Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 + Brager BCA-02


Kijasr
Wiadomość dodana przez marcin

Tutaj piszemy tylko o współpracy SKZP 02 z analizatorem Brager BCA 02.

Główną dyskusję o SKZP 02 znajdziesz klikając tutaj.

Rekomendowane odpowiedzi

Zdemontowałem jakiś czas analizator,a dziurę w czopuchu po sondzie zakleiłem silikonem.Ustawiłem powietrze i jest ok.Retorta obrotowa to główna przyczyna odłączenia analizatora.Teraz mam spokój w sterowniku i na duszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tym się analizator nie sprawdza, bo ta retorta przepuszcza duże ilości lewego powietrza. Po prostu nie da się uszczelnić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mkwapisz.Doskonale o tym wiem że retorta przepuszcza i to od dawna.Tylko jak poszła fama na YT jaki to analizator jest dobry,a ja jeszcze nie wiedziałem żeby nie kupować go i zabawa z tlenem  na dobre poszła tu na forum i na YT to nikt nie wspomniał że na retorcie obrotowej analizator sie nie sprawdzi.Dopiero po jakimś czasie się na YT gdy poszła sprzedaż i potwierdzili po jakimś czasie żeby nie kupować analizatora na obrotową retortę.Zresztą pisałem o tym już kiedyś tu na forum.Miałem dwie propozycje odsprzedania analizatora praktycznie nówki,ale za taką cenę że wolałem go zostawić w kotłowni w szafie i tyle w tym temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zwykłej retorcie też nie jest lekko. Dla kotła 3klasy musiałem wszystko pouszczelniać, bo niestety kocioł przystosowany do palenia na ruszcie z miarkownikiem ciągu. Klapki w drzwiczkach pozaklejane, ruszt retorty doszczelniony sznurem i przyklejony silikonem, bo on tam sobie swobodnie leży i na dodatek ma tendencję do lekkiego bujania się. Ale jak już to przerobiłem to jest bardziej niż ok. Zaczynałem od ustawień powietrza 12-16 (niżej zejść się nie dało), a teraz mam 9-13. Oszczędności w spalaniu nie widzę, bo tego się po prostu nie da ocenić z uwagi na różne warunki pogodowe. Niedługo koniec roku i zrobię podliczenie (nie liczę sezonami tylko latami kalendarzowymi). Zobaczymy jak to wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Używam tego kompletu od ponad roku i się zastanawiam nad wyświetlanym parametrem korekty. Technicznie powinno być tak, że jak jest ok, ty chyba powinno być 0. A u mnie jest tak, że zawsze dąży do wartości o około 1% mniejszej. Sterownik jest w wersji 2.46 ale tej która był opublikowana jako testowa. Na zdjęciu widać ten problem, kiedy korekta osiąga wartość 0. Czy u was też tak jest?

IMG_20211110_115124.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj jeszcze sobie tak podglądałem i ciekawa sprawa też na niskiej modulacji. Przy 10% powietrze mam 17, zadana przez sterownik 15, a korekta podawania 50. Brakuje dużo przecież, to dlaczego nie zapoda korekty 70. I co ciekawe takie ustawienia utrzymują się na stałym poziomie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnia dziala to normalno,tylko z malym opožnienim,jakby bezwladnoscia.Kiedy trzyma zadane O2,chodzi kolo zera i proporcjonalno odchyla.Tylko przy szybkich zmianach mocy ucieka to wszystko,bo na palniku cos juž jest,czy brakuje nie odpowiadne do tej szybkej zmiany.Czasom wypali,lub dowegli i rowne.Wowczas podzieje sa tak: Po spadku mocy z wysokiej do minimalnej jest wypalone i kiedy potym zostaje stac w mocy min. przy takim niskim naweglaniu lacznie z plus korekta nie nadaje dlugo dopelnic palnik.Dogoni po czasu,lub przy zwiekszeniu mocy,kiedy dawki sa juž wieksze.Nie žaden problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie koledzy.Liczyłem bardzo Na Bragera ,ale się przeliczyłem.Leży w kotłowni w pudełku i czeka na lepsze czasy.W czopuchu dziura po sondzie zaklejona czarnym silikonem.Z czego się cieszę że sen z powiek mi spadł w chodzeniu do kotłowni i ustawianiu.Mam retortę obrotową i tu był problem w ustawieniach.Nie dało rady po prostu.Powietrze bokiem szło,a jak zbudowałem wyższy kopczyk to zabawa szła na całego .Teraz bez analizatora wygląda to tak a w kotle aż miło łącznie z wykresami i spalaniem.

20211110_214816.jpg

20211110_214834.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam miałem taki sam problem jak kolega "bercus" ale poradziłem sobie wydłużając czas nawęglania minimalnego z 3 do 5 sekund ,a górne zostało na 7 sekundach . Teraz jest zakres nawęglania min 5 - max 7 sekund i jest ok.

