Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 + Brager BCA-02


Kijasr
Wiadomość dodana przez marcin

Tutaj piszemy tylko o współpracy SKZP 02 z analizatorem Brager BCA 02.

Główną dyskusję o SKZP 02 znajdziesz klikając tutaj.

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, alf napisał:

Po co wyciągać,  korektę daj na zero i przy okazji masz podgląd jak tlen oscyluje na poszczególnych mocach. Z ciekawości czym chcesz zmierzyć ewentualną różnicę?

Nie mam ciepłomierza, po prostu zobaczę ile spala węgla w określonym czasie (z wyłączonym cwu) i jaki jest przebieg wykresu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze tego nie robiłem bo brak czasu i założyłem że różnicy nie będzie, być może błędnie.  Ja to widzę tak. Czyszczenie kotła,  c.w.u. odcięte, termostaty na grzejnikach otwarte. Modulacja zablokowana. Temperatura ustabilizowana na kotle i instalacji przez min. dwie godziny. Zasyp opalu na 12 godz. odczyt cieplomierza i tak to jedzie te 12 godz. Chodzi o to żeby nie było skoków temperatury i przepływu. Taki pomiar z bragerem i bez. Ta sama procedura i te same nastawy. I trzeba to powtórzyć z dwa razy dla obu opcji. Każdy może sobie jakieś testy robić jednak niec gorszego niż uzyskać falszywy wynik i wprowadzić siebie i innych w błąd. Próbować warto ale to musi mieć ręce i nogi. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wykonałem pierwszą serię testów. Warunki na dworze porównywalne. Każdy z wyników to 8h pracy w godzinach 10-18. Różnica w ustawieniach tylko i wyłącznie związana z wyłączonym bragerem (na sterowniku przełączyłem na 0, ale sama sonda do zasilania była podłączona).

  • Brager włączony - spalanie 6.4
  • Brager wyłączony - spalanie 6.2

Oba wyniki można uznać za równe w granicy błędu. Amplituda w modulacji jest natomiast na korzyść bragera. Bo tutaj zmieściło się wszystko w 20%, natomiast bez bragera wykres mocno falował w zakresie 40%. Swojego kotła nigdy nie ustawiałem pod Pieklorza, którym palę od nowego roku. Tak to wygląda bez bragera:

Bez_bragera_IMG_20220108_164552.thumb.jpg.7268dac05dccfea6338567057a6b912d.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki wyniosek: Dla sredniej mocy z wykresu i dobowego zužycja daje sa wydedukowac,czy w wiekszosci czasu korekta braggera jest na plusie,czy minusie..U mnia kiedy byla ciepla pogoda,bylo o.k.(niski tlen o.k.) Teraz chlodniej,juž te wartosci nie pasuja.Spalanie dobowe mniejsze,niž odpowiedne pokazywanej srednej mocy(sprawdzilem jutro i teraz wykres 12/12).t.z.n. bragger w wiekszosci czasu obnižaje ilosc wegla(obnižaje moc rzeczywista)-Zmniejszylem jescze max.tlen z 9 do 8. Bo spieki juž sa,wiatrak do gory nie pada w gre.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm.Kopczyk w nocy troche przerosl.Wrocilem do 9 i podniosilem dmuchawe o oczko.Spieki beda na wiekszych mocach,taki wegl jest. 😞 Nie wiem,co by wyroslo na palniku przy mocy nominalnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i kolejna seria testów poszła w pizdu. Chyba jakiś złośliwy gościu z PGE siedzi na transformatorze i macha wajchą. No szlag mnie trafi. Codziennie prąd mi znika. Nie to że długo, ale strasznie wkurzające.

