Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

To czekamy. Na aktualizacje i na moduł :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Tomku na jakiej zasadzie jest zliczane spalanie dobowe? Od czasu skasowania licznika głównego? Średnia z kolejnych 24h? Czy średnia z całego okresu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio znajomy wysłał zapytanie o cenę Multifun do producenta i odpowiedzi nie otrzymał. Wiec rodzi się pytanie. Czy jest dostępny w sprzedaży detalicznej czy obsługa klienta jest do ...

Dziś Sasa odpaliłem z Multifunem i czujnikiem żaru , na sterze tylko datę ustawialiśmy sam działa .Powoli się zastanawiam że sam bym go u siebie założył .

Edytowane przez Animus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Juz jeden "mądry sterownik" miałem i szybko go sprzedałem.

A wątek jest o SKZP wiec nie róbmy śmietnika.

Edytowane przez energotop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy wydaje się Wam sensowne wprowadzenie cyklicznej pracy pompy CO( żeby nie wychladzac zbytnio instalacji) po osiągnięciu temp zadanej w programatorze CO? Parametr ten również można wykorzystać w priorytecie CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no cóż jak to się mówi mam i ja..... ;)

 

energotop, tak to jest sensowny postulat

 

ja na dzień dobry znalazłem małego byczka, nad którym trzeba popracować, wyszedł przy okazji pomyłki z podłączeniem zaworu, ponoć ktoś kiedyś też zgłaszał

plus postulat o strefach dla zaworu mieszającego gdy nie korzysta się z czujnika pokojowego czy panelu ani pogodówki (wówczas strefy są tylko na cwu). Warto by mieć jedną nastawę temp. wody za zaworem na noc i inną na dzień, chociaż tyle

 

ogólnie podłączenie bardzo szybkie, złącza ok.

obsługa intuicyjna (bez czytania instrukcji z jak to się mówi "fonem do przyjaciela") opykałem wszystko w parę minut

 

Charakterystyka akurat pod dmuchawy, których używam

domyślnie wpisywałbym w sofcie przesyp 14,7 i blokował max. moc na 15kW, przy 25kw rusza za mocno z kopyta

 

tyle moich wstępnych uwag a reszta z czasem jak zobaczę jak bestia pracuje

Edytowane przez Pieklorz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To sprzęt został rzucony na głębokie wody ;).

Ja w moce większe niż 10kw nie wchodzę bo palnik mocy większej nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy wydaje się Wam sensowne wprowadzenie cyklicznej pracy pompy CO( żeby nie wychladzac zbytnio instalacji) po osiągnięciu temp zadanej w programatorze CO? Parametr ten również można wykorzystać w priorytecie CWU.

Z moich obserwacji wynika że lepsze jest spalanie paliwa przy ciągłej pracy pompy CO na niższym biegu lub w autoadapt  jak masz .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja instalacja jest najprostsza na świecie i tak właśnie pracuje- praca ciągła pompy-praca ciągła kotla ;), ale wiele osób szczególnie przy dużych powierzchniach podłogówki preferuje prace wg programatora a możliwość pracy cyklicznej zapobiega nadmiernemu wychladzaniu się płyty i zalewaniu kotla dużym zladem zimnej wody. To samo tyczy się priorytetu CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja instalacja jest najprostsza na świecie i tak właśnie pracuje- praca ciągła pompy-praca ciągła kotla ;), ale wiele osób szczególnie przy dużych powierzchniach podłogówki preferuje prace wg programatora a możliwość pracy cyklicznej zapobiega nadmiernemu wychladzaniu się płyty i zalewaniu kotla dużym zladem zimnej wody. To samo tyczy się priorytetu CWU.

Coś nie "teges" napisałeś przeczytaj to jeszcze raz..  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm.... pomóż mi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Praca cykliczna pompy to właśnie  większe wychłodzenie i zalewanie.....

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie zgodzę się z Tobą. Twierdzisz ze instalacja po postoju 40 minutowym bedzie mniej wychlodzona niz przy pracy cyklicznej pompy CO np 5 minut pracy/10 minut postoju ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masło maślane,praca cykliczna pompy  to właśnie praca po postoju .

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz coś ciekawego do napisania to proszę pisz. Jeśli nie, to proszę nie rób śmietnika!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Animuss nie rozróżniasz dwóch spraw

 

1. Najpoprawniej, gdy pompa chodzi ciągle. To fakt z którym nie dyskutujemy

 

2. i o tym rozmawiamy:

A. mamy priorytet cwu

jak bojler będzie mocno wychłodzony lub mało sprawny, to stałe wyłączenie pompy c.o. na czas grzania cwu będzie powodowało oziębienie w domu, te postulaty były już m.in. zgłaszane przy ogniku pid i pierwszych pumach/cobrach. To jest sprawdzone i sensownie jest puszczać wówczas co jakiś czas nieco ciepła w grzejniki/podłogówkę

 

B. działamy z termostatem albo z grzejnikami albo podłogówką

tutaj przykład wszystkich argonów, titaniców, irydów itd. z panelami domowymi serii pilot r, pilot g

masz w opcjach takie rzeczy:

- obniżenie temp. kotła/obiegu bez rozłączania pompy

- obniżenie temp. kotła/obiegu z rozłączaniem pompy w pracy cyklicznej programowanej np. 1minuta praca, 10minut pauza pompy

- obniżenie temp. kotła/obiegu ze stałym rozłączeniem pompy na czas utrzymania temp. powietrza

- brak obniżenia temp. kotła/obiegu i praca cykliczna pompy

- brak obniżenia temp. kotła.obiegu i stałe rozłączenie pompy na czas utrzymania temp. powietrza

 

to stałe rozłączenie przy podłogówkach oznacza po długim postoju 2-3h zalewanie kompletnie zimną woda kotła, lepiej jest co jakiś czas lekko ruszyć wodę, co wczesniej przygotowuje sterownik do pracy na minimalnej mocy.....

