Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Trochę nisko, ale nie wnikam. Zawór masz więc cztero drogowy nie termostatyczny, więc z temperaturą powrotu bedziesz mieć różnie. Na 4d ni cholery sie nie znam, więc może ktoś inny pomoże.

Edytowane przez rarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, SONY23 napisał:

Ja tu widzę zawór 4d. Czyli ochrona powrotu niby jest ale praktycznie jej nie ma, szczególnie przy paleniu drewnem

U mnie dziala. Moge palic weglem, pelletem, drewnem, gazetami, gumowcami - dziala tak samo zawsze.

Problem jak kazdym wynika najczesciej z obslugi, nastaw, syetownika i ogolnie instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, sambor napisał:

Wystarczy utrzymywać na kotle minimum 70C 

Jest w tym jednak jeden haczyk, o ile 55°C na powrocie to niezbędne minimum, to w tym kotle ważna jest jeszcze różnica temp. miedzy powrotem, a zasilaniem i nie powinna ona przekraczać 15°C, przynajmniej tak twierdzi producent.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzis wyjalem zawirowywacze  i temp na czopuchu podczas rozpalania do 250 st  przy czym komore nawrotna oproznilem z popiolu  i teraz jest wysoka na 25cm  a wczesniej z popiolem bylo tylko jakies 5cm i temp spalin podczas rozpalania do 350 st ,  jaki z tego wniosek ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jakim kotle komora nawrotna ma 25 cm wysokości?????? -  chyba to jakieś nieporozumienie?

By wyciągać wnioski trzeba robić tylko jedną zmianę i obserwować. Dwie zmiany na raz to 50%/50% wyciągania właściwych wniosków - trochę mało.

 

Edytowane przez Piecuch19
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd wiesz że @maronka ma 30 cm wysokości komory nawrotnej???

Nie pisz bzdur i nie zaśmiecaj tematu.

30cm wysokości komory nawrotnej świadczyłoby o braku wymiennika :-)))

Edytowane przez Piecuch19
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ligeza wiem że ma usuniętą blachę, ale 30 cm prześwitu chyba tam nie ma?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 30 cm ,mój wymiennik to 1,9 m,stąd 300 przy rozpalaniu ale mi pasuje ze względu na 40 letni komin z cegły uwczesnej czyli takiej se,ale powiem jeszcze raz nie do końca jest to strata bo 3 pomieszczenia są ogrzewane przez komin ,jakieś 30 m gdzie jeszcze grzejnik nie został włączony to jakieś 20 kw na dobę

Edytowane przez maronka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znaczy że wymiennika praktycznie nie ma i dlatego takie wysokie temperatury spalin. U mnie ( nie mierzyłem tego) ale tak na oko jest może z 10 cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No gdzieś te pół metra wymiennika musieli upchać ,bryła jest taka sama w naszych kotłach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam.

Jak popatrzyłem ile to jest 30 cm to jakoś nie potrafiłem sobie wyobrazić takich pustych przestrzeni w kotle, a jednak taki obszerny schowek jest. W nowszej wersji kotła o "takiej samej mocy" tam jest mało miejsca.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie. Mam pytanko, może już było ale nic takiego nie znalazłem. Otóż posiadam kocioł MPM DS z 2015 więc chyba pierwsza generacja, doposażyłem go w palnik wirowy co totalnie odmieniło ten kocioł, na lepsze oczywiście. Teraz zastanawiam się czy do mojej wersji kotła dałoby się zaadoptować tą przegrodę zmniejszającą powierzchnię rusztu i czy taki zabieg w ogóle ma sens, czyli czy zwiększy to jego moc przy paleniu węglem. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmniejszenie rusztu powoduje zmniejszenie mocy,dlatego stosuje się blachę zmniejszającą do zmniejszania,nie zwiększania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Maxiiiii  spróbuj palić ciągle to mocy Ci wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, Maxiiiii napisał:

Teraz zastanawiam się czy do mojej wersji kotła dałoby się zaadoptować tą przegrodę zmniejszającą powierzchnię rusztu i czy taki zabieg w ogóle ma sens, czyli czy zwiększy to jego moc przy paleniu węglem.

Mocy nie zwiększy ale może zwiększyć sprawność kotła i zmniejszyć zużycie opału. Zależy co ogrzewasz (metraż budynku, jak ocieplony) jaką masz moc kotła i ile węgla spalasz na dobę itd. Więcej danych a na pewno ktoś coś doradzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, carinus napisał:

Zmniejszenie rusztu powoduje zmniejszenie mocy,dlatego stosuje się blachę zmniejszającą do zmniejszania,nie zwiększania.

Tego akurat bym nie powiedział, gdyż za namową użytkowników z tego forum zmniejszyłem powierzchnię rusztu zwykłą blachą w pobliżu palnika i jest o wiele wyższa temperatura na kotle przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia paliwa. A przegroda z nowszej wersji jest na pewno wygodniejsza w użytkowaniu bo ma jakąś regulację którą można użyć w trakcie palenia czego nie można powiedzieć o rozwiązaniu które używam obecnie w postaci blachy.

Kocioł 12-14, zużycie (po wspomnianych modach) 25kg węgla na 16 godzin palenia, palę tak co drugi dzień przy obecnej pogodzie, temperatura w najzimniejszym pomieszczeniu (salon) spada do około 22 stopni. Dom 180m2 ogrzewanych, izolacja 10cm styropian.

Edytowane przez Maxiiiii
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z jaką temperaturą na kotle palisz? i jaką temperaturę ma powrót?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, Maxiiiii napisał:

Tego akurat bym nie powiedział, gdyż za namową użytkowników z tego forum zmniejszyłem powierzchnię rusztu zwykłą blachą w pobliżu palnika i jest o wiele wyższa temperatura na kotle przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia paliwa.

Więc zwiększyłeś sprawność kociołka a nie jego moc.Ja też mam starego MPM-a ze zbyt małym wymiennikiem jak na możliwości kociołka.Na węglu jest idealnie,do drewna tak sobie.Możesz pobawić się w skosy z blachy lub szamotu i zmniejszać ruszt przy drzwiczkach,niekoniecznie przy samym palniku gdzie dobrze jest podawać PW przed sam palnik.Musisz podziałać coś na wzór innych kociołków z tego forum i poprawa powinna być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.