Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Piecuch - Osoba która zna się na wszystkim  i najlepiej ;)

Jadyną osobą powiązaną z mpm_em której mi wiadomo, działającą na tym forum, to ja. Może jest ktoś jeszcze jest, ale mi nic o takich osobach nie wiadomo. Więc nie popadaj w paranoje :) 

Chłopie usprawniaj,opisuj, ale nie pisz bredni.

Kocioł zasypowy, dolnego spalania, jest do ciągłego palenia, ale jak najbliżej mocy nominalnej. Więc w naszym położeniu geograficznym w okresach przejsciowych. Przepalasz, lub ładujesz bufor by z niego potem ogrzewać dom. Przychodzą mrozy, palisz ciągle. Lub było brać malucha 10kw choć pewnie i on był by za duży na terazniejsze temp do palenia nonstop.   

Piszesz- "Drzwiczki do zasypu boczne pod kątem 45' - to nie wpływa na na spalanie i certyfikaty"

Pewien tego jesteś, czy głosisz następną swoją teorie, która nie ma nic wspólnego z faktami? Chyba że wiesz lepiej od profesorów z instytutu, jak tak to przepraszam ;) 

 

 

 



 

  • Nie zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piecuch19, wyluzuj troche  bo znow zaczyna sie kłotnia i temat rośnie  ,  forum jest po to żeby korzystać z wiedzy i wnosic własne doswiadczenia , mysle wiecej merytoryki mniej kłótni i bedzie ok ,druga sprawa jak dla mnie wyciaganie prywatnej korespondencji z priv jest co najmniej "nie  dzentelmeńskie" ,zeby nie napisac dosadniej , bo sie ludzie beda bali cos napisac jak pozniej wypłynie na forum.

Temat ma ponad 400stron ,dlaczego? ,mysle z lenistwa ,ludzie szukaja kotła 5 klasy co spali wszystko,szukaja w necie kupuja i rozczarowanie ,a wystarczy przeczytać temat i znajda odpowiedzi na wszystko,bo wszystko juz było kilka razy wałkowane bez końca ,a palili całe życie i uwazaja ze nic juz nie moze zaskoczyc ,a zaskok jest ,sam tak miałem jak zaczynałem temat liczył 100stron ,wszystko przeczytałem i jak to bywa uznałem ze dam rade ,a nie dałem i komin zarastał,a myslałem ze bede miał tylko pare wodna z komina ,wymiennik zarastał,z komina dymek i powietrze ze mnie zeszło -z Ciebie tez zejdzie ,na to potrzeba czasu ...

Pozniej nastepuje Era szamotu i udoskonaleń , jest lepiej ale nie całkiem ,doszedłem do jakiegos kompromisu ale nie jest idealnie na małej mocy , po prostu wystarczy zastosować kilka "prawd objawionych"  a nie kopac sie z koniem i bedzie ok 

na poczatek stona ciepłowlasciwe  http://cieplowlasciwie.pl/start   i nastepuje zaskoczenie bo przy paleniu ciagłym napisali 3-5KW , a zawsze miałem 25KW i było ok ,pewnie kit ,a jakby co sobie poradze - niestety mają racje i bedziesz płakał 

Prawda 1 bufor , ten kocioł potrafi generowac nawet do 2 razy tyle mocy co na papierze i TYLKO BUFOR da rade tą moc odebrac , 

Prawda2 temp spalin min 150st i wtedy mamy gwarancje ze w palniku pali sie jak należy i wszystko przepala

Prawda 3 opał mozliwie mało smolisty typ 31lub 32 ,a mocniejsze tylko  mocniej palic i kombinować 

te prawdy znajdziemy w DTRce producenta ,ale co tam papier , paliłem od dziecka to sobie poradze  i nastepny płacz na forum , forum rosnie , nowi czytaja kilka ostatnich stron ,i temat rosnie 

Temat rosnie...

temat rosnie ....

a najbardziej rosnie frustracja tych co moga pomóc bo ile razy mozna pisac to samo w kółko...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Użytkuje MPM-a od sierpnia tego roku jedyną zmianę jaką zrobiłem to ciut mniejsza blacha w drzwiczkach nad rusztem i położyłem płaskownik na pierwszy ruszt. Palę drewnem brzozowym i zrębką sosnową a węgla ten piec nie widział i szczerze powiedziawszy zdecydowanie kupił bym drugi raz ten piec ponieważ jest zdecydowanie wydajniejszy od poprzedniego mojego śmieciucha mimo iż  miał 20 kw.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie coś praktycznie nie istnieje,bo masz pobór powietrza z dwóch różnych punktów.Zmiana ciągu,zapopielenie rusztu,działanie miarkownika,wszystko bedzie miało wpływ na różnice w proporcjach tego powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

15 minut temu, buli912 napisał:

Witam ! Czy ktoś zna idealne proporcje PP i PW w kociołku  MPM 14kw ?

