Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ile Spala Wam Piec Na Ekogroszek i Pellet


Robot16

Rekomendowane odpowiedzi

Ja poki co nie spalilem grama opalu. Ustawilem sterownik zeby przeszedł na pellet ponizej +5C sredniej dobowej Jade na pradzie w II taryfie. Na te chwile taniej od peletu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, oxalis3 napisał(a):

Sławek pisze, że palnik poniżej 30% leci ze sprawnością. Ja mam Ogniwo 10 kW i w papierach napisane, że moc min to 3kW, ale miałem kiedyś bardzo żużlujący opał, zadzwoniłem na serwis z jaką mocą tak naprawdę mogę zejść i tu niespodzianka "nie mniej niż 6 kW bo potem panie sprawność mocno leci". Aktualnie palnik mam ustawiony na ok. 8 kW, średnio  na dobę kocioł pracuje z mocą 1,65kW, temperatura spalin ok. 110 stopni.

 

Czy to może Ogniwo 10kW  to może takie ok. 10-letnie z klas 3 i 4? Bo jak weszła klasa 5, to z tego palnika zrobiło się Ogniwo 14kW.

12 godzin temu, daromega napisał(a):

@Sławek007

Ja mam dokładnie ten palnik

https://www.domer.pl/podajnik-slimakowy-retorta-do-kotla-pieca-5-klasa-i-ecodesign-obrotowy-15-kw-domer-przelacznik-p-l.html

Natomiast ciekawe to co napisałeś. Być może tak jest, że przy małej mocy leci mu sprawność. To wyjdzie po testach i wtedy będzie wiadomo jak go lepiej ustawić. Ja się opierałem na tym co jest niemal przykazaniem czyli ma się nie odstawiać. Cały czas właśnie do tego dążyłem zjeżdżając z parametrami, aż go tak ustawiłem. Niech popracuje mocniej. Zobaczymy efekty.    

Nawet swego czasu twórca palnika jaki był montowany w Ogniwie - Zawijan testował kocioł z palnikiem 16kW OgniwoEkoPlus. Palnik tan dało się rozkręcić do 20kW. Robił też testy na mocach 2,8-3,5 kW i sprawność wychodziła mu o ile pamiętam 30 kilka procent max 40%. 

Jak się dobrze poszuka, to idzie te wpisy odszukać, bo blog swój usunęli kilka lat temu. Chyba nawet gdzieś sobie to zapisałem, ale nie wiem gdzie 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam 

Pale czeskim ekogroszkiem z ledvic 

Idzie mi kolo 11 kg na dobę:/

Wówczas gdy koledze idzie 7 kg pelletu. 

Masakra 

Dom nowy, dobrze ocieplony.

Mam trochę większy metraż o 40 m i sam parter 

Piec 9kw sekom technix  pel.

Czemu taka to wychodzić?

Mam złe wykonana instalacje?

Kalorycznosc niby 17 mj tego opału 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, przemeks19 napisał(a):

Idzie mi kolo 11 kg na dobę:/

Wówczas gdy koledze idzie 7 kg pelletu. 

Konstrukcja kotła, jego sprawność,  temperatury w domu, instalacja i jej budowa, sposób jej sterowania itd. Czynników może być wiele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wychodzi stala moc z opalu 2 KW.Kilka grzejnikow,czy podlogowka,jake sterowanie,czy dom naprawde nowy w pierwszym sezonu grzewczym...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wygląda u mnie spalanie:

image.thumb.png.caa579470b143d790fa746b4e300b74b.png

Kocioł ma przestoje od 1h do 1,5h Wykres pokazuje ile zostało w podajniku i ładnie obrazuje przestoje kotła.

średnie z ostatniej doby: 7,87kg

Edit: na linii 9 listopada widać ładnie nagły wzrost spalania, który związany jest ze zużyciem ciepłej wody w bojlerze. 

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Sławek007 napisał(a):

Musisz wiedzieć, że większość palników przy mocy niższej niż 30% leci mocno ze sprawnością i wtedy rzeczywiście lepiej odstawić kocioł niż ma pracować na 10% mocy.

U mnie nie ma to potwierdzenia. Wynik z około doby spalanie z 0,58 kg wzrosło do 0,63kg więc ~ 1kg więcej. Więc wróciłem do starych nastaw i musi tak być. Widocznie tyle chata potrzebuje i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom ma drugi sezon grzewczy. W mrozy spalal mi 2 worki pelletu.. podobnie jak u niego. Nie wiem czy nie za mały piec nie kupiłem. Mam parter 180 m użytkowej a piec mam 9 kw..

Temperatura w domu 22,5 stopnia. 

W łazienkach 26

Garaz ogrzewany. Z tym ze Tam mam grzejniki na 1 ustawione

Kocioł ten mały z sekomu. 

Jest jeden mały mankament. Mam pompe od podlogowki i Mam na drugiej pompie podłączony bojler i grzejniki bo mam tylko 3 i zrobil mi to instalator na jednej a przy bojlerze dal kapilarę na której ustawiam sobie w skali jeden do 6 do ilu stopni ma mi grzać bojler. 

