie bufor jest sprzęgłem hydraulicznym: szerzej w dyskusji: kolejny schemat: z dyskusji: kolejny schemat: z dyskusji stąd: a na tych schematach są ciekawe bajpasy, które łączą bezpośrednio kocioł z grzejnikami (z pominięciem bufora): dyskusja pochodzi stąd: A tu jest kolejny: to z dyskusji pod linkiem: A tu jeszcze bajpas na zaworze różnicowym łączący bezpośrednio kocioł z grzejnikami (z pominięciem bufora): to jest schemat pochodzący stąd: https://forum.muratordom.pl/showthread.php?74235-Jak-quot-to-quot-się-robi-czyli-bufor-ciepła/page885 Tu są schematy gdzie jest opisane połączenie grawitacyjne samego kotła z buforem: Tu jest połączenie grawitacyjne kotła z dwoma buforami wykonane chyba w sposób krzyżowy: to jest z dyskusji na facebooku stąd: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=2674457862705498&set=p.2674457862705498&type=3 https://www.facebook.com/groups/158006137377958/?multi_permalinks=246051541906750&notif_id=1708881409320382&notif_t=group_activity&ref=notif być może pierwotnie schemat pojawił się w wątku o buforze na forum muratora i przypuszczalnie pochodzi od autora tego wątku Pana adam_mk : https://forum.muratordom.pl/showthread.php?74235-Jak-quot-to-quot-się-robi-czyli-bufor-ciepła Inny sposób połączenia grawitacyjnego kilku buforów (tj. połączenie równoległe):ten schemat znajduje się na kanale youtube "Jak to robię" w filmie "Bufor ciepła łączenie zbiorników akumulacyjnych szeregowo i równolegle schemat połączenia buforów" - link do filmu: Wydaje mi się, że powyższe schematy dobrze skonsultować z instalatorem. Polecam przeczytanie zalinkowanych dyskusji. Mam nadzieję, ze powyższe informacje się przydadzą. Na wszelki wypadek (aby coś nie zaginęło jako odnośnik) powyższe schematy załączam do poniższego posta:
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.