Jakie paliwo? Jeśli węgiel - jaki typ?

Godzinę temu, brodekb napisał:

Temat rosnie...

temat rosnie ....

a najbardziej rosnie frustracja tych co moga pomóc bo ile razy mozna pisac to samo w kółko...

 

Może ktoś napisze skumulowany poradnik? Kopanie się z czterostoma stronami w których wymieszane są różne generacje urządzenia, modyfikacje, trolling i głosy niezadowolenia to było dla mnie zbyt wiele (Zrezygnowałem głównie z tego powodu że jeśli chodzi o 5 klasę którą posiadam to nie ma jeszcze wielu informacji) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jak tu coś nie napisać,ale powiem krótko,należę do tych zadowolonych choć mój kocioł miał bardziej przyjazną konstrukcję niż ten na 5 klasę,ja jestem chyba jedyny co pali bez blachy ,drewno to wiadomo ,ale i węgiel ,chyba jedyny co mi się nie zawiesza opał ,nawet węgiel 33,jedyny co podaje pp na węglu w jakiejś tam ilości środkowymi drzwiami (klapką którą kazałem sobie wstawić jako pierwszy)-marzec 2017,jedyny co nie ma blachy pod wymiennikiem w wyczystce ,słowem jakiś ewenement czy co ,każda modyfikacja coś tam dawała ale i utrudniała funkcjonowanie ,fakt jest niezaprzeczalny że nie palę ciągle tylko przepalam ale mógłbym co udowodniłem kilka razy z dobrym efektem ,bo i nie dymiło i nie szło więcej opału,ale ja lubię przepalać bo lubię mieć rano zimno w domu,i lubię tą całą procedurę ,czyszczenie ,rozpalanie ,huk palnika ,takie zboczenie,ale najważniejsze w tym całym kotle jest to że jest dużo oszczędniejszy niż stare ,niż podajniki na eko i pellet,i tego nikt jeszcze nie zarzucał temu kotłowi że zbyt dużo spala .ps. nie jestem związany z producentem co mi zarzucano ,nie byłbym w stanie polecić go znajomemu bez uprzedzenia go o zasadach działania i ewentualnych problemach  

Edytowane przez maronka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

kotła 5 klasy.

Kupiłem go dla mokrej przegrody i widzę w nim potencjał do modyfikacji  i usprawnień  dla swoich  potrzeb, a że ma 5 klasę to mam w du....ie ,myślę że stworzę coś lepszego na bazie tego kotła na swe potrzeby ogrzewania domu . 

O swoich wnioskach z modyfikacji poinformuje - by Ludziom żyło się lepiej.

Pozdrawiam

Cytat

Przepisy są dla eko nazioli a nas interesuje praktyczne palenie w tym kotle więc jak już pisałem dobrze, że jest papierek i dobrze, że są możliwości, cała reszta to jakiś kompromis.

Kwintesencja polskości a potem płaku, płaku bo nie dobre władze zabraniają takim podejściem to w ogóle zabronią zasypowców i będzie trzeba ładować  wszędzie podajnikowce albo gaz a oczywiście wielki Janusz nic sobie do zarzucenia niema bo on tak pali 20 lat i nic zmieniać nie będzie a ekologowie debile jakieś wymyślają dyrdymały i śmieci zabraniają palić, jak to tak się ładnie pali i nic nie truje bo wszystko się przecież wypala... Jak na początku sam byłem przeciw zakazywaniu a najpierw edukacja jak nalezy palić aby było czysto to teraz świetnie rozumiem te zakazy, bo większości nie da się wytłumaczyć, sami eksperci co wiedzą lepiej i nikt go uczyć nie będzie.

