Skocz do zawartości

Gredy

Stały forumowicz
  • Postów

    585
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    3

Treść opublikowana przez Gredy

  1. Gredy

    Kocioł DS MPM

    @carinus w terazniejszych kotłach, mufa zasilania, patrząc od tyłu, jest w lewym górnym rogu :)
  2. Gredy

    Kocioł DS MPM

    Jak już pisałem, nie mam zamiaru nic udowadniać. Tutaj chodzi o przyzwoitość, której Tobie brakuje a która powinna być normą. Przegroda i element wirowy jest z odlewu żaroodpornego. Wymiary już kolega Maronka podał. Kiedyś jak najbardziej tak było, ale, kilka osób barfzo to bolało. Od jakiegoś już czasu, nie "uprawiam" marketingu na forum. I dane w avatarze zginęły, choć nigdy się tego nie wypierałem ;)
  3. Gredy

    Kocioł DS MPM

    Co tu udowadniać, to powinna być kwestia tylko przyznania się jak było. Dla ścisłości, film jest z 10.2016r To nie jest trzy lata. Druga sprawa, ze tą przeróbkę, zrobiłeś na podstawie wiadomości które Ci wysyłałem, włącznie ze schematem i wymiarami, jak to ma wyglądać. Poprosileś mnie o pomoc w przerobieniu swojego kotła, i taką dostałeś. Tego też się wyprzesz? Ps. Ta niemożliwa sytuacja o której nic nie wiesz z listopada 2018r. Jest na zdjęciu. Screen wiadomości z datą, którą musiałem Ci wysłać, jak ma to wyglądać, gdyż w rozmowie tel... Nie mogłeś zaczaić o co chodzi. Ja kończę ten "hejt" i czekam na fotki wymiennika.
  4. Gredy

    Kocioł DS MPM

    Jaki hejt? Przeczytaj sobie kilkanaście swoich postów w stecz i zastanów sie kto tu jest hejterem. Nawet w tym poście to zrobiłeś jadąc po producencie. Aż sie dziwie, że jeszcze to toleruje. Powstrzymałem się również od komentowania, Twoich dziwnych teorii, pomimo iż z niektórych, oderwanych od jakiejkolwiek wiedzy, miałem niezły ubaw. Dla tego dociekam, chciałbym zobaczyć bo ja takich spektakularnych efektów nie miałem. Przynajmniej nie takie, którymi warto by było się w tej kwestii dzielić. No i tych 1400°C , też nie odnotowałem. Najwyzsze jakie były, to trochę ponad 1000°c Choc nie wykluczam że u Ciebie ich nie ma. Możesz nie wierzyć, ale ja swojego wymiennika nijak nie przygotowywałem, fotki które wstawiałem,były robione po normalnym wypaleniu się zasypu, bez żadnych wspomagaczy.Jeśli to była do mnie uwaga ;) Cieszyć mnie, będzie jeśli u innych też ta innowacja @Tomek2570 zadziała. Bo chyba tego się nie wyprzesz, że przekazałem Ci informacje. Włącznie z wyslaniem fotki, jak to ma wyglądać. Jednoczesnie, zaznaczając że coś takiego pewnien Tomasz stosował i którędy można podawać pw.
  5. Gredy

    Kocioł DS MPM

    Najlepszym amatorskim, analizatorem spalin, jest wymiennik, to on wskazuje nam, czy podczas spalania zachodzą odpowiednie reakcje i jak długo trwają. Bo przecież nie chodzi o chwilowy blask w palniku, zanim miarkownik odetnie dopływ tlenu. @Piecuch19Więc skoro tak świetnie się u Ciebie pali, pochwal się nam swoim czystym wymiennikiem, po wpisach, wnioskuje że taki jest, skoro wszystko się dopala w temp 1200-1400°C :) I nie to, że jestem jakimś niedowiarkiem, ale lubię wiedziec jak wygląda praktyka, nie tylko czysto teoretycznie ;)
  6. Gredy

    Kocioł DS MPM

    @SONY23 z tą stałą szczeliną, to chyba naj, naj :) Ale gdzie to w tych czasach, wracac się, do epoki kamienia łupanego ;) To takie staroświeckie, nie efektywne a wszyscy co to stosują, to "płaskoziemcy" :D
  7. Gredy

