Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 + Brager BCA-02


Kijasr
Wiadomość dodana przez marcin

Tutaj piszemy tylko o współpracy SKZP 02 z analizatorem Brager BCA 02.

Główną dyskusję o SKZP 02 znajdziesz klikając tutaj.

Rekomendowane odpowiedzi

Podstawa taka sama.Dmuchawa,dziurki,palenisko.SV ma na plus komore dopalajaca rurowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapytam z ciekawości. 
Jaki będzie efekt gdy zmniejszę zakres tlenu, np. od 9%-11% ?
Bo generalnie zawartość tlenu jest procentowa, więc im większy nadmuch tym też ilościowo więcej tlenu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bedzie to odpowiedne ku sprawnosci spalania.Bo 11 za malo w niskiej mocy(bedzie ci przesypawac,lub bedzie chodzic na wirtualnej wyžszej mocy)Bo 9 može za dužo w wysokiej mocy i bedzie kopczyk wypalac i dzialac na nižszej mocy wirtualnej.Nie zbywa,niž každy siebie samemu te dane wyobserwowac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pomyliles watku?Tu chodzi o pracu braggera.Przy niesprawnych nastawach bedzie zachowywanie wszystkich palnikow to samo.O wartosci tych ustawien nie mowie.Te beda isto inne,ale nie o dužo,bo w tej dyskusji nikt nie chce i nie marnuje opalu.Celom sa spaliny sprawne.

Edytowane przez bercus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Dozy napisał(a):

A to w ogóle da się tak zrobić? To moim zdaniem bez sensu.
U mnie jest tak, że gdy modulacja leci w dół i dmuchawa zwalnia, wtedy korekcja podawania na -50 aby podnieść tlen do wartości adekwatnej do modulacji, a wtedy palnik szybciej zwalnia z mocą. I to mi się bardzo podoba. 🙂 

Ja tak nie chcę robić, ale sterownik jak przestrzeli zadaną temperaturę, to schodzi z tlenem do ok 17%. Jak schodzi z modulacją to jest tak jak piszesz. Strasznie mnie to denerwowało, bo do 18 niewiele brakuje, a wtedy wyłącza się sterowanie na podstawie sondy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie niezależnie od temperatury kotła względem zadanej zawsze koryguje i dąży do zadanego tlenu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Na nowym opale musialem zwiekszyc zakres braggerowi na 14/11 z 12-13/8-9 bo stale walkowalem z niedopalmi i falowaniem temperatury/mocy kotla-bylem troche zaskoczony.Do tej pory ustawiona korekta wszystko ogarniala.Inny opal,trociny,zrebka domieszana,tylko na mocach niskich ustawialem tlen na 13/9 i po zwiekszaniu zapotrzebowania na 12/8.Poczalem na ustawieniach nadmuchu,potym nadmuch z braggerom,nadmuch w koncu na poprzednym poziome,tylko bragger przestawiony.Tež popiolu mam wiecej,niž 2x oproci poprzednemu weglu.Teraz ponownie chodzi gladko z malymi korektami i szybko reaguje.No,nie chcial bym byc zielonym na ustawienie tego kompletu od A do Z.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa tygodnie już działamy z bragerem. Pierwszy tydzień tylko na podglądzie, i ustawieniach dmuchawy, a drugi już na pełnej kontroli bragerka nad skzp.  Długa droga przed nami jak widzę 😁 Wykres całkiem fajny, ale cały czas wysuwa wafla. Pasuje zjechać z nadmuchem na małej mocy, ale już nie za bardzo mogę to zrobić. Palimy teraz pelet ze słonecznika, bo tylko taki był dostępny 👿

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też kombinuję na małej mocy teraz na zakres 15% na 10% bo Karlik mi mocno dymił zobaczymy jak przyjdą niższe temperatury na razie to mi się odstawia kocioł na 30%mocy.Palinik Sv200 ten najmnieszy kocioł 12kw firmy Kotłostal dmuchawa 40wat polfans . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy na pewno 15

15 godzin temu, pochłaniacz napisał(a):

Wykres całkiem fajny, ale cały czas wysuwa wafla.

Nie patrz na wykresy skoro z palnika wafle wychodzą. Priorytetem jest dobre spalanie bo to właśnie tutaj zaczyna się wytwarzanie energii cieplnej. Resztę zostaw na później.

Wydaje mi się, że jak jeszcze bardziej zejdziesz z nadmuchem, to będziesz miał jeszcze większe zlepy koksowe - węgiel przy temperaturze kilkuset stopni robi się plastyczny i przy zbyt ubogim tlenie skleja się.
No chyba, że palisz karolinką, wtedy na farfocle nic nie poradzisz.

15 godzin temu, Mar1234 napisał(a):

Ja też kombinuję na małej mocy teraz na zakres 15% na 10% bo Karlik mi mocno dymił zobaczymy jak przyjdą niższe temperatury na razie to mi się odstawia kocioł na 30%mocy.

Pytanie tylko o jaki zakres chodzi, bo nie wiadomo czy to tlen, czy nadmuch, czy modulacja.
Jak przyjdą niższe temperatury to zapewniam, że nie ustawisz kotła na niskiej mocy bo najzwyczajniej w świecie będzie zapotrzebowanie na większą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ustawisz poprawnie tlen na 30% mocy, to automat schodząc w dół na 20% mocy będzie Ci dymił. Jak chcesz działać na 20% mocy to musisz mieć inaczej ustawiony tlen - większy niż wychodzi z założeń.