@Piecuch19 nadal czekam na to nowe DTR gdzie wpisany jest węgiel typ 32.2 bo w starszej wersji dostępnej w Internecie, zalecany węgiel kończy się na 32.1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Buli912, tak jak Carinus podpowiedział  ,ideału nie ma , ideał to słowo symbol do czego dążymy tylko z mniejszym lub wiekszym skutkiem ;-) , ale do rzeczy ,u mnie najmniej problematyczny opał co sam sie zsuwał ,był w miare mocny i bezproblemowy to PW-D ale pojechali z ceną ok 1000zł ,na tym opale mozna robic testy i ustawienia ,sam sie zsuwa ,dobrze pali

,nie smoli typ 31    https://pw-d.pl/wegiel/20-wegiel-orzech-ii-pakowany-25kg-wegiel-kamienny.html     ,ktos powie ruski podobny lecz 200zł tańszy ,ale loteria co dostaniemy ...

kup termometr do mierzenia temp spalin, to w warunkach domowych najtańszy i najprostszy sposób miary spalania ,im lepiej przepala tym wieksza temp spalin-termometr z sonda typu K  TM902C -ale ten z czerwonym przyciskiem zasilania ,nie z suwakiem -wygodniejszy 

skumulowany poradnik ,może sarkastycznie ale najprościej :

bufor ,    temp spalin min150,    opał typ31 granulacja 25-50   -najkrótsza wersja poradnika ;-)

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojawia się sporo osób które narzekają na węgiel.Ktoś może pomyśleć że jestem importerem lub lobbuję na rzecz czeskiego groszku,nic bardziej mylnego.Wszystkim osobom które mają problemy z wiszącym węglem w zasypie polecam lekturę wątku związanego z opałem do MPM-a.W zeszłym roku przetestowałem ten opał i gdyby nie nagonka na opalanie węglem i wizja zakazu używania tego paliwa,już latem miałbym wysypane 25t tego węgla na mojej posesji.Przyszły rok na pewno będzie opalany tym węglem.Jedyny mankament to zapach podczas załadunku,który można spokojnie zniwelować mieszając węgiel z trocinami lub kładąc warstwę trocin na górze załadunku,przetestowałem oba rozwiązania.Tutaj nie ma mowy że chcieliśmy z Wesołej a dostaliśmy koksujący,nie ma mowy o jakimkolwiek zawieszaniu sie opału,kaloryczność pozwala spalać w cieplejsze dni,jak dla mnie same zalety.Nie testowałem mieszanek węgla spiekającego się i czeskiego,jednak kilka osób potwierdza skuteczność tej metody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie, dobre pytanie. Nie wpada do palnika i nie blokuje? Mnie juz sie zdarzyło że podczas rozpalania kostka wjechała do środka i habemus papam na okolice. Od tamtego czasu ostrożnie zarzucam wejście do palnika drewkami i dopiero zrzut paliwa. 

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byleby się nie naciac na czeski tak jak ja;-) 

Mam jeszcze pół tony z zeszłego sezonu. Ostatnio żona przypadkiem go wsypala jak mnie nie było i zadyma taka, że świata nie było widać :-) 

Czasem lekko mieszam go z Wesoła. Też kopci, ale jakoś muszę go zutylizowac...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed remontem forum gdzieś ten wątek był widoczny,teraz nie sprawdzałem,jest to na pewno oddzielny wątek.Właśnie ta granulacja zapobiega zawieszaniu się całości.Identyczna sprawa wygląda z drewnem.Mam połupaną sosnę w takie kawałki że nie sposób to zawiesić,opada zawsze lub częściej nie zdąży opaść bo odgazuje cały zasyp zanim opadnie.Miałem(mam jeszcze)groszek i orzech z Wesołej.Nie widziałem żadnych różnic w tempie spalania,zapychaniu palnika czy szybszym rozpalaniu zasypu.To samo z czeskim,spalania identyczne jak ten z wesołej,jedynie ilość popiołu i przerosty w większej ilości.Palnik mam podniesiony na wysokość 3cm(jedna szamotka) i przez cały tydzień nie było problemu z zapychaniem palnika.Kocioł obsługiwał pod moją nieobecność teść,wsypał opał,wybrał popiół,to wszystko.Niezbędne do stałego palenia jest automatyczne ramie rusztowania lub częste odwiedziny co 5-6h.

Znalazłem https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/24256-paliwo-do-kotła-ds-mpm-wydzielone-z-tematu-kocioł-ds-mpm/

Edytowane przez carinus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, rarek napisał:

Jakie paliwo? Jeśli węgiel - jaki typ?

Paliwo - orzech z Marcela , typ 33 . Dość często się wiesza .Myślę że groszek będzie lepszy.

Godzinę temu, brodekb napisał:

kup termometr do mierzenia temp spalin,

Mam termometr  na czopuchu . Tęp. spalin waha się od 150 do nawet 250 st.