    Kocioł DS MPM

    Ale o które Pw @SONY23 Ci chdzi? To co wczesniej w spodzie przegrody betobowej był wyskrobany kanał? Tutaj, tak 100% pomysł Piecucha. Ale jeśli piszesz o tym z przed palnika z pomiędzy trójkątnej kształtki, to należy się koledze też z forum @Tomek2570. To On bodajże w 2016/2017r zastosował to w mpm-ie. Ja natomiast, ten pomysł tylko przekazałem Piecuchowi w listopadzie, tego roku ;) @rarek ja jak stosowałem ten patent, pw ze szczeliny z przed palnika. Najpierw w kawałku blachy (paca do szpachlowania ;) ) miałem wycięty taki otwór, na szerokość palnika. (gdzies powinna być tutajnta fotka) Potem zrobiłem to z zaprawy szamotowej z dodatkiem gliny. Blacha miała tendencje do przesuwania się po rusztach, podczas odpopielania. Ulepiona z zaprawy szamotowej kształtka, wcisnięta w ruszta, bdb sie trzymała na miejscu, do tego miała regulacje ilości pw, przechylając ruszta, szczelina się zwiększa, lub zmniejsza. Na testy, polecam z zaprawy szamotowej :) Jednak na dłuzszą metę, trzeba skrobać jak Piecuch z czegoś trwalszego.
  8. Gredy

    Kocioł DS MPM

    @Piecuch19 Ty dalej swoje! Wiesz do czego Tobie "paszcza kaszalota" jest potrzebna? Do palenia ciągłego z ułamkiem mocy nominalnej kotła! Dłuższy wymiennik ma tutaj marginalne znaczenie. Gdybyś zaczął od zmniejszenia odbioru mocy z komory zasypowej, nie musiałbyś, zwiekszać powierzchni przepływu palnika. Co nie znaczy że w twoim przypadku, wpłynęło na plus zwiekszlny przekrój, ale tylko na wygody. Lecz kosztem efektywności spalania. Przyspieszenie przepływu spalin, bardzo dobrze wpływa na proces spalania. Twój cytat: "Dlatego zalecam powiększenie przekroju palnika dla posiadających bufor bo go szybciej nagrzeją" Tak to prawda. Tylko szkoda że nie napisałeś, że WIĘKSZYM KOSZTEM ;) Chyba że jest inaczej, to może to mi wytłumaczysz. Czy ty wiesz przy jakich temperaturach zachodzą procesy w których woda zaczyna działać na korzyść dla użytkownika? Z tego co pamiętam jest to chyba w okolicy 2500°C Do tego czasu dodawanie wody, jest reakcją endotermiczną :/. Więc bajek sobie nie opowiadajmy. Jakiego olśnienia dostanie? Raczej oparzenia! Od dużej ilości (340l) goracej pary wodnej, która wychłodzi płomień i temperaturę żaru, a twoje palenisko zacznie emitować duże ilości niespalonych cząstek. Nic więcej sie nie stanie ;) Piecuch, masz fajne pomysły, ale proszę NIE OPOWIADAJ BAJEK Piszesz o białym płomieniu wstawiasz fajne filmiki, ale głównym wykładnikiem czystego, ciągłego spalania, jest wymiennik. Jak możesz wstaw fotki z kilku paleń, jak to u Ciebie wygląda :)
  9. Gredy

    Kocioł DS MPM

    Od kiedy mam bufor, zasypu niczym nie dziele, palę na całej powierzchni ruszt. Tym bardziej że węgiel mieszam z drewnem. Tzn, robię taką kanapkę. Drewno, w połowie zasypu węgiel i na to do pełna derwno. Dokładam tak z godzinkę lub dwie wcześniej, jak na zdjęciu pokazane. Ale zawsze jak już zarzy się cały opał, robi się to wtedy, bez najmniejszego zadymienia, pomimo iż pole powierzchni mojego palnika, to zaledwie 36cm2. Temperatury na czopuchu wahają się od 160° jak już większość opału zgazuje do 250° przy rozpalaniu. Sporo bym dał, by miec ze 20% większy wymiennik, jak jest w nowszych kotłach. Co by tu jeszcze istotnego napisać... Rck mam zablokowany. Zauważyłem że przy bardzo szybkim przepływie spalin przez palnik, gazy dużo lepiej mieszają sie z pw a płomień jest znacznie "ładniejszy" i krótszy. Ot cała moja tajemnica ;) Ps. Ilości stron sie już nie da zmniejszyć ;) To co teraz Tobie napisałem, niestety, powileliłem to, co już niejednokrotnie opisywałem.
  10. Na sztorc można też czysto spalać, ale jest jeden warunek, trzeba wytworzyć odpowiednią warstwę zaru, przed palnikiem. U mnie do tego, najlepiej się sprawdza trochę węgla. Rozpałka, kilka kg węgla i dopiero na to, drewno w pionie :)
  11. Gredy