Problem jest taki ze on nie dał mi tam zaworu zwrotnego i jakimś trafem grawitacyjnie ciągle mi pcha wode na bojler  i 2 grzejniki nawet jak nie działa pompka. On mi odradzał dawać tam zawor bo mowil mi ze bez włączania pompki będzie mi podgrzewać wode .

Czy tu jest problem?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie problemem jest tu metraż domu tylko jak masz dom ocieplony. Kocioł spala tyle paliwa na początku celem rozgrzania potem może się ustabilizuje. Wydaje mi się że byłby za mały gdyby nie mógł się zagrzać i ustabilizować temperatury kotła. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 KW na 180 metrowy dom wydaje się mało, ale dom nowy, więc jeśli dobrze ocieplony to ma szansę to działać ok. Skoro poradził sobie w mrozy to nie jest za mały. 

11 kg brunatnego na taką powierzchnię i temperatury nie jest tragicznym wynikiem. Co do instalacji i tego co wykombinował instalator to lepiej zapytaj w dziale z instalacjami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 worki pelletu,to kilka kg jest ? Podlogowka stale wl,czy cykluje z pompka?

Edytowane przez bercus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od 1.10 do dzisiaj zużyłem 366kWh ciepła na ogrzewanie domu, a wyprodukowałem je z 75kg ekogroszku Karlik. 

Jak na razie mój rekord.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogoda w tym roku jest łaskawa, aczkolwiek idzie wszystko ku normalności. Już czuć ochłodzenie, a zaraz po weekendzie ma temperatura jeszcze nieco spaść. Wrócą standardowe temperatury rzędu 4-6 stopni w dzień oraz lekki mróz, okolice zera w nocy. 

Grzeję od 19.09.2022 i spaliłem do dzisiaj 280 kg węgla. 65 kg ruska 24 MJ i 220 kg Ziemowita 26 MJ. Nie jest najgorzej. CO + CWU. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje całkowite spalanie CO+CWU to 306kg.

 

Wychodzi 7,3kg/doba 👍 Moim zdaniem rewelacja.

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie MrWolf i o6483256

3 godziny temu, o6483256 napisał(a):

Moje całkowite spalanie CO+CWU to 306kg.

 

Wychodzi 7,3kg/doba 👍 Moim zdaniem rewelacja.

4 godziny temu, MrWolf napisał(a):

Pogoda w tym roku jest łaskawa, aczkolwiek idzie wszystko ku normalności. Już czuć ochłodzenie, a zaraz po weekendzie ma temperatura jeszcze nieco spaść. Wrócą standardowe temperatury rzędu 4-6 stopni w dzień oraz lekki mróz, okolice zera w nocy. 

Grzeję od 19.09.2022 i spaliłem do dzisiaj 280 kg węgla. 65 kg ruska 24 MJ i 220 kg Ziemowita 26 MJ. Nie jest najgorzej. CO + CWU. 

bardzo mało wam idzie tego groszka?, u mnie spalanie dużo większe. Jeszcze musze się temu dokładnie przyjrzeć ale na moje oko ponad 10 kg/24. Ogrzewam na chwilę obecną ok 100mk, 60 mk podłogówka i CWU 140l.

Dopiero zaczynam grzać i mogę cos źle ustawiać, albo ta podłogówka przez nieprzerwaną cyrkulację tak jest mocno enegrożarna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na starcie instalacji podłogówka swoje bierze. Musi się posadzka naładować i spalanie powinno spaść. Pierwsza doba, dwie jest ogień w szopie. Potem się stabilizuje. Każdy budynek jest inny i czynników jest dużo. Przy podłogowym wskazane jest wręcz ciągle, delikatne grzanie cały czas, aby nie dopuścić do jej wychłodzenia. 

Edytowane przez MrWolf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10kg/doba to dobry wynik.

 

 

Edit: właśnie widzę, że mój pomiar trochę oszukuje, więc będzie korekta w górę o ok 0,5-1kg.

 

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, przemeks19 napisał(a):

Mam w każdym pokoju termostaty i listwę ktora odlacza pompke gdy pomieszczenia się dogrzeja

Ja bym przy podlogowke nie wylaczal pompki,staral bym sia sterowac temperatura dla pogodowki i termostatu užyc k obniženiu temp. obiegu o okolo 2°.Przy takiej bezwladnosci i mase podlogi przerywane grzanie nie može byc oplacalne.Widze na swojej instalacji grubej i želiwnej,im plynniejsze sterowanie,tym osczedniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na chatę poszło od dwóch dni 36,5, palnik do góry na 9KW i dobowe z 14 na 17 🙂 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać, że wzrosło zapotrzebowanie na energię. Do tej pory 30-31 stopni na grzejniki powodowało przegrzanie pomieszczenia o 1-1,5 stopnia. Teraz na grzejniki podaje jakieś 34-36 i oscyluje wokół zadanej 22 w pokoju. Spalanie wzrosło do 8-8,5 kg. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Średnia z 3 dób u mnie to poniżej 9kg/doba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Listopad zużycie 480 kg. Mam zapiski od 2017 roku. Listopad 2017 - 2021 widełki w kopciuchu między 500 a 700 kg. Biorąc pod uwagę, że kopciuch nie pracował  24/24 wniosek jest prosty. Mniej spala podajnik. O komforcie cieplnym nawet nie piszę bo nie ma czego porównywać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.