Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

37 minut temu, miki1212 napisał:

Jeśli głównym paliwem ma być drewno i w dodatku mieszanej jakości to chyba najrozsądniej kupić kocioł GS i palić od góry wszystko inne to większe lub mniejsze problemy z mocą i obsługą między innymi.

Daj Pan spokój GS był pierwotnie skontruowany tylko do wegla. Na drewnie to zawsze można mieć ogien za wymiennikiem.

Moim zdaniem Mpm daje sie kontrolować na drewnie ale trzeba wyłożyć ruszt szamotem + zamontować RCK. Oczywiście bufor to bdb rzecz przy drewnie , ale gdy masz instalację o dużej pojemności wodnej to bez bufora także daje rade. i płomien nigdy nie gaśnie.  Mi osobiscie w MPM na drewnie bardzo łatwo przychodzi osiągnąć stan z niebieskim płomieniem w palniku na weglu to juz nie jest tak chop siup.  - testowałem to kiedyś - zapaliłem drewnem i na to troche wegla przy ruszcie wyłożonym szamotem - ten szamot spowodował to że wegiel wreszcie odgazował się idealnie  i palił sie jak  drewno czy gaz, ale dłużej sie tak nie dało bo popiół zatykał palnik (wiadomo jak to na weglu jest dużo popiołu)

A wyliczenie potrzebnej dla domu mocy z strony ciepło własciwe to tylko plus - bo zamiast kotła 21kw możemy kupić np. 10kw który bedzie chodził na pełnej petardzie i bedzie efektywny.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, mikkei napisał:

Daj Pan spokój GS

Daj Pan spokój już z tym MPM bo wpędzisz człowieka w kłopoty, pisać za klawiaturą każdy umie niestety idą za tym konkretne koszty, przeczytaj jeszcze raz o co chodzi bo nie każdy lubi spędzać zimę w kotłowni a w niedalekiej perspektywie jest gaz. Nie ma czasu na fanbojostwo.

Edytowane przez miki1212
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat ze spaleniem drewna w MPM-ie problemów nie ma i raczej nie bedzie,jeżeli drewno jest odpowiednio przycięte.Z węglem może być różnie,drewno jest mniej problemowe do spalenia.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale napisałem mu aby wybrał gaz,   lecz z gazem to jest tak samo jak z zakupem auta klasy S, kupić jest łatwo pomimo że nie jest w zakupie tanie ,  ale utrzymać to pod kątem kosztów ekspoatacji  przez kilka lat  to już inna inszość. Tu jest całe clue sprawy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeciętny dom(200m)potrzebuje 20tys.kw/h energii ,gaz jest po 25gr.=5tys.zł,i dużo i nie,tyle że już tak jest że czy węgiel czy drewno jakoś tak łatwiej bez oszczędzania jest spalać i w domu jest ciepło lub za ciepło ,a spalając gaz jakoś tak dziwnie zimno w tych domach jest

Edytowane przez maronka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Piecuch19 napisał:

Jak tak lubisz popatrzeć na płomień i posłuchać huku to zrób sobie tak jakby drugą przegrodę z cegieł szamotowych-  na płaskowniku przed pierwszą - z odsunięciem od niej / dystansem ok. 0.3 - 0,5 cm i ten płaskownik też źeby miał taką szczelinę. Wtedy zobaczysz i usłyszysz więcej - co powinno Cię zadowolić - polepszenie ekonomiki spalania wsadu też będzie widoczne i oczywiście kolor płomienia także będzie ładniejszy.

Cegły powinny mieć ukosowanie większe jak masz obecnie w przegrodzie , ale jak nie będą miały to i tak spełniają zadanie przy dystansie ok. 0.3 - 0,5 cm - pomiędzy. Roboty niewiele, a jak przepalasz to często masz zimny kocioł do którego można włożyć parę cegieł - by sprawdzić o czym mówię i na co chcę zwrócić uwagę - poprawa czystego spalania i mniej opału.

Bardzo mnie zainteresowało to mieszanie gazów  z PW ale z opisów które przedstawiłeś nic nie kumam,bez rysunku  to  chyba nie możliwe,przepraszam że tępy jestem, ale żeby uprościć sprawe może zaprosił byś mnie do siebie  ,w realu pewnie pojmne jak to zbudować,a tak w ogóle  z  której strony Wrocławia mieszkasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, carinus napisał:

Akurat ze spaleniem drewna w MPM-ie problemów nie ma i raczej nie bedzie,jeżeli drewno jest odpowiednio przycięte.Z węglem może być różnie,drewno jest mniej problemowe do spalenia.