    Kocioł DS MPM

    U mnie komora zasypowa błyszcząca i sucha, problemu ze smołą brak. Przypuszczam że to dzięki temu, iż na wierzchu układam zawsze trochę drewna i jeśli dokładam, to w końcowej fazie, gdy widać żar. Niewielka ilość, twardej, suchej, zbiera się, gdzie nie ma płaszcza wodnego, przy samej klapie załadunkowej, ale w niczym ona nie przeszkadza. Przeróbki zakończyłem już jakiś czas te mu, choć żyłka innowatora cały czas kusi i podpowiada by coś pogrzebać w palniku. Od oryginału, mój palnik odróżnia się dodatkową wkładką zawirowującą, postawioną na oryginalnej i obudowaniem tego elementu połówkami szamotu. Patrząc na opał którym ogrzewam dom (ponoć cieżki do spalenia węgiel z Bogdanki i drewno, głównie sośnina) Wymiennik wygląda przyzwoicie, jasny nalot, czyszczony co 2-3tyg... :) Bez bufora, nigdy tak czysto nie było ;) Fotki z kilku paleń
  12. Gredy

    Kocioł DS MPM

    Powinno działać bez problemu, jeśli problem jest w mechanizmie podnoszenia i opuszczania. Jak w czujniku temp, bedzie słabo :/
  13. Gredy

    Kocioł DS MPM

    @slawol7575 wynika że 10kw przy paleniu węglem, niewiele będzie miał do roboty ;) Sprawdz sobie awatary użytkowników mpm_a, przekonasz sie że sporo osób, kotłem 10kw ogrzewa domy po 200m2 ;) Odnośnie węgla, kostka jest za gruba, max orzech, żeby nie było problemów. Raczej szukaj też słabszych węgli(tańszych), niespiekających się. Drewno jak najbardziej wskazane jako dodatek do węgla :)
  14. Gredy

    Kocioł DS MPM

    Nawrócenie cieszy, tylko szkoda że po trupach innych. Głosząc, czesto herezje i niedomówienia ;)
  15. Gredy

    Kocioł DS MPM

    @maronka. Jakie czepianie? Opisałem co i jak od kiedy mam bufor, bo pewnie moja wygoda i oszczędności, które mam dzieki zbiornikowi, to tylko moje majaki i złudzenie. Bo przecież Piecuch twierdzi inaczej :D Tylko odpowiedziałem Piecuchowi na jego zarzuty że bajki opowiadam. Konkretnie podlinkował mój post, twierdząc że mijam sie z prawdą! Nie komentuje nic więcej, pomimo iż widzę, jawną manipulacje, na jednym z filmików które zamieścił. Nie drążę tematu, ja wiem, On też wie a po co ma śmierdziec przez następne kilka stron naszymi prawdami, których mie da się rozstrzygnąć. Ale zapewne znajdzie kilku adoratorów, którzy będą go traktować jak "góru" Choć większość pomysłów, które wdraża, już kilka lat temu były testowane i opisywane na tym forum i dokładnie w tym kotle ;) Chyba że chodzi Ci o to moje zdanie? Szkoda że usunąłeś ze swojego konta na yt film, kiedy nie przejmowałeś się zadymiabianiem całej okolicy ;) Tyczylo się ono tego filmu, ale to jeszce przed Mpm-em kolega Piecuch był takim fachowcem od dolniaków. Mając daleko i głęboko zdrowie całej okolicy :/ Jeszcze sie tym chwalic
  16. Gredy