Edytowane przez Pieklorz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy nie uważacie że zawór mieszający z siłownikiem powinien pilnować temperatury powrotu .

Inna sprawa że wymaga to dobrego algorytmu w sterowniku .

 

U mnie ochrona powrotu ustawiona jest na 45 st , a i tak zanim się zawór przymknie to temperatura spada do 40-41 st.

 

co to jest wzmocnienie  w skzp w menu zaworu (zakres 1-15 st)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba najlepszym sposobem uzyskania ochrony powrotu jest termostatyczny zawór mieszający.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Animuss nie rozróżniasz dwóch spraw

 

jak bojler będzie mocno wychłodzony lub mało sprawny, to stałe wyłączenie pompy c.o. na czas grzania cwu będzie powodowało oziębienie w domu,

Po pierwsze praca cykliczna to praca z przerwami niezależnie ie będą one trwały ,o tym decyduje użytkownik / sterownik.

Ja się pytam ile  będzie ładowany ten bojler czyli włączony priorytet  CWU , dziesięć ,piętnaście godzin bo akumulacja domu w tym czasie  nie pozwoli spaść temperaturze powietrza wewnątrz więcej jak 0,5 *C

Kto to oziębienie zauważy ?

 

B. działamy z termostatem albo z grzejnikami albo podłogówką

tutaj przykład wszystkich argonów, titaniców, irydów itd. z panelami domowymi serii pilot r, pilot g

masz w opcjach takie rzeczy:

- obniżenie temp. kotła/obiegu bez rozłączania pompy

- obniżenie temp. kotła/obiegu z rozłączaniem pompy w pracy cyklicznej programowanej np. 1minuta praca, 10minut pauza pompy

- obniżenie temp. kotła/obiegu ze stałym rozłączeniem pompy na czas utrzymania temp. powietrza

- brak obniżenia temp. kotła/obiegu i praca cykliczna pompy

- brak obniżenia temp. kotła.obiegu i stałe rozłączenie pompy na czas utrzymania temp. powietrza

 

to stałe rozłączenie przy podłogówkach oznacza po długim postoju 2-3h zalewanie kompletnie zimną woda kotła, lepiej jest co jakiś czas lekko ruszyć wodę, co wczesniej przygotowuje sterownik do pracy na minimalnej mocy.....

 

Co do drugiej kwestii zalewania kotła zimną wodą to są konsekwencje przestojów pompy .

Sterownik może wyłącz/włącz  oraz obniż/podnieś temperaturę bo to takie stery są na teraz.  ;)

Te wszystkie dodatkowe opcje stera  to taki  magnes ,wodotryski dla użytkownika jak zrobić ster  ,który steruje pompami i innymi duperelami ale ma je co chwila włączać ,wyłączać    czyli  jakby pracować ciągle.

Pobiera to więcej prądu i skomplikowane ustrojstwo wymusza dokupowanie dodatkowych pierdół tu jest haczyk, napędzanie kasy.

 

Dlaczego ster  nie może zmieniać obrotów pompy  a jej w ogóle nie wyłączać, grzeją temperaturą a kto zrobił ster grzejący też przepływem?

Czy użytkownicy to wiedzą używają ,zmieniają biegi na pompie/ach  ilu jest takich palaczy. :P  

 

Tak można zaoszczędzić prąd .

Edytowane przez Animus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto? Np. moja żona ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku instalacji grzejnikowej bez termostatów interwałowa praca pompy CO równa się zmniejszeniu przepływu przez grzejniki, co pozwala na zmniejszenie mocy dostarczanej do pomieszczeń.

 

Ale

 

Zmniejszanie przepływu w przypadku grzejników równa się również zimnemu powrotowi. Czyli - jak byś się nie obracał, to i tak d...a z tyłu i nie ma nic do tego fakt,

że regulacja przepływu będzie płynna lub skokowa.

Ochronę powrotu wykonuje się przy pomocy innych środków, które to sprowadzają się na ogół do utrzymania stałego przepływu części czynnika grzewczego przez kocioł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.


Ze względu na "dobry" kontakt z producentem i za pozwoleniem mogę udostępnić nową wersję testową oprogramowania sterownika SKZP-02 F.


Ponieważ jest to wersja testowa, wgrywacie ją na własną odpowiedzialność. Jeśli zmiany nie są dla kogoś szczególnie ważne to proszę nie wgrywać bo wiąże się to z przywróceniem ustawień fabrycznych i wprowadzaniem osobistych ustawień od nowa.


 


Zmiany w wersji: 1.73


- Poprawka pracy pompy CO2 w priorytecie CWU. Poprzednio nie była odłączana w priorytecie CWU.


- Zmiana w algorytmie zabezpieczenia pieca przed przegrzaniem. Poprzednio przy przekroczeniu 90st. piec przechodził w stan STOP i były załączane wszystkie pompy w celu wychłodzenia pieca do czasu spadku temperatury poniżej 90st.  Teraz przy 85st. załączają się pompy ale piec pozostaje w trybie czuwania. Po schłodzeniu piec nadal będzie pracował. Natomiast jeśli piec przekroczy 90st.  to przejdzie w tryb STOP tak jak poprzednio.


 


Pamiętajcie!!!


WGRYWACIE NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ


plik przed wgraniem trzeba rozpakować.


SKZP-02_V_1_73.zip

Edytowane przez wojszym2244
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:)

Edytowane przez energotop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.