Najlepsze jest połączenie tych dwóch paliw w dowolnych proporcjach ,super się uzupełniają

Edytowane przez maronka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mieszam i jest git ,ale jak jeż wspomniałem , odbiegam trochę od ogółu i u mnie w miarę ekonomiczne ,tak na oko powinienem spalić tonę węgla i z 16 m/p drewna,to ,po moich cenach to 2tys zł ,samego drewna poszłoby 25m/p  x 60zł=1500zł ,a węgla 3tony i trochę drewna to 3,5 tys zł

Edytowane przez maronka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest git śmieci spalisz ale nie napalisz ,to jest przestępstwo ,węgiel trochę truje i dwutlenek dorzuca,a drewno to jest git zero dwutlenku dorzuca i również szczęśliwego nowego pozdro dla wszystkich od maronki

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poratujecie namiarami na kogoś kto sprzeda dowolnych wymiarów kawałek blachy żarowytrzymałej?Chciałbym zrobić nowy kanał PW do testów,poprzedni ze zwykłej stali nie wytrzymał warunków paleniska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie wymiary potrzebujesz ? Mam w domu kawałek blachy 10mm z której wycinałem przesłonę  przesuwną w zebcu  - rozgrzewała sie do czerwoności ale zero odkształcen i wypalen przez ponad 3 lata 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dosyć gruba blacha,potrzebuje ok.200x600mm.Miałem kanał zrobiony z blachy#5 ale dolna część zaczeła odkształcać sie i podawała mi powietrze w środek zasypu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, maronka napisał:

Nie jest git śmieci spalisz ale nie napalisz ,to jest przestępstwo ,węgiel trochę truje i dwutlenek dorzuca,a drewno to jest git zero dwutlenku dorzuca i również szczęśliwego nowego pozdro dla wszystkich od maronki

To jakieś nowe odkrycie? Co więc spala się w drewnie i jaki gaz w wyniku tego powstaje?

A skąd tak w ogóle wziął się węgiel kamienny?

Edytowane przez peresada
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpewniej chodzi o to,że drewno to paliwo odnawialne i neutralne pod wzgl CO2,a węgiel kamienny to surowiec nieodnawialny. Ale co Wam będę oczywiste oczywistości....Nie ma co się czepiać kol Maronka,pisał na szybko,ale dość zrozumiale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Panstan napisał:

że drewno to paliwo odnawialne i neutralne pod wzgl CO2,

Noo... różnie z tym bywa, badania wykazują, że więcej się wytwarza CO2 ze spalania biomasy (rocznie) niż natura może przerobić. Po prostu już nie nadąża.

A tu jeszcze przyszła moda na pellet drzewny, co oznacza więcej spalonych drzew, których zabraknie do  przerobu CO2.

Edytowane przez heso
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz nastała era pelletu ,paliwo odnawialne,zapalamy zdalnie  itd ,itp ,ale zobaczmy przez kieszeń normalnego obywatela ,oba paliwa tzn pellet i ekogroszek sa w podobnej cenie ok 1000zł tona  ,z tym ze wartość opałowa pelletu to 19Mj i mniej a ekogroszek 22-25Mj ,mówie tu o średnich danych bez apteki ,to logiczne że za te same pieniądze mam więcej ciepła z ekogroszku.

Objetość opału ,i tu sie zaczyna robic ciekawie , bo lżejsze paliwo pellet zajmuje wiecej miejsca ,a chcac kupic taniej latem musimy miec duzo miejsca , i nasze kochane autko stoi na mrozie  bo garaz pełny pelletu ,widziałem tez pomieszczenia jak mały pokój ładowane do pełna  jako dobudówka itp.

Dlatego nie warto popadać w eko euforie tylko przemyslec na spoko wszystkie za i przeciw i dopasować do swojego portfela i mozliwości .

Dodatkowo jak kupimy automat na ekogroszek z palnikiem 2 generacji to ma on inaczej zbudowany układ podawania ,nie jak w starych 1 generacji na końcu rura kolano co sie zapychała i urywało wiecznie zawleczki tylko prosta rura ze ślimakiem którego koniec ma 1,5 zwoju w przeciwnym kierunku ,opał jest wypychany jak w kopcu kreta na środku brzeg sie wypala ,i co najciekawsze mozna do 40% dosypywac miał który spali się w tym wynalazku bezproblemowo ,mozna mieszac pellety,pestki itp z ekogroszkiem, i mamy jeszcze tańsze i czyste spalanie .

Moim kolegom doradziłem i maja tanio i wygodnie ,a to opis zasady :

https://zawijan.wordpress.com/burner-s-nowy-palnik/palnik-burner-s/

retorta_burner.jpg.fa878bbd2f9aa9f4f88719d1721d1538.jpg

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, brodekb napisał:

z tym ze wartość opałowa pelletu to 19Mj

Jakoś tak wszyscy jak mantrę te 19Mj, a tu znalazłem tabelę z trochę inną wartością:

http://www.instalacjebudowlane.pl/5159-23-40-biomasa--wlasciwosci-wartosc-opalowa.html

 

tabela.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo zależy od surowca z którego zrobiono pelet.Ten z Barlinka chyba bił rekordy cen,ale drewno liściaste swoje kosztowało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, carinus napisał:

ale drewno liściaste swoje kosztowało

Akurat drewno liściaste nie jest bardziej kaloryczne od iglastego:

http://www.drewnozamiastbenzyny.pl/kalorycznosc-gatunkow-drewna/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, heso napisał:

Akurat drewno liściaste nie jest bardziej kaloryczne od iglastego:

http://www.drewnozamiastbenzyny.pl/kalorycznosc-gatunkow-drewna/

ale chyba kopci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej chodziło mi o cenę niż kaloryczność,nie wspomnę o zainteresowaniu tym peletem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.