    Kocioł DS MPM

    Zbyt optymistycznie podchodzisz do wszystkiego co znajdziesz w internecie. Moc znamionowa, NIE JEST mocą, którą jest w stanie "wyprodukować kocioł" ;) Kocioł wygeneruje Ci moc większą i mniejszą. Więc nie wnikając za bardzo w szczegóły. Znamionowa- to moc, przy której kocioł jest najbardziej efektywny, na paliwie o określonych parametrach i najmniej kłopotliwy dla użytkownika. Zmienną, ale to już uzgodniliśmy, że ta moc, zależy od tego czym palimy, tzn jaką moc ma nasz opał i w jakim czasie go spalamy. Chyba nie chcesz bym robił Ci, dokładne wyliczenia ;) Trzeba jednak mieć tą świadomość, że najefektywniej jest, kiedy palimy jak najbliżej mocy nominalnej, dla danego opału. Tutaj nic się nie zmienia! Kilka dni temu, płakałeś że przez zbyt duży wymiennik, masz zbyt małe temperatury spalin i same kłopoty, przez to. Teraz piszesz że przy niskich temp spalin masz większą sprawność ;) Kocioł zasypowy pracujący na naturalnym ciągu, to takie urządzenie, że coś, jest kosztem czegoś. Nie można nastawiać się, tylko na sprawność, gdyż będą z tego wynikały same kłopoty, których Ty doświadczyłes! Nie jest też prawdą to co chcesz wszystkim na siłę wmówić. Wolniej=sprawniej. Tak NIE JEST! Każde urządzenie ma swoją optymalna sprawność, ale przy odpowiednich parametrach. Dajesz przykład z autem, nie uwzględniając całej masy innych czynników. Czy przejeżdżając 100km, powoli na pierwszym biegu, spalisz mniej, niż na 5tce przy prędkości 90-120km/h? Dajmy inny przykład. Czy chcąc nadmuchać zamek dla dzieci, taki dla zabaw. Masz tam instrukcję obsługi i jest napisane, ustawić dmuchawę na 5000obr/min. Ty chcesz byc mądrzejszy, ustawiasz na 1000obr/min. Wedle Twojej logiki dłużej będzie pompować, ale taniej( mniej prądu weźmie w danej jednostce czasowej) Co się okazuje, choć by ta dmuchawa i tydzień pracowała na 1000obr zamku nawet nie napompuje wcale ;) Wracający do kotłów. Tutaj jest podobnie. Masz podaną moc znamionową na kotle i im bliżej tej mocy będziesz palił, twoja efektywność bedzie na wyższym poziomie. Jeśli będziesz kisił opał, sam sobie krzywdę robisz, ale to, to chyba wiesz najlepiej. Wprowadziłeś drobne zmiany w swoim kotle, zmieniła się aura , moc którą potrzebuje twój budynek do ogrzania, wzrosła, bliżej mocy nominalnej i zaczęło sie u Ciebie "dobrze" palić. Choć z tym "dobrym" paleniem może być różnie, Ciebie interesuje tylko, czy nie kopci ci się z komina. Sam tlenek wegla,którego nie widzimy i nie czujemy, niektórzy twierdzą ze ma do 30% kaloryczności. Ps. Szkoda że usunąłeś ze swojego konta na yt film, kiedy nie przejmowałeś się zadymiabianiem całej okolicy ;) Dzisiaj mam wolne i zamiast, czas spedzać z rodziną, muszę Tobie tłumaczyć, oczywiste rzeczy, o których Ty chyba dokładnie wiesz, ale starasz się wszystkim wmówić iż jest inaczej. :/
  17. Gredy

    Kocioł DS MPM

    Kotłownie miej, tam gdzie masz. Sam zbiornik przenieś w miejsce, gdzie nie będzie strat przesyłu. :) Bufor dużo szybciej ogrzejesz, dzięki czemu zniwelujesz i nadrobisz, straty przesyłowe. Powinno to w znacznym stopniu wydłużyć korzystanie ze zbiornika.
  18. Gredy

    Kocioł DS MPM

    Lub sam bufor przenieść do domu, lub w jego najbliższe okolice. Straty by się znacznie zmniejszyły.
  19. Gredy

