Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik skzp-02 - czujnik pokojowy


Krzysztof1982

Rekomendowane odpowiedzi

8 godzin temu, HarryH napisał:

O czym Ty w ogóle mówisz, przecież tę część instalacji robiłeś całkowicie od zera i braku kawałka rurki za grosze na pewno cały ten wywód nie uzasadnia, 

Słuchaj był monter powiedział że rura do zbiornika jest połączona razem z rurą zasilającą  do c.o i tak ma być więc jak ktoś mi piszę na koniec o jakieś zgodności z normami PN-PZ-PI-PL itd itd ( kto wie jakie jeszcze normy są) to sory.....jak czytam tematy gdzie ludzie się pytają o to jak podłączyć to jakoś nie widzę by ktoś pisał o normach PN.

Ja mam tak zrobione jak mam nie znam się monter chyba wie lepiej jak to ma być i tak jest ja sam nic nie będę zmieniał bo się nie znam poczekam rok do końca sezonu grzewczego i wtedy jakieś zmiany można wprowadzać na dzień dzisiejszy zero zmian bo już i tak wydaliśmy ponad 14tyś gdzie sam piec kosztował 8140 a wydatków jeszcze mamy sporo. Mam nadzieję że wszystko będzie działało a zima będzie łagodna.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta norma jest tak prosta, że zrozumiesz. A akurat ja Ci od razu pisałem, że pchasz się w bezsensowne koszty z niepoważnymi ludźmi. Wszystko będzie działało nieprawidłowo i w opale zapłacisz za te wszystkie niedoróbki. Przy tak prostej instalacji trzeba było podłaczyć jak w instrukcji kotła i cieszyć się spokojem. Setki razy wszyscy ci to pisali we wszystkich tematach jakie pozakładałeś. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba mieć nadzieję że w pracującym kotle pozycjonowanie siłownika nie będzie trwało za długo i coś w tym czasie "ustąpi". Teraz opierasz się o opinię montera, a jeszcze tydzień temu zakładałeś tematy i czekałeś na porady bo w wiedzę montera "nie wierzyłeś". O pompie kotłowej i podłączeniu naczynka pisałem Ci na PW jeszcze przed instalacją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie szkoda czasu na gościa...on wie lepiej...poprawka lepiej wie instalator,przecież chłop 20 lat rurki skręca Powodzenia kolego w eksploatacji kotła i instalacji

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja nic nie wiem i nic się nie znam piszę to co mówił mi monter że wszystko jest podłączone zgodnie z instrukcją więc co ja mogę powiedzieć?? Mówiłem mu że ma to podłączyć tak jak należy i mówił że tak zrobił tyle że bez pompy kotłowej bo ponoć w moim przypadku nie jest ona potrzebna. Co do pojemnika to on jest dwa pietra wyżej na samym strychu a więc wyższego punktu już nie ma.

Ale jak rozumiem chodzi wam o podłączenie tego pojemnika do kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znaczy, że Ty oraz instalator nie widzicie różnicy pomiedzy dwoma szkicami i uważacie, że obydwa są OK? To wyobrażcie sobie, jak wyglada zabezpieczenie kotła w razie zamknięcia 4D na instalację.

image.thumb.png.8d98d7a17607ce88c66894fd966b5270.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre warunki do wielkiego bum. A instalator... Janusz raczej.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem do czynienia z takim ,,fachowcem''. Jak mu zwróciłem uwagę to stwierdził że on się zna lepiej bo już X lat przy tym pracuje,a potem obraził się i zostawił ,, robotę" Tak więc kolego nie myśl że my tu chcemy Ci zaszkodzić, że się wymądrzamy. Ty jesteś inwestorem,ty wykładasz nie małe pieniądze,więc to ty decydujesz jak to ma wyglądać. Możesz się nie znać i w całości zawierzyć monterowi,ale jak tu zajrzałeś po poradę i kilka osób mówi ci że instalacja jest do poprawki,to powinno Ci to dać do myślenia. Bierz gościa za d..ę i niech poprawia.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Popcorn1 napisał:

Miałem do czynienia z takim ,,fachowcem''. Jak mu zwróciłem uwagę to stwierdził że on się zna lepiej bo już X lat przy tym pracuje,a potem obraził się i zostawił ,, robotę"emoji846.png Tak więc kolego nie myśl że my tu chcemy Ci zaszkodzić, że się wymądrzamy. Ty jesteś inwestorem,ty wykładasz nie małe pieniądze,więc to ty decydujesz jak to ma wyglądać. Możesz się nie znać i w całości zawierzyć monterowi,ale jak tu zajrzałeś po poradę i kilka osób mówi ci że instalacja jest do poprawki,to powinno Ci rondach do myślenia. Bierz gościa za d..ę i niech poprawia.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka
 

Tak chcę zrobić tylko rozumiem że pompa kotłowa ma być podpięta na powrocie jeszcze przed zaworem 4d tak?? a zbiornik podpięty bezpośrednio z rury zasilającej tak??

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Krzysztof1982 napisał:

Ok to proszę mi wytłumaczyć na czym ma polegać praca pompy na powrocie przed zaworem 4D bo chciałbym to zrozumieć zanim zacznę drzeć się na instalatora a co do baniaka to zaraz zejdę i sprawdzę.

Zawór 4D działa jak małe sprzęgło i potrzebuje do prawidłowego działania dwóch pomp. 

Gdybyś miał samą podłogówkę, właściwie zamontowany 4D oraz odpowiednie średnice rur na obiegu kotłowym mieszacza, to prawdopodobnie wystarczyłaby jedna pompa. W Twoim przypadku, potrzebna druga pompa. 