Mnie ten palnik 15kW fajnie działa jak nie schodzę z mocą min. dużo poniżej 3,5-4kW.

Potem go odstawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Dozy palę peletem ze słonecznika pochodzącym ze wschodu. Tylko to udało się kupić na miejscu. Wcześniej miałem kilkanaście worków olczyka, i tamten palił się całkiem inaczej. Popiołu w zasadzie nie było.

Słonecznik zostawia dużo popiołu, dziwnie śmierdzi jak się otworzy kocioł, i spieka się na wafla.

Teraz kocioł pracuje na ok. 4-5 KW, i tlen jest w miarę poprawny, więc chyba tylko jeszcze kalorycznością można coś ugrać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to Ty palisz biomasą? ...hmmm, w sumie ktoś musi. 😉 
Ja próbowałem z owsem i przekonałem się, że to jest droższe niż palenie węglem. W 10 godzin shajcowałem worek 42kg za 50zł, podczas gdy worek taurona kosztuje 38zł i wystarcza na znacznie dłużej.

Skoro są takie spieki to może to kwestia samej biomasy, a nie ustawień palnika.
Moim zdaniem zmiana kaloryczności zdziała tyle samo co zmiana max mocy kotła ustawianej w sterowniku. Jeśli zawyżysz kaloryczność, to sterownik będzie podawał mniej paliwa, czyli kocioł nie będzie w stanie osiągnąć max mocy, czyli to samo wyjdzie jakbyś po prostu ją zredukował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, pochłaniacz napisał(a):

@DozyTeraz kocioł pracuje na ok. 4-5 KW, i tlen jest w miarę poprawny, więc chyba tylko jeszcze kalorycznością można coś ugrać.

Moim zdaniem jak dasz kocioł pod kontrole Bragera (czyli ustawisz tlen i zadasz korektę ) to nie ma znaczenia ustawienia w kaloryczność. Brager koryguje ilość opału, żeby uzyskać zadany tlen. Jak zwiększysz kaloryczność, podajnik będzie podawał mniej opału, ale wtedy Brager  zwiększy ilość za pomocą korekty żeby dojść do zadanego tlenu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sęk w tym, że jak kupowałem opał, to sprzedawca sam nie wiedział jaka w nim moc siedzi. Deklarowali 22 co jest kompletną bzdurą. Wczoraj zjechałem z kalorycznością z 17,5 , na 17. Jest trochę lepiej, w sensie, że spiek jest łatwo pokruszyć. 

Ale to może być jak piszesz, że opal taki jest.

@KBR69może i tak jest. Natomiast ja to rozumiem w ten sposób, że brager robi korektę do ustalonej przez sterownik dawki. Czyli wychodzi na to, że jak dam mu większą korektę, to zadziała jak zmniejszenie kaloryczności opału?  

Kurcze, już zaczynam się w tym gubić😁 Ale jeszcze się nie poddaję, i będę testował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, jeżeli tlen jest za wysoki, to korekta Bargera polega na wydłużeniu dawki podawania. Domyślnie jest to 70%.

Ja i duża część osób maksymalną korektę ustawia na około 20%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od kiedy brager wydłuża dawkę paliwa? On skraca (lub wydłuża) czas przerwy między podawaniem. 

@KBR69, tak brager skoryguje, o ile ustawiona max korekta nie jest za mała. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisz wybieralem popiol i kawalki sa w srodku stale nie wypalone,ten opal prosto nie pali sia ? Jest to glina,czy jaki to schajz 😕 opieprzylem pow.max,zwiekszylem potencjal,bo juž nie wiem jak to spalic.Przy 100% mocy beztak nie možne przestapic tlen 10.Widze,že ustawic 11 byl tylko sen.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Pali ktoś Karlikiem na bragerze? Jaki tlen mu ustalić na min i max? w instrukcji 8-13 a na filmie Timela 11-13, tyle że nie podają od czego to zależy (pewnie od kaloryczności).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym sezonie palę karlikiem ziemowit luz prosto z kopalni. Jest na tyle dobry że nie ma zjawiska nierównego wypalania na retorcie. Dzisiaj szukam optymalnego ustawienia na zablokowanej modulacji 30% i najlepiej pali się przy tlenie 16. Mam wrażenie że jest to mieszanka różnych wegli, bo raz jest luźny żar a po godzinie pojawiają się ciemne posklejane ulepy. Kocioł idzie tak 12 godzin, powietrza pilnuje hallotron więc wszystko ustabilizowane a i tak jest różnie. 

Edytowane przez alf
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja juž dopalam,no nie jescze na 100%,tak na 99,spalanie spadlo o 20%.Tlen 15/11 i max.nadmuch powiekszony z 55 do 60 na skali i z 90 do 100 na powietrzu.Zwiekszona kalorycznosc z 17 do 20.Polowa opalu jemna jak piasok,zle sia ta mieszanka pali,mam wraženie,že to co jest w piwnicy nie sa Komorzanskie Ledvice,ale Most czy lajno welbladzie.Zapas na niemal cala zime..Ledvice zawsze byly blysczywe,toto nie jest.Potencjal nowy robic nie ma sensu,co chwile idzie inna frakcja,to juž praca dla braggera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.