    Kocioł DS MPM

    @maronkabateryjka słaba. ;) Odnośnie buforu. Paliłem trzy sezony podobnie jak Ty @Piecuch19 Więc mam chyba dość dobre odniesienie, czy warto, czy nie warto. Mi się nie wydaje, ja już to wiem, choć jeszcze w zeszłym roku, myślałem podobnie jak Ty ;) Koszty- jak już kiedyś pisałem. Rozciekł mi się bojler a na moją rodzine sensowny zaczynał sie od 2500zł. Dołożyłem kilka pln i wstawiłem używany bufor. Więc po odjeciu kwoty, którą musial bym zapłacić za bojler, który każdy w swojej instalacji posiada, koszt nie jest już taki wielki. Każde napełnienie"szybkie czy wolne" kosztuje tyle samo. Do instalacji dostarczamy x energii tylko w innym czasie. Więc może nie twórzmy nowej fizyki. Wręcz palenie z mocami nominalnymi, do których kocioł został obliczony, jest efektywne i staje się bezproblemowe. Masz pewność że procesy zachodzące w kotle, są najbliżej tych, które były na atestacji. Masz pewnośc że spalasz czysto i efektywnie. Inaczej to tylko gdybanie, może spalam czysto ale może nie do końca. I Twoja efektywność w chwili przymknięcia miarkownika, spada drastycznie.Narażając Cię na straty w postaci niedopalonej części spalin. Przypuszczam że te niedopały są większe, niż strata postojowa, czy przesyłowa. W moim przypadku mam tak zrobione że w razie W, działa wszystko na grawitacji. Oprócz tych zalet, które wymienili moi poprzednicy, dodam że terazniejsze ogrzewanie, prakrycznie mnie nie kosztuje. Mianowicie, przez poprzednie 3 sezony, kiedy nie miałem zbiornika, a temp... spadały, przechodziłem na palenie ciągłe. Kombinowałem z palnikami, zmniejszając drastycznie ich przepływ, to samo z komorą załadowczą, która miała wymiary 11x30. Przez co musiałem stosować słaby węgiel, żeby nie było problemów z wieszaniem itp, itd. Przy moim systemie życia, kiedy wybywam na 14h pomimo iż mam darmowe drewno, musiałem palić węglem, by w domu temp były na stabilnym poziomie. Teraz bufor grzeje, w większości, darmowym opałem, czy palerami, czy drewnem ze swojego lasu. Tak, do kazdego załadunku dodaje 3-4kg wegla, ale na tą chwile, poszło mi go może z 500kg :) Wielką zaletą, jest jeszcze Cwu. Wstawione mam dwie weżwonice. Solarna i Cwu. Pomimo że z wody korzysta 6 czasami 7 osób (chlopak, najstarszej córy) jeszcze nie było sytuacji, by komuś zbrakło ciepłej wody. W lecie jak naładowałem zbiornik, bez podłączonych solarów. Ciepłej wody wystarczało do tygodnia czasu. :) Jak bym miał większą moc kotła, śmiało bym wstawił jeszcze jeden taki zbiornik :). Pozdrawiam.
  20. Gredy

    Kocioł DS MPM

    Tak wiem że to żałosne. Przepraszałem, już za to, ale nie mogę pozwolić by człowiek który nie rozumie prostych zasad, wygłaszał nieprawdziwe teorie i ciągle szkalował mnie i producenta. Przepraszam jeszcze raz, za tą farse. :/
  21. Gredy

    Kocioł DS MPM

    Ja wiem że piszę prawdę o Tobie i twoich dziwnych teoriach. Na potwierdzenie tego, mam twoje smsy, emaile. Więc nie mam pojęcia czemu zaprzeczasz, masz tak słabą pamięć? Twojego zrozumienia nie szukam, żyjemy w całkowicie innych światach. Nigdy nie przyszlo by mi do głowy, dyskredytować kogokolwiek, z powodu urażonej własnej dumy. Jeszcze raz to napiszę. Bufor wstawilem, gdyż rozciekł mi się bojler. Jak mialem za odpowiedni zaplacić 2500zł dolożyłem kilka pln i mam używany bufor z dwiema wężownicami o pojemności 1350l. Jeszcze zeszłego sezonu, nie byłem zwolennikiem takiego rozwiązania, gdyż przez trzy sezony , bezproblemowo paliłem, bez takich udogodnień. Więc swoje dziwne wyimaginowane opowiastki, możesz zachować dla siebie. Zresztą wszyscy co czytają to forum, wiedzą o tym dokładnie i żadne Twoje zaklinanie rzeczywistości nie zmieni tego. Sony się o coś Ciebie pytał,czy to zdjecie Twojego "komina" . Czemu mu nie odpowiesz?
  22. Gredy