PW mam otwarte na max. RCK mam na 25 Pa - bo jak jest mniej to dym z komina

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, user2018 napisał:

Kwintesencja polskości a potem płaku, płaku bo nie dobre władze zabraniają takim podejściem to w ogóle zabronią zasypowców i będzie trzeba ładować  wszędzie podajnikowce albo gaz a oczywiście wielki Janusz nic sobie do zarzucenia niema bo on tak pali 20 lat i nic zmieniać nie będzie a ekologowie debile jakieś wymyślają dyrdymały i śmieci zabraniają palić, jak to tak się ładnie pali i nic nie truje bo wszystko się przecież wypala... Jak na początku sam byłem przeciw zakazywaniu a najpierw edukacja jak nalezy palić aby było czysto to teraz świetnie rozumiem te zakazy, bo większości nie da się wytłumaczyć, sami eksperci co wiedzą lepiej i nikt go uczyć nie będzie.

Normalnie jakbym THN oglądał sterta banałów i bzdur wyssanych z wacka, polana stereotypem i nietolerancją wręcz nienawiścią... Wiem sami się rodzą no cóż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miki-nie zaczynajmy robić sympatyzujących wyjazdów,to nie to forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda ze Hamis daleko 500km ,bo bym po ten wegiel czeski sam pojechał do niego , ten czeski to taki na wpół drogi między brunatnym a kamiennym czarnym,jak siego zmoczy to czarny ,miałem kiedys z firmy Tani Opał ,wilgotność na worku opisana do 30% !!!  ,lało sie z worka ,a jak wyschnie to jak gorzka czekolada ciemnobrązowy .

Cały z nim problem że mocno odgazowuje jak drewno ale ze drobny to ta ilość gazu tak duza że palnik tego nie przerobi i problemy ,potrzebuje duzo powietrza jak drewno i trzeba kombinowac zeby zrobić warstwe zaru i nasypać więcej żeby w komorze zsypujac się w dół juz był stopniowo odgazowany ,bo tak to zadyma jak u Hamisa i nas pozdrawia po "męsku" ;-)

Kupowałem z Bartexu ale juz go nie mają ,a szkoda  bo był jak dla mnie ok ,ma ciekawy zapach dymu jakby kisic paląc sterte liści na jesień z domieszka zapachu gazu ,popiołu z niego praktycznie nie ma jak z drewna ,jak się na niego znajdzie swoje ustawienia to tylko sypać ,wybierac popiół i czysto w wymienniku i kominie .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No mnie raz zasmrodził ale już wiem dla czego,i ja za bardzo drobnego nie umiem spalać ,chyba że na małą dosypkę do drewna,raz próbowałem pellet spalać i najpierw się zasypał palnik i prawie  zagasił a potem spalił w trymiga i chyba w dużej ilości przeleciał przez ruszta,wg mnie super sprawo to połączenie drewna z węglem,3/4 drewna i do pełna węgiel,drewno może być nawet wielkie i pionie ,bo węgiel się obsypie i wszystko dopali,tak palę teraz i jest rewelacja ,w ciepłe dni tylko 5 kg węgla na drewno w zimne 10 a w mrozy 2x po 10 kg pociągnę bo muszę wam panowie powiedzieć że z dobrych źródeł mam przecieki że od połowy stycznia do połowy marca zima z mrozem da się we znaki 

Edytowane przez maronka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dosyć niska kaloryczność jest idealna na takie zimy jak obecne,z braku czeskiego palę teraz drewnem.Mam zmniejszony ruszt,ale nie zauważyłem różnicy w spalaniu kamiennego i czeskiego,spalało sie w obu przypadkach spokojnie i czysto.Czeski miał dłuższe języki płomienia ale przez ruszt nie przelatuje,jedynie na samym początku zanim wytworzy się żar z popiołem te najmniejsze kawałeczki mogą uciekać.

Maronka-drobniejsze frakcje musisz spalić na mniejszej objętości,gdyż podczas Twojego sposobu przepalania odgazowuje spora ilość węgla.Przy ciągłym paleniu ten proces zaczyna sie uspokajać,kiedy tylko niewielka część węgla nad żarem dostarcza gazów palnych.

brodekb-Hamis ma jakieś dojścia do tego lepszego Czecha?

Edytowane przez carinus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak mówicie, brałem pół tony czeskiego orzecha i pół tony Wesołej. Od tego czasu zamówiłem 3 tony Wesołej, a od Czecha trzymajcie mnie z daleka :-D 

Jednynie podczas rozpalania wrzucam litrowa miarke czeskiego ekogroszku (z innego źródła) - fajnie podbija temperaturę i kocioł szybciej łapie obroty

Edytowane przez hamis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.