12 minut temu, Krzysztof1982 napisał:

pompa kotłowa ma być podpięta na powrocie jeszcze przed zaworem 4d tak

Kol. @Oldek w poście #39 wskazał gdzie ma być "zespół pompowy" .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://super-kociol.pl/content/17-zawor-4-drogowy108f06b70f70232b28c9c081f1b78428.jpg&key=62435a9ecc3cd42f27e38329a5e77841935bbc6fc653c26c31224d6b5d09de1d

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka



Zajrzyj do tego linka i wtedy zrozumiesz jak działa zawór 4D. A żeby zapewnić właściwą temperaturę powrotu to musisz zainstalować pompę na powrocie z zaworu. Masz za małe srednice rur aby działało to grawitacyjnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj będzie monter to mu powiem co i jak ale najpierw w ryj dostanie tak ku pamięci...... słuchajcie pompa ma być podpięta na powrocie ale rozumiem że zaraz za kotłem i podłączyć jako c.o 2 w sterowniku tak?? a co do odpowietrzacza to mam pytanie bo już z teściem myślimy jak to zrobić.

1. Dołożyć rurę z kotła i połączyć z rurą C.O omijając pompy i zawory 

2. dołożyć rurę taką 50cm od kotła w górę i zakończyć automatycznym odpowietrznikiem 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega Oldek wcześniej zaznaczył Ci na czerwono,na jakim odcinku masz wstawić pompę. Masz tu jeszcze na zielono symbol pompy,tu należy ją zamontować. O jaki odpowietrzacz Ci chodzi? 66d4c8c675d9ec8f62bdf7cb654b8a47.jpg

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Mówiliśmy tu o niewłaściwym wpięciu w instalację naczynia wyrównawczego. Aby to dobrze zrobić niestety należy ciągnąć dodatkową rurę ( stal 1" lub Cu 28mm) do naczynia,które masz już zamontowane. Ważne aby nie było na tej rurze żadnych zaworów i przewężeń,oraz aby była prowadzona w miarę prosto. Ale wiadomo że nie zawsze się tak da. Lecz np. zamiast kolanka 90 stopni możesz zastosować dwa po 45 stopni. Miejsce wpięcia rury od naczynia również zaznaczył Ci wcześniej kolega Oldek. Ja zaznaczyłem Ci to na zielono. Zamiast kolanka dajesz trójnik. Do niego podłączasz zasilanie zaworu/CO,a do kolejnego wyjścia wkręcasz rurę od zbiornika wyrównawczego. 026f3211a0fd02f4102294d32303ffe8.jpg

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha no ok bo na dole ta rura dochodzi do powrotu do pieca a z lewej jest powrór z c.w myślałem że pompa ma być na głównej rurze od pieca a na to wychodzi że tylko na róże powrotu C.O

Co do odpowietrzacza czy też zabezpieczenia pieca. Chodzi o to że rura która idzie do zbiornika zbiorczego który jest 20L i znajduje się na poddaszu jest na tej samej rurze co zawór 4D i pompa C.O a jak ja zrozumiałem rura ma iść bezpośrednio do zbiornika omijając zawór 4D i pytanie moje jest takie jak to zrobić.

Na zdjęciu są dwa pomysły

1. czerwony - aby zamontować rurę z kolanka do rury C.O pomijając zawór 4D

2.niebieski - kupic kawałek rury i na szczycie zamontować automatyczny zawór odpowietrznik 

piec.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pompy powrotu tym razem nie montuje producent sterownika mówi że może być ale nie musi a producent pieca mówi że powinna być ale jak mam zawór 4d to jeden sezon mogę odczekać i zobaczyć jaka będzie temperatura i po sezonie ewentualnie zamontować i tak zrobię. Co do połączenia ze zbiornikiem omijając wszelkie zawory to monter już jest i już robi.

Więc mam nadzieję że będzie już w miarę ok i dzisiaj piec odpalę bo psychicznie już mam dość i tych wydatków które za każdym razem są coraz większe. 

A za pomoc wszystkim serdeczne dzięki bo prawda jest taka że tylko dzięki wam osoba nie znająca się kompletnie na instalacji grzewczej jest wstanie co nieco tej wiedzy uzyskać i wiedzieć czy monter robi dobrze czy źle. A więc bóg zapłać teraz czekam na rozruch pieca.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok kolego to podziel się później informacją z rozruchu i pracy kotła/instalacji

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Krzysztof1982 oby Ci wszystko smigalo od pierwszego odpalenia .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Monter pojechał zrobił jak trzeba. Słuchajcie jeszcze jedno pytanie. Przed pierwszym uruchomieniem trzeba ustawić sterownik czy najpierw rozpalić i wtedy uruchomić sterownik z ustawieniami fabrycznymi czy jak to mam zrobić?? Bo niestety w instrukcji nie jest to opisane jak postępować podczas pierwszego rozruchu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:-)

Edytowane przez reded
Literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Krzysztof1982 napisał:

Monter pojechał zrobił jak trzeba. Słuchajcie jeszcze jedno pytanie. Przed pierwszym uruchomieniem trzeba ustawić sterownik czy najpierw rozpalić i wtedy uruchomić sterownik z ustawieniami fabrycznymi czy jak to mam zrobić?? Bo niestety w instrukcji nie jest to opisane jak postępować podczas pierwszego rozruchu.

Jak to pojechał ? to nie odpalił kotła aby sprawdzić czy wszystko działa ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Majster jest fanem filmu Woodego Alena " Bierz forsę i w nogi ".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.