    Kocioł DS MPM

    Ciebie nie da się z kimkolwiek pomylić ;) A uważasz ze jaki masz pobór mocy,nprzy temperaturach przekraczających w dzień 20°C Zresztą wczesniej, wklejałem temp w Twojej okolicy z sama datą (październik-listopad) Twojej wiadmomości i twoich i żali - ze kocioł przeciąga temp. -że na czopuchu masz niższe temp, niż. na kotle. -ze brak ciągu. -ze produkuje tony smoły. Jak Ci powiedziałem ze na dworze mamy ponad 20°C że wszedzie masz termostaty na grzejnikach i tak będzie! Stwierdziles, że przecież OKNO OTWORZYŁEŚ!!! Wyprzesz się że to nie Ty, że Cie z kims pomyliłem, ze to nie twoje słowa?
  23. Gredy

    Kocioł DS MPM

    Zapomniałeś dodać, że poprzedni kocioł jaki miałeś, to był przerobiony górniak, którego moc zmniejszyłeś o kilkadziesiąt % bo Ci sie w instalacji gotowało ;) W mpm-ie nie doswiadczyłeś tego, bo kocioł jest na tyle szczelny, że kiedy miarkownik zamknie PP z braku tlenu zaczyna go wygaszać. Odnośnie mocy, sama blacha by u Ciebie wystarczyła, musiał byś tylko ustawić ją tak, by szczelina na opał miała ok 10cm. Możesz mi nie wierzyć, ale tak paliłem w 2016 i 2017r moce z jakimi wtedy paliłem, byly rzędu 3-6kw. Tylko to że Twój węgiel (orzech wesoła) który ma tendencje do sklejania, słabo się nadaje na tak małe paleniska. Zdaję sobię też sprawę, ze to zapewne wina producenta, iż twój opał się wiesza ;)
  24. Gredy

    Kocioł DS MPM

    Tak, wręcz nie moge pojąć, jakim tokiem rozumowania trzeba się kierować, by w kotle zasypowym o mocy 18kw chcieć palic ciągle z mocą może 4kw.Bez jakichkolwiek modywikacji, licząc że będzie super. Tego nie mogę zrozumieć i chyba nie dam rady tego zrobić. Zwróć uwagę że nie tylko ja się dobrze wypowiadam, to nie tylko moje zdanie. ;) Problemy z którymi Ty się borykałeś, miałeś na własne życzenie. No chyba że, potęguje je, odmowa producenta współpracy z Tobą :/
  25. Gredy

    Kocioł DS MPM

    Producent ma tego świadomośc w 100% Stąd w kotle jest blacha zmiejszająca ilośc palącego się opału. Stąd klapka krótkiego obiegu. Stąd zalecenie pracy z buforem, choć by dla wygody. @Piecuch19 do Ciebie zbyt wiele nie dociera i dla tego, może takie informacje, niewiele tobie wnoszą. Ważne by inni użytkownicy, mieli obraz jak to działa. A nie chce mi sie specjalnie Tobie wszystkiego tłumaczyć. Nie raz, nie dwa to robiłem i jakoś niewiele dotarło :/ Więc mozesz się zgadzać, ale nie musisz. Znów opowiadasz tylko sobie znane bajki, nie mające wiele z rzeczywistością. A może wyliczysz, ile odzyskiwane jest energii z wymiennika, ile z zasypu? I czy twoja teoria tyczy się wszystkich dolniaków? Tutaj też nie masz racji. W każdym kotle zasypowym, powinno palic się z mocą nominalną, pod którą, został zaprojektowany i przy której jest najbardziej efektywny. To właśnie umożliwia bufor. Starając się, palić w kotle zasypowym na 30% jego mocy. Efektywność jego drastycznie spada a do tego potęgują się inne niedogodności, których Ty doświadczyłeś. Dla mnie ta "wygoda" jest warta tej "ceny" Choć nie mam tutaj tylko na myśli finansów. Widzisz znam osoby, które palą bez buforów i nie mają żadnych problemów, przynajmniej z kotlem. Trzeba tylko mieć zdrowo rozsądkowe podejście do tego. I rozumieć proste zasady. Jeśli nie ma mrozów i nie korzystamy z dużej mocy kotła. Trzeba przepalać, lub ograniczyć moc kotła, bo jest znacznie przewymiarowany.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.