Poz tym zauważyłem pewną ciekawą rzecz. Mimo że mam wyłączoną "kalibrację" siłownika na 3D, to po takim krótkim wyłączeniu prądu się kalibruje. Gdybym nie robił testów, to bym nie zauważył tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, mkwapisz napisał:

Poz tym zauważyłem pewną ciekawą rzecz. Mimo że mam wyłączoną "kalibrację" siłownika na 3D, to po takim krótkim wyłączeniu prądu się kalibruje

Tak ma byc, jest to poprawne nie tylko w skzp. Po restarcie pompa wylaczona, zerowanie pozycji i potem start pracy w regulacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Techu właczają się wszystkie pompy i kalibrują się wszystkie zawory, nawet gdy prądu nie ma 1 sekundę. A przy aktualnym stanie sieci, mam to kilkanaście razy w tygodniu, więc w pierwszej wolnej chwili kupię jakiegoś ups z sinusem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest zawsze tak.silownik po zaniku pradu nie wie w jakim stanu wentyl jest i musi kalibrowac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle tylko, że powinna byc możliwość wyłaczenia pompy na czas kalibracji zaworu. A tu zawór otwiera się na 100%, grzejniki zalewane są wodą 65, a powrót kotła 35C i wszystko rozjeżdża się na pół godziny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jak zawór 3D się kalibruje, to tylko się zamyka. Nie otwiera się przy kalibracji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypominam że tutaj dyskutujemy o współpracy skzp z sonda brager.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

orz3188.Chyba koledzy posprzedawali bragery i nikt już ich nie ma bo nikt nie pisze.Tak na poważnie to są filmiki na YT np kolegi z forum Jockeya lub Timela.Zobacz sam co i jak.Będzie Ci łatwiej na początek.Niestety ja nie pomogę bo go wywaliłem po miesiącu ustawiania.Retorta obrotowa mojego kotła mnie do tego zmusiła.Tak na marginesie to bragera bym ustawiał wtedy gdy miałbym ogarnięte wszystko co z wiązane z prawidłowym spalaniem od modulacji po mpowietrze czy np potencjał podajnika.Jeśli masz  to możesz próbować,jeśli nie to dużo czasu spędzisz w kotłowni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo nie mamy tej dmuchawy.W wiekszosci wpa 07,lub 06 z inymi silnikmi.67W to jakas nowosc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.01.2022 o 16:23, orz3l88 napisał:

zakupilem bragera i czy podzieliłby się ktoś ustawieniami powietrza dla dmuchawy wpax6 67 watt?

chodzi o skale i powietrze

Mało osób posiada tą dmuchawę. Mając Bragera szybciej uporasz się z ustawieniem powietrza. Zasady są te same jak przy innych dmuchawach.

Na początek ustaw korekty w bragerze na 0 i używaj jego wskazań poglądowo. 

1. Ustaw skalę 1-100

2. Wpisz prawidłowy potencjał

3. Wpisz moc kotła

4. Wpisz kaloryczność opału

5. Ustaw powietrze dla max i min modulacji. Jak powinien wyglądać prawidłowy płomień możesz sprawdzić na filmach z YT.

6. Po tych czynnościach możesz dopasować skalę i dla niej przeliczyć wartości powietrza.

Jeśli zrobisz to sam, w przyszłości nie będziesz potrzebował pomocy innych.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brager niczego nie załatwi za ciebie, on ci pomoże złapać odpowiednie nastawy.  I tak trzeba obserwować płomień i czy tworzy się sadza.  Każdy opał inny. U mnie zakres tlenu to 11/16. Obecnie brager idzie na korekcie 15 bo wcześniej pomógł mi dobrze dostroić wentylator. Cierpliwosci a będzie ok.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj czysczylem i po uruchomieniu dalem korekta na zero.W 100% musialem o 3 oczka powietrza dodac,potym zblokowalem na 50% i tam potrzebna korekta dmuchawy -13 dla bragera po ustaleniu spalania.Wydajnosci dmuchaw naprawde nie sa liniowe.Teraz waha modulacja zamiast 20% o 10.Przemyslaje o przeplywomierze ale nie wierze,že obroty wiatraczku beda z przeplywom liniowe,raczej parabola.Mam wrazenie,že bede to podobno,jak z ta dmuchawa,dalsza proteza potrzebujaca w koncu korekte do wyliniowania.Bragger 9/13 wiatrak 17/56 powietrze 10/90.wpa 07 moc 15KW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.