Edytowane przez DK321
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zwiększyłem nawęglanie przez zmniejszenie kaloryczności węgla i zobaczę czy coś się zmieni. Technicznie nie chodzi o to że coś źle się pali w kotle, tylko nie rozumiem zachowania sterownika i aplikowanej korekty.

Jutro spróbuję tak jak zaproponował @DK321. Aktualnie mam 3-7s przy potencjale podajnika ok 21.5kg/h

Ponieważ kocioł nie jest bardzo obciążony, przez bardzo długi czas chodzi dokładnie na 10%. I ten stan który opisałem się utrzymuje. Sterownik tak działa, że schodząc z wysokiej modulacji idzie na ujemnej korekcie zwiększając niepotrzebnie tlen do 17 przy zadanej 15, a potem nie stosuje maksymalnej korekty, żeby ustawić tlen na zadaną wartość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj podbiłem minimalne podawanie i co mnie zdziwiło, zasadniczo nastąpiła zmiana. Sterownik już nie goni prawidłowego ustawienia tlenu. Wynika więc z tego że w tym przypadku lepiej podawać więcej a rzadziej, niż mniej a częściej. Miałem podawanie 3-8, teraz 3.7-8.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przemo79.Myślę że masz dobrze te 2 sek w min podawaniu , a w maks 3.Tak mam w pracy w kotle na podobnym podawaniu tzn 14.8 kg/h, a w domu mam szybki podajnik 29.9 kg/h i mam ustawione 1 sek do 2-ch sek (min i maks w podawaniu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak wydłużanie czasu minimalnego podawania i zmniejszenie kaloryczności węgla nic nie dały. Chciałem tutaj zwiększyć nawęglanie. Zmniejszyłem także minimalne powietrze na dmuchawie. Po kilku godzinach wszystko wraca do "normy", czyli sterownik robi tak, by podbić tlen do ponad 17%. Już się zastanawiam czy to jest spowodowane przekroczeniem zadanej temperatury. Korekta wtedy nie działa czy co? Wystarczy że temperatura na kotła spadnie poniżej 60, modulacja wzrośnie i zaraz jest tlenu 13-14%. A wygląda to tak jak na zdjęciu. Kocioł już od 5 minut chodzi z minimalną modulacją.

IMG_20211113_143852.thumb.jpg.c443cdabdf90635af1e3d19a66d917cd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czas reakcji korekty jak ustawiony? U mnia 10 i w chwilke po przestapieniu wartosci O2 jest - korekty przechylone do +.To w przypadku normalnej pracy.Przy spadku do minimalnej brazowy može wypala sa szybczej i przy spadku mocy jest tlen nižej i za chwile w min mocy wyleci.(wypochoduje z -0,5 / -1 od zadanej do+1 ponad zadana i to zaraz) zmiana - w + tež szybka. 0,2 jest može brane nie wažnie,kiedy poprzedtym dlugo trzymalo w minusie na podobnych wartosciach.

Edytowane przez bercus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że ten czas to jest czas wyliczenia kolejnej korekty. Niestety instrukcja niewiele mówi na ten temat i wpływ na ostateczną regulację. Ale obejrzałem właśnie film, w którym korekta zachowuje się podobnie jak u mnie. Chyba za bardzo się tym przejmuję w takim razie.

 

 

IMG_20211113_174545.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmniejsz max korektę podawania paliwa, po co aż 70%?
Jeżeli proporcje mieszanki paliwo/powietrze masz dobrze, to korekta paliwa ze strony analizatora o 20-30% jest wystarczająca.
Analizator nie koniecznie musi być mądrzejszy od "zdrowego rozsądku"...

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to spróbujemy. Ale taką wartość to proponuje właśnie producent sterownika. I jest bardzo przydatna gdy odpala się grzanie cwu, bo palnik bardzo ładnie się nawęgla. Daję mu dodatkowego kopa przez ochronę powrotu, więc modulacja skacze naprawdę ostro.

Generalnie dziwi mnie to, że sterownik próbuje obniżać temperaturę kotła poprzez podnoszenie tlenu w spalinach, czyli przez ciągnięcie ujemnej korekty nawet gdy tlen przekracza wartość zadaną. Może jeszcze spróbuję patent z korektą 0, żeby zobaczyć jak kocioł chodzi bez wpływu bragera. Teraz mam trochę wolnego czasu, więc obserwuję co się na kotle dzieje. Na razie i tak chodzi na minimalnej modulacji i o dno się obija.

Podobnie jest na wysokiej modulacji, ale wtedy celowo sterownik obniża tlen tak o 1% względem wartości zadanej, co zresztą widać na filmie z samego Timela.

 

 

IMG_20